Господарський суд Рівненської області
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013
УХВАЛА
про відкладення розгляду справи
13 квітня 2020 року м. Рівне Справа № 918/186/20
Господарський суд Рівненської області у складі судді Романюк Ю.Г. при секретарі судового засідання Ножняк Л.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛС Вест" до відповідача Селянське (фермерське) господарство "ШАНС" про стягнення заборгованості в сумі 1 914 709 грн. 34 коп.,
представники:
від позивача: не з`явився;
від відповідача: не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛС Вест" звернулось до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до відповідача Селянського (фермерського) господарства "ШАНС" про стягнення заборгованості в сумі 1 914 709 грн. 34 коп., посилаючись на неналежне виконання відповідачем своїх зобов`язань по договору про поставку сільськогосподарської техніки №104/352471 від 18.07.2018 року.
Ухвалою суду від 2 березня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду у порядку загального позовного провадження, судове засідання для розгляду справи призначено на 24.03.2020 року.
Ухвалою суду від 24 березня 2020 року розгляд справи відкладено на 13.04.2020 року.
У судове засідання 13.04.2020 року представник позивача не з`явився. Однак, 09.04.2020 року подав через канцелярію суду відповідь на відзив та клопотання про витребування доказів
У судове засідання 13.04.2020 року представник відповідача також не з`явився. Однак, 26.03.2020 року подав через канцелярію суду клопотання про поновлення строків для відзиву та подав відзив на позовну заяву зі змісту якого вбачається, що відповідач заперечує проти задоволення позову з підстав, зазначених у відзиві.
Подане клопотання про поновлення строків для подання відзиву мотивоване тим, що копію ухвали Господарського суду Рівненської області про прийняття позовної заяви ТОВ "АЛС ВЕСТ" до розгляду та відкриття провадження у справі від 02.03.2020 року було отримано СФГ "Шанс" 14 березня 2020 року. Після отримання даної ухвали із позивачем почалися домовленості щодо врегулювання спору без судового розгляду, для цього СФГ "Шанс" мало сплатити позивачу основну суму боргу без будь-яких санкцій, а позивач мав відізвати свій позов. Однак, з часом після декількох переговорів позивач почав наполягати ще і на штрафних санкціях та судовому розгляді спору. Через дану обставину СФГ "Шанс" було згаяно тривалий час для підготовки до суду. Додатково зазначено, що у зв`язку з тим, що з 12 березня 2020 року в Україні запроваджено карантин через спалах у світі короновірусу СФГ "Шанс" не змогло вчасно звернутися за правовою допомогою до професійного юриста для підготовки необхідних документів, в тому числі відзиву, по даній справі.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 119 ГПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подані заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк.
Враховуючі наведені вище правові норми, суд дійшов висновку про необхідність поновлення відповідачу строку для подання відзиву на позов та прийняття відзиву на позовну заяву.
Щодо клопотання ТОВ "АЛС ВЕСТ" про витребування документів, то слід зазначити наступне.
Подане клопотання мотивоване тим, що у відзиві на позовну заяву відповідач заявив про існування у нього Додаткового договору №1 від 28.01.2019 року, укладеного до Договору № 104/352471 від 18.07.2018 року між позивачем та відповідачем. Однак, позивач заперечує факт підписання зі свого боку та укладення сторонами цього документа, а тому просить суд витребувати у відповідача оригінал Додаткового договору №1 від 28.01.2019 року, укладеного до Договору № 104/352471 від 18.07.2018 року між позивачем та відповідачем для огляду та долучення до матеріалів справи з метою призначення та проведення в подальшому технічної та почеркозначої експертизи.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 81 ГПК України учасники справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. У клопотанні повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу; 5) причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.
За змістом ст. 2 ГПК України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Враховуючи вищевикладене, з метою справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом даного спору, ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів учасників справи, суд дійшов висновку про доцільність задоволення клопотання позивача про витребування вищезазначеного договору.
Суд додатково зазначає, що відповідно до ч.ч. 7-9 ст. 81 ГПК України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали. У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом. У разі неподання учасником справи витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яка особа ухиляється від їх подання та яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання таких доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Згідно з ч. 2 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках: 1) визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу; 2) залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача; 3) в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 177 ГПК України завданнями підготовчого провадження є, зокрема, вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи.
Враховуючи викладене та з метою надання можливості сторонам скористатися своїми процесуальними правами, суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання з метою витребування додаткових доказів.
Окрім того, вирішуючи питання щодо можливості розгляду справи у призначеному на 13.04.2020 судовому засіданні господарський суд, зокрема, враховує і наступне.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Статтею 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" передбачено, що карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.
Питання про встановлення карантину порушує перед Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за поданням головного державного санітарного лікаря України.
Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації.
У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов`язки, що покладаються на них. Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності. До відміни карантину його територію можуть залишити особи, які пред`явили довідку, що дає право на виїзд за межі території карантину. Організація та контроль за дотриманням встановленого на території карантину правового режиму, своєчасним і повним проведенням профілактичних і протиепідемічних заходів покладаються на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 32 цього Закону обмежувальні протиепідемічні заходи встановлюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за поданням відповідного головного державного санітарного лікаря у разі, коли в окремому населеному пункті, у дитячому виховному, навчальному чи оздоровчому закладі виник спалах інфекційної хвороби або склалася неблагополучна епідемічна ситуація, що загрожує поширенням інфекційних хвороб. Обмеженням підлягають ті види господарської та іншої діяльності, що можуть сприяти поширенню інфекційних хвороб.
Види і тривалість обмежувальних протиепідемічних заходів встановлюються залежно від особливостей перебігу інфекційної хвороби, стану епідемічної ситуації та обставин, що на неї впливають.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", прийнятої відповідно до ст. 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", установлено на усій території України карантин з 12 березня до 3 квітня 2020 року, заборонивши:
відвідування закладів освіти її здобувачами;
проведення всіх масових заходів, у яких бере участь понад 200 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Спортивні заходи дозволяється проводити без участі глядачів (уболівальників).
Загальнонаціональний карантин продовжено на 21 день - до 24 квітня 2020 року включно. Таке рішення ухвалив уряд 25 березня 2020 року. Зокрема, у рішенні Кабміну йдеться про запровадження режиму надзвичайної ситуації на всій території України.
Рада суддів України листом від 16.03.2020 № 9рс-186/20 рекомендувала на період карантину встановити особливий режим роботи судів України, зокрема: роз`яснити громадянам можливість відкладення розгляду справи у зв`язку із карантинними заходами; учасникам судових засідань подавати до суду заяви про розгляд справ у їхній відсутності за наявними в справі матеріалами; утриматися від відвідування приміщення суду, а всі необхідні документи надавати суду в електронному вигляді на електронну адресу суду, через особистий кабінет в системі Електронний суд, факсом або дистанційними засобами зв`язку.
Суд звертає увагу, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року №540-IX в Господарський процесуальний кодекс України внесено зміни, зокрема, розділ X "Прикінцеві положення" доповнено пунктом 4 такого змісту:
"4. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 46, 157, 195, 229, 256, 260, 288, 295, 306, 321, 341, 346, 349, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, апеляційного оскарження, залишення апеляційної скарги без руху, повернення апеляційної скарги, подання заяви про скасування судового наказу,розгляду справи по суті , строки, на які зупиняється провадження, подання заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами, звернення зі скаргою, оскарження рішення третейського суду, судового розгляду справи, касаційного оскарження, подання відзиву продовжуються на строк дії такого карантину.
Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)".
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 120, 183, 202, 234, 235 ГПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Поновити відповідачу строк до для подання відзиву на позов.
2. Прийняти відзив на позовну заяву.
3. Розгляд справи відкласти на "28" квітня 2020 р. на 11:30 год.
4. Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Рівненської області за адресою: м. Рівне, вул. Набережна, 26-А, в залі судових засідань № 15.
5. Клопотання ТОВ "АЛС ВЕСТ" про витребування документів - задовольнити.
6. Витребувати у відповідача оригінал Додаткового договору №1 від 28.01.2019 року, укладеного до Договору № 104/352471 від 18.07.2018 року між позивачем та відповідачем.
7. Звернути увагу учасників справи на вжиті судом заходи для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 серед учасників відкритих судових засідань.
8. Довести до відома учасників справи, що явка їх представників в судове засідання не є обов`язковою та звернути увагу на можливості розгляду справи за відсутності їх представників за наявними у справі матеріалами у разі подання відповідного клопотання.
9. Повідомити учасників справи про можливість подати процесуальні документи (заяви, клопотання, скарги, відзиви тощо), письмові та електронні докази на електронну адресу суду, через особистий кабінет в системі "Електронний суд", поштою, факсом або дистанційні засоби зв`язку, вчинити інші процесуальні дії в електронній формі з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису з урахуванням вимог Закону України "Про електронний цифровий підпис" та Закону України "Про електронні довірчі послуги".
10. Всі процесуальні строки обраховуються з урахуванням змін, внесених до розділу Х "Прикінцеві положення " ГПК України, згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року №540-IX.
11. Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.
Ухвала згідно частини 2 статті 235 ГПК України підписана та набрала законної сили 13 квітня 2020 року та оскарженню не підлягає.
Суддя Романюк Ю.Г.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 13.04.2020 |
Оприлюднено | 15.04.2020 |
Номер документу | 88728601 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Романюк Ю.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні