Красилівський районний суд Хмельницької області
Справа № 2-397/11
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01.04.2020 м.Красилів
Красилівський районний суд Хмельницької області
у складі: головуючого - судді Вознюка Р.В.
за участі секретаря судового засідання Басистої Т.В.
справа № 2-397/11,
учасники справи:
заявник - товариство з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами Прімоколект-Капітал ,
стягувач - публічне акціонерне товариство Універсал Банк ,
боржник - ОСОБА_1 ,
третя особа: Другий відділ державної виконавчої служби м. Хмельницький Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області,
вимоги заяви - заміна стягувача його правонаступником,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу,
в с т а н о в и в:
Представник заявника товариство з обмеженою відповідальністю Компаніч з управління активами Прімоколект-Капітал (далі - ТОВ Компанія з управління активами Прімоколект-Капітал ) звернулася до Красилівського районного суду Хмельницької області із вказаною заявою, в якій просить замінити стягувача - публічне акціонерне товариство Універсал Банк (далі ПАТ Універсал Банк на його правонаступника ТОВ Компанія з управління активами Прімоколект-Капітал .
У заяві заявник посилалася на те, що в провадженні Другого ВДВС м. Хмельницький ГТУЮ у Хмельницькій області знаходиться на примусовому виконанні виконавчий документ № 2-387/11 від 05.08.2011 виданий Красилівським районним судом Хмельницької області щодо стягнення з ОСОБА_1 на користь ПАТ Універсал Банк заборгованості за кредитним договором № СL30012 від 01.04.2008 та відкрито виконавче провадження № 52308056.
14.11.2016 ПАТ Універсал Банк та ТОВ Компанія з управління активами Прімоколект-Капітал уклали договір відступлення права вимоги № UB-OP/16-132 від 14.1.2016, відповідно до умов якого ТОВ Компанія з управління активами Прімоколект-Капітал набуло статусу нового кредитора та отримало право грошової вимоги по відношенню до осіб, які є боржниками ПАТ Універсал Банк , в тому числі і до ОСОБА_1 ..
Тому представник заявника просить замінити стягувача у даному виконавчому провадженні на його правонаступника.
У судове засідання учасники справи не з`явилися, про місце, день і час розгляду заяви повідомлялися належним чином.
Представник заявника надіслала до суду заяву, в якій просила справу слухати за її відсутності.
Боржник ОСОБА_1 надіслав до суду заперечення, в яких просив у задоволенні заяви відмовити, у зв`язку з тим, що представником заявника ТОВ Компанія з управління активами Прімоколект-Капітал не надано жодних належних та допустимих доказів на підтвердження укладення відступлення права вимоги № UB-OP/16-132 від 14.1.2016.
Відповідно до ч. 3 ст. 442 ЦПК України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
За наведених обставин суд визнав за можливе провести судове засідання за відсутності учасників справи.
Суд, дослідивши заяву про заміну стягувача його правонаступником, вивчивши матеріали цивільної справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що що в провадженні Другого ВДВС м. Хмельницький ГТУЮ у Хмельницькій області знаходиться на примусовому виконанні виконавчий документ № 2-387/11 від 05.08.2011 виданий Красилівським районним судом Хмельницької області щодо стягнення з ОСОБА_1 на користь ПАТ Універсал Банк заборгованості за кредитним договором № СL30012 від 01.04.2008 та відкрито виконавче провадження № 52308056.
14.11.2016 ПАТ Універсал Банк та ТОВ Компанія з управління активами Прімоколект-Капітал уклали договір відступлення права вимоги № UB-OP/16-132 від 14.1.2016, відповідно до умов якого ТОВ Компанія з управління активами Прімоколект-Капітал набуло статусу нового кредитора та отримало право грошової вимоги по відношенню до осіб, які є боржниками ПАТ Універсал Банк , в тому числі і до ОСОБА_1 ..
Вказані обставини підтверджуються договором відступлення права вимоги № UB-OP/16-132 від 14.1.2016, кредитним договором № СL30012 від 01.04.2008, випискою з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ Компанія з управління активами Прімоколект-Капітал , інформаційним витягом з реєстру боржників, результатом пошуку виконавчих проваджень в АСВП від 14.11.2019.
Згідно положень ст. 442 ЦПК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Частиною 5 ст. 15 Закону України Про виконавче провадження від 02 червня 2016 року № 1404-VIIІ передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно ст. 512 ЦК України кредитор у зобов`язанні може бути змінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), а згідно до ст. 514 ЦК України до нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із вимогами чинного законодавства заміна осіб в окремих зобов`язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можливе на будь-якій стадії цивільного процесу.
У зв`язку зі заміною кредитора відбувається вибуття цієї особи з виконавчого провадження, у зв`язку із чим припиняється її статус сторони виконавчого провадження і її заміна належним кредитором проводиться відповідно до частини 5 ст. 15 ЗУ Про виконавче провадження , ст. 442 ЦПК України за заявою заінтересованої сторони зобов`язання, якою є правонаступник, що отримав від попереднього кредитора всі права та обов`язки в зобов`язанні, у тому числі й право бути стороною виконавчого провадження.
Правонаступництво можливе на всіх стадіях виконавчого провадження з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення. Підставою правонаступництва є відступлення права вимоги відповідно до положень глави 47 ЦК України.
Правонаступництвом у виконавчому провадженні є заміна однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав його попередника до іншої особи, що раніше не брала участь у виконавчому провадженні.
Підставою правонаступництва юридичної особи є, зокрема, й відступлення права вимоги за кредитними договорами, яке підтверджено документально.
Виходячи із положень норм права, які регламентують спірні правовідносини, заміна осіб у окремих зобов`язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можливе на будь-якій стадії процесу.
Приймаючи до уваги положення статей 512, 514 ЦК України, статті 442 ЦПК України, статті 15 Закону України Про виконавче провадження у разі передання кредитором своїх прав іншій особі за правочином чи правонаступництвом на стадії виконання судового рішення, відбувається вибуття кредитора. Заміна кредитора відбувається поза межами виконавчого провадження. Оскільки до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, переходить і право бути стороною виконавчого провадження шляхом подання ним для розгляду судом заяви про заміну стягувача.
Звернення правонаступника кредитора із заявою про надання йому статусу сторони виконавчого провадження відповідає змісту статей 512, 514 ЦК України,статті 15 Закону України Про виконавче провадження .
Таким чином, заміна кредитора у зобов`язанні можлива з підстав відступлення вимоги (цесія), правонаступництва (смерть фізичної особи, припинення юридичної особи) тощо й до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, у тому числі бути стороною виконавчого провадження шляхом подання ним та розгляду судом заяви про заміну стягувача.
Такий правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 20 листопада 2013 року у справі № 6-122цс13.
Таким чином, заміна сторони виконавчого провадження її правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу. Без заміни сторони виконавчого провадження правонаступник позбавлений процесуальної можливості ставити питання про відкриття виконавчого провадження та вчиняти інші дії згідно із Законом України Про виконавче провадження .
Наявність судового рішення про задоволення вимог кредитора, яке не виконане боржником, не припиняє зобов`язальних правовідносин сторін. Зміна кредитора у зобов`язанні шляхом відступлення права вимоги із зазначенням у договорі обсягу зобов`язання, яке передається на стадії виконання судового рішення, не обмежує цивільних прав учасників спірних правовідносин.
За таких обставин, звернення правонаступника кредитора із заявою про надання йому статусу стягувача відповідає змісту статей 512, 514 ЦК України та статті 15 Закону України Про виконавче провадження .
Враховуючи наведене та керуючись ст. 260, 442 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в:
Заяву товариства з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами Прімоколект-Капітал про заміну сторони у виконавчому провадженні - задовольнити.
Замінити стягувача публічне акціонерне товариство Універсал Банк на його правонаступника товариство з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами Прімоколект-Капітал у виконавчому провадженні № 52308056 по примусовому виконанню рішення в цивільній справі № 2-397/11 за позовом публічного акціонерного товариства Універсал Банк до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Ухвалу надіслати для відома учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено ЦПК України.
Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Хмельницького апеляційного суду через Красилівський районний суд Хмельницької області протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
.
СуддяР. В. Вознюк
Суд | Красилівський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 01.04.2020 |
Оприлюднено | 03.04.2020 |
Номер документу | 88538123 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Красилівський районний суд Хмельницької області
Вознюк Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні