Рішення
від 16.04.2020 по справі 388/1112/18
ДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 388/1112/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А І Н И

16.04.2020 року Долинський районний суд Кіровоградської області у м. Долинська у складі:

головуючого судді Степанов С.В.

при секретарі Лінська Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Долинська цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сільськогосподарського виробничого кооперативу Боківський про стягнення орендної плати, розірвання договору оренди землі, скасування державної реєстрації договору оренди землі, -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2018 року позивачка звернувся до суду з цією заявою, посилаючись на те, що 03 січня 2010 року між ОСОБА_1 та СВК "Боківський" в особі голови ОСОБА_2 було укладено договір оренди земельної ділянки № НОМЕР_1 , загальною площею 7,48 га, в тому числі ріллі - 7,48 га, кадастровий номер земельної ділянки 3521984400:02:000:0276, що розміщена на території Кіровської сільської ради Долинського району, Кіровоградської області.

Зазначений договір зареєстрований відповідачем в Долинському відділі Кіровоградської регіональної філії Центру Державного земельного кадастру 29.11.2010 року за номером № 041037000054.

У відповідності до вимог п. 8 договору оренди землі від 03 січня 2010 року позивач передала у строкове платне користування відповідачу земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яке знаходиться на території Кіровської сільської ради Долинського району Кіровоградської області строком на 10 років. Але ж початком дії договору вважається не момент підписання договору, а моменту реєстрації договору, то б то з 29 листопада 2008 року, кінець дії договору - 29 листопада 2020 року.

Наміру знову укладати договір оренди земельної ділянки № НОМЕР_1 , загально площею 7,48 га з СВК "Боківський" після закінчення терміну дії договору оренди від 03 січня 2010 року я не має, хоча на цьому наполягає відповідач. Бажає самостійно обробляти земельну ділянку про що неодноразово говорила відповідачу і просила погодити питання про розірвання договору оренди землі.

Відповідач почав систематично порушувати право позивача, передбачене п.28 Договору від 03.01.2010 року, на своєчасне і в повному обсязі отримання орендної плати. Відповідачем не сплачено орендну плату в сумі 48500 гривень (за 2014 рік в сумі 1500 гривень, за 2015 рік в сумі 4000 гривень, за 2016 рік в сумі 11000 гривен, за 2017 рік -16000 гривень, за 2018 рік - 16000 гривень) та орендар не дотримується екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів.

З огляду на вищевикладене, вважає, що відповідач не виконує взятих на себе зобов`язань, передбачених законодавством та укладеним договором оренди земельної ділянки, відповідачем допущено нераціональне використання земельної ділянки і не збереження родючості ґрунту, що може призвести до знищення (погіршення) об`єкту оренди, а тому є підстави для розірвання договору оренди землі та скасування державної реєстрації договору оренди землі.

Згідно поданого відзиву відповідач по суті позову заперечує на підставі наступного. 03.01.2010 року між СВК "Боківський" та ОСОБА_1 на 10 років укладено договір оренди землі, який зареєстрований у Долинському районному відділі КРФ ДП ЦДЗК , про що у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 29.11.2010 р, вчинено запис №041037000054. Розмір орендної плати складає 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в грошовій формі. Орендна плата вноситься до 31 грудня поточного року, (п.9, 11 Договору).

Згідно листа відділу у Долинському районі ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області вартість належної ОСОБА_1 земельної ділянки станом на 01.01.2014 року - складає 185267.67 грн., а станом на 01.01.2015 р., 01.01.2016 р., 01.01.2017 р., та 01.01.2018 р. - складає 222314 грн.

Отже розрахунок нарахованої орендної плати без відрахування податків за 2014 рік складає 185267.67 грн. х 3% = 5558.03 грн., а за 2015 р., 2016 р., 2017 р., та 2018 р. складає 222314 грн. х 3% = 6669.42 грн. за кожен рік. Всього ОСОБА_1 протягом 2014-2018 років СВК "Боківський" нараховано орендної плати за користування вищевказаною земельною ділянкою 32235.71 грн., (без врахування податків х 18% податок на доходи 1.5% військовий збір), а фактично необхідно було б виплатити 25949.74 грн. (32235.71 грн. х 19.5% = 6285.96 грн.)

На виконання вищевказаних умов договору відповідно до касових ордерів від 27.01.2014 року ОСОБА_1 отримала орендну плату за 2015 рік в загальній сумі 5000 грн. (3781+ 1219 грн.), про що засвідчила особистим підписом.

Згідно касових ордерів від 10.11.2014 року ОСОБА_1 отримала орендну плату за 2016 р., 2017 р., 2018 р., в сумі 15000 грн. (11130+3870 грн.) про що також засвідчила особистим підписом.

Відповідно до касового ордеру від 25.07.2016 року ОСОБА_1 отримала доплату за орендну плату в сумі 2000 грн. про що засвідчила особистим підписом.

За касовим ордером від 14.06.2017 року ОСОБА_1 отримала орендну плату за 2019 р., в сумі 6000 грн., про що засвідчила особистим підписом.

Таким чином ОСОБА_1 протягом 2014-2018 років отримала від СВК "Боківський" орендну плату за користування вищевказаною земельною ділянкою 28000 грн., а повинна була отримати 25949.74 грн., тобто орендну плату сплачено в більшому розмірі ніж передбачено договором оренди землі.

На обґрунтування своїх вимог щодо розміру не отриманої орендної плати ОСОБА_1 в позові здійснила відповідний розрахунок, але на підтвердження свого розрахунку не надала до свого позову жодного документу з яких міркувань, на підставі чого позивачка дійшла до висновку, що орендна плата за 2014 р. по 2018 рік складає 48500 грн.

Згідно поданої відповіді на відзив слідує, що позивачка за систематичного порушення головою СВК Боківський умов договору оренди від 03 січня 2010 року вимушена була, як це передбачено п.39 Договору повідомити відповідача про намір розірвати договір оренди землі. До цього часу відповідач землю не повернув.

Позивачка та її представник у судовому засіданні позовну вимоги підтримали, просили їх задовольнити

Представник відповідача заперечив на підставах викладених у відзові.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, прийшов до наступних висновків.

Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом Україні. Цивільним кодексом України, Законом України Про оренду землі (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), а також іншими нормативно-правовими актами прийнятими відповідно до них, а також договором оренди земельної ділянки.

За правилами п.1 ч.2 ст. 11 ЦК України однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.

Відповідно до вимог ст.124 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) передачі землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.

Згідно до ч.2 ст. 651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є такі порушення стороною договору, коли внаслідок завданої шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Істотні умови - договору оренди землі визначені у ст. 15 Закону України Про оренду землі.

Відповідно з ч.1 ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Згідно ст. 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").

Відповідно до ст. 31 Закону України Про оренду землі, договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бут достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Відповідно до п. д ч. 1 ст. 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.

Згідно зі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно ст.77 ЦПК належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення. Згідно ч.2 ст.78 ЦПК обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування, а згідно ст.80 ЦПК достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Згідно копії договору оренди землі від 03.01.2010 року між ОСОБА_1 та СВК Боківський в особі голови ОСОБА_2 було укладено договір оренди землі, відповідно до якого остання передала в строкове платне користування земельну ділянку площею 4,48 га, розташовану в с.Кірове Долинського району Кіровоградської області. Договір оренди було укладено на 10 років. Згідно п.9 договору оренди землі орендна плата вноситься орендарем у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у грошовій формі (а.с.6-7)

Згідно копії Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії КР № 070269 підтверджується право власності ОСОБА_1 на земельну ділянку 7,78 га (а.с.8)

Згідно копії заяви від 25 травня 2018 року слідує, що ОСОБА_1 наполягає на достроковому розірванні договору про оренду землі (а.с.16). В той же час до суду не надано належних доказів направлення вказаної заяви відповідачу.

Згідно копії листа начальника відділу у Долинському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 26.03.2019 року за вих. № 183/111-19 слідує, що нормативна грошова оцінка земельної частки (паю) кадастровий номер 3521984400:02:000:1276 яка належить ОСОБА_1 та розташована на території Боківської сільської ради Долинського району Кіровоградської області становить : станом на 01.01.2014 року - 185267,67 грн.; станом на 01.01.2015 року, 01.01.2016 року, 01.01.2017 року, 01.01.2018 року - 222314,00 грн. (а.с.46)

Згідно копії видаткового касового ордеру від 27 січня 2014 року слідує, що ОСОБА_1 отримала орендну плату за 2015 рік в сумі 3781.00 грн. (а.с.47)

Згідно копії видаткового касового ордеру від 27 січня 2014 року слідує, що ОСОБА_1 отримала орендну плату за 2015 рік в сумі 1219.00 грн. (а.с.47)

Згідно копії видаткового касового ордеру від 10 листопада 2014 року слідує, що ОСОБА_1 отримала орендну плату за користування земельним паєм в 2016, 2017, 2018 роках в сумі 11130.00 грн. (а.с.48)

Згідно копії видаткового касового ордеру від 10 листопада 2014 року слідує, що ОСОБА_1 отримала орендну плату за користування земельним паєм в 2016, 2017, 2018 роках в сумі 3870.00 грн. (а.с.48)

Згідно копії видаткового касового ордеру № 96 від 25 липня 2016 року слідує, що ОСОБА_1 отримала доплачену орендну плату за користування земельним паєм в сумі 2000.00 грн. (а.с.49)

Згідно копії видаткового касового ордеру № 188 від 14 червня 2017 року слідує, що ОСОБА_1 отримала орендну плату за користування земельним паєм в 2019 році в сумі 6000.00 грн. (а.с.49)

Згідно розрахунку вартості надання правової допомоги від 22.10.2019 року та актом надання правової допомоги підтверджується розмір понесених відповідачем витрат на правову допомогу, які деталізуються актом від 22.10.2019 року, всього у сумі 4800 грн. (а.с.89)

Згідно квитанції від 17.05.2018 року підтверджується розмір понесених позивачем витрат на правову допомогу, які деталізуються актом від 19.06.2019 року, всього у сумі 10000 грн. (а.с.90-91)

З досліджених письмових доказів, судом встановлено, що виплата орендної плати позивачу вносилася у грошовій формі, відповідно з урахуванням вартості землі на відповідний рік та з утриманням податку і військового збору тобто, відповідно до умов договору оренди землі.

Оскільки в момент укладення договору позивач погодилася з істотними умовами визначеними договором, зміна умов договору оренди землі здійснюється лише за взаємною згодою сторін, порушення строку виплати орендної плати судом не встановлено, суд дійшов висновку, що позов в частині розірвання договору оренди землі задоволенню не підлягає.

Крім того позивачем не надано будь яких доказів щодо використання ділянки способом, що суперечить екологічним вимогам.

Згідно зі ст. 37 Закону України Про охорону земель , з метою здійснення контролю за динамікою родючості ґрунтів систематично проводиться їх агрохімічне обстеження, видаються агрохімічні паспорти, в яких фіксуються початкові та поточні рівні забезпечення поживними речовинами ґрунтів і рівні їх забруднення.

Обов`язкова агрохімічна паспортизація земель сільськогосподарського призначення передбачена і Законом України Про державний контроль за використанням та охороною земель (ст.ст. 1, 9).

Відповідно до п. 3.5 Порядку ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 11.10.2011 № 536, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2011 за № 1517/20255 (далі - Порядок), наявність паспорта є обов`язковою при передачі земельних ділянок у власність, користування. Всупереч наведеним нормам закону, позивачем у позовній заяві не наведено жодних посилань на результати агрохімічної паспортизації земельної ділянки, що була передана в оренду. Для вирішення питання щодо дотримання умов договору в частині охорони землі підлягає встановленню факт чи мало місце погіршення родючості ґрунту внаслідок чи порушення сівозмін чи не внесення добрив тощо. В справі відсутні будь які відомості про агрохімічний стан та стан родючості земельної ділянки на даний час, відсутні будь які докази чи має місце погіршення стану родючості ґрунту у порівнянні з агрохімічним станом землі на момент передачі земельної ділянки в оренду.

Позивач не надав суду доказів не виконання умов договору, випадкового знищення чи пошкодження орендованої земельної ділянки. Також позивачем не доведено ініціювання розірвання оренди в порядку визначеному п.39 договору, а саме наявність письмового попередження не пізніше ніж за 6 місяців.

З урахуванням вищевикладеного позовні вимоги не обґрунтовані та такі, що не підлягають задоволенню.

Заявлені відповідачем судові витрати на правову допомогу підлягають стягненню з позивача

На підставі викладеного, керуючись ст. 32 Закону України Про оренду землі , ст. 141 ЗК України, ст. ст. 10, 11, 60-62, 88, 215- 218 ЦПК України, -

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Сільськогосподарського виробничого кооперативу Боківський про стягнення орендної плати, розірвання договору оренди землі, скасування державної реєстрації договору оренди землі.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( НОМЕР_2 , проживаючої за адресою : АДРЕСА_1 ) на користь сільськогосподарського виробничого кооперативу Боківський (код 30848458, с.Бокове, Долинського району Кіровоградської області) понесенні судові витрати у розмірі 4800 гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів.

Суддя Долинського районного суду С. В. Степанов

СудДолинський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення16.04.2020
Оприлюднено19.04.2020
Номер документу88827754
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —388/1112/18

Ухвала від 22.09.2020

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Єгорова С. М.

Ухвала від 27.05.2020

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Єгорова С. М.

Рішення від 16.04.2020

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Степанов С. В.

Ухвала від 03.06.2019

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Степанов С. В.

Ухвала від 04.03.2019

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Степанов С. В.

Ухвала від 24.09.2018

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Баранський Д. М.

Ухвала від 17.08.2018

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Баранський Д. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні