Справа № 657/1089/19
У Х В А Л А
про призначення експертизи та зупинення провадження у справі
26.03.2020 Каланчацький районний суд Херсонської області
у складі головуючого судді Скригун В.В.
за участю секретаря Попової Т.І.
за участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Турутя З.О.
розглянувши клопотання представника позивача Дудченко В.М. про проведення почеркознавчої експертизи у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ТОВ "Агро-Тріус" про визнання додаткових угод до договорів оренди землі недійсними,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом в якій просить визнати недійсними додаткові угоди від 31.08.2016 року, укладених з ТОВ Агро-Тріус .
У підготовчому судовому засіданні від представника позивача Дудченко ОСОБА_3 . надійшло клопотання про призначення по справі почеркознавчої експертизи.
Своє клопотання мотивує тим, що 27 грудня 2011 року позивачем були укладені договори оренди цих земельних ділянок з ТОВ "Агро -Тріус" за якими ТОВ "Агро - Тріус" прийняв у строкове платне користування земельної ділянки строком на 7 років. Оскільки позивач не мав наміру продовжувати подальшу співпрацю з ТОВ "Агро - Тріус" стосовно оренди належних йому земельних ділянок, то відповідно до умов договору, у 2018 році заздалегідь повідомив листом відповідача про відмову від подальшої оренди з метою запобігання автоматичної пролонгації цих договорів. У відповідь на це повідомлення позивач отримав лист від 17.10.2018 року за підписом директора ТОВ "Агро - Тріус" Макаренко О.О., у якому позивачу повідомлялось про відмову у припиненні орендних відносин на підставі того, що відповідач начебто 31.08.2016 року підписав додаткові угоди оренди землі з ТОВ "Агро-Тріус" і строк дії договорів продовжено до 2030 року. До даного листа були подані п"ять ксерокопій додаткових угод, на які посилається директор ОСОБА_4 . Крім того, згідно інформації з Державного реєстру прав на нерухоме майно, було виявлено, що право оренди згідно цих додаткових угод зареєстровано в реєстрі. Позивач стверджує, що жодних додаткових угод на подовження договорів оренди з ТОВ "Агро - Тріус" ні у 2016 році, ні в інший час не підписував. Ознайомившись з наданими копіями додаткових угод, позивач впевнився, що підпис, який стоїть на вказаних угодах, виконаний не ним. В зв"язку з чим наполягає на проведенні експертизи. Також позивач зазначає, що вказані правочини були вчинені поза його волею, ним не підписувалися, їх оригіналів позивач не має. За таких обставин позивач не має можливоcті надати до суду для експертного дослідження оригінали оскаржуваних правочинів.
Представник відповідача Турутя З.О. в судовому засіданні пояснив, що при вирішенні питання про призначення експертизи покладається на розсуд суду.
Розглянувши клопотання представника позивача, вивчивши матеріали справи, ту обставину, що для вирішення даного спору необхідні спеціальні знання в галузі почеркознавства, суд дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню, по справі необхідно призначити почеркознавчу експертизу.
Відповідно до ст. 103 ЦПК України та пункту 17 постанови ПленумуВерховного Суду України від 12.06.2009 року Про застосування норм цивільного процесуального законодавства, що регулюють провадження у справі до судового розгляду для з`ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд за заявою осіб, які беруть участь у справі, призначає експертизу, коли необхідність експертного висновку випливає з обставин справи і поданих доказів.
Статтею 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, висновками експертів.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 12 ЦПК України суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.103 ЦПК України , суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. У разі необхідності суд може призначити декілька експертиз, додаткову чи повторну експертизу.
Статтею 107 ЦПК України передбачено, що матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи.
Таким чином необхідно покласти на позивача ОСОБА_2 обов"язок надати вільні або умовно - вільні зразки підпису.
Направити справу для проведення експертизи необхідно після отримання відповідних документів.
Крім того, оскільки для проведення зазначеної експертизи потрібний значний проміжок часу, та враховуючи положення п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 103, 104, 107, 252, 258-260 ЦПК України, п.п. 117-121 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз, затвердженої наказом Мінюсту України від 08.10.1998 року № 53/3, суд
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання представника позивача ОСОБА_1 про проведення почеркознавчої експертизи - задовольнити.
Призначити у справі за позовом ОСОБА_2 , який проживає: АДРЕСА_1 до ТОВ "Агро-Тріус", юридична адреса: вул. Молодіжна, 29 с. Бабенківка Друга Каланчацького району Херсонської області про визнання додаткових угод до договорів оренди землі недійсними судову почеркознавчу експертизу, на вирішення якої поставити питання:
- чи виконано підпис в графі орендодавець в додатковій угоді від 31.08.2016 року, укладеній між ТОВ Агро Тріус та ОСОБА_2 щодо земельної ділянки кадастровий номер 6523255100:19:006:0081 площею 0,07 га. самим ОСОБА_2 ?
- чи виконано підпис в графі орендодавець в додатковій угоді від 31.08.2016 року, укладеній між ТОВ Агро Тріус та ОСОБА_2 щодо земельної ділянки кадастровий номер 6523255100:19:006:0078 площею 1,14 га. самим ОСОБА_2 ?
- чи виконано підпис в графі орендодавець в додатковій угоді від 31.08.2016 року, укладеній між ТОВ Агро Тріус та ОСОБА_2 щодо земельної ділянки кадастровий номер 6523255100:19:006:0079 площею 2,4 га. самим ОСОБА_2 ?
- чи виконано підпис в графі орендодавець в додатковій угоді від 31.08.2016 року, укладеній між ТОВ Агро Тріус та ОСОБА_2 щодо земельної ділянки кадастровий номер 6523255100:19:006:0077 площею 3,93 га. самим ОСОБА_2 ?
- чи виконано підпис в графі орендодавець в додатковій угоді від 31.08.2016 року, укладеній між ТОВ Агро Тріус та ОСОБА_2 щодо земельної ділянки кадастровий номер 6523255100:19:006:0080 площею 3,86 га. самим ОСОБА_2 ?
Проведення експертизи доручити експертам НДЕКЦ МВС України в Херсонській області, попередивши експерта про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України про дачу завідомо неправдивого висновку та відмову від виконання покладених обов`язків без поважних причин.
Зобов"язати позивача ОСОБА_2 надати матеріали, необхідні для проведення експертизи за клопотанням представника позивача - вільні або умовно - вільні зразки підпису.
Направити до Херсонського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України для проведення експертизи матеріали справи № 659/1089/19, 4 договори оренди земельної ділянки, вільні та умовно вільні зразки підпису ОСОБА_2 .
Строк проведення експертизи встановити терміном 1 місяць з моменту отримання для дослідження всіх необхідних документів.
Судові витрати по оплаті вартості експертизи покласти на позивача ОСОБА_2 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Роз"яснити позивачу, що в разі ухилення від оплати вартості експертизи, ухвала про призначення експертизи буде скасована в порядку ч. 146 ЦПК України і справа буде розглянута на підставі наявних доказів.
Роз`яснити сторонам наслідки ухилення від участі в експертизі, передбачені ст. 109 ЦПК України, у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Про день, час та місце проведення експертизи повідомити сторони.
Провадження у справі на час проведення експертизи зупинити.
Ухвала може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення в частині зупинення провадження у справі. В іншій частині ухвала остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя: Скригун В. В.
Суд | Каланчацький районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2020 |
Оприлюднено | 01.04.2020 |
Номер документу | 88520396 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні