Рішення
від 13.04.2020 по справі 590/299/20
ЯМПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 590/299/20

Провадження № 2/590/149/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2020 року Ямпільський районний суд

Сумської області

в складі: головуючого - судді - Сатарової О.В.

за участю секретаря судового засідання - Данченко І.М.

представника позивача - адвоката Страшок О.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Ямпіль справу за позовом ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) представник позивача - адвокат Страшок Олег Володимирович (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 4485/10 від 24.03.2011, видане на підставі рішення Київської обласної кваліфікаційно - дисциплінарної комісії адвокатури від 24.03.2011 № 217, діє на підставі довіреності від 25.02.2020, посвідченої директором Шосткинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги) до Виконавчого комітету Паліївської сільської ради Ямпільського району Сумської області (Код ЄДРПОУ: 22984706, юридична адреса:41231 с. Паліївка, Ямпільського району Сумської області, вул. Заболотівка,65) про визнання права власності за набувальною давністю, -

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції позивача.

Позивач ОСОБА_1 в особі представника, адвоката Страшка О.В., 16.03.2020 звернулась до суду з позовом про визнання права власності за набувальною давністю на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .

31.03.2020 позивач ОСОБА_1 , остаточно уточнила позовні вимоги, просить суд ухвалити рішення, яким визнати за нею права власності за набувальною давністю на житловий будинок та господарські споруди (згідно з технічним паспортом: житловий будинок - літера А-1; мансарда - літера Мс; ганок - літера а; гараж - літера Б-1; навіс - літера В-1; вбиральня - літера Г-1; навіс - літера Д-1; сарай - літера Е-1; сарай - літера Ж-1; навіс - літера З-1; огородження - №1-3 за адресою : АДРЕСА_1 .

У судове засідання позивач не з`явилась, надала заяву, в якій зазначено, що уточнені позовні вимоги підтримує в повному обсязі, справу просить розглядати у її відсутність та у відсутність її представника та свідків.

Представник позивача адвокат Страшок Олег Володимирович (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 4485/10 від 24.03.2011, видане на підставі рішення Київської обласної кваліфікаційно - дисциплінарної комісії адвокатури від 24.03.2011 № 217), діючий на підставі довіреності від 25.02.2020, посвідченої директором Шосткинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав, наполягав на їх задоволені.

Від відповідача, за підписом сільського голови О. Тимошика 31.03.2020 до суду надійшла заява, в якій зазначено, що Паліївська сільська рада визнає позов повністю, не заперечує проти його задоволення та просить розглядати справу за відсутності їх представника.

Інформація про рух справи, заяви та клопотання сторін.

Ухвалою від 17.03.2020 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі. Вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

03.04.2020 представник позивача адвокат Страшок О.В. подав до суду клопотання про долучення до матеріалів справи адвокатського запиту від 02.04.2020 та відповіді КП Глухівське БТІ .

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

В силу вимог ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Згідно з вимогами ст. ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст.41 Конституції України та п.2 ч.1 ст.3, ст.321 ЦК України ніхто не може бути позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні, крім випадків, встановлених Конституцією та законом.

Можливість пред`явлення до суду позову про визнання права власності за набувальною давністю випливає з положень ст.ст. 15, 16 ЦК, а також частини четвертої статті 344 ЦК, згідно з якими захист цивільних прав здійснюється судом шляхом визнання права. У зв`язку з цим особа, яка заявляє про давність володіння і вважає, що у неї є всі законні підстави бути визнаною власником майна за набувальною давністю, має право звернутися до суду з позовом про визнання за нею права власності.

Статтею 328 ЦК України визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ч.1, ч.4 ст.344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації. Право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається за рішенням суду.

Відповідно до п.9 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2017 року №5 Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав відповідно до частини першої статті 344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено ЦК.

При вирішенні спорів, пов`язаних із набуттям права власності за набувальною давністю, суди повинні враховувати, зокрема, таке:

- володіння є добросовісним, якщо особа при заволодінні чужим майном не знала і не могла знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності;

- володіння визнається відкритим, якщо особа не приховувала факт знаходження майна в її володінні. Вжиття звичайних заходів щодо забезпечення охорони майна не свідчить про приховування цього майна;

- володіння визнається безперервним, якщо воно не переривалось протягом всього строку набувальної давності. У разі втрати не із своєї волі майна його давнісним володільцем та повернення цього майна протягом одного року або пред`явлення протягом цього строку позову про його витребування набувальна давність не переривається (частина третя статті 344 ЦК). Не переривається набувальна давність, якщо особа, яка заявляє про давність володіння, є сингулярним чи універсальним правонаступником, оскільки в цьому разі вона може приєднати до часу свого володіння увесь час, протягом якого цим майном володіла особа, чиїм спадкоємцем (правонаступником) вона є (частина друга статті 344 ЦК).

Враховуючи положення статей 335 і 344 ЦК України, право власності за набувальною давністю може бути набуто на майно, яке належить на праві власності іншій особі (а не особі, яка заявляє про давність володіння), а також на безхазяйну річ. Отже, встановлення власника майна або безхазяйності речі є однією з обставин, що має юридичне значення, і підлягає доведенню під час ухвалення рішення суду.

Враховуючи положення пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України про те, що правила статті 344 ЦК України про набувальну давність поширюються також на випадки, коли володіння майном почалося за три роки до набрання чинності цим Кодексом, та беручи до уваги, що ЦК України набрав чинності з 1 січня 2004 року, положення статті 344 ЦК України поширюються на правовідносини, що виникли з 1 січня 2001 року. Отже, визнання судом права власності на нерухоме майно за набувальною давністю може мати місце не раніше 1 січня 2011 року.

При цьому суди мають виходити з того, що коли строк давнісного володіння почався раніше 1 січня 2001 року, то до строку, який дає право на набуття права власності за набувальною давністю, зараховується лише строк з 1 січня 2001 року. Разом із тим, якщо перебіг строку володіння за давністю почався після цієї дати, то до строку набувальної давності цей період зараховується повністю. (п. 11 Постанови).

Відповідно до розяснень викладених у п.13 Постанови, можливість пред`явлення до суду позову про визнання права власності за набувальною давністю випливає з положень статей 15, 16 ЦК України, а також ч.4 ст.344 ЦК України, згідно з якими захист цивільних прав здійснюється судом шляхом визнання права. У зв`язку з цим особа, яка заявляє про давність володіння і вважає, що у неї є всі законні підстави бути визнаною власником майна за набувальною давністю, має право звернутися до суду з позовом про визнання за нею права власності.

Як передбачено пунктом 14 Постанови, виходячи зі змісту частини першої статті 344 ЦК України, відсутність державної реєстрації права власності на нерухоме майно не є перешкодою для визнання права власності на це майно у зв`язку зі спливом строку набувальної давності, оскільки така державна реєстрація може бути здійснена після визнання права власності за набувальною давністю.

Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном (ст.391 ЦК України).

Фактичні обставини встановлені судом; зміст спірних правовідносин; докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини; оцінка доказів та аргументів сторін .

Судом встановлено, що 24.11.1989 року на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 була заповнена трудова книжка серії НОМЕР_2 , професія доярка.

У трудовій книжці /копія трудової книжки НОМЕР_2, а.с.8-9/ містяться наступні записи:

-24.11.1989 року про прийняття в члени колгоспу Будьонівець Ямпільського району Сумської області та надано роботу доярки, підстава - протокол № 30 від 19.12.1989.

-19.04.2000 колгосп Будьонівець у зв`язку із реорганізацією перейменовано в СВК Паліївське ;

-01.10.2001 року ОСОБА_1 виключна з членів СВК Паліївське на підставі ст. 36 КЗпП України;

01.08.1979 року на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 була заповнена трудова книжка серії НОМЕР_3 , професія монтаж.

Відповідно до архівної довідки архівного відділу Ямпільської районної державної адміністрації Сумської області № 01-36/47 від 24.02.2020 /а.с.12/, будь-які дані відносно майнових прав ОСОБА_1 відсутні.

Відповідно до архівної довідки архівного відділу Ямпільської районної державної адміністрації Сумської області № 01-36/86 від 06.03.2020 /а.с.13/, будь-які документи щодо житлового фонду, який належав голгосту Будьонівець на праві власності до архівного відділу не передавались.

Відповідно до довідки Паліївської сільської ради Ямпільського району Сумської області від 05.03.2020 року № 102 /а.с.14/, ОСОБА_1 зареєстрована та постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 з 1993 року.

Відповідно до довідки Паліївської сільської ради Ямпільського району Сумської області № 85 від 18.02.2020 /а.с.15/, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 має наступний склад сім`ї : чоловік ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; син ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; донька ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; син ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; онук ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Відповідно до довідки Паліївської сільської ради Ямпільського району Сумської області від 21.02.2020 № 94/ а.с.16/, будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Рішенням загальних зборів колгоспників колгоспу Будьонівець від 02 грудня 1992 року колгосп Будьонівець реорганізовано в КСПП Паліївське . Рішенням загальних зборів уповноважених членів КСПП Паліївське ( протокол №1 від 11.02.2000 року) КСПП Паліївське реорганізовано в СВК Паліївське . Рішенням господарського суду Сумської області від 16.04.2006 року СВК Паліївське ліквідовано, правонаступників немає.

Відповідно до довідки Паліївської сільської ради Ямпільського району Сумської області № 93 від 21.02.2020 року /а.с.17/, житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 у комунальній власності територіальної громади с. Паліївка Ямпільського району Сумської області не перебуває.

На замовлення ОСОБА_1 ПП НТЛ Фабрика складено звіт про незалежну оцінку майна - житлового будинку загальною площею 100,2 кв.м., який знаходиться за адресою : АДРЕСА_1 /а.с.18- 34/, ринкова вартість будинку на дату оцінки, 06.03.2020 року склала 43 200,00 грн.

02.02.2018 року ПП НТЛ Фабрика виготовлено технічний паспорт на садибний індивідуальний житловий будинок за адресою : АДРЕСА_1 /а.с.35-38/.

Згідно довідки, виданої КП Глухівське БТІ № 371 від 02.04.2020 - за даними реєстрації до 31.12.2012 право власності на нерухоме майно за адресою : АДРЕСА_1 не зареєстровано.

03.07.2000 між ОСОБА_1 та ВАТ Сумиобленерго , в особі начальника Ямпільського РВЕ, укладено договір № 3925 про користування електричною енергією за адресою: АДРЕСА_1 / а.с.63/

Суд, розглянувши справу, дослідивши та оцінивши в сукупності зібрані по справі докази, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи із наступного.

Положення щодо набувальної давності закріплені у ЦК України, зокрема, як первісний спосіб набуття права власності, оскільки права набувача залежать не від волевиявлення попереднього власника, а від сукупності обставин, зазначених у ч.1 ст.344 ЦК України - добросовісності заволодіння, відкритості та безперервності подальшого володіння річчю протягом певного строку.

Позивач достовірно довела факт набуття нею права власності за набувальною давністю, оскільки вона добросовісно і відкрито користуються нерухомим майном з 1993 року, інших осіб, які б заявляли вимоги щодо повернення вказаного нерухомого майна, не має, а отже визнання права власності не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Керуючись, ст. ст. 3, 4, 12, 81, 259, 263, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, ст.ст. 15, 16, 321, 328, 344 ЦК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) представник позивача - адвокат Страшок Олег Володимирович ( свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 4485/10 від 24.03.2011, видане на підставі рішення Київської обласної кваліфікаційно - дисциплінарної комісії адвокатури від 24.03.2011 № 217, діє на підставі довіреності від 25.02.2020, посвідченої директором Шосткинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги) до Виконавчого комітету Паліївської сільської ради Ямпільського району Сумської області ( Код ЄДРПОУ: 22984706, юридична адреса:41231 с. Паліївка, Ямпільського району Сумської області, вул. Заболотівка,65) про визнання права власності за набувальною давністю, задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1 , (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ), право власності за набувальною давністю на житловий будинок та господарські споруди ( згідно з технічним паспортом: житловий будинок - літера А-1; мансарда - літера Мс; ганок - літера а; гараж - літера Б-1; навіс - літера В-1; вбиральня - літера Г-1; навіс - літера Д-1; сарай - літера Е-1; сарай - літера Ж-1; навіс - літера З-1; огородження - №1-3) за адресою : АДРЕСА_1

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через Ямпільський районний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення (п.15, п.п.15.5 Перехідних положень ЦПК України).

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подана апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення складено 13.04.2020.

Суддя : О.В. Сатарова

СудЯмпільський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення13.04.2020
Оприлюднено14.04.2020
Номер документу88732808
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —590/299/20

Ухвала від 02.07.2020

Цивільне

Ямпільський районний суд Сумської області

Сатарова О. В.

Рішення від 13.04.2020

Цивільне

Ямпільський районний суд Сумської області

Сатарова О. В.

Рішення від 13.04.2020

Цивільне

Ямпільський районний суд Сумської області

Сатарова О. В.

Ухвала від 17.03.2020

Цивільне

Ямпільський районний суд Сумської області

Сатарова О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні