Ухвала
від 14.04.2020 по справі 398/3413/19
ОЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 398/3413/19

провадження №: 2/398/233/20

УХВАЛА

Іменем України

"14" квітня 2020 р., Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

у складі головуючого судді Ніколаєва М.В.,

з участю секретаря судового засідання Василяки І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олександрія цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник - адвокат Боровський Валерій Антонович, до ОСОБА_2 , де співвідповідач - ОСОБА_3 , третя особа на стороні відповідача, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору - Андріївська сільська рада Олександрійського району Кіровоградської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

Представник позивача Боровський В.А. в інтересах позивача ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить визначити позивачеві додатковий строк в два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті дядька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач та її представник в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник позивача через канцелярію суду подав заяву, в якій просить провести розгляд справи за його відсутності та за відсутності позивача, на позовних вимогах наполягає.

Відповідач ОСОБА_2 в підготовче судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, 13.01.2020 року на електронну адресу суду надіслав заяву, у якій просив розгляд справи проводити за його відсутності, позов визнає.

Представник третьої особи - Андріївської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав до суду заяву, у якій просив розгляд справи проводити за його відсутності, проти задоволення позову не заперечує.

Також, ухвалою суду від 05.12.2019 року до участі у справі у якості співвідповідача залучено ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В ході розгляду справи було встановлено, що співвідповідач по справі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією актового запису про смерть № 3 від 04.06.2019 року, що наданий Олександрійським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).

Частиною 1 ст. 42 , ст. 48 ЦПК України передбачено, що сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. За змістом ст. ст. 46 , 47 ЦПК України , здатність мати цивільні процесуальні права та обовязки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи, а також здатність особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обовязки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи. Виходячи зі змісту цих статей, стороною у справі може бути лише особа, яка має цивільну процесуальну правоздатність і цивільну процесуальну дієздатність.

Згідно із ч. 4 ст. 25 ЦК України , цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у день її смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Процесуальне правонаступництво це заміна сторони або третьої особи (право попередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу субєкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обовязки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.

Отже, процесуальне правонаступництво у разі смерті фізичної особи можливе в порядку ст. 55 ЦПК України шляхом залучення правонаступника, а не заміни відповідача, однак лише за умови, що фізична особа померла після відкриття провадження у справі, тобто, якщо на момент відкриття провадження у справі цивільна правоздатність відповідача не припинилась.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

З матеріалів справи вбачається, що цивільна процесуальна правоздатність та дієздатність співвідповідача ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , припинились до пред`явлення позову до суду, а тому відсутні підстави для застосування ст. 55 ЦПК України та залучення його спадкоємців.

Окрім того, на виконання ухвали суду від 23.03.2020 року Олександрійська районна державна нотаріальна контора надала суду лист № 246/01-16 від 03.04.2020 року , а також інформаційну довідку зі спадкового реєстру № 59953968 від 03.04.2020 року , відповідно до яких встановлено, що після померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 спадкова справа не заводилася. Таким чином, в силу положень статті 1270 ЦК України, якою встановлено строк у шість місяців для прийняття спадщини, спадщину після померлого співвідповідача ОСОБА_3 ніхто не прийняв, таким чином правонаступники його прав та обов`язків відсутні.

Таким чином, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі в частині вимог до ОСОБА_3 , який помер до відкриття провадження по справі.

Керуючись ст.ст. 255 , 260-261 ЦПК України ,

П О С ТА Н О В И В:

Закрити провадження в справі за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник - адвокат Боровський Валерій Антонович, до ОСОБА_2 , де співвідповідач - ОСОБА_3 , третя особа на стороні відповідача, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору - Андріївська сільська рада Олександрійського району Кіровоградської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, в частині вимог до співвідповідача ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвалу може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом п`ятнадцяти днів з дня складення ухвали.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Повний текст ухвали складено 14.04.2020 року.

Суддя М.В.Ніколаєв

СудОлександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення14.04.2020
Оприлюднено16.04.2020
Номер документу88787660
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —398/3413/19

Рішення від 14.04.2020

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Ніколаєв М. В.

Ухвала від 14.04.2020

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Ніколаєв М. В.

Ухвала від 23.03.2020

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Ніколаєв М. В.

Ухвала від 10.01.2020

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Ніколаєв М. В.

Ухвала від 05.12.2019

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Ніколаєв М. В.

Ухвала від 08.11.2019

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Ніколаєв М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні