Рішення
від 17.04.2020 по справі 160/12264/19
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2020 року Справа № 160/12264/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши за правилами загального позовного провадження у порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Лан до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 05.12.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю Лан звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 15.08.2019:

- № 0024061417, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 1 522 675 грн;

- № 0024021417, яким застосовано штраф в розмір 50% за платежем податок на додану вартість у розмірі 499 373 грн;

- № 0024011417, яким встановлено порушення пункту 200.4 статті 200 ПК України і зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 86 291 грн.

2. Ухвалою суду від 10.12.2019: прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито провадження у справі; призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 24.12.2019; сторонам встановлені строки для подання заяв по суті спору; витребувано від відповідача: документи на підставі яких проведено перевірку (у тому числі наказ на проведення перевірку, направлення, наказ про продовження перевірки); копії усіх використаних/досліджених документів під час проведення перевірки та прийняття оскаржуваних у цій справі рішень.

3. 24.12.2019 надійшов відзив на адміністративний позов з додатками, примірник якого отримано представником позивача 24.12.2019 (т.2 а.с.40-53).

4. У підготовче засідання 24.12.2019 прибули представники позивача та відповідача. Представником позивача надані додаткові докази у справі (т.2 а.с.56-84). З метою надання додаткових пояснень та доказів у справі, судом оголошено перерву до 21.01.2020.

5. 20.01.2020 на електронну адресу суду від представника відповідача надійшов акт перевірки від 11.07.2019 № 38373/04-36-14-02/30155244.

6. 21.01.2020 від представника позивача надійшли клопотання про відкладення розгляду справи; заява про долучення доказів до справи з додатками (т.2 а.с.153-157, 165-249, т.3 а.с.1-249, т.4 а.с.1-140).

7. 21.01.2020 від представника відповідача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи копій направлень на перевірку (т.2 а.с.158-164).

8. У підготовче засідання 21.01.2020 прибув представник відповідача. Суд протокольною ухвалою задовольнив клопотання представника позивача, підготовче засідання відкладено до 04.02.2020.

9. У підготовче засідання 04.02.2020 прибули представники позивача та відповідача. Суд протокольною ухвалою продовжив строк підготовчого провадження до 90 днів та з метою надання витребуваних доказів оголосив перерву до 25.02.2020.

10. 25.02.2020 представником позивача до канцелярії суду надані додаткові докази у справі, які отримані відповідачем 21.02.2020 (т.4 а.с.159-247, т.5 а.с.1-240).

11. 25.02.2020 до канцелярії суду від представника відповідача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи CD-R диску, на якому міститься акт перевірки від 11.07.2019 № 38373/04-36-14-02/30155244 (т.5 а.с.242).

12. У підготовче засідання 25.02.2020 прибули представники позивача та відповідача, оголошено перерву до 05.03.2020.

13. У підготовче засідання 05.03.2020 прибули представники позивача та відповідача. Представником відповідача заявлено клопотання про заміну сторони правонаступником у справі № 160/12264/19.

14. Ухвалою суду від 05.03.2020: клопотання представника Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про заміну сторони правонаступником задоволено, допущено в адміністративній справі № 60/12264/19 заміну відповідача Головного управління ДФС у Дніпропетровській області його правонаступником - Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області; закрито підготовче провадження у справі; призначено справу до судового розгляду по суті одразу після закінчення підготовчого засідання.

15. В судовому засіданні 05.03.2020 представники сторін підтримали обрані правові позиції, з метою додаткового дослідження доказів судом оголошено перерву до 31.03.2020.

16. 31.03.2020 позивачем подано заяву про розгляд справи без його участі за правилами письмового провадження, надано додаткові докази (т.6 а.с.10-31).

17. 31.03.2020 від відповідача надійшов розрахунок донарахованих сум грошових зобов`язань в розрізі виявлених порушень (т.6 а.с.33).

18. 31.03.2020 у судове засідання представники сторін не прибули, на підставі статті 205 КАС України суд перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.

щодо строку розгляду справи

19. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.

20. Справа є складною, важливою для учасників справи та вимагала особливої ретельності, чим обумовлена тривалість її розгляду.

21. Постановою Кабінету Міністрів України Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 від 11.03.2019 № 211, з урахуванням внесених змін, установлено з 12.03.2020 до 24.04.2020 на всій території України карантин.

22. Відповідно до пункту 3 Розділу VI Прикінцеві положення КАС України, в редакції чинній з 02.04.2020, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки розгляду адміністративної справи продовжуються на строк дії такого карантину.

23. Судом додержано встановлений законом строк розгляду справи.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

24. Позивач вважає протиправними оскаржувані податкові повідомлення-рішення.

щодо звичайної ціни реалізації свиней

25. В ході перевірки ГУ ДФС у Дніпропетровській області встановлено, що в період з 01.01.2016 по 31.12.2018 підприємство здійснювало реалізацію свиней, а саме: свиней живих та свиней з відгодівлі, загальна кількість реалізованого поголів`я по вищенаведених категоріях складає: у 2016 році 373 778 кг, у 2017 році 316 067 кг, у 2018 року 172 117 кг.

26. Податковий орган при здійсненні порівняння ціни реалізації підприємством вищевказаних груп свиней з ринковими цінами наведеними на офіційному сайті свиноводів ріgua.info, встановив реалізацію товару нижче звичайних цін та, як наслідок, заниження податкових зобов`язань на загальну суму 1 485 364 грн.

27. Відповідач сформував та застосував для порівняння звичайну ціну виходячи з даних офіційного сайту свиноводів ріgua.info, який містить дані асоціації свиноводів України.

28. ТОВ ЛАН не погоджується із таким формуванням звичайної ціни, та вважає дану методику, такою, що суперечить нормам чинного законодавства України, виходячи з наступного.

29. Згідно із підпунктами а і б пункту 185.1 статті 185 ПК України об`єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 ПКУ розташоване на митній території України.

30. Ціна товару була обговорена, визначена та погоджена позивачем та його контрагентами. Більш того, контрагенти позивача, наприклад ТОВ Ювілейний , купував продукцію за аналогічними цінами і у інших виробників. Тобто за такою ціною, яка існувала в той проміжок часу, на певній території, на певні партії продукції та за певних умов (для підтвердження даного факту ТОВ ЛАН звернулося з запитом до контрагента ТОВ Ювілейний для надання відповідної довідки.

31. ТОВ ЛАН вважає, що звичайна ціна повинна формуватися з врахуванням якісних показників, а також ряду економічних факторів які суттєво впливають на ціну, таких як місце продажу (відстань від місця забою, або м`ясопереробного заводу), величини разової партії (адже чим більша партія однорідної продукції тим вища ціна), порода свиней (ціна порід з помісями ціниться дешевше, бо вихід м`яса менший).

32. Податковий орган, визначаючи звичайну ціну, керувався відомостями з сайту Асоціації Свинарів України.

33. Беручи до уваги те, що ТОВ ЛАН не є членом даної асоціації та проаналізувавши даний сайт, слід зазначити, що на даному сайті є вкладка Ціна , яка містить в собі Закупівельні ціни та Закупівельні ціни (господарства) . Щодо останнього, то доступу до інформаціє неавторизовані користувачі не мають, тому позивач не має і не мав можливості ознайомитися з цінами, а щодо розділу Закупівельні ціни , то там міститься ціна за кілограм свинини живою вагою, яка сформована кожним із 19 членів Асоціації Свинарів України щодо свого господарства.

34. Зауважуємо, що на вказаному сайті, у відкритому доступі, не міститься інформації щодо ринкової ціни на свинини. Не зрозуміло, яким чином контролюючий орган встановив звичайну ціну, якщо необхідної для цього інформації на сайті ріgua.info не міститься.

35. Отже, позивач вважає, що податковий орган здійснюючи перевірку, фактично не визначив звичайну ціпу, відповідно до пункту 14.1.71 статті 14 ПК України, - не довів, що договірні ціни, які застосовував платник податків, не відповідають рівню ринкових, а тому не є звичайними цінами; що ТОВ ЛАН для реалізації своєї продукції, використовує ціни, які є нижчими за звичайні ціии, тому твердження відповідача, що занижено податкове зобов`язання, є необгрунтованим, безпідставним та неправомірним.

щодо технологічних норм падежу тварин

36. В ході перевірки податковим органом було встановлено гибель тварин протягом 2016-2018 років у кількості 1980 голів на загальну суму 762 400 грн, яку віднесено за даними бухгалтерського обліку до рахунку 947 Нестачі та псування цінностей .

37. Наказом № 136 від 04.11.2015 ТОВ ЛАН встановлені технологічні норми падежу свиней, у зв`язку із відсутністю встановлених центральними органами виконавчої влади норм браку (падежу) у свинарстві та керуючись нормами падежу свиней, установленими Відомчими нормами технологічного проектування, затвердженими наказом Мінагрополітики від 15.09.2005 № 473.

38. У перевіряємий період падіж тварин відбувся у межах встановлених підприємством технологічних норм.

39. Так, відповідно до Звіту про рух тварин і птиці на фермі за 2016 рік падіж у групі тварин Поросята 0-1 міс. становив 562 гол., у групі тварин Поросята 1-2 міс. 427 гол., у групі тварин Поросята 2-4 міс. 18 гол., у групі тварин Свині на відгодівлі 92 гол., у групі тварин Свині перевір. 3 гол., у групі тварин Свиноматки 5 гол.

40. Відповідно до Звіту про рух тварин і птиці на фермі за 2017 рік падіж у групі тварин Поросята 0-1 міс. становив 380 гол., у групі тварин Поросята 1-2 міс. 134 гол., у групі тварин Свині на відгодівлі 22 гол., у групі тварин Свині ремонтні 1 гол., у групі тварин Свиноматки 1 гол.

41. Відповідно до Звіту про рух тварин і птиці на фермі за 2018 рік падіж у групі тварин Поросята 0-1 міс. становив 264 гол., у групі тварин Поросята 1-2 міс 88 гол., у групі тварин Поросята 2-4 міс 1 гол., у групі тварин Свині на відгодівлі 6 гол.

42. Отже, падіж свиней, який відбувся на підприємстві протягом 2016, 2017, 2018 років, не підпадає під вимоги норми пункту 198.5 ПК України, оскільки, втрати тварин у межах технологічних норм, не можна вважати негосподарською діяльністю. Таким чином, падіж у межах допустимих технологічних норм відносять на збільшення собівартості виробництва продукції, віднесення до рахунку 947 було бухгалтерською помилкою, у зв`язку із чим бухгалтерську помилку виправлено.

43. Вищезазначене підтверджується в листі ДФС від 06.02.2017 № 2103/6/99-99-15-03-02-15, відповідно до якого, у разі списання втрат, що виникли при зберіганні і транспортуванні виробленої сільськогосподарської продукції, у межах норм її природного убутку, та якщо під час придбання (виготовлення) товарів (сировини) для виробництва такої продукції суми податку на додану вартість були включені до складу податкового кредиту, податкові зобов`язання з ПДВ підприємством не нараховуються, а податковий кредит не коригується за умови, що вартість таких товарів включається до вартості іншої готової продукції.

44. Таким чином, з боку ТОВ ЛАН не було порушень пункту 44.1 статті 44, абзацу а) пунктц 198.5 статті 198, пункту 201.10 статті 201 ПК України, що призвело до заниження податкового зобов`язання з податку на додану вартість.

щодо витрачання пального

45. Під час проведення перевірки, згідно рах.703 Дохід від наданих послуг та рах.903 Собівартість наданих послуг , а також актів виконаних робіт податковим органом було встановлено надання послуг із використанням с/г техніки за участю обслуговуючого персоналу ТОВ ЛАН контрагентам СФГ Мирон-Агро та ФГ Ратмир на суму 594 313 грн, при цьому вартість списаного пального використаного для надання даних послуг склала 1 220 374 грн.

46. В пояснення щодо встановленого факту ТОВ ЛАН було зазначено, що витрати під час виконання договорів про надання сільськогосподарських послуг по ФГ Мирон-Агро та ФГ Ратмир відбулися протягом всього періоду вирощування сільськогосподарської продукції (з початку відновлення весняної вегетацій рослин до зібрання сільськогосподарських культур). Згідно календаря кожного року у період з березня по листопад включно. Такі обставини вбачаються з первинної бухгалтерської документації, що була надана до перевірки, а саме актів здачі-приймання послуг та списання матеріальних цінностей.

47. Також, до перевірки в підтвердження надання послуг були надані путьові листи тракториста-машиніста, лімітно-забірні картки, внутрішньогосподарські накладні.

48. Платником податків була надана відповідь на лист податкового органу № 83445/04-36-54-41 від 28.12.2018 щодо збільшення обсягів придбання пального за період січень - жовтень 2018 року, згідно ТОВ ЛАН в 2018 році придбало для забезпечення роботи зрошувальних систем в кількості 9 штук, дизельні насосні станції в кількості 4 штуки. Насосні станції працюють на дизельному паливі, що призвело до збільшення витрат палива по господарству.

49. Також господарство придбало плуг, що агрегатується з тракторами потужністю понад 350 кінських сил.

50. Застосування технологій, що передбачає основний обробіток ґрунту (оранку) призводить до збільшення витрат дизельного палива з розрахунку на один гектар. Як наслідок, при сталій площі обробітку, збільшилися витрати пального в цілому по господарству.

51. Під час посівної кампанії озимого ріпаку, під урожай 2019 року, склалися природно-кліматичні умови які не сприяли появі дружніх та сильних сходів озимого ріпаку. Було прийнято рішення провести досів культури па всій площі, а саме на площі 918,0 га. Це також призвело до збільшення витрат паливо-мастильних матеріалів (це підтверджується копіями товарно-транспортних накладних, які є додатком до відповіді на лист від 28.12.2018).

52. Крім цього, ТОВ ЛАН повідомило податковому органу, що сталася бухгалтерська помилка у веденні обліку витрат на виробництво, а саме загальногосподарські витрати по рослинництву, що мали обліковуватися на рах.911 Загальновиробничі витрати рослинництва по видам робіт грейдеровка робіт , культивація огріхів , боронування огріхів , обкошування полів (власних) , помилково відносили до рах.903 Собівартість наданих послуг . Ця помилка вплинула на визначення фактичної собівартості власної сільськогосподарської продукції та собівартості наданих послуг на рівновелику величину, що не вплинуло на фінансові результати в цілому по господарству.

53. Аналіз вказаних норм свідчить про те, що будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції.

54. Так, ТОВ ЛАН для підтвердження здійснень господарських операцій з контрагентами СФГ Мирон-Агро та ФГ Ратмир , що призвели до збільшення витрат пального, надало первинні документи до перевірки, з яких можна побачити і фактичне здійснення господарських операцій і причини, які пояснюють збільшення витрат паливо-мастильних матеріалів.

55. Таким чином, твердження податкового органу про те, що ТОВ ЛАН вчинило порушення в частині заниження податкових зобов`язань у задекларованих підприємством деклараціях з податку на додану вартість в результаті не проведення нарахувань - є неправомірним та таким, яке зроблене в розріз первинним документам, які були надані до перевірки товариством.

56. З огляду на дані факти, податковим органом зроблено необґрунтований висновок про порушення пункту 50.1 статті 50, пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пункту 188.1 статті 188, пункту 189.1 статті 189, абзацу а) пункту 198.5 статті 198 ПК України, а тому, податкове повідомлення-рішення від 15.08.2019 № 0024061417 є протиправним.

щодо штрафу за відсутність реєстрації податкових накладних

57. Податкове повідомлення рішення від 15.08.2019 № 0024021417 є похідним від повідомлення-рішення від 15.08.2019 № 0024061417.

58. Податковий орган не правильно сформував та застосував звичайну ціну, що помилково призвело до донарахування за актом перевірки податку на додану вартість в сумі 1 522 675 грн, і, як наслідок такої помилки, податковим органом було розраховано штрафну санкцію за відсутність реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 ПК України.

59. Отже, штрафна санкція це плата, яка справляється за порушення вимог податкового законодавства. Оскільки, з боку ТОВ ЛАН правопорушень зазначених в податковому повідомленні рішенні від 15.08.2019 № 0024061417 не було (так як мала місце помилка податкового органу в формуванні звичайної ціни), то і штрафної санкції, розрахованої в податковому повідомленні-рішенні від 15.08.2019 року № 0024021417 не повинно бути.

щодо завищення від`ємного значення ПДВ

60. У висновку щодо повноти декларування податку на додану вартість, правомірності декларування сум податку, що підлягають бюджетному відшкодуванню, податковий орган зазначив, що в результаті допущених порушень податкового законодавства, щодо реалізації свиней нижче рівня звичайних цін, щодо падежу свиней, щодо списання палива при наданні послуг з обробки ґрунту, щодо визначення суми від`ємного значення, було встановлено завищення сум від`ємного значення податку на додану вартість у сумі 93 315 грн.

61. Оскільки, з вищезазначеними правопорушеннями ТОВ ЛАН не погоджується та їх оскаржує, тому і з висновком податкового органу про завищення сум від`ємного значення до якого призвели вказані порушення, товариство не погоджується.

62. ТОВ ЛАН зауважує, що податковий кредит за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 був визначений правомірно, в межах статті 198 ПК України.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

63. Відповідач проти позову заперечив повністю, із посиланням на обставини ретельно встановлені актом перевірки, просив у задоволенні позову відмовити.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

64. Товариство з обмеженою відповідальністю ЛАН (ЄДРПОУ 30155244) зареєстровано 24.01.2000 згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 № 427518, є платником податку на додану вартість, дата реєстрації 27.03.2000 (т.1 а.с.29-31).

65. У період з 22.05.2019 по 04.07.2019 Головним Управлінням ДФС у Дніпропетровській області, на підставі наказу від 24.04.2019 № 2513-п, повідомлення від 24.04.2019 № 761, наказу на продовження строку проведення перевірки від 20.06.2019 № 3718-п (т.2 а.с.19-51), направлень на проведення перевірки (т.2 а.с.159-164), проведено документальну планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю ЛАН (ЄДРПОУ 30155244) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2018 по 31.12.2018, валютного законодавства за період з 01.01.2016 по 31.12.2018, з питань єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 31.12.2018.

66. За результатами перевірки контролюючим органом 11.07.2019 складено акт № 38373/04-36-14-17/30155244 з додатками 1-27, згідно висновків якого перевіркою ТОВ ЛАН встановлено порушення (нумерація згідно акту, т.1 а.с.37-166, т.2 а.с.97-152, т.5 а.с.242 акт в електронній формі):

1) пункту 50.1 статті 50, пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пункту 188.1 статті 188, пункту 189.1 статті 189, абзацу а) пункту 198.5, пункту 200.4 статті 200 ПК України в результаті чого:

- занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету на суму 1 686 768 грн, у тому числі, за 2016 рік: січень 26 585 грн, лютий 85 585 грн, березень 58 622 грн, квітень 60 834 грн, травень 36 164 грн, червень 50 145 грн, липень 46 882 грн, серпень 56 193 грн, вересень 26 036 грн, жовтень 76 615 грн, листопад 51 719 грн, грудень 77 908 грн; за 2017 рік: січень 5 449 грн, лютий 48 386 грн, листопад 309 884 грн; за 2018 рік: жовтень 669 761 грн,

- завищено розмір від`ємного значення з податку на додану вартість у сумі 93 315 грн;

3) пункту 201.10 статті 201 ПК України, в частині порушення строків реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, що передбачає відповідальність згідно пунктів 120-1.1, 120-1.2 статті 120-1 ПК України;

4) пункту 11 розділу ІІ Положення Про ведення касових операцій в національній валюті в Україні , затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 № 148;

5) пункту 49.1 статті 49, підпункту 298.8.1 пункту 298 статті 298 ПК України, що передбачає відповідальність згідно пункту 120.1 статті 120 ПК України;

6) пункту 49.1 статті 49, підпункту 266.7.5 пункту 266.7 статті 266 ПК України, що передбачає відповідальність згідно пункту 120.1 статті 120 ПК України;

7) підпункту 170.1.1 пункту 170.1 статті 170, підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України, донараховано ТОВ ЛАН при невірному визначенні об`єкта оподаткування податком на доходу фізичним особам від надання паїв в оренду, чим занижено податок з доходів фізичних осіб на загальну суму 33 955,87 грн;

8) пункту 163.1 статті 163, підпункту 170.1.1 пункт 170.1 статті 170, підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288, підпункту 1.1 пункту 16-1підрозділу 10 розділу XX ПК України ненарахування, неутримання та неперерахування до бюджету військового збору на суму 2829,66 грн;

9) абзацу б пункту 176.2 статті 176 ПК України, розділу ІІІ Порядку заповнення та подання податкового розрахунку за формою 1ДФ , затвердженого Наказом МФУ від 13.01.2015 № 4, до податкових розрахунків за формою 1ДФ за період з ІІІ-ІV квартали 2018 року, не включено суми доходів виплачені фізичним особам-підприємця за надані товари (роботи, послуги), не вірно відображені суми нарахованого (виплачено) доходу та утриманого (перерахованого) податку на доходи фізичних осіб за оренду паїв за ознакою доходу 106, які були нараховані (виплачені) у періоді з 01.07.2018 по 31.12.2018.

67. Не погодившись з актом про результати документальної планової виїзної перевірки від 11.07.2019 ТОВ ЛАН 01.08.2019 подано до ГУ ДФС у Дніпропетровській області заперечення, зареєстровані 01.08.2019 за вх. № 108540/10 (т.1 а.с.167-172).

68. 15.08.2019 на підставі акту перевірки від 11.07.2019 № 38373/04-36-14-17/30155244 контролюючим органом прийняті оскаржувані податкові-повідомлення рішення (т.1 а.с.173-179):

1) № 0024061417, яким платнику податків за порушення пункту 50.1 статті 50, пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пункту 188.1 статті 188, пункту 189.1 статті 189, абзацу а) пункту 198.5 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість на загальну суму 1 522 675 грн, з них за основним платежем на суму 1 218 140 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 304 535 грн,

- згідно із розрахунком: ПДВ нараховано у межах 1095 днів за період з липня 2016 року по жовтень 2018 року; основне зобов`язання за 2016 рік: за липень 42 368 грн, серпень 42 354 грн, вересень 22 524 грн, жовтень 68 784 грн, листопад 47 449 грн, грудень 65 179 грн; за 2017 рік: січень 19 016 грн, лютий 40 930 грн, листопад 274 579 грн; за 2018 рік: жовтень 594 939 грн; застосовано штраф у розмірі 25%;

2) № 0024021417, яким платника податків, у зв`язку із відсутністю складення та/або реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 ПК України податкових накладних/розрахунків коригування на суму 998 746 грн, попереджено про необхідність скласти та/або зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування у строк, визначений пунктом 120-1.2 статті 120-1 ПК України та згідно зі статтею 120-1 ПК України до платника податків застосовано штраф у розмірі 50% у сумі 499 373 грн,

- згідно із розрахунком: штрафна санкція за відсутність реєстрації податкових накладних протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 ПК України, у 2017 році на суму: за січень 19 018 грн, лютий 40 930 грн, березень 53 797 грн, квітень 28 600 грн, травень 20 119 грн, червень 48 420 грн, липень 23 123 грн, серпень 14 632 грн, вересень 44 403 грн, жовтень 34 784 грн, листопад 6 719 грн, грудень 264 488 грн; у 2018 році на суму: за січень 43 912 грн, лютий 43 497 грн, березень 63 614 грн, квітень 19 551 грн, травень 32 768 грн, червень 22 851 грн, липень 29 246 грн, серпень 22 148 грн, вересень 25 087 грн, жовтень 10 748 грн, листопад 6 772 грн, грудень 79 519 грн, разом на суму 998 746 грн, у зв`язку із чим застосовано штраф у розмірі 50% на суму 499 373 грн;

3) № 0024011417, яким платнику податків за порушення пункту 200.4 статті 200 ПК України зменшено розмір від`ємного значення суми ПДВ по податковій декларації № 93076260814 за грудень 2018 року, зареєстрованої 17.01.2019, на суму завишення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у розмірі 86 291 грн,

- згідно із розрахунком: за грудень 2018 року уточнююча декларація подана 19.02.2019 № 9025898432, сума зменшення від`ємного значення 86 291 грн.

69. 29.08.2019 ТОВ ЛАН направило до Державної фіскальної служби України скаргу від 27.08.2019, у тому числі, на вищевказані податкові повідомлення-рішення (т.1 а.с.180-190).

70. Рішенням про результати розгляду скарги від 28.10.19 № 7460/499-00-08-05-01, ДПС України скарга платника податків залишена без задоволення, а податкові повідомлення-рішення без змін (т.1 а.с.191-202).

нарахування грошових зобов`язань в розрізі виявлених порушень

71. Контролюючий орган надав розрахунок оскаржуваних нарахувань, згідно якого нараховані до сплати платнику податків суми ПДВ:

- за реалізацію свиней нижче рівня звичайних цін: згідно акту порушення на суму 1 276 858 грн, поза межами 1095 денного строку на суму 202 017 грн: 1) зменшено від`ємне значення на суму 86 291 грн; 2) донараховано основний платіж на суму 988 550 грн, штраф на суму 247 137,50 грн;

- падіж свиней (не виписані податкові накладні): згідно акту порушення на суму 152 480 грн, поза межами 1095 денного строку на суму 65 129 грн: донараховано основний платіж на суму 87 351 грн, штраф на суму 21 837,75 грн;

- безоплатне надання послуг з обробки ґрунту покупцям: згідно акту порушення на суму 125 212 грн: донараховано основний платіж на суму 125 212 грн, штраф на суму 31 303 грн;

- не перенесено данні з уточнюючого розрахунку в декларацію: згідно акту порушення на суму 17 027 грн: донараховано основний платіж на суму 17 027 грн, штраф на суму 4 256,75 грн;

- відсутність накладних в ЄРПН, складених з урахуванням вимога абзацу а пункту 198.5 статті 198 ПК України: штраф 499 373 грн.

(І) обставини, встановлені актом перевірки

податкові зобов`язання (пункт 3.1.2.1 акта перевірки)

72. За період з 01.01.2016 по 31.12.2018 ТОВ ЛАН задекларовано податкових зобов`язань з податку на додану вартість у сумі 52 719 620 грн, у тому числі за загальною декларацією у сумі 36 213 373 грн, за декларацією спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського господарства сумі 16 506 247 грн.

73. Перевіркою повноти визначення податкових зобов`язань за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 встановлено їх заниження на суму 1 763 056 грн. у тому числі у 2016 році: січень 26 585 грн; лютий 85 584 грн; березень 58 622 грн; квітень 60 834 грн; травень 36 164 грн; червень 50 145 грн; липень 46 882 грн; серпень 56 193 грн; вересень 26 036 грн; жовтень 76 615 грн; листопад 51 719 грн; грудень 77 908 грн; у 2017 році: січень 5 450 грн; лютий 48 386 грн; березень 69 718 грн; квітень 37 114 грн; травень 26 128 грн; червень 42 854 грн; липень 4 684 грн; серпень 26 335 грн; вересень 59 556 грн; жовтень 36 776 грн; листопад 6 719 грн; грудень 284 238 грн; у 2018 році: січень 58 454 грн; лютий 42 199 грн; березень 68 866 грн; квітень 29 352 грн; травень 37 627 грн; червень 27 593 грн; липень 34 531 грн; серпень 24 624 грн; вересень 29 695 грн; жовтень 15 555 грн; листопад 9 126 грн; грудень 84 189 грн; всього 1 763 056 грн.

(1) щодо звичайної ціни реалізації свиней

74. В ході перевірки було встановлено, що в період з 01.01.2016 по 31.12.2018 підприємство здійснювало реалізацію свиней, а саме: свиней живих та свиней з відгодівлі, загальна кількість реалізованого поголів`я по вищенаведених категоріях складає у 2016 році 373 778 кг, у 2017 році 316 067 кг, у 2018 році 172 117 кг.

75. Відповідно до офіційного сайту свиноводів pigua.info за кожен місяць публікуються ринкові ціни з реалізацію свиней різних груп. Зазначені дані формуються на підставі щотижневих даних асоціації свиноводів України.

76. При здійсненні порівнянні ціни реалізації підприємством вищевказаних груп свиней неплатникам ПДВ з ринковими цінами наведеними на офіційному сайту свиноводів pigua.info встановлено реалізацію товару нижче звичайних цін та як наслідок заниження податкових зобов`язань на загальну суму 1 485 364 грн, щомісячний розрахунок наведений у таблиці аркушів 6-7 акту перевірки, а саме (т.1 а.с.37-38):

1) продано у 2016 році:

- січень: 10 966 кг, середня ціна реалізації 22,50 грн, ринкова ціна 28,20 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 5,70 грн, об`єкт оподаткування 62 506 грн, ПДВ 12 501 грн;

- лютий: 61 896 кг, середня ціна реалізації 20,17 грн, ринкова ціна 26,07 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 5,90 грн, об`єкт оподаткування 365 186 грн, ПДВ 73 037 грн;

- березень: 27 809 кг, середня ціна реалізації 21,32 грн, ринкова ціна 29,80 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 8,48 грн, об`єкт оподаткування 235 820 грн, ПДВ 47 164 грн;

- квітень: 38 578 кг, середня ціна реалізації 23,66 грн, ринкова ціна 30,23 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 6,57 грн, об`єкт оподаткування 253 457 грн, ПДВ 50 691 грн;

- травень: 14 684 кг, середня ціна реалізації 20,27 грн, ринкова ціна 29,56 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 9,29 грн, об`єкт оподаткування 136 414 грн, ПДВ 27 283 грн;

- червень: 32 709 кг, середня ціна реалізації 22,70 грн, ринкова ціна 29,14 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 6,44 грн, об`єкт оподаткування 210 646 грн, ПДВ 42 129 грн;

- липень: 26 139 кг, середня ціна реалізації 22,61 грн, ринкова ціна 30,41 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 7,80 грн, об`єкт оподаткування 203 884 грн, ПДВ 40 777 грн;

- серпень: 28 283 кг, середня ціна реалізації 22,62 грн, ринкова ціна 31,43 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 8,81 грн, об`єкт оподаткування 249 173 грн, ПДВ 49 835 грн;

- вересень: 13 279 кг, середня ціна реалізації 25 грн, ринкова ціна 33,68 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 8,68 грн, об`єкт оподаткування 115 262 грн, ПДВ 23 052 грн;

- жовтень: 52 827 кг, середня ціна реалізації 22,41 грн, ринкова ціна 29,45 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 7,04 грн, об`єкт оподаткування 371 902 грн, ПДВ 74 380 грн;

- листопад: 21 625 кг, середня ціна реалізації 21,10 грн, ринкова ціна 31,90 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 10,80 грн, об`єкт оподаткування 233 550 грн, ПДВ 46 710 грн;

- грудень: 44 983 кг, середня ціна реалізації 24,60 грн, ринкова ціна 32,84 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 8,24 грн, об`єкт оподаткування 370 660 грн, ПДВ 74 132 грн;

2) продано у 2017 році:

- січень: 10 364 кг, середня ціна реалізації 43,33 грн, ринкова ціна 30,97 грн, різниця між ринковою та середньою ціною -12,36 грн;

- лютий: 22 639 кг, середня ціна реалізації 24,83 грн, ринкова ціна 34,90 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 10,07 грн, об`єкт оподаткування 227 975 грн, ПДВ 45 595 грн;

- березень: 36 620 кг, середня ціна реалізації 25,36 грн, ринкова ціна 34,60 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 9,24 грн, об`єкт оподаткування 338 369 грн, ПДВ 67 674 грн;

- квітень: 20 625 кг, середня ціна реалізації 28,19 грн, ринкова ціна 36,55 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 8,36 грн, об`єкт оподаткування 172 425 грн, ПДВ 34 485 грн;

- травень: 11 924 кг, середня ціна реалізації 30,83 грн, ринкова ціна 40,90 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 10,07 грн, об`єкт оподаткування 120 075 грн, ПДВ 24 015 грн;

- червень: 22 865 кг, середня ціна реалізації 36,11 грн, ринкова ціна 44,99 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 8,88 грн, об`єкт оподаткування 203 041 грн, ПДВ 40 608 грн;

- липень: 13 824 кг, середня ціна реалізації 49,14 грн, ринкова ціна 45 грн, різниця між ринковою та середньою ціною -4,14 грн;

- серпень: 7 806 кг, середня ціна реалізації 31,10 грн, ринкова ціна 45,65 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 14,55 грн, об`єкт оподаткування 113 577 грн, ПДВ 22 715 грн;

- вересень: 25 578 кг, середня ціна реалізації 37,91 грн, ринкова ціна 49,06 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 11,15 грн, об`єкт оподаткування 285 195 грн, ПДВ 57 039 грн;

- жовтень: 15 730 кг, середня ціна реалізації 35,62 грн, ринкова ціна 46,07 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 10,45 грн, об`єкт оподаткування 164 379 грн, ПДВ 32 876 грн;

- грудень: 128 092 кг, середня ціна реалізації 37,31 грн, ринкова ціна 45,44 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 8,13 грн, об`єкт оподаткування 1 041 388 грн, ПДВ 208 278 грн;

3) у 2018 році:

- січень: 23 382 кг, середня ціна реалізації 34,11 грн, ринкова ціна 45,67 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 11,56 грн, об`єкт оподаткування 270 296 грн, ПДВ 54 059 грн;

- лютий: 19 762 кг, середня ціна реалізації 35,52 грн, ринкова ціна 45,35 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 9,83 грн, об`єкт оподаткування 194 260 грн, ПДВ 38 852 грн;

- березень: 27 985 кг, середня ціна реалізації 35,47 грн, ринкова ціна 47,20 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 11,73 грн, об`єкт оподаткування 328 264 грн, ПДВ 65 653 грн;

- квітень: 9 907 кг, середня ціна реалізації 34,86 грн, ринкова ціна 49,24 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 14,38 грн, об`єкт оподаткування 142 463 грн, ПДВ 28 493 грн;

- травень: 15 988 кг, середня ціна реалізації 34,33 грн, ринкова ціна 45,60 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 11,27 грн, об`єкт оподаткування 180 185 грн, ПДВ 36 037 грн;

- червень: 11 021 кг, середня ціна реалізації 33,79 грн, ринкова ціна 45,60 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 11,81 грн, об`єкт оподаткування 130 158 грн, ПДВ 26 032 грн;

- липень: 15 189 кг, середня ціна реалізації 34,17 грн, ринкова ціна 45,36 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 11,19 грн, об`єкт оподаткування 169 965 грн, ПДВ 33 993 грн;

- серпень: 9 772 кг, середня ціна реалізації 34,17 грн, ринкова ціна 46,57 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 12,40 грн, об`єкт оподаткування 121 173 грн, ПДВ 24 235 грн;

- вересень: 12 068 кг, середня ціна реалізації 36,58 грн, ринкова ціна 48,64 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 12,06 грн, об`єкт оподаткування 145 540 грн, ПДВ 29 108 грн;

- жовтень: 7 700 кг, середня ціна реалізації 37 грн, ринкова ціна 46,78 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 9,78 грн, об`єкт оподаткування 75 306 грн, ПДВ 15 061 грн;

- листопад: 6 247 кг, середня ціна реалізації 36,11 грн, ринкова ціна 42,92 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 6,81 грн, об`єкт оподаткування 42 542 грн, ПДВ 8 508 грн;

- грудень: 13 096 кг, середня ціна реалізації 32,04 грн, ринкова ціна 43,63 грн, різниця між ринковою та середньою ціною 11,59 грн, об`єкт оподаткування 151 783 грн, ПДВ 30 357 грн;

- разом ПДВ 1 485 364 грн.

77. В пункті 188.1 статті 188 ПК України зазначено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни).

78. Підпунктом 14.1.71 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що звичайна ціна - ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін.

79. Враховуюче вищевикладене ТОВ ЛАН порушено пункт 188.1 статті 188 пункту 189.1 статті 189 ПК України, що призвело до заниження податкових зобов`язань на загальну суму 1 485 364 грн, у тому числі за 2016 рік: січень 12 501 грн; лютий 73 037 грн; березень 47 164 грн; квітень 50 691 грн; травень 27 283 грн; червень 42 129 грн; липень 40 777 грн; серпень 49 835 грн; вересень 23 052 грн; жовтень 74 380 грн; листопад 46 710 грн; грудень 74 132 грн; за 2017 рік: січень 0 грн; лютий 45 595 грн; березень 67 674 грн; квітень 34 485 грн; травень 24 015 грн; червень 40 608 грн; липень 0 грн; серпень 22 715 грн; вересень 57 039 грн; жовтень 32 876 грн; листопад 0 грн; грудень 208 278 грн; за 2018 рік: січень 54 059 грн; лютий 38 852 грн; березень 65 653 грн; квітень 28 493 грн; травень 36 037 грн; червень 26 032 грн; липень 33 993 грн; серпень 24 235 грн; вересень 29 108 грн; жовтень 15 061 грн; листопад 8 508 грн; грудень 30 357 грн.

(2) щодо падежу тварин

80. В ході проведення перевірки згідно наданих до перевірки звітів про рух тварин та даними бухгалтерського обліку встановлено гибель тварин протягом 2016 - 2018 років у кількості 1 980 голів на загальну суму 762 400 грн, яку віднесено за даними бухгалтерського обліку до рах.947 Нестачі та псування цінностей .

81. Більш детально дані звіту про рух тварин у розрізі груп описані у додатку 1.1 Первинні документи .

82. На підприємстві нестачі і втрати відображаються на рахунку 947 Нестачі та псування цінностей , який в подальшому кореспондує з рах.791 Фінансовий результат , тобто не розподіляється на собівартість готової продукції.

83. Підпунктом 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

84. Пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПК України визначено, що платник податку зобов`язаний нараховувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПК України, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість.

85. Враховуючі вищевикладене, у разі якщо здійснюється списання товарів/послуг, придбаних з ПДВ, то податкові зобов`язання з ПДВ на підставі пункту 198.5 статті 198 розділу V ПК України платником ПДВ нараховуються, якщо вартість таких товарів/послуг не включається до вартості іншої готової продукції, операції з постачання якої підлягають оподаткуванню.

86. Враховуючі вищевикладене ТОВ ЛАН порушено пункт 44.1 статті 44, абзац а) пункту 198.5 статті 198, пункт 201.10 статті 201 ПК України внаслідок чого занижено податкові зобов`язання з ПДВ на загальну суму 152 480 грн, у тому числі: за 2016 рік: січень 14 084 грн; лютий 12 547 грн; березень 11 458 грн; квітень 10 143 грн; травень 8 881 грн; червень 8 016 грн; липень 6 105 грн; серпень 6 358 грн; вересень 2 984 грн; жовтень 2 235 грн; листопад 5 009 грн; грудень 2 147 грн; за 2017 рік: січень 5 450 грн; лютий 2 791 грн; березень 2 044 грн; квітень 2 629 грн; травень 2 113 грн; червень 2 246 грн; липень 4 684 грн; серпень 3 620 грн; вересень 2 517 грн; жовтень 3 900 грн; листопад 6 719 грн; грудень 5 128 грн; за 2018 рік: січень 4 395 грн; лютий 3 347 грн; березень 3 213 грн; квітень 859 грн; травень 1 590 грн; червень 1 561 грн; липень 538 грн; серпень 389 грн; вересень 587 грн; жовтень 494 грн; листопад 618 грн; грудень 1 081 грн.

(3) щодо витрачання пального

87. В ході проведення перевірки згідно наданим до перевірки рах.703 Дохід від наданих послуг та рах.903 Собівартість наданих послуг , а також актів виконаних робіт встановлено надання послуг із використанням с/г техніки за участю обслуговуючого персоналу ТОВ ЛАН контрагентам СФГ Мирон-Агро та ФГ Ратмир на суму 594 313 грн, при цьому вартість списаного пального використаного для надання даних послуг склала 1 220 374 грн.

88. У бухгалтерському обліку ТОВ ЛАН собівартість наданих послуг відображено згідно наступних бухгалтерських проводок Дт903 - Кт203, Дт903 - Кт23, Дт903 - Кт65, Дт903 - Кт66, Дт79 - Кт903.

89. В ході проведення перевірки головному бухгалтеру ТОВ ЛАН 03.07.2019 вручено запит перевіряючого № 6 щодо надання пояснень по списанню палива по рах.903 Собівартість наданих послуг . Згідно наданих первинних документів та відповіді встановлено, що послуги з обробки ґрунту здійснювалися ТОВ ЛАН з березня по листопад кожного року, у зв`язку з чим й списання палива здійснювалося протягом календарного року, а після повного виконання робіт були складені акти здачі-прийняття наданих послуг та проведенні розрахунки з контрагентами - отримувачами послуг.

90. Детально вищевказані первинні документи описані у додатку 1.1 Первинні документи до акту перевірки.

91. ТОВ ЛАН не в повному обсязі включено у розрахунок наданих послуг витрати на пальне, яке списувалось для надання вищевказаних послуг, а саме:

- 2016: обсяг наданих послуг 146 988 грн, вартість списаного пального на послуги 155 133 грн, різниця - 8 145 грн;

- 2017: обсяг наданих послуг 151 300 грн, вартість списаного пального на послуги 505 460 грн, різниця - 354 160 грн;

- 2018: обсяг наданих послуг 296 025 грн, вартість списаного пального на послуги 559 781 грн, різниця - 263 756 грн;

-- всього 594 313 грн, вартість списаного пального на послуги 1 220 374 грн, різниця - 626 061 грн.

92. До заниження податкових зобов`язань призвели витрати понесені на придбання пального при здійсненні послуг обробки ґрунту протягом календарного року, які були віднесені до рахунку 903 Собівартість наданих послуг та не включені в обсяг наданих послуг контрагентам СФГ Мирон-Агро та ФГ Ратмир , тобто з подальшим безоплатним наданням зазначених послуг покупцям.

93. Відповідно до абзацу б) пункту 185.1 статті 185 ПК України об`єктом оподаткування з ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

94. З метою оподаткування, згідно абзацу в) підпункту 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПК України, постачанням послуг, зокрема є постачання послуг іншій особі на безоплатній основі.

95. Відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб`єктами господарювання роздрібною торгівлі підакцизних товарів, збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового зв`язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб`єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

96. При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що складалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню.

97. Таким чином, перевіркою встановлено, що в порушення абзацу 2 пункту 188.1 статті 188, пункту 189.1 статті 189 ПК України ТОВ ЛАН здійснював безоплатне надання послуг з обробки ґрунту покупцям на загальну суму 626 061 грн без ПДВ, у зв`язку з чим не нараховані податкові зобов`язання з ПДВ на загальну суму 125 212 грн.

98. Крім того, відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПК України, у разі здійснення операцій відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПК України база оподаткування за товарами/послугами визначається з вартості їх придбання.

99. Відповідно до пункту 5 статті 198 ПК України платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПК України, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися: в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, в тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів.

100. З метою застосування цього пункту податкові зобов`язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах: придбаних для використання в неоподаткованих операціях - на дату їх придбання; придбаних для використання в оподаткованих операціях, які починають використовуватися в неоподаткованих операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні .

101. Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг, у відповідності до пункту 187.1 статті 187 ПК України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню (абзац а ), або дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку (абзац б ).

102. База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, що передбачено пунктом 188.1 статті 188 ПК України.

103. Враховуючи вищевикладене, перевіркою встановлено порушення ТОВ ЛАН в частині заниження податкових зобов`язань у задекларованих підприємством деклараціях з податку на додану вартість в результаті не проведення нарахувань відповідно до абзацу в підпункту 14.1.185 пункту 14.1 статті 14, абзацу б пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пункту 188.1 статті 188, пункту 198.5 статті 198, пункту 189.1 статті 189 ПК України у загальній сумі 125 212 грн, у тому числі за: грудень 2016 на суму 1 629 грн; грудень 2017 на суму 70 832 грн; грудень 2018 на суму 52 751 грн.

(4) щодо порушень відображення податкового кредиту (пункт 3.1.2.2 акта перевірки)

104. За період з 01.01.2016 по 31.12.2018 ТОВ ЛАН задекларовано податкового кредиту по податку на додану вартість у сумі 125 154 893 грн, у тому числі за загальною декларацією 84 390 213 грн, за декларацією спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського господарства сумі 40 764 680 грн.

105. Перевіркою правомірності визначення податкового кредиту за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 встановлено його завищення у сумі 17 027 грн.

106. Зведені дані щодо задекларованих платником податків та встановлених у ході проведення перевірки сум податкових зобов`язань, податкового кредиту, податку на додану вартість за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 наведено в додатку 13 до акта перевірки .

107. ТОВ ЛАН подано уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 14.06.2018 № 9118857356, до податкової декларації з ПДВ за квітень 2018 року, яким уточнено показник рядка 19 Від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду , а саме: показник, який уточнюється - 5 165 028 грн, уточнений показник - 5 148 001 грн (відхилення складають 17 027 грн.)

108. Детально вищевказані порушення описані у додатку 17 до акту перевірки.

109. Вищезазначений уточнений показник не перенесений до рядка 16 Від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду податкової декларації з ПДВ за травень 2018 року, а також не відображено у р.16.2 зменшено залишок від`ємного значення за результатами поданих уточнюючих розрахунків поточної декларації з ПДВ, що призвело до завищення податкового кредиту та, як наслідок, завищення від`ємного значення за травень 2018 року у розмірі 17 027 грн.

110. Вищевказані відхилення мали вплив в деклараціях з податку на додану вартість за травень - жовтень 2018 року.

111. Також, ТОВ ЛАН подано Уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 26.04.2019 № 9086970419 до податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2018 року, яким уточнено показник рядка 19 Від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду , а саме: показник, який уточнюється - 1 639 734 грн., уточнений показник - 1 007 893 грн. (відхилення складають 631 841 грн.)

112. Вищезазначені відхилення відображено платником у декларації з податку на додану вартість за квітень 2019 року у р.16.2 зменшено залишок від`ємного значення за результатами поданих уточнюючих розрахунків (від 17.05.2019 № 9103281339 за квітень 2019 року): ряд.17Б Усього податкового кредит у сумі 84 390 213 грн.

113. Перевіркою достовірності відображених показників у поданих податкових деклараціях з податку на додану вартість (рядки 10 - 17) за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 встановлено завищення податкового кредиту на загальну суму 17 027 грн, за рахунок неправомірного перенесення показників до ряд.16Б Від`ємне значення, що включається до складу ПК поточного періоду .

(5) висновок щодо повноти декларування ПДВ, правомірності декларування сум податку, що підлягають бюджетному відшкодуванню (пункт 3.1.2.3 акта перевірки)

114. За період з 01.01.2016 по 31.12.2018 ТОВ ЛАН задекларовано податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету у сумі 3 717 535 грн, у тому числі за загальною декларацією 1 633 535 грн, за скороченою декларацією 2 084 000 грн.

115. Згідно поданих ТОВ ЛАН декларацій з ПДВ встановлено декларування від`ємного значення за загальною декларацію на кінець перевіряємого періоду (з урахування уточнюючих розрахунків) у сумі 723 620 грн.

116. Перевіркою повноти нарахування податку на додану вартість за період з 01.01.2016 по 31.12.2018, з урахуванням декларування суми від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, встановлено порушення з ПДВ всього у 1 780 083 грн, у тому числі:

- заниження ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету у 1 686 768 грн, з них за 2016 рік: січень 26 585 грн, лютий 85 585 грн, березень 58 622 грн, квітень 60 834 грн, травень 36 164 грн, червень 50 145 грн, липень 46 882 грн, серпень 56 193 грн, вересень 26 036 грн, жовтень 76 615 грн, листопад 51 719 грн, грудень 77 908 грн; за 2017 рік: січень 5 449 грн, лютий 48 386 грн, листопад 309 884 грн; за 2018 рік: жовтень 669 761 грн;

- завищення сум від`ємного значення податку на додану вартість у сумі 93 315 грн.

(6) щодо відсутності реєстрації податкових накладних (пункт 3.1.2.4 акта)

117. Перевіркою достовірності відображених показників у поданих податкових деклараціях з податку на додану вартість (рядки 1.1-9) за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 встановлено їх заниження на суму 1 763 056 грн.

118. Відповідно до пункту 120-1.2 статті 120-1 ПК України про відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 ПК України, ТОВ ЛАН повинно було зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні (розрахунки коригування).

119. Перевіркою встановлено, що в порушення пункту 201.10 статті 201 ПК України (у редакції чинній з 01.01.2017) ТОВ ЛАН не зареєстровано податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.

120. Враховуючі порушення описані у розділі 3.1.2.1 акту перевірки, ТОВ ЛАН не здійснено реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних складених з урахуванням вимог абзацу а) пункту 198.5 статті 198 ПК України на загальну суму ПДВ 1 109 769 грн, в тому числі:

- за пунктом 1) 3.1.2.1 акту перевірки на суму ПДВ 923 673 грн;

- за пунктом 2) 3.1.2.1 акту перевірки на суму ПДВ 62 513 грн;

- за пунктом 3) 3.1.2.1 акту перевірки на суму ПДВ 123 583 грн.

(ІІ) обставини, встановлені на підставі наданих сторонами документів

(1) щодо ціни реалізації тварин живою вагою

121. ТОВ ЛАН надало копії податкових накладних, виписаних у спірному періоді при постачанні товару - свиней різних груп покупцям неплатникам ПДВ, та квитанції № 1 про направлення їх для реєстрації в ЄРПН (т.2 а.с.169-249, т.3 а.с.1-81).

122. Наказом по ТОВ ЛАН від 06.11.2015 № 137 утворено комісію для моніторингу ринкових цін (т.2 а.с.58).

123. 20.12.2019 листом за вих. № 189 позивач просив контролюючий орган надати інформацію щодо ринкових цін на реалізацію свиней живою вагою за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 (т.2 а.с.61). Надання відповіді на такий запит матеріалами справи не підтверджено.

124. Для підтвердження застосування інших, ніж визначено контролюючим органом, цін на ринку позивачем надано лист С(Ф)Г Влада від 20.12.2018 № 181 (т.2 а.с.62).

(2) щодо падежу тварин

125. Наказом по ТОВ ЛАН № 136 від 04.11.2015 Про встановлення технологічних норм падежу свиней , у зв`язку із відсутністю встановлених центральними органами виконавчої влади норм браку (падежу) тварин у свинарстві та керуючись нормами падежу свиней, установленими Відомчими нормами технологічного проектування, затвердженими наказом Мінагрополітики від 15.09.2005 № 473, ВНТП-АПК-02.05 Свинарські підприємства (комплекси, ферми, малі ферми) (додаток В, таблиця В1 Орієнтовні показники вихідних даних для технологічних розрахунків ), встановлені технологічні норми браку (падежу) свиней (т.1 а.с.203):

- для молодняку у підсисний період - 15%;

- для поросят на дорощуванні - 10%;

- для свиней на відгодівлі - 5%.

126. Звітами про рух тварин і птиці на фермі, за формою, затвердженою наказом Мінагрополітики від 21.02.2008 № 73, платником податків визначені наступні показники (т.1 а.с.204-215):

- за 2016 рік: рядки 10-11 куплено, одержано в обмін 0 гол.; у групі тварин Поросята 0-1 міс. : наявність на початок місяця 860 гол., надходження 4 954 гол., загибель (падіж) 562 гол.; у групі тварин Поросята 1-2 міс. : наявність на початок місяця 668 гол., надходження 4 196 гол., загибель (падіж) 427 гол.; у групі тварин Поросята 2-4 міс. наявність на початок місяця 757 гол., надходження 3 006 гол., загибель (падіж) 18 гол.; у групі тварин Свині на відгодівлі : наявність на початок місяця 1 267 гол., надходження 5 740 гол., загибель (падіж) 92 гол.; у групі тварин Свині перевір. : наявність на початок місяця 32 гол., надходження 129 гол., загибель (падіж) 3 гол.; у групі тварин Свиноматки наявність на початок місяця 475 гол., надходження 199 гол., загибель (падіж) 5 гол.;

- за 2017 рік: рядки 10-11 куплено, одержано в обмін: у групі тварин Свині на відгодівлі 1 000 гол., у групі тварин Свині ремонтні 99 гол., у групі тварин Хряки 10 гол.; у групі тварин Поросята 0-1 міс. : наявність на початок місяця 425 гол., надходження 2 788 гол., загибель (падіж) 380 гол.; у групі тварин Поросята 1-2 міс. : наявність на початок місяця 229 гол., надходження 2 689 гол., загибель (падіж) 134 гол.; у групі тварин Свині на відгодівлі : наявність на початок місяця 402 гол., надходження 3 218 гол., загибель (падіж) 22 гол.; у групі тварин Свині ремонтні : наявність на початок місяця 0 гол., надходження 198 гол., загибель (падіж) 1 гол.; у групі тварин Свиноматки : наявність на початок місяця 291 гол., надходження 0 гол., загибель (падіж) 1 гол.;

- за 2018 рік: рядки 10-11 куплено, одержано в обмін: у групі тварин 0 гол.; у групі тварин Поросята 0-1 міс. : наявність на початок місяця 139 гол., надходження 2 924 гол., загибель (падіж) 264 гол.; у групі тварин Поросята 1-2 міс : наявність на початок місяця 139 гол., надходження 2 431 гол., загибель (падіж) 88 гол.; у групі тварин Поросята 2-4 міс : наявність на початок місяця 235 гол., надходження 2 035 гол., загибель (падіж) 1 гол.; у групі тварин Свині на відгодівлі наявність на початок місяця 392 гол., надходження 2 022 гол., загибель (падіж) 6 гол.

127. Бухгалтерською довідкою № 55 від 01.10.2019 підтверджено виправлення бухгалтерської помилки, щодо невірного бухгалтерського запису (проводки), списання падежу тварин за період з 01.01.2016 по 31.12.2019, що підтверджено реєстрами рахунку 947 Нестачі та витрати від псування цінностей (т.1 а.с.216-230).

(3) щодо витрачання пального

128. Позивачем надані оборотно-сальдові відомості по субрахунку рахунку 203 Паливо , видаткові накладні на придбання дизельного палива (т.3 а.с.83-108).

129. Позивачу на праві власності належать трактори колісні, згідно свідоцтв про реєстрацію машини від 25.10.2007 № 460684, від 23.10.2015 № 048763, оприскувач самохідний свідоцтво про реєстрацію машини від 06.05.2013 № 007808, навантажувач телескопічний згідно свідоцтва від 19.04.2016 № 184492 (т.3 а.с.117-118).

130. Позивачем на підтвердження придбання техніки, для роботи якої використано дизельне пальне, надано видаткову накладну на придбання чотирьох дизельних насосних станції від 03.05.2018 № 3, накладну № 374396 від 30.10.2018 на придбання плуга, видаткову накладну від 12.12.2018 № 34028 на придбання жниварки, путьові листа трактористів (т.2 а.с.63-84).

131. За позивачем у перевіряємому періоді зареєстровано право користування земельними ділянками кадастрові номери 1225982500:01:001:0098 площею 3,6592 га, 1225982500:01:001:0367 площею 7,6651 га, 1225982500:01:003:0707 площею 5,7961 га, 1225982500:01:002:0978 площею 6,818 га, 1225982500:01:001:0344 площею 6,881 га, 1225982500:01:001:0345 площею 6,79 га, 1225982500:01:001:0678 площею 7,3912 га, 1225982500:01:001:0102 площею 6,7336 га, 1225982500:01:001:032 площею 7,4958 га, 1225982500:01:001:0401 площею 7,3792 га, 1225982500:01:001:0091 площею 7,9206 га, 1225982500:01:001:0343 площею 6,255 га, 1225982500:01:002:0048 площею 6,3419 га, 1225982500:01:002:0623 площею 6,3424 га, 1225982500:01:002:0667 площею 6,3431 га, 1225982500:01:002:0075 площею 6,3424 га, 1225982500:01:002:0630 площею 6,3424 га, 1225982500:01:002:0640 площею 6,3424 га, 1225982500:01:002:0984 площею 6,8021 га, 1225982500:01:002:0635 площею 6,4122 га, 1225982500:01:002:0644 площею 6,5813 га, 1225982500:01:003:0710 площею 6,944 га, 1225982500:01:003:0539 площею 5,8071 га, 1225982500:01:003:0719 площею 5,7961 га, 1225982500:01:002:0988 площею 6,5453 га, 1225982500:01:002:0987 площею 7,3137 га, 1225982500:01:003:0425 площею 8,708 га, 1225982500:01:003:0452 площею 8,7079 га, 1225982500:01:001:0278 площею 6,9173 га, 1225982500:01:001:0332 площею 7,3597 га, 1225982500:01:001:0335 площею 6,2044 га, 1225982500:01:001:0429 площею 8,9166 га, 1225982500:01:001:0418 площею 6,5272 га, 1225982500:01:001:0287 площею 8,9161 га, 1225982500:01:001:0319 площею 7,2144 га, 1225982500:01:001:0318 площею 7,5745 га, 1225982500:01:001:0410 площею 7,161 га, 1225982500:01:001:0316 площею 7,157 га, 1225982500:01:001:0607 площею 8,1825 га, 1225982500:01:001:0501 площею 8,938 га, 1225982500:01:001:0271 площею 8,9289 га, 1225982500:01:001:0379 площею 7,2468 га, 1225982500:01:001:0375 площею 7,3318 га, 1225982500:01:001:0887 площею 8,944 га, 1225982500:01:001:0381 площею 8,934 га, 1225982500:01:001:0097 площею 3,6591 га, 1225982500:01:001:0333 площею 7,3587 га, 1225982500:01:002:0664 площею 6,366 га, 1225982500:01:002:0135 площею 7,2759 га, 1225982500:01:001:0366 площею 6,3447 га, 1225982500:01:001:0339 площею 7,336 га, 1225982500:01:002:0944 площею 6,2971 га, 1225982500:01:002:0943 площею 6,3 га, 1225982500:01:001:0334 площею 6,732 га, 1225982500:01:001:0888 площею 7,635 га, 1225982500:01:001:0382 площею 8,2092 га, 1225982500:01:001:0329 площею 8 га, 1225982500:01:001:0468 площею 7,3318 га, 1225982500:01:001:0543 площею 8,6428 га, 1225982500:01:001:0397 площею 7,3358 га, 1225982500:01:001:0398 площею 7,3357 га, 1225982500:01:001:0492 площею 7,3351 га, 1225982500:01:001:0494 площею 7,336 га, 1225982500:01:001:0338 площею 7,6669 га, 1225982500:01:001:0100 площею 9,6382 га (т.3 а.с.108-243, т.4 а.с.1а-140).

132. 23.08.2018 платник податків придбав насіння ріпаку озимого згідно видаткової накладної № 76116, згідно акту списання № 3 від 09.10.2018 та внутрішньої накладної № 50 від 18.10.2018 насіння посіяно у ґрунт згідно путьових листів трактористів, списано витрачене пальне на посів рапсу та пшениці в кількості 7630 одиниць, 8543 одиниць (т.3 а.с.119-137).

133. Позивач використовує склад ПММ, розташованій на земельній ділянці, наданій в оренду на підставі договору оренди земельної ділянки від 29.10.2012 (т.3 а.с.109-110), склад ПММ, належний позивачу на праві власності з 24.02.2010 (т.3 а.с.111-116).

134. На запит контролюючого органу від 28.12.2028 № 83445/04-36-54-41 платник податків щодо питання про збільшення обсягів придбання пального за період січень-жовтень 2018 року повідомив, що у 2018 році ТОВ ЛАН придбало для зрошувальні системи 9 шт., дизельні насосні станції 4 шт., плуг, що агрегатується тракторами, що призвело до збільшення витрат дизельного палива. Під час посівної кампанії озимого ріпака, під врожай 2019 року, склалися природно-кліматичні умови, які не сприяли появі дружніх та сильних сходів озимого ріпака, у зв`язку із чим прийнято рішення про досів культури на всі площі 918 га, що також призвело до збільшення витрат ПММ, що підтверджується доданими до листа документами (т.1 а.с.239-250, т.2 а.с.1-34).

135. Бухгалтерською довідкою № 57 від 01.10.2019 підтверджено виправлення бухгалтерської помилки, щодо невірного бухгалтерського запису (проводки) за період з 01.01.2016 по 31.12.2019, що підтверджено реєстрами рахунку 903 Собівартість реалізованих послуг (т.1 а.с.231-237).

(4) щодо від`ємного значення

136. За перевірений період платником податків подавались звітні податкові декларації та уточнюючий розрахунок за квітень 2018 року з податку на додану вартість (т.4 а.с.164-247, т.5 а.с.1-240).

звітна декларація з ПДВ за квітень 2018 року

137. Платником податків у звітній податковій декларації з ПДВ за квітень 2018 року, поданій 18.05.2018, задекларовано (т.5 а.с.147-156):

1) І. Податкові зобов`язання:

- рядок 1.1, Д5: операції, що оподатковуються за основною ставкою: обсяги постачання без ПДВ, колонка А: 5 532 744 грн, колонка Б: сума податку 1 106 555 грн;

- рядок 9: усього податкових зобов`язань, колонка Б: 1 106 555 грн;

2) ІІ. Податковий кредит:

- рядок 10.1, Д5, придбання товарів з основною ставкою: обсяги придбання, колонка А: 11 628 530 грн; дозволений податковий кредит, колонка Б: 2 325 706 грн;

- рядок 16: від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду: колонка Б: 4 341 820 грн;

- рядок 17: усього податкового кредиту, колонка Б: 6 271 583 грн;

3) ІІІ. Розрахунки за звітний період:

- рядок 18: позитивне значення різниці між сумою ПЗ та ПК поточного звітного періоду: -;

- рядок 19: від`ємне значення різниці між сумою ПЗ та сумою ПК поточного звітного періоду (позитивне значення): 5 165 028 грн;

- рядок 20: - ;

- рядок 20.3: - ;

- рядок 21, Д2: сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду: 5 165 028 грн.

138. У додатку 2 до податкової декларації з ПДВ за квітень 2018 року у Таблиці 1 сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21): 5 165 028 грн, включає операції за квітень 2018 року на суму 823 208 грн.

139. У додатку 5 (Д5) до податкової декларації з ПДВ за квітень 2018 року у розділі ІІ Податковий кредит платником податків відображено:

- за порядком номером 43 операцію з придбання з ПДВ, яка підлягаю оподаткуванню за основною ставкою: постачальник ІН 414435304651, податкова накладна складена у квітні 2018 року, обсяг постачання без ПДВ 85 133,20 грн, ПДВ за основною ставкою 17 026,64 грн;

- усього за звітний період: обсяг постачання без ПДВ 11 628 992 грн, ПДВ за основною ставкою 2 325 706 грн.

уточнюючий розрахунок з ПДВ за квітень 2018 року

140. 12.06.2018 платником податків подано уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з ПДВ у зв`язку із виправленням самостійно виявлених помилок за квітень 2018 року, прийнятий ДПС України 14.06.2018, у якому відображено наступні показники (т.6 а.с.13-20):

1) І. Податкові зобов`язання:

- рядок 1.1, Д5: операції, що оподатковуються за основною ставкою:

-- показник, що уточнюється: обсяги постачання без ПДВ, колонка А: 5 532 744 грн, колонка Б: сума податку 1 106 555 грн;

-- уточнений показник: обсяги постачання без ПДВ, колонка А: 5 532 744 грн, колонка Б: сума податку 1 106 555 грн;

-- різниця: - ;

- рядок 9:

-- показник, що уточнюється: усього податкових зобов`язань, колонка Б: 1 106 555 грн;

-- уточнений показник: усього податкових зобов`язань, колонка Б: 1 106 555 грн;

-- різниця: - ;

2) ІІ. Податковий кредит:

- рядок 10.1, Д5, придбання товарів з основною ставкою:

-- показник, що уточнюється: обсяги придбання, колонка А: 11 628 530 грн; дозволений податковий кредит, колонка Б: 2 325 706 грн;

-- уточнений показник: обсяги придбання, колонка А: 11 543 397 грн; дозволений податковий кредит, колонка Б: 2 308 679 грн;

-- різниця: обсяги придбання, колонка А: - 85 133 грн; дозволений податковий кредит, колонка Б: - 17 027 грн;

- рядок 17: усього за розділом:

-- показник, що уточнюється: колонка Б: 6 271 583 грн;

-- уточнений показник: колонка Б: 6 254 556 грн;

-- різниця: - 17 027 грн;

3) ІІІ. Розрахунки за звітний період:

- рядок 19: від`ємне значення різниці між сумою ПЗ та сумою ПК поточного звітного періоду (позитивне значення):

-- показник, що уточнюється: 5 165 028 грн;

-- уточнений показник: 5 148 001 грн;

-- різниця: - 17 027 грн;

- рядок 20: сума від`ємного значення, що не перевищую суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статі 200-1 ПК України на момент подання декларації:

-- показник, що уточнюється: 5 165 028 грн;

-- уточнений показник: 5 148 001 грн;

-- різниця: - 17 027 грн;

- рядок 20.3: сума від`ємного значення, що не перевищую суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статі 200-1 ПК України на момент подання декларації, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового періоду):

-- показник, що уточнюється: 5 165 028 грн;

-- уточнений показник: 5 148 001 грн;

-- різниця: - 17 027 грн;

- рядок 21, Д2: сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду:

-- показник, що уточнюється: 5 165 028 грн;

-- уточнений показник: 5 148 001 грн;

-- різниця: - 17 027 грн;

141. У додатку 2 до уточнюючого розрахунку з ПДВ за квітень 2018 року у Таблиці 1 сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21): 5 148 001 грн, включає операції за квітень 2018 року на суму 806 181 грн.

142. У додатку 5 (Д5) до уточнюючого розрахунку з ПДВ за квітень 2018 року у розділі ІІ Податковий кредит платником податків відображено:

- за порядком номером 1 операцію з придбання з ПДВ, яка підлягаю оподаткуванню за основною ставкою: постачальник ІН 414435304651, податкова накладна складена у квітні 2018 року, обсяг постачання без ПДВ - 85 133 грн, ПДВ за основною ставкою - 17 027 грн;

- усього за звітний період: обсяг постачання без ПДВ - 85 133 грн, ПДВ за основною ставкою - 17 027 грн;

звітна декларація з ПДВ за травень 2018 року

143. Платником податків у звітній податковій декларації з ПДВ за травень 2018 року, поданій 20.06.2018, задекларовано (т.5 а.с.157-166):

1) І. Податкові зобов`язання:

- рядок 9: усього податкових зобов`язань, колонка Б: 390 648 грн;

2) ІІ. Податковий кредит:

- рядок 10.1, Д5, придбання товарів з основною ставкою: обсяги придбання, колонка А: 3 352 630 грн; дозволений податковий кредит, колонка Б: 670 526 грн;

- рядок 16: від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, колонка Б: 5 165 028 грн;

- рядок 16.1: значення рядка 21 попереднього звітного (податкового періоду), колонка Б: 5 165 028 грн;

- рядок 16.2: збільшено/зменшено залишок від`ємного значення за результатами поданих уточнюючих розрахунків: - ; (у таблицю в кінці декларації відомості про подання уточнюючого розрахунку: дата, номер, сума +/- не внесено (т.5 а.с.157-158).

- рядок 17: усього податкового кредиту, колонка Б: 5 834 370 грн;

3) ІІІ. Розрахунки за звітний період:

- рядок 18: - ;

- рядок 19: від`ємне значення різниці між сумою ПЗ та сумою ПК поточного звітного періоду (позитивне значення): 5 443 722 грн;

- рядок 20: сума від`ємного значення, що не перевищує суму, обчислені відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 ПК України, на момент подання декларації: 5 443 722 грн;

- рядок 20.3: сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного (податкового) періоду; 5 443 722 грн;

- рядок 21, Д2: сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду: 5 443 722 грн.

144. У додатку 2 до податкової декларації з ПДВ за травень 2018 року у Таблиці 1 сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21): 5 443 722 грн, включає операції за квітень 2018 року на суму 806 181 грн.

145. У додатку 5 до податкової декларації з ПДВ за травень 2018 року у розділі ІІ Податковий кредит платником податків відображено:

- за порядком номером 46 операцію з придбання з ПДВ, яка підлягаю оподаткуванню за основною ставкою: постачальник ІН 414435304651, податкова накладна складена у квітні 2018 року, обсяг постачання без ПДВ 85 133,20 грн, ПДВ за основною ставкою 17 026,64 грн;

- усього за звітний період: обсяг постачання без ПДВ 3 365 776 грн, ПДВ за основною ставкою 670 526 грн.

звітна декларація з ПДВ за червень 2018 року

146. Платником податків у звітній податковій декларації з ПДВ за червень 2018 року, поданій 17.07.2018, задекларовано (т.5 а.с.167-178):

1) І. Податкові зобов`язання:

- рядок 9: усього податкових зобов`язань, колонка Б: 662 569 грн;

2) ІІ. Податковий кредит:

- рядок 10.1, Д5, придбання товарів з основною ставкою: обсяги придбання, колонка А: 2 237 703 грн; дозволений податковий кредит, колонка Б: 447 541 грн;

- рядок 16: від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, колонка Б: 5 443 722 грн;

- рядок 16.1: значення рядка 21 попереднього звітного (податкового періоду), колонка Б: 5 443 722 грн;

- рядок 16.2: збільшено/зменшено залишок від`ємного значення за результатами поданих уточнюючих розрахунків: - ; (у таблицю в кінці декларації відомості про подання уточнюючого розрахунку: дата, номер, сума +/- не внесено (т.5 а.с.168).

- рядок 17: усього податкового кредиту, колонка Б: 5 834 370 грн;

3) ІІІ. Розрахунки за звітний період:

- рядок 18: - ;

- рядок 19: від`ємне значення різниці між сумою ПЗ та сумою ПК поточного звітного періоду (позитивне значення): 5 227 901 грн;

- рядок 20: сума від`ємного значення, що не перевищує суму, обчислені відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 ПК України, на момент подання декларації: 5 227 901 грн;

- рядок 20.3: сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного (податкового) періоду; 5 227 901 грн;

- рядок 21, Д2: сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду: 5 227 901 грн.

147. У додатку 2 до податкової декларації з ПДВ за червень 2018 року у Таблиці 1 сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21): 5 227 901 грн, включає операції за квітень 2018 року на суму 806 181 грн.

звітна декларація з ПДВ за липень 2018 року

148. Платником податків у звітній податковій декларації з ПДВ за липень 2018 року, поданій 16.08.2018, задекларовано (т.5 а.с.179-188):

1) ІІ. Податковий кредит:

- рядок 16: від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, колонка Б: 5 227 901 грн;

- рядок 16.1: значення рядка 21 попереднього звітного (податкового періоду), колонка Б: 5 227 901 грн;

- рядок 17: усього податкового кредиту, колонка Б: 5 769 691 грн;

2) ІІІ. Розрахунки за звітний період:

- рядок 19: від`ємне значення різниці між сумою ПЗ та сумою ПК поточного звітного періоду (позитивне значення): 5 363 916 грн;

- рядок 21, Д2: сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду: 5 363 916 грн.

звітна декларація з ПДВ за серпень 2018 року

149. Платником податків у звітній податковій декларації з ПДВ за серпень 2018 року, поданій 19.09.2018, задекларовано (т.5 а.с.189-199):

1) ІІ. Податковий кредит:

- рядок 16: від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, колонка Б: 5 363 916 грн;

- рядок 16.1: значення рядка 21 попереднього звітного (податкового періоду), колонка Б: 5 363 916 грн;

- рядок 17: усього податкового кредиту, колонка Б: 8 205 199 грн;

2) ІІІ. Розрахунки за звітний період:

- рядок 19: від`ємне значення різниці між сумою ПЗ та сумою ПК поточного звітного періоду (позитивне значення): 1 607 127 грн;

- рядок 21, Д2: сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду: 1 607 127 грн.

звітна декларація з ПДВ за вересень 2018 року

150. Платником податків у звітній податковій декларації з ПДВ за вересень 2018 року, поданій 19.10.2018, задекларовано (т.5 а.с.200-210):

1) ІІ. Податковий кредит:

- рядок 16: від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, колонка Б: 1 607 127 грн;

- рядок 16.1: значення рядка 21 попереднього звітного (податкового періоду), колонка Б: 1 607 127 грн;

- рядок 17: усього податкового кредиту, колонка Б: 3 026 751 грн;

2) ІІІ. Розрахунки за звітний період:

- рядок 19: від`ємне значення різниці між сумою ПЗ та сумою ПК поточного звітного періоду (позитивне значення): 2 210 086 грн;

- рядок 21, Д2: сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду: 2 210 086 грн.

звітна декларація з ПДВ за жовтень 2018 року

151. Платником податків у звітній податковій декларації з ПДВ за жовтень 2018 року, поданій 18.11.2018, задекларовано (т.5 а.с.211-219):

1) ІІ. Податковий кредит:

- рядок 16: від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, колонка Б: 2 210 086 грн;

- рядок 16.1: значення рядка 21 попереднього звітного (податкового періоду), колонка Б: 2 210 086 грн;

- рядок 17: усього податкового кредиту, колонка Б: 3 026 751 грн;

2) ІІІ. Розрахунки за звітний період:

- рядок 19: від`ємне значення різниці між сумою ПЗ та сумою ПК поточного звітного періоду (позитивне значення): 3 222 341 грн;

- рядок 18: позитивне значення між сумою ПЗ та сумою ПК поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету: 475 255 грн;

- рядок 21, Д2: сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду: - грн.

звітна декларація з ПДВ за листопад 2018 року

152. Платником податків у звітній податковій декларації з ПДВ за листопад 2018 року, поданій 20.12.2018, задекларовано (т.5 а.с.220-229):

1) ІІ. Податковий кредит:

- рядок 14, Д1: коригування податкового кредиту: обсяги придбання, колонка А: - 592 687 грн, дозволений податковий кредит, колонка Б: - 118 537 грн;

- рядок 16: від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, колонка Б: - ;

- рядок 16.1: значення рядка 21 попереднього звітного (податкового періоду), колонка Б: - ;

- рядок 17: усього податкового кредиту, колонка Б: 4 239 281 грн;

2) ІІІ. Розрахунки за звітний період:

- рядок 19: від`ємне значення різниці між сумою ПЗ та сумою ПК поточного звітного періоду (позитивне значення): 1 639 734 грн;

- рядок 21, Д2: сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду: 1 639 734 грн.

153. У додатку 1 до податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2018 року у Таблиці 2 відображено коригування податкового кредиту за порядком номером 3 за операцією з придбання з ПДВ, яка підлягаю оподаткуванню за основною ставкою: постачальник ІН 194207010139, податкова накладна складена у квітні 2018 року, обсяг постачання без ПДВ 29 273,79 грн, ПДВ за основною ставкою 5 854,76 грн.

звітна декларація з ПДВ за грудень 2018 року

154. Платником податків у звітній податковій декларації з ПДВ за грудень 2018 року, поданій 17.01.2019, задекларовано (т.5 а.с.230-240):

1) ІІ. Податковий кредит:

- рядок 14, Д1: коригування податкового кредиту: обсяги придбання, колонка А: - 592 687 грн, дозволений податковий кредит, колонка Б: - 118 537 грн;

- рядок 16: від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, колонка Б: 1 639 734 грн;

- рядок 16.1: значення рядка 21 попереднього звітного (податкового періоду), колонка Б: 1 639 734 грн;

- рядок 17: усього податкового кредиту, колонка Б: 3 943 235 грн;

2) ІІІ. Розрахунки за звітний період:

- рядок 19: від`ємне значення різниці між сумою ПЗ та сумою ПК поточного звітного періоду (позитивне значення): 1 367 378 грн;

- рядок 21, Д2: сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду: 1 367 378 грн.

155. У додатку 1 до податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2018 року у Таблиці 2 відображено коригування податкового кредиту у зв`язку із операціями з придбання з ПДВ за червень, листопад, грудень 2018 року.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

156. Відповідно до підпункту 14.1.13 пункту 14.1 статті 14 ПК України, безоплатно надані товари, роботи, послуги:

а) товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів;

б) роботи (послуги), що виконуються (надаються) без висування вимоги щодо компенсації їх вартості;

в) товари, передані юридичній чи фізичній особі на відповідальне зберігання і використані нею;

157. Згідно із підпунктом 14.1.71 пункту 14.1 статті 14 ПК України звичайна ціна - це ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін.

158. У разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов`язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені. Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період або подає у наступних податкових періодах уточнюючу декларацію внаслідок виконання вимог пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються (пункт 50.1 статті 50 ПК України).

159. Відповідно до пункту 71.1 статті 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

160. Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла: для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності також використовується інша інформація, оприлюднена як така, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана контролюючому органу в установленому законом порядку (підпункт 72.1.6 пункту 72.1 статті 72 ПК України).

161. Податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику (пункт 74.1 статті 74 ПК України).

162. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).

163. Відповідно до пункту 185.1 статті 185 ПК України об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку, зокрема:

а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;

б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу

164. Згідно із пунктом 187.1 статті 185 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше, зокрема:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню;

б) дата відвантаження товарів, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

165. Пунктом 188.1 статті 188 ПК України визначено, зокрема:

- база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів;

- при цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни);

- до складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв`язку з компенсацією вартості товарів/послуг;

- до бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються, та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку;

- у випадках, передбачених статтею 189 цього Кодексу, база оподаткування визначається з урахуванням положень статті 189 цього Кодексу.

166. Відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПК України у разі здійснення операцій відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання.

167. Згідно із пунктом 198.1 статті 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг, зокрема:

а) придбання або виготовлення товарів та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України.

168. Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг (пункт 198.2 статті 198 ПК України).

169. Відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПК України платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

а) в операціях, що не є об`єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;

б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);

в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

170. З метою застосування цього пункту податкові зобов`язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах:

- придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання;

- придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

171. Відповідно до пункту 200.1 статті 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

172. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом (пункт 200.2 статті 200 ПК України).

173. Пунктом 200.4 статті 200 ПК України визначено, що при від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету,

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

174. Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

175. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (пункт 201.10 статті 201 ПК України).

176. Згідно із пунктом 120-1.2 статті 120-1 ПК України відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначена у податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

щодо бази оподаткування ПДВ (звичайної ціни) при реалізації свиней живих

177. З акта перевірки вбачається, що контролюючий орган, встановив порушення платником податків вимог підпунктом 14.1.71 пункту 14.1 статті 14, пункту 188.1 статті 188 ПК України, а саме реалізацію товару нижче звичайних цін та як наслідок заниження податкових зобов`язань на загальну суму 1 485 364 грн.

178. Контролюючим органом донараховано суми ПДВ із використанням відомостей сайту pigua.info та здійснено розрахунок виходячи з середньої ціни реалізації товару, об`єкт оподаткування для донарахування сум ПДВ обчислив як різницю між ринковими цінами та середньою ціною реалізації за кожен податковий (звітний) період.

179. Суд вважає висновки акту перевірки, та відповідні донарахування ПДВ щодо такого порушення, необґрунтованими, з огляду на наступне.

180. За загальним правилом пункту 188.1 статті 188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

181. При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін.

182. Згідно із підпунктом 14.1.71 пункту 14.1 статті 14 ПК України звичайна ціна - це ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

183. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін.

184. З матеріалів справи, а саме податкових накладних, судом встановлено, що позивачем у спірний період здійснювався продаж усіх груп свиней, у тому числі, свиней живих та свиней з відгодівлі.

185. Суд зазначає, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, на якого покладається обов`язок доказування правомірності рішень, не надав відомості pigua.info, які використані як джерело податкової інформації, тобто не підтвердив джерело застосованої у спірних правовідносинах ціни як звичайної.

186. При цьому, сайт Асоціації Свинарі України (ЄДРПОУ 37817449) http://asu.pigua.info/ не надає можливість вільного доступу цін реалізації свиней, що перевірено судом.

187. Таким чином, судом не встановлено, що наведені відповідачем ціни є звичайними, тобто мали б враховуватися при визначенні бази оподаткування ПДВ, оскільки склалися на ринку ідентичних (а за їх відсутності - однорідних) товарів у порівнянних економічних (комерційних) умовах, та наявна ідентичність (спорідненість, порівнянність) змісту кожної досліджуваної господарської операції.

188. Отже, відповідач не підтвердив невідповідність рівню ринкових цін звичайної ціни, що відповідає договірній, використаній платником податку для визначення бази оподаткування ПДВ.

189. Відповідач, здійснивши розрахунок узагальнив групи живих свиней (свиней живих та свиней з відгодівлі), застосувавши термін товар , розрахував середню ціну продажу позивачем одиниці виміру (1 кг) для усіх груп свиней за місяць (податковий період) та застосував показник ринкової ціни за 1 кг товару.

190. Однак, контролюючий орган не визначив первинні документи - податкові накладні та їх реквізити, в яких платником податків відображені показники ціни, з якою не погодився контролюючий орган.

191. При розрахунку в акті не наводиться чи використані показники включають ПДВ у ціну реалізації, що також впливає на розрахунок.

192. Суд зазначає, що база оподаткування має визначатись окремо для кожної окремої господарської операції, із посиланням на відповідну податкову накладну, як первинний документ, та із підтвердженням використаної податкової інформації для встановлення порушення.

193. Таким чином, наведене відповідачем узагальнене обчислення заниженої суми ПДВ, внаслідок обрання платником податку договірної ціни як бази оподаткування, суд вважає необґрунтованим.

194. Контролюючий орган не підтвердив, що застосована платником податків ціна не відповідає звичайній, у зв`язку із чим суми ПДВ, обчислені контролюючим органом в частині розглянутих операції та відображені в оскаржуваних рішеннях - донараховані протиправно.

195. З огляду на викладене, суд вважає обґрунтованими доводи позивача щодо протиправності донарахування сум ПДВ у зв`язку із невизнанням застосованої договірної ціни, у зв`язку із чим визнає протиправними та скасовує оскаржувані податкові-повідомлення рішення від 15.08.2019:

- № 0024061417, в частині визначення платнику податків ПДВ на загальну суму 1 321 979 грн, з них за основним платежем 988 550 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 247 137,50 грн;

- № 0024011417, яким платнику податків зменшено розмір від`ємного значення суми ПДВ на суму завишення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, у розмірі 86 291 грн.

щодо ненарахування платником податків зобов`язань з ПДВ від падежу свиней

196. Встановлюючи порушення пункту 198.5 статті 198 ПК України, контролюючий орган виходив із того, що позивач не нараховував податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПК України, та склав не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і не зареєстрував в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість.

197. Порушення вказаної норми відповідач вбачає у тому, що у перевірений період на підприємстві мав місце падіж свиней кількості 1 980 голів на загальну суму 762 400 грн, яку віднесено за даними бухгалтерського обліку до рах.947 Нестачі та псування цінностей , який в подальшому кореспондує з рах.791 Фінансовий результат , тобто не розподіляється на собівартість готової продукції. У разі якщо здійснюється списання товарів/послуг, придбаних з ПДВ, то податкові зобов`язання з ПДВ на підставі пункту 198.5 статті 198 ПК України платником ПДВ нараховуються, якщо вартість таких товарів/послуг не включається до вартості іншої готової продукції, операції з постачання якої підлягають оподаткуванню.

198. Надаючи оцінку доводам сторін щодо вказаного порушення, суд зазначає, що на підприємстві падіж тварин відбувся у межах технологічних норм, затверджених наказом № 136 від 04.11.2015, тобто норм природного убутку.

199. Платником податків згідно бухгалтерської довідки № 55 від 01.10.2019 підтверджено виправлення бухгалтерської помилки щодо невірного бухгалтерського запису (проводки) списання падежу тварин за період з 01.01.2016 по 31.12.2019, що підтверджено реєстрами рахунку 947 Нестачі та витрати від псування цінностей (т.1 а.с.216-230).

200. Особливістю застосування пункту 198.5 статті 198 ПК України є те, що товари, які починають використовуватись у негосподарській діяльності, у тому числі шляхом списання або ліквідації, первісно мають придбаватись з ПДВ.

201. Саме з метою обмеження використання податкового кредиту, право на який виникає при первісному придбанні товарів, запроваджено умовне нарахування податкових зобов`язань у разі, коли такі товари в подальшому не використовуються в оподатковуваних ПДВ операціях (господарській діяльності).

202. Здійснюючи донарахування сум ПДВ контролюючий орган визначив загальний падіж тварин у 2016 - 2018 роках, не визначивши чи відбулось первісно його придбання з ПДВ, чи використане платником податків право на податковий кредит у таких операціях, не визначено первинні документи на підтвердження вказаних обставин.

203. Суд зазначає, що Звітами про рух тварин і птиці на фермі, за формою, затвердженою наказом Мінагрополітики від 21.02.2008 № 73, платником податків визначено у рядках 1-10 відсутність придбання тварин або обміну тваринами у 2016, 2018 роках.

204. У 2017 році, згідно Звіту, позивачем куплено або одержано в обмін: у групі тварин Свині на відгодівлі 1 000 гол., у групі тварин Свині ремонтні 99 гол.

205. Серед вказаних груп у 2017 році падіж складає 22 гол. у групі тварин Свині на відгодівлі та 1 гол. у групі тварин Свині ремонтні .

206. При цьому, у вказаних групах тварин у 2017 році відображено: у групі Свині на відгодівлі наявність на початок періоду 402 гол., надходження 3 218 гол.; у групі Свині ремонтні : наявність на початок періоду 0 гол., надходження 198 гол.

207. Вищевказані обставини не досліджені та не перевірені контролюючим органом, не враховано наявність Порядку ідентифікації та реєстрації свиней , затвердженого наказом Мінагрополітики 01.12.2017 № 639, норми якого разом із первинними документами дозволили б встановити наявність або відсутність придбання тварин з ПДВ, які в подальшому списані у зв`язку з падежем.

208. Таким чином, судом не встановлено, а відповідачем не підтверджено, що платником податків відбулось списання товару придбаного з ПДВ, що є вирішальним для застосування пункту 198.5 статті 198 ПК України.

209. З огляду на викладене, суд вбачає наявними підстави для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 15.08.2019 № 0024061417, в частині визначення платнику податків ПДВ на загальну суму 109 189 грн, з них за основним платежем 87 315 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 21 837,75 грн.

щодо безоплатно наданих послуг з обробки ґрунту

210. Надаючи оцінку доводам сторін, щодо встановленого порушення в частині заниження податкових зобов`язань у задекларованих підприємством деклараціях з ПДВ в результаті непроведення нарахувань відповідно до абзацу в підпункту 14.1.185 пункту 14.1 статті 14, абзацу б пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пункту 188.1 статті 188, пункту 198.5 статті 198, пункту 189.1 статті 189 ПК України у загальній сумі 125 212 грн, що виникло у зв`язку із понесеними витратами на придбання пального при здійсненні послуг обробки ґрунту протягом календарного року, які були віднесені до рахунку 903 Собівартість наданих послуг та не включені в обсяг наданих послуг контрагентам СФГ Мирон-Агро та ФГ Ратмир , тобто з подальшим безоплатним наданням зазначених послуг покупцям, суд виходить із наступного.

211. В ході проведення перевірки згідно наданим до перевірки рах.703 Дохід від наданих послуг та рах.903 Собівартість наданих послуг , а також актів виконаних робіт встановлено надання послуг із використанням с/г техніки за участю обслуговуючого персоналу ТОВ ЛАН контрагентам СФГ Мирон-Агро та ФГ Ратмир на суму 594 313 грн, при цьому вартість списаного пального використаного для надання даних послуг склала 1 220 374 грн.

212. Суд зазначає, що відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

213. Абзацом другим вказаної норми встановлена умова, відповідно до якої база оподаткування операцій:

- з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг;

- з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін.

214. Оскільки платником податків СФГ Мирон-Агро та ФГ Ратмир надавались послуги, які є самостійно виготовленими в розумінні абзацу другого пункту 188.1 статті 188 ПК України, базою оподаткування відповідно до вказаної норми є звичайна ціна.

215. Суд зазначає, що до 01.01.2016 за нормами абзацу 2 пункту 188.1 ПК України мінімальна база оподаткування операцій з постачання послуг визначалася виходячи із собівартості; із змінами, внесеними з 01.01.2016 мінімальна база оподаткування ПДВ операцій з постачання самостійно виготовлених послуг за нормами абзацу 2 пункту 188.1 ПК України не може бути нижчою звичайних цін, а не собівартості.

216. Отже, правила про обчислення мінімальної бази оподаткування ПДВ виходячи із собівартості готової продукції змінені 01.01.2016.

217. Таким чином, норми, порушення яких визначає контролюючий орган, не встановлюють обов`язок платника податків нараховувати ПДВ на різницю між ціною продажу товару та його собівартістю у випадку, якщо собівартість товару є більшою, ніж ціна його продажу.

218. Відповідно до підпункту 14.1.219 пункту 14.1 статті 14, пункту 188.1 ПК України звичайною ціною для здійснення розрахунку бази оподаткування ПДВ операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг є ціна, визначена зацікавленими сторонами у цивільно-правовому договорі.

219. Відсутність порушеннь при здійсненні збиткових операцій підтверджено правовими висновками Верховного Суду, висловленими у постановах від 02.08.2018 у справі № 918/341/16, від 07.03.2019 у справі № 818/3838/15.

220. Крім того, платник податку зазначає, що витрати на придбання пального помилково віднесено до витрат, пов`язаних із наданням послуг СФГ Мирон-Агро та ФГ Ратмир , оскільки фактично пальне використано у власній господарській діяльності.

221. Під час перевірки платник податків повідомив відповідача, що сталася бухгалтерська помилка у веденні обліку витрат на виробництво, а саме загальногосподарські витрати по рослинництву, що мали обліковуватися на рах.911 Загальновиробничі витрати рослинництва по видам робіт грейдеровка робіт , культивація огріхів , боронування огріхів , обкошування полів (власних) , помилково відносили до рах.903 Собівартість наданих послуг . Повідомлено, що помилка вплинула на визначення фактичної собівартості власної сільськогосподарської продукції та собівартості наданих послуг на рівновелику величину, що не вплинуло на фінансові результати в цілому по господарству.

222. На підтвердження використання пального для потреб власної діяльності у спірний період позивачем надано докази на підтвердження наявності земельних ділянок на праві оренди, придбання насіння, засіву насіння на земельних ділянках, наявність машин та механізмів, для яких використано дизельне паливо, путьові листи трактористів, акти списання витраченого пального на посів ріпака (рапсу), що підтверджує досів культури на площі 918 га, що також призвело до збільшення витрат ПММ.

223. Судом встановлено, що бухгалтерською довідкою № 57 від 01.10.2019 підтверджено виправлення бухгалтерської помилки, щодо невірного бухгалтерського запису (проводки) за період з 01.01.2016 по 31.12.2019, що підтверджено реєстрами рахунку 903 Собівартість реалізованих послуг (т.1 а.с.231-237) та оборотно-сальдовими відомостями по субрахунку рахунку 203 Паливо (нафтопродукти, тверде паливо, мастильні матеріали) обліковуються наявність та рух палива, що придбається чи заготовляється для технологічних потреб виробництва, експлуатації транспортних засобів, а також для вироблення енергії та опалення будівель. (т.3 а.с.83-108).

224. Таким чином, висновки акту перевірки щодо безоплатного надання послуг ґрунтуються на відомостям бухгалтерського обліку, які виправлені платником податків, використання дизельного пального у власній господарській діяльності, не пов`язаній з наданням послуг СФГ Мирон-Агро та ФГ Ратмир , підтверджується матеріалами справи.

225. З огляду на викладене, суд вважає протиправним нарахування сум ПДВ в частині розглянутих спірних правовідносин, у зв`язку із чим визнає протиправним та скасовує податкове повідомлення-рішення від 15.08.2019 № 0024061417, в частині визначення платнику податків ПДВ на загальну суму 156 515 грн, з них за основним платежем 125 212 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 31 303 грн.

щодо відображення уточненого показника від`ємного значення податкового кредиту

226. Надаючи оцінку доводам відповідача щодо неперенесення до рядку 16.2 звітної податкової декларації з ПДВ за травень 2018 року (подана 20.06.2018) уточнених 12.06.2018 показників звітної податкової декларації з ПДВ за квітень 2018 року, суд погоджується із такими доводами.

227. Уточнюючим розрахунком від 12.06.2018 показник рядка 21 (Д2, сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду), уточнено шляхом зменшення на 17 027 грн з 5 165 028 грн до уточненого показника: 5 148 001 грн.

228. При цьому, 20.06.2018 у звітній податковій декларації з ПДВ за травень 2018 року рядки 16 та 16.1, які визначають показники від`ємного значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду та значення рядка 21 попереднього звітного (податкового періоду), відображено у сумі 5 165 028 грн. Тобто, без врахування уточнень.

229. Також, рядок 16.2 звітної податкової декларації з ПДВ за травень 2018 року не містить відомості про зменшення залишку від`ємного значення за результатами поданих уточнюючих розрахунків, та у таблицю в кінці декларації відомості про подання уточнюючого розрахунку від 12.06.2018 із зазначенням суми - 17 027 грн, платником податків не внесено.

230. Платником податків у додатку 2 до податкової декларації з ПДВ за травень 2018 року у Таблиці 1 сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21): 5 443 722 грн, включає операції за квітень 2018 року на суму 806 181 грн, тобто уточнений показник.

231. Однак, у додатку 5 до податкової декларації з ПДВ за травень 2018 року у розділі ІІ Податковий кредит платником податків відображено: за порядком номером 46 операцію з придбання з ПДВ, яка підлягаю оподаткуванню за основною ставкою: постачальник ІН 414435304651, податкова накладна складена у квітні 2018 року, обсяг постачання без ПДВ 85 133,20 грн, ПДВ за основною ставкою 17 026,64 грн, усього за звітний період: обсяг постачання без ПДВ 3 365 776 грн, ПДВ за основною ставкою 670 526 грн.

232. Таким чином, показник 670 526 грн, як сума дозволеного податкового кредиту (рядок 10.1, Д5) та включає операцію на суму ПДВ 17 026,64 грн, та значення рядка 16.1 як показник від`ємного значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного періоду та є значенням рядка 21 попереднього звітного періоду у сумі 5 165 028 грн (що включає суму ПДВ 17 027 грн) призвело до завищення показника рядка 21 податкової декларації з ПДВ за травень 2018 року.

233. Від`ємне значення різниці між сумою ПЗ та сумою ПК поточного звітного періоду травня (позитивне значення) - значення рядка 19, обчислюється шляхом віднімання від показника рядка 17 показника рядка 9 декларації.

234. Таким чином, показник рядка 19 податкової декларації з ПДВ за травень 2018 року дорівнює 5 443 722 грн (= 5 834 370 грн (р.17) - 390 648 грн (р.9)), та при його обчисленні враховано показники рядків 16 та 10.1, що включають суму ПДВ 17 027 грн.

235. 5 834 370 грн (= 670 526 грн (р.10.1) + 920 грн (р. 10.2) - 2 104 грн (р.14) + 5 165 028 грн (р.16, 16.1)).

236. У податкову декларацію за червень 2018 року у рядок 16.1 перенесено показник рядка 21, Д2 у сумі 5 443 722 грн.

237. В подальшому відображенні показників податкових декларацій контролюючим органом помилок не виявлено.

238. У податковій декларації з ПДВ за жовтень 2018 року платником податків у рядку 18 відображено позитивне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду у розмірі 475 255 грн, показника від`ємного значення рядків 19, 20, 21 не задекларовано.

239. Таким чином, суд вважає обґрунтованим висновок контролюючого органу про допущену помилку щодо невідображення у звітній податковій декларації за травень 2018 року уточнення показників згідно уточненого розрахунку до податкової декларації за квітень 2018 року, що виразилось у незаповненні рядка 16.2 декларації та невідображенні уточненого показника рядка 16, та призвело до завищення суми від`ємного значення податкового кредиту та до несплати основного зобов`язання з ПДВ на суму 17 027 грн, у зв`язку із чим правомірно нараховано штраф у розмірі 25% на суму 4 256,75 грн (разом 21 283,75 грн = 17 027 + 4 256,75).

240. З огляду на викладене, податкове повідомлення-рішення від 15.08.2019 № 0024061417, яким платнику податків збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість в частині загальної суми 21 283,75 грн, з них за основним платежем 10 072 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 4 256,75 грн, прийнято правомірно.

щодо відсутності зареєстрованих податкових накладних В ЄРПН

241. Надаючи оцінку доводам сторін щодо правомірності прийняття податкового повідомлення-рішення від 15.08.2019 № 0024021417, яким платнику податків за відсутність складення та/або реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 ПК України податкових накладних/розрахунків коригування на суму 998 746 грн, у зв`язку із чим попереджено про необхідність скласти та/або зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування у строк, визначений пунктом 120-1.2 статті 120-1 ПК України та згідно зі статтею 120-1 ПК України застосовано штраф у розмірі 50% у сумі 499 373 грн, суд виходить із того, що вказане порушення у формі нереєстрації податкових накладних пов`язане із їх нескладенням в операціях з продажу свиней живих за договірними цінами, обліку падежу тварин та витрат пального при наданні послуг.

242. У зв`язку із тим, що суд дійшов висновку про неправомірність встановлення таких порушень, у платника податків відсутні підстави для складення податкових накладних у таких операціях та сплати штрафу у розмірі 50% нарахованого податку, у зв`язку із чим податкове повідомлення-рішення від 15.08.2019 № 0024021417 є протиправним та підлягає скасуванню повністю.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

243. З системного аналізу матеріалів справи та наведених норм законодавства, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог:

1) є протиправним та підлягає скасуванню податкове повідомлення-рішення від 15.08.2019 № 0024061417, яким платнику податків збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість, в частині нарахування ПДВ на загальну суму 1 501 139,25 грн, з них за основним платежем на суму 1 201 113 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 300 278,25 грн;

2) є правомірним та не підлягає скасуванню податкове повідомлення-рішення від 15.08.2019 № 0024061417, яким платнику податків збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість, в частині нарахування ПДВ на загальну суму 21 283,75 грн, з них за основним платежем на суму 17 027 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 4 256,75 грн;

3) є протиправним та підлягає скасуванню податкове повідомлення-рішення від 15.08.2019 № 0024021417, яким до платнику податків згідно зі статтею 120-1 ПК України застосовано штраф у розмірі 50% у сумі 499 373 грн;

4) є протиправним та підлягає скасуванню податкове повідомлення-рішення від 15.08.2019 № 0024011417, яким платнику податків зменшено розмір від`ємного значення суми ПДВ у розмірі 86 291 грн.

щодо судових витрат

244. За подання цього позову 04.12.2019 позивачем сплачено судовий збір у розмірі 14 900 грн та 4 310 грн згідно квитанцій № 0.0.1542662473.1 та № 0.0.1542675410.1 відповідно, разом 19 210 грн.

245. Оскільки позовні вимоги задоволені на 98,99%, підлягають присудженню на користь позивача витрати на плату судового збору у розмірі 19 015,99 грн, згідно частини задоволених позовних вимог.

246. Керуючись статтями 205, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

247. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Лан (код ЄДРПОУ 30155244; вул. Леніна, буд. 9, село Новов`язівське, Юр`ївський район, Дніпропетровська область, 51323) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015; вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49005) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити частково.

248. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 15.08.2019 № 0024061417 в частині нарахування ПДВ на загальну суму 1 501 139,25 грн, з них за основним платежем на суму 1 201 113 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 300 278,25 грн, прийняте Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області.

249. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 15.08.2019 № 0024021417, № 0024011417, прийняті Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області.

250. В іншій частині позовних вимог відмовити.

251. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь Товариство з обмеженою відповідальністю Лан витрати на сплату судового збору у розмірі 19 015,99 грн.

252. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України. Цей строк продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Суддя І.О. Верба

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення17.04.2020
Оприлюднено21.04.2020
Номер документу88823302
СудочинствоАдміністративне