Ухвала
від 26.03.2020 по справі 876/1/20
ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

У Х В А Л А

26.03.2020 м.Дніпро Справа № 876/1/20

м. Дніпро, просп. Д. Яворницького, 65

Центральний апеляційний господарський суд у складі головуючого судді Іванова О.Г. (доповідач)

розглянувши матеріали заяви Приватного підприємства "Злата-Агро" про скасування рішення Постійно діючого третейського суду при Асоціації "Смарт Юрист Груп" від 20.12.2019 у третейській справі №3/50-1/18/2019

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Хайтранк Актив", м. Дніпро

до Приватного підприємства "Злата-Агро", с. Михайло-Ганнівка, Конотопський район, Сумська область,

про стягнення 1 204 287,44 грн.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Постійно діючого третейського суду при Асоціації "Смарт Юрист Груп" у складі третейського судді Романенко Л.С., від 20.12.2019 року у справі № 3/50-1/18/2019 позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Хайтранк Актив", м. Дніпро до Приватного підприємства "Злата-Агро", с. Михайло-Ганнівка Сумської області про стягнення 1 204 287,44 грн заборгованості за договором безпроцентної поворотної позики №7 від 01.04.2019 задоволено у повному обсязі.

Стягнуто з Приватного підприємства "Злата-Агро", с. Михайло-Ганнівка Сумської області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Хайтранк Актив", м. Дніпро суму не повернутої фінансової допомоги у розмірі 1 179 850,00 грн, суму штрафної санкції (неустойки) у розмірі 21 722,17 грн, 3% річних у розмірі 2715,27 грн.

Стягнуто з Приватного підприємства "Злата-Агро", с. Михайло-Ганнівка Сумської області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Хайтранк Актив", м. Дніпро витрати по сплаті реєстраційного збору в сумі 400,00 грн та третейський збір у розмірі 12042,87 грн.

Стягнуто з Приватного підприємства "Злата-Агро", с. Михайло-Ганнівка Сумської області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Хайтранк Актив", м. Дніпро витрати на правничу допомогу у розмірі 10 000 грн.

Частинами першою, другою статті 346 Господарського процесуального кодексу України регламентовано, що сторони, треті особи, а також особи, які не брали участі у справі, у разі якщо третейський суд вирішив питання про їхні права та (або) обов`язки, мають право звернутися до суду із заявою про скасування рішення третейського суду. Заява про скасування рішення третейського суду подається до апеляційного господарського суду за місцем розгляду справи третейським судом стороною, третьою особою протягом дев`яноста днів з дня ухвалення рішення третейським судом, а особою, яка не брала участі у справі, у разі якщо третейський суд вирішив питання про її права та (або) обов`язки, - протягом дев`яноста днів з дня, коли вона дізналася або повинна була дізнатися про ухвалення рішення третейського суду.

Згідно з частиною 4 статті 347 Господарського процесуального кодексу України до заяви про скасування рішення третейського суду додаються:

1) оригінал рішення третейського суду або належним чином завірена його копія. Копія рішення постійно діючого третейського суду завіряється головою постійно діючого третейського суду, а копія рішення третейського суду для вирішення конкретного спору має бути нотаріально завірена;

2) оригінал третейської угоди або належним чином завірена її копія;

3) документи, які подані на обґрунтування підстав для скасування рішення третейського суду;

4) документ, що підтверджує сплату судового збору;

5) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника;

6) докази направлення копій заяви про скасування рішення третейського суду та доданих до неї документів (матеріалів) учасникам судового розгляду.

24.03.2020 до Центрального апеляційного господарського суду від Приватного підприємства "Злата-Агро" надійшла заява про скасування рішення Постійно діючого третейського суду при Асоціації "Смарт Юрист Груп" від 20.12.2019 у третейській справі №3/50-1/18/2019 (подана через відділення поштового зв"язку 19.03.2020).

Відповідно до частини першої статті 347 Господарського процесуального кодексу України заява про скасування рішення третейського суду подається у письмовій формі і підписується особою, яка його оскаржує, чи її представником.

Заява Приватного підприємства "Злата-Агро" про скасування рішення третейського суду підписана ОСОБА_1 на підставі довіреності від 30.01.2020.

Відповідно до частини третьої статті 3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Статтею 8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно - правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

За вимогами пунктів 3, 4 статті 131 2 Конституції України, яка набрала чинності з 30.09.2016 відповідно до Закону України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)", виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення. Законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у малозначних спорах.

Відповідно до пункту 1 частини п`ятої статті 12 Господарського процесуального кодексу України малозначними є справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Справа №876/1/20 не є малозначною, оскільки предметом спору у третейській справі №3/50-1/18/2019 є вимога про стягнення 1 204 287,44 грн.

Підпунктом 11 пункту 161 розділу ХV "Перехідні положення" Конституції України, передбачено, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131 1 та статті 131 2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.

29.12.2019 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення можливостей самопредставництва в суді органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення" від 18.12.2019 №390-IX.

Відповідно до частини третьої статті 56 Господарського процесуального кодексу України (в редакції Закону України від 18.12.2019 №390-IX) юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Положення зазначеної норми закріплюють, що повноваження особи як керівника юридичної особи, члена виконавчого органу, іншої особи, уповноваженої діяти від її імені, у тому числі, підписувати апеляційні скарги, брати участь у справі, мають бути передбачені безпосередньо у законі або ж підтверджуватися статутом, положенням, трудовим договором (контрактом).

Частиною першою статті 58 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.

У відповідності до частини четвертої статті 60 Господарського процесуального кодексу України повноваження адвоката, як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Відповідно до частини третьої статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" повноваження адвоката як представника в господарському судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.

Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги відповідно до частини першої статті 26 вказаного Закону, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Як встановлено вище, заяву про скасування рішення третейського суду підписано представником Приватного підприємства "Злата-Агро" ОСОБА_1, втім, довіреність від 30.01.2020, долучена до вказаної заяви на підтвердження наявності у фізичної особи ОСОБА_1 повноважень представляти інтереси Підприємства, зокрема у господарському суді, не містить інформації, що зазначена особа має статус адвоката, матеріали, долучені до заяви також не містять відомостей щодо наявності у представника заявника статусу адвоката чи належних доказів на підтвердження повноважень, передбачених частиною третьою статті 56 Господарського процесуального кодексу України.

Таким чином, повноваження ОСОБА_1 на представництво інтересів заявника в суді не підтверджені належним чином.

Відповідно до частини п`ятої статті 347 Господарського процесуального кодексу України до заяви про скасування рішення третейського суду, яка подана без додержання вимог, визначених у цій статті, застосовуються правила статті 174 цього Кодексу.

Згідно з пунктом 1 частини п`ятої статті 174 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи також у разі, якщо заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Враховуючи вищенаведене суд дійшов висновку, що заява Приватного підприємства "Злата-Агро" про скасування рішення Постійно діючого третейського суду при Асоціації "Смарт Юрист Груп" від 20.12.2019 у третейській справі №3/50-1/18/2019 з доданими до заяви матеріалами підлягає поверненню заявникові.

Крім того, суд звертає увагу, що заява ПП "Злата-Агро" оформлена з порушенням і вимог, визначених частиною четвертою статті 347 Господарського процесуального кодексу України, оскільки до заяви не додано оригіналу рішення третейського суду або належним чином завіреної його копії; доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі.

Керуючись статтями 56, 58, 60, 174, 232, 234, 235, 347 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву Приватного підприємства "Злата-Агро" про скасування рішення Постійно діючого третейського суду при Асоціації "Смарт Юрист Груп" від 20.12.2019 у третейській справі №3/50-1/18/2019 з доданими до заяви матеріалами повернути заявнику.

Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Копію заяви залучити до матеріалів справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів.

Суддя О.Г. Іванов

СудЦентральний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення26.03.2020
Оприлюднено26.03.2020
Номер документу88429729
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —876/1/20

Ухвала від 15.09.2020

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Ухвала від 27.08.2020

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Ухвала від 24.07.2020

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Постанова від 27.05.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Стратієнко Л.В.

Ухвала від 19.05.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Стратієнко Л.В.

Ухвала від 13.04.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Стратієнко Л.В.

Судовий наказ від 07.04.2020

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Ухвала від 26.03.2020

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Ухвала від 12.03.2020

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Ухвала від 27.02.2020

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні