Справа № 953/3722/20
н/п 2/953/1638/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 квітня 2020 року
Київський районний суд м. Харкова:
головуючий - суддя Золотарьова Л.І.
за участю:
секретаря - Свешнікова О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу №953/3722/20 за позовом ОСОБА_1 до Харківської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
04.03.2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить, з урахуванням уточненої позовної заяви від 23.03.2020 року, визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 . Який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 - у три місяці.
Як на підставу позову посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його батько - ОСОБА_2 , після його смерті відкрилася спадщина. Мати позивача, ОСОБА_3 , розірвала шлюб з померлим в 2004 році, коли позивачу було сім років, та з того часу не підтримувала шлюбно-сімейні відносини із останнім та взагалі будь-які відносини. Після розірвання шлюбу батько не надавав жодної матеріальної допомоги на утримання свого сина, не приймав ніякої участі у його вихованні, вони взагалі практично не бачилися. ОСОБА_2 помер тоді, коли сину майже виповнилося 18 років. Але позивачу не було відомо про смерть батька. І тільки в лютому 2020 року від знайомого позивач випадково дізнався, що батько помер.
Ухвалою суду від 10.03.2020 р. позовну заяву залишено без руху, недоліки усунуті.
Ухвалою суду від 26.03.2020 року відкрито провадження, призначено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження з проведенням підготовчого засідання.
Ухвалою суду від 07.04.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду
В судове засідання представник позивача не з`явилась, надала до суду заяву, у якій просила розглянути справу у її відсутність, позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву, у якій просила розглянути справу за відсутності особи, уповноваженої діяти від імені Харківської міської ради та ухвалити рішення згідно чинного законодавства.
Згідно ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною 3 статті 129 Конституції України визначено основні засади судочинства, однією з яких, згідно пункту 3 вказаної статті, є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод всі судові процедури повинні бути справедливими.
Згідно ст. ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд, дослідивши подані сторонами докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду спору по суті, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 . ( а.с.16)
Судом встановлено, позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є сином ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження. ( а.с.)
Згідно рішення суду №2-1775/02 від 09.11.2004, шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 - розірвано. (а.с.17)
Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку, серії ЯЛ №179788, ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 0,1200 га у межах згідно з планом,розташованої за адресою АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ., для ведення садівництва.(а.с. 21)
Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку, серії ЯЛ №179787, ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 0,1000 га у межах згідно з планом, розташованої за адресою АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.(а.с.22)
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, за життя ОСОБА_2 заповіт не склав.
Згідно Витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) свідоцтва про право на спадщину не видані. (а.с.19)
Постановою приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Куксіна С.Ю. від 02.03.2020 р. позивачу у прийнятті спадщини було відмовлено.
Відповідно до положень ст.1216 ЦК спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно ст. 3 Конституції України, людина визнається в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав і основних свобод людини (ратифікована Верховною Радою України - Законом від 17.07.1997 року ) кожен, чиї права і свободи порушені, має право на ефективний засіб захисту в національному органі.
Згідно рішення Європейського суду з прав людини по справі Ілхан проти Туреччини від 27.06.2000 р., при вирішення питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.
Позивач зазначає, та суд вважає доведеним, що вказаний строк ним було пропущено з поважних причин, оскільки його батьки розірвати шлюбні відносини коли йому було сім років, з того часу будь яких відносин з батьком він не підтримував, батько не надавав йому жодної матеріальної допомоги, не приймав участі у його вихованні,крім того він є спадкоємців першої черги.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги щодо визначення позивачу додаткового строку протягом трьох місяців для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 , оскільки строк звернення з заявою пропущений з поважних причин.
Відповідно до ч. 1, 2, 5 ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обгрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Суд постановляє рішення в межах заявлених ними вимог і на підставі наданих сторонами доказів.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст. 15, 16, 1261, 1272 ЦК України, ст.13, 141, 206, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк протягом трьох місяців для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Рішення може бути оскаржено у встановленому порядку до Апеляційного суду Харківської області протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 .
Відповідач:Харківська міська рада, код 04059243, м. Харків, м-н Конституції, 7.
Повний текст рішення складено 08.04.2020 року.
Головуючий -
Суд | Київський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 08.04.2020 |
Оприлюднено | 10.04.2020 |
Номер документу | 88692972 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Київський районний суд м.Харкова
Золотарьова Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні