Справа №709/1908/19
У Х В А Л А
про призначення посмертної судово-почеркознавчої експертизи
01 квітня 2020 року смт Чорнобай
Чорнобаївський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді - Чубая В.В.,
за участі секретаря судового засідання - Кіян С.О.,
представника позивача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у підготовчому засіданні у приміщенні Чорнобаївського районного суду Черкаської області клопотання представника позивача ОСОБА_1 про призначення судово-почеркознавчої експертизи у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ТОВ "СП Довіра"про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним та скасування державної реєстрації , -
в с т а н о в и в:
У провадженні Чорнобаївського районного суду Черкаської області перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_2 (далі - позивач) до ТОВ "СП Довіра" (далі - відповідач) про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним та скасування державної реєстрації .
Представник позивача ОСОБА_1 подала до суду клопотання про призначення судово-почеркознавчої експертизи на предмет встановлення, чи виконаний підпис у спірному договорі оренди землі померлою бабою позивача - ОСОБА_3 чи іншою особою.
У підготовчому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримала подане клопотання і просила задовльнити з підстав, викладених у ньому.
Відповідач про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, однак явку свого представника у підготовче засідання з невідомих для суду причин не забезпечив, жодних заяв чи клопотань з цього приводу не надіслав.
Виходячи з приписів ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Заслухавши пояснення представника позивача ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, зокрема клопотання про призначення експертизи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до вимог ст.ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доведення цих обставин можливе на підставі доказів, перелічених у ч. 2 ст. 76 ЦПК України, до яких належить і висновок експерта.
Згідно з ч. 1 ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Відповідно до позовних вимог позивач просить суд визнати недійсним спірний договір оренди земельної ділянки та скасувати державну реєстрацію права оренди, оскільки його померла баба - ОСОБА_3 (орендодавець) вказаний договір оренди землі не підписувала.
За таких обставин суд вважає, що для встановлення справжності підпису орендодавця необхідні спеціальні знання, а тому клопотання про призначення судово-почеркознавчої експертизи підлягає до задоволення.
При цьому суд констатує неможливість надання для проведення судово-почеркознавчої експертизи експериментальних та умовно-вільних зразків підпису ОСОБА_3 , оскільки вона померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та вважає за можливе обмежетись вільними зразками підпису останньої, що містяться в оригіналах документів, наданих представником позивача ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 4 ст. 103 ЦПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
З огляду на викладене суд вважає за необхідне переформулювати питання, запропоноване представником позивача ОСОБА_1 .
Оскільки для проведення зазначеної експертизи потрібний значний проміжок часу, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 103-105, 252, 258, 260 ЦПК України, суд -
у х в а л и в:
Призначити у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до
ТОВ "СП Довіра"про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним та скасування державної реєстрації посмертну судово-почеркознавчу експертизу, проведення якої доручити експертам Черкаського НДЕКЦ (вул. Пастерівська, 104, м. Черкаси).
На вирішення експертів поставити таке питання:
-чи виконаний підпис в графі "Орендодавець" у наданому на дослідження оригіналі договору оренди землі від 2 серпня 2016 року особисто ОСОБА_3 ?
В розпорядження експерта надати матеріали цивільної справи, оригінал спірного договору оренди землі від 2 серпня 2016 року, а також вільні зразки підпису ОСОБА_3 , що містяться в оригіналах наступних документів:
-договору оренди землі від 11 жовтня 2012 року;
-договору про надання послуг з електропостачання № 212-71 від 21 квітня 2000 року;
-типового договору оренди земельної частки (паю) від 13 серпня 2000 року;
-договору оренди майна (майнового паю) № 800 від 30 березня 2000 року;
-договору оренди земельної частки (паю) від 25 березня 2000 року;
-договору купівлі-продажу майнового паю від 25 жовтня 2010 року;
-квитанції на приймання неподаткових платежів № 078742;
-заповіту від 28 жовтня 1994 року, реєстровий № 23;
-договору купівлі (продажу) будинку від 28 липня 1989 року;
-заяви про видачу пільги на тверде паливо готівкою від 4 лютого 2005 року;
-копії паспорту ОСОБА_3 .
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивого висновку, відмову від надання експертного висновку, передбачену ст.ст. 384, 385 КК України.
Провадження у справі зупинити до отримання висновку експертизи.
Копію ухвали направити експертній установі для виконання, сторонам у справі для відома.
Оплату за проведення експертизи покласти на ОСОБА_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Роз`яснити сторонам положення ст. 109 ЦПК України, відповідно до якої, у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення.
Апеляційна скаргана ухвалу подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Суддя В.В. Чубай
Суд | Чорнобаївський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 01.04.2020 |
Оприлюднено | 03.04.2020 |
Номер документу | 88531475 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чорнобаївський районний суд Черкаської області
Чубай В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні