Справа № 234/1961/20
Провадження № 2/234/1604/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2020 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області в складі головуючого судді Михальченко А.О., розглянувши цивільну справу №234/1961/20 за позовом
ОСОБА_1
АДРЕСА_1
в інтересах
ОСОБА_2
АДРЕСА_2
до
Калінінської районної в м. Донецьку ради,
84300, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Транспортна, 2
про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
04 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду в інтересах ОСОБА_2 з позовом до Калінінської районної в м. Донецьку ради, з тих підстав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачки - ОСОБА_3 . Після смерті її матері залишилось спадкове майно у вигляді недоотриманної пенсії. Звернувшись до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, нотаріусом їй було відмовлено у зв`язку з тим, що строк для прийняття спадщини ОСОБА_2 пропущений. Просить визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини.
Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 12.02.2020 року провадження по справі відкрито в порядку загального позовного провадження та справу призначено до підготовчого засідання на 03.03.2020 року.
Позивачка та її представник адвокат Михайленко А.П. у судове засідання не з`явилися, надали заяву про розгляд справи у їх відсутності, просили задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, був належним чином повідомлений шляхом направлення судової повістки рекомендованим листом з повідомленням, заяв та клопотань не надавав, відзив на адресу суду не надходив.
Відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. На підставі ст. 223 ЦПК України суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних матеріалів, без участі сторін, так як про дату, час і місце розгляду справи їх було повідомлено належним чином.
Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є дочкою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_1 від 10.11.1962 року.
Відповідно до копії свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 23.07.1988 року, ОСОБА_4 після одруження змінила прізвище на ОСОБА_5 .
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьк, Донецька область, що підтверджується копією свідоцтва про смерть НОМЕР_3 від 11.09.2019 року.
Постановою державного нотаріуса Дубінської Л.І. від 27.11.2019 року позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 , у зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини.
Згідно відповіді нотаріуса Сьомої донецької ДНК Дубінської Л.І. на запит суду від 20.03.2020 року та інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 16.03.2020 року, в провадженні нотаріальних контор України відсутня спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Згідно листа Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного УПФ України Донецької області №31951/13/14-50 від 13.12.2019 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 перебувала на обліку як ВПО, та суми її недоотриманої пенсії складає 62 656 грн. станом на 13.12.2019 року.
Тобто, про існування спадкового майна у вигляді недоотриманої пенсії позивачка дізналася в середині грудня 2019 року з даної відповіді.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
Суд вважає наведені позивачкою причини пропуску строку для прийняття спадщини після смерті матері , поважними та вважає за можливе визначити позивачці додатковий строк для прийняття спадщини.
Враховуючи, що прийняття спадщини є правом особи, а позивач в інший спосіб захистити своє право не може, ніж звернутися до суду, то позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з визначенням трьохмісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини. Суд вважає такий строк достатнім для реалізації позивачем права на подання заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст.12-13, 76-79, 81, 141, 259, 263-265 ЦПК України, ст.1272 ЦК України,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ), в інтересах якої діє адвокат Михайленко Анатолій Петрович до Калінінської районної в м. Донецьку ради (ЄДРПОУ: 04053111) про надання додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити частково.
Визначити ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) додатковий строк - три місяці з дня набрання рішенням законної сили, для прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк Донецької області.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд.
Суддя Краматорського міського суду А. О. Михальченко
Суд | Краматорський міський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 03.04.2020 |
Оприлюднено | 08.04.2020 |
Номер документу | 88631039 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Краматорський міський суд Донецької області
Михальченко А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні