Справа № 689/437/20
РІШЕННЯ
Іменем України
26.03.2020 року Ярмолинецький районний суд Хмельницької області -
головуючий - суддя Баськов М.М.
за участю:
секретаря судового засідання Кушнір О.М.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт. Ярмолинці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями в порядку спадкування,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання за нею, як спадкоємицею за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , права власності на житловий будинок садибного типу з господарськими будівлями, що розташований по АДРЕСА_1 .
На обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що її чоловік ОСОБА_4 за життя був власником вказаного будинку. Після його смерті спадщину прийняли вона з дітьми - ОСОБА_3 та ОСОБА_2 . Під час прийняття спадщини вони вирішили розподілити спадкове майно і за згодою всіх спадкоємців право власності на зазначений житловий будинок мала набути саме вона. В той же час, через відсутність правовстановлюючих документів на будинок вона не може реалізувати свої спадкові права щодо вказаного нерухомого майна, а тому просить визнати за нею це право в судовому порядку.
В судове засідання сторони, які у встановленому порядку були оповіщені про час і місце розгляду справи, не з`явилися.
Від відповідачів ОСОБА_2 і ОСОБА_3 до суду надійшли заяви, в яких вони позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили позов задовольнити та справу розглянути у їх відсутності.
Представник відповідача - Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області, подав до суду заяву про визнання позовних вимог та про розгляд справи у його відсутності.
Оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, в силу ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши докази по справі, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Хмельницькому, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 31.05.2019, виданим Ярмолинецьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (а.с. 20).
Померлий за життя був власником житлового будинку садибного типу з господарськими будівлями за АДРЕСА_1 , що підтверджується: рішенням Ярмолинецької селищної ради від 28.02.1991 "Про відведення земельної ділянки у безстрокове користування під будівництво житлового будинку", яким ОСОБА_4 з держземфонду селищної ради було виділено земельну ділянку площею 0,15 га під будівництво індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1 (а.с. 18); архівною випискою з рішення №42/1 третьої сесії Ярмолинецької селищної ради від 31.05.1995 "Про передачу земельних ділянок у приватну власність", яким ОСОБА_4 передано безкоштовно у приватну власність земельну ділянку для обслуговування житлових будинків, будівель та споруд площею 0,15 га (а.с. 15); витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6809102242019 від 07.06.2019, згідно якого ОСОБА_4 є власником земельної ділянки площею 0,15 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 6825855000:01:013:0196 (а.с. 10-14); випискою з погосподарської книги №24 за 2016-2020 роки Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області від 05.12.2019 вих. №644 про те, що за номером об`єкта погосподарського обліку 00841 ст. 91 рахується домогосподарство, розташоване в АДРЕСА_1 , загальна площа житлового будинку 197,1 кв.м. Під дане домогосподарство у приватну власність виділена земельна ділянка площею 0,15 га (а.с. 16); довідкою виконкому Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району №5789 від 06.12.2019 про те, що ОСОБА_1 з 1992 року по теперішній час зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1 (а.с. 23); даними технічного паспорту на вказаний будинок (а.с. 5-9).
Вирішуючи питання про належність ОСОБА_4 вказаного житлового будинку типу суд враховує, що нерухомість збудована в сільській місцевості за правилами, які діяли на момент її будівництва, а сам будинок значиться зареєстрованим у погосподарських книгах.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, а ч. 1 ст. 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
ОСОБА_1 , яка є дружиною ОСОБА_4 , та їх діти ОСОБА_3 і ОСОБА_2 , які є його спадкоємцями за законом першої черги, прийняли спадщину, проте не можуть отримати свідоцтва про право на спадщину на вказаний будинок через відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно.
Дані обставини підтверджуються свідоцтвами про право на спадщину за законом, посвідченими 10.12.2019 приватним нотаріусом Ярмолинецького районного нотаріального округу Хмельницької області Динько Г.А. (а.с. 24-27).
Зібрані по справі докази вказують, що ОСОБА_4 належав на праві власності будинок садибного типу із господарськими будівлями, спадщина не перейшла до держави, не визнана відумерлою, позивач прийняла спадщину і є спадкоємицею за законом першої черги, а відповідно до ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва на право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Статтею 1267 ЦК України визначено, що частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.
Спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.
Згідно ч. 2 ст. 1278 ЦК України кожен із спадкоємців має право на виділ його частки в натурі.
Згідно п. 26 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування" при поділі спадщини між спадкоємцями необхідно враховувати правило частини першої статті 1278 ЦК про те, що коли спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між спадкоємцями, частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними. При розподілі такої спадщини необхідно застосовувати норми, що регулюють відповідні правовідносини спільної часткової власності.
Частиною першою статті 367 ЦК України передбачено, що майно, що є у спільній частковій власності, може бути поділене в натурі між співвласниками за домовленістю між ними.
Згідно частини другої вказаної статті у разі поділу спільного майна між співвласниками право спільної часткової власності на нього припиняється.
Спадкоємці досягли між собою згоди щодо розподілу спадкового майна, проте позивач не може отримати свідоцтва про право на спадщину за законом через відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно.
За наведених обставин, враховуючи, що відповідно до ст. 206 ЦПК України визнання позову відповідачами не суперечить закону, не порушує прав і свобод сторін та інших осіб, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
На підставі ст. 16, 328, 1218, 1267, 1268, 1269, 1278 ЦК України, керуючись ст. 12, 13, 81, 141, 206, 263-265 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка народилася та проживає в АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в порядкук спадкування право власності на житловий будинок садибного типу загальною площею 197,1 кв.м. (літ. А-1), а також на господарські будівлі та надвірні споруди: підвал (літ. а), ганок (літ. а1), літню кухню (літ. Б), веранду (літ. б), ганок (літ. б1), що знаходяться по АДРЕСА_1 , і які належали на праві власності ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в сумі 3489,52 грн., по 1744,76 грн. з кожного.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду через Ярмолинецький районний суд Хмельницької області протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя М.М. Баськов
Суд | Ярмолинецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2020 |
Оприлюднено | 08.04.2020 |
Номер документу | 88636487 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ярмолинецький районний суд Хмельницької області
Баськов М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні