Справа №: 398/3413/19
провадження №: 2/398/233/20
РІШЕННЯ
Іменем України
"14" квітня 2020 р., Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі
головуючого судді Ніколаєва М.В.,
з участю секретаря Василяки І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Олександрія а порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник - адвокат Боровський Валерій Антонович, до ОСОБА_2 , де третя особа на стороні відповідача, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору - Андріївська сільська рада Олександрійського району Кіровоградської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини ,
В С Т А Н О В И В :
Представник позивача Боровський В.А. в інтересах позивача ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить визначити позивачеві додатковий строк в два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті дядька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На обґрунтування своїх вимог представник позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер дядько позивача - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Після смерті дядька відкрилась спадщина, що складається з: житлового будинку з господарсько-побутовими спорудами АДРЕСА_1 , який належить дядькові на праві власності, та земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 11,26 га, кадастровий номер № 3520380800:02:000:0159 розташованої на території Андріївської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області. Дядько позивача одруженим ніколи не був дітей не мав.Заповіт дядько позивача не складав.
Позивач є єдиною рідною племінницею ОСОБА_3 . Крім неї спадкоємцем після смерті дядька є батько позивача - рідний брат спадкодавця - відповідач по справі ОСОБА_2 . Однак батько на спадщину не претендує, заяву до нотаріуса про прийняття спадщини не подавав, проти задоволення позову не заперечує.
Листом № 1284 01-16 від 16.09.2019 року Олександрійської районної державної нотаріальної контори, позивачеві відмовлено у прийнятті заяви в зв`язку з пропуском 6 - місячного строку та рекомендовано звернутись до суду.
Представник позивача зазначає, що позивач не змогла вчасно подати заяву про прийняття спадщини і пропустила строк з поважної причини, оскільки вважала, що фактично вступивши у володіння та користування спадковим майном, прийняла спадщину.
У зв`язку із викладеним, представник позивача просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 08 листопада 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, а також до участі у справі у якості третьої особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору залучено Андріївську сільську раду Олександрійського району Кіровоградської області.
Ухвалою суду від 05 грудня 2019 року до участі у справі у якості співвідповідача залучено ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Ухвалою суду від 10 січня 2020 року закрито підготовче провадження у справі, справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою суду від 23 березня 2020 року постановлено витребувати з Олександрійської районної державної нотаріальної контори, інформаційну довідку (витяг зі Спадкового реєстру) та копію матеріалів спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_4 .
Ухвалою суду від 14 квітня 2020 року закрито провадження в справі в частині вимог до співвідповідача ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Позивач та її представник в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник позивача через канцелярію суду подав заяву, в якій просить провести розгляд справи за його відсутності та за відсутності позивача, на позовних вимогах наполягає.
Відповідач ОСОБА_2 в підготовче судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, 13.01.2020 року на електронну адресу суду надіслав заяву, у якій просив розгляд справи проводити за його відсутності, позов визнає в повному обсязі. Крім того, у відповідності до статті 12-1 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України на офіційному веб-сайті судової влади України було розміщено оголошення про час та місце розгляду справи.
Представник третьої особи - Андріївської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав до суду заяву, у якій просив розгляд справи проводити за його відсутності, проти задоволення позову не заперечує.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши наявні у справі докази, суд встановив такі обставини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією витягу № 00023877124, сформованого 07.09.2019 року Олександрійським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Кіровоградській області.
Як вбачається з копії Державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 № 328724, ОСОБА_3 , мешканець с. Степанівка, на підставі розпорядження Олександрійської районної державної адміністрації № 273-р від 27.05.2002 року прийняв у власність земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 11,26 га,кадастровий номер 3520380800:02:000:0159, що знаходиться на території Андріївської сільської ради.
ОСОБА_3 , померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно проживав та був зареєстрований до дня смерті за адресою: АДРЕСА_1 ,що підтверджується довідкою № 131, виданою 06.09.2019 року Виконавчим комітетом Андріївської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області. Відповідно до вказаної довідки заповіт від ОСОБА_3 в сільській раді не посвідчувався.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 є рідними братами, так як відповідно до копії витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження № 00023877726 від 07.09.2019 року та № 00023878259 від 07.09.2019 року їх батьком є ОСОБА_5 .
ОСОБА_2 є батьком позивача ОСОБА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження НОМЕР_1 , виданого 02.04.1984 року Андріївською сільською радою та копією свідоцтва про одруження НОМЕР_2 , виданого 12.07.2003 року відділом реєстрації актів громадянського стану Олександрійського міського управління юстиції.
Таким чином, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є племінницею померлого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
16 вересня 2019 року нотаріус Олександрійської районної державної нотаріальної контори листом № 1284/01-16 повідомив позивачеві про те, що не вправі видати їй свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 , у зв`язку із тим, що нею у строк, встановлений статтею 1270 ЦК України до нотаріальної контори не подано заяву про прийняття спадщини.
З листа № 1669/01-16 від 12.11.2019 року, наданою суду Олександрійською районною державною нотаріальною конторою вбачається, що після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , заведено спадкову справу № 287/2014.
З матеріалів вказаної спадкової справи вбачається, що до Олександрійської районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 звернувся лише ОСОБА_4 . Інших спадкоємців не встановлено.
До правовідносин, які є предметом спору застосовуються такі норми права.
Статтею 1216 ЦК України встановлено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкодавців).
Згідно з ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1258 ЦК України, визначено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.ст. 1268, 1269, 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців з часу відкриття спадщини. Таким чином, закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до статті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до Конституції України особа повинна неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей та виконувати обов`язки, передбачені ст.ст. 65-67 Конституції. При невиконанні особою конституційних обов`язків незнання законів не звільняє особу від юридичної відповідальності.
При цьому ст. 64 Конституції передбачає, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. Як свідчить практика Європейського суду з прав людини особа вправі бути юридично необізнаною.
Судом встановлено, що позивач пропустила строк для звернення з заявою про прийняття спадщини, причина пропуску вказаного строку є поважною, так як позивач, будучи юридично необізнаною, дійсно вважала що фактично вступивши у володіння та користування спадковим майном, вона прийняла спадщину.
Таким чином, суд вважає, що оскільки прийняття спадщини є правом особи, а позивач в інший спосіб ніж звернутися до суду захистити своє право не може, то необхідно визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 89, 259, 264-265 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник - адвокат Боровський Валерій Антонович, до ОСОБА_2 , де третя особа на стороні відповідача, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору - Андріївська сільська рада Олександрійського району Кіровоградської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , додатковий строк в два місяці для прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ;
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 ;
Андріївська сільська рада Олександрійського району Кіровоградської області, код ЄДРПОУ-04364621, місцезнаходження: 28034, Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Андріївка, вул. Центральна 28.
Повний текст судового рішення складено 14 квітня 2020 року.
Суддя М.В.Ніколаєв
Суд | Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 14.04.2020 |
Оприлюднено | 16.04.2020 |
Номер документу | 88787664 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Ніколаєв М. В.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Ніколаєв М. В.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Ніколаєв М. В.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Ніколаєв М. В.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Ніколаєв М. В.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Ніколаєв М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні