Справа № 663/877/20
Провадження № 2-з/663/8/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2020 року м. Скадовськ Херсонської області
Скадовський районний суд Херсонської області у складі: судді Пухальського С. В., розглянувши заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в інтересах яких діє адвокат Старчеус Сергій Іванович про забезпечення позову,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в інтересах яких діє адвокат Старчеус Сергій Іванович звернулися до суду з позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма-Булюк , про розірвання договору оренди землі та стягнення орендної плати.
Ухвалою судді від 26.03.2020 відкрито провадження по справі та призначено підготовче засідання.
Разом з позовною заявою представником позивачів подано заяву про забезпечення позову шляхом заборони відповідачу проводити сільськогосподарські роботи, а саме посівні роботи на земельних ділянках, які належать позивачам, площею 5,68 га кадастровий номер 6524783000:13:006:0009, та земельної ділянки 1,99 га кадастровий номер 6524783000:13:005:0019, які розташовані на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області.
Вимоги представник позивачів обґрунтовує тим, що невжиття заходів забезпечення позову вказаним способом ускладнить може ускладнити ефективний захист прав позивачів, вважає, що якщо відповідач засіє належні їм земельні ділянки, це утруднить виконання рішення суду у разі задоволення позову, оскільки фактичне повернення відповідачем їх земельних ділянок відбудеться лише після збору врожаю, у зв`язку з чим не матимуть змоги користуватися земельними ділянками, отримувати доходи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява про забезпечення позову не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частин першої, другої статті 149 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України ) суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 150 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Метою забезпечення позову є вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій із боку відповідача з тим, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі задля попередження потенційних труднощів у подальшому виконанні такого рішення.
Забезпечення позову є обмеженням суб`єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов`язаних із ним інших осіб в інтересах забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника).
Згідно із пунктом 5 частини першої та частини третьої статті 150 ЦПК України заходи забезпечення позову, крім арешту морського судна, що здійснюється для забезпечення морської вимоги, мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами.
Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) з урахуванням доказів, наданих стороною для підтвердження своїх вимог, має пересвідчитись, зокрема у тому, що між сторонами дійсно виник спір, існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позовних вимог, з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також співмірність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, що звернулася з таким клопотанням, заявленим позовним вимогам.
Обґрунтованою підставою для забезпечення позову має бути існування очевидної загрози порушення законних прав та інтересів позивача у справі в разі невжиття заходів забезпечення позову. Відповідно, звертаючись із заявою про забезпечення позову, особа має довести належність їй таких прав та що невжиття заходів забезпечення позову призведене до утруднення чи неможливості виконання майбутнього рішення суду, при цьому існування загрози порушення прав позивача повинно мати очевидний та об`єктивний характер.
Під час оцінки такої співмірності необхідно враховувати безпосередній зв`язок заяви про забезпечення позову з предметом позову, співвідношення заявленій вимозі, необхідність вжиття забезпечувальних заходів.
Заходи забезпечення позову застосовуються для того, щоб гарантувати виконання можливого рішення суду і повинні бути реалізовані лише у разі необхідності, оскільки безпідставне звернення до таких дій може спричинити порушення прав та законних інтересів інших осіб чи учасників процесу.
При цьому при вирішенні питання про забезпечення позову, суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
При встановленні зазначеної відповідності слід враховувати, що вжиті заходи не повинні перешкоджати господарській діяльності юридичної особи або фізичної особи, яка здійснює таку діяльність і зареєстрована відповідно до закону як підприємець.
Вирішуючи питання про забезпечення позову, суд має брати до уваги інтереси не тільки позивача, а й інших осіб, права яких можуть бути порушені у зв`язку із застосуванням відповідних заходів. Наприклад, обмеження можливості господарюючого суб`єкта користуватися та розпоряджатися власним майном іноді призводить до незворотних наслідків.
Стороною позивачів не надано доказів, що невжиття заходів забезпечення позову може спричинити негативні наслідки у вигляді неможливості виконання рішення суду про розірвання договору оренди землі та стягнення орендної плати, у випадку задоволення позову. Доказів щодо вчинення неправомірних дій, пошкодження спірних земельних ділянок не надано.
Земельні ділянки перебувають у володінні підприємства та використовуються для здійснення господарської діяльності.
За таких обставин заборона СТОВ Агрофірма-Булюк проводити сільськогосподарські роботи на земельних ділянках значно обмежує права відповідача та є втручанням у господарську діяльність підприємства.
Крім того, такий вид забезпечення, за відсутності відповідного зустрічного забезпечення відшкодування збитків відповідача, які можуть бути спричинені забезпеченням позову (зустрічне забезпечення) внаслідок припинення господарської діяльності, слід визнати непропорційним процесуальним тягарем.
Керуючись статтями 151-153 ЦПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в інтересах яких діє адвокат Старчеус Сергій Іванович про забезпечення позову.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Херсонського апеляційного суду безпосередньо або через Скадовський районний суд Херсонської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її підписання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Скадовського районного суду
Херсонської області Пухальський С. В.
Суд | Скадовський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2020 |
Оприлюднено | 27.03.2020 |
Номер документу | 88443308 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Скадовський районний суд Херсонської області
Пухальський С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні