Дата документу 16.04.2020
ЄУ № 942/2063/19
Провадження №2/942/202/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2020 року Новопсковський районний суд Луганської області
у складі головуючого судді Стеценко О.С.,
за участю секретаря Рожкової Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новопсков в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Кредитної спілки Епсілон до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Новопсковського районного суду Луганської області з позовною заявою до відповідача про стягнення заборгованості за відсотками по кредитному договору № 484 від 19.12.2018 в сумі 38891,04 грн. та стягнення судового збору.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що між ОСОБА_1 та КС Епсілон 19.12.2018 був укладений договір кредитної лінії № 484, відповідно до якого грошові кошти у сумі 48500,00 грн. позивач надав відповідачу на умовах строковості, зворотності та цільового використання. Строк дії кредитного договору становить 60 фактичних місяців від дати отримання відповідачем кредиту та діє до повного виконання ним зобов`язань за цим договором. Плата за користування кредитом становить 10% річних від загальної суми залишку кредиту за кожен день користування кредитом. Відповідач свої зобов`язання не виконує, постійно порушує графік сплати кредиту в результаті чого станом на 04.12.2019 утворилася заборгованість по сплаті відсотків по кредиту у розмірі 38891,04 грн.
02.04.2020 представником позивача до суду подано уточнену позовну заяву, якою збільшено позовні вимоги, а саме позивач просить стягнути з відповідача заборгованість за відсотками по договору № 484 від 19.12.2018 у сумі 42478,73 грн. та стягнути судові витрати у розмірі 5102,00 грн.
Згідно п.2 ч.2 ст. 49 ЦПК України позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Новопсковського районного суду Луганської області від 18.12.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче судове засідання на 16.01.2020, яке неодноразово відкладалося.
Ухвалою Новопсковського районного суду Луганської області від 10.03.2020 закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду по суті на 25.03.2020.
Таким чином, позивач мав право подати заяву про збільшення позовних вимог до закінчення підготовчого судового засідання, тобто до 10.03.2020.
Окрім цього, відповідно до ч.5 ст. 49 ЦПК України у разі подання будь-якої заяви, передбаченої пунктом 2 частини другої та частинами третьою і четвертою цієї статті, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає у рішенні суду.
До суду позивачем не були подані докази направлення копії заяви про збільшення позовних вимог іншим учасникам справи.
На підставі викладеного, дана заява не приймається до розгляду.
Представник позивача до судового засідання не з`явився, надав заяву, в якій просив справу розглядати без його участі, на позовних вимогах наполягає, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.
Відповідач до судового засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, шляхом направлення рекомендованих поштових повідомлень на зареєстроване місце проживання. Відповідач про наявність поважних причин неявки до судового засідання не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи до суду не направив, відзив на позовну заяву не надав, зустрічний позов до суду не пред`явив.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності учасників справи на підставі наявних у справі доказів та без фіксування судового засідання технічними засобами, що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
За згодою позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся 19.12.2018 з заявою до КС Епсілон про надання кредиту (у вигляді кредитної лінії).
19 грудня 2018 року між позивачем Кредитною спілкою Епсілон (далі -Кредитодавець) та ОСОБА_1 (далі -Позичальник) укладено Договір кредитної лінії № 484 про надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту № 2 (надалі-Договір).
Відповідач 19.12.2018 звернувся до позивача з заявою про надання йому чергового траншу у розмірі 48500,00 грн. в рамках ліміту відповідно до укладеного Договору.
Відповідно до п. 1.1 Договору Кредитодавець надає Позичальнику відновлювальну кредитну лінію з лімітом у сумі 50000,00 (п`ятдесят тисяч гривень), в межах якого Позичальник може отримувати будь-які суми кредиту та зобов`язується повертати їх на умовах, що передбачені цим Договором.
Кредит надається Кредитодавцем на комерційні цілі, що передбачено п.1.2 Договору.
Відповідно до п.2.1 Договору кредит надається строком на 60 (шістдесят) фактичних місяців від дати отримання Позичальником усієї суми кредиту або першого траншу за кредитом.
Пунктом 2.2 Договору передбачено, що Кредитодавець зобов`язується надати Позичальнику всю суму кредиту або здійснити перший транш за кредитом в день підписання цього Договору. Кожен наступний транш в рамках кредитної лінії здійснюється Кредитодавцем на користь позичальника за попередньою письмовою заявою останнього в день надходження такої заяви (за умови відсутності заборгованості по сплаті кредиту та/або процентів, відповідно до Графіку розрахунків, що є Додатком № 1 до даного Договору (надалі по тексту- Графік розрахунків)). Надання кожного траншу в рамках кредитної лінії оформлюється відповідним додатковим договором, у якому відображається новий Графік розрахунків.
Відповідно до п.2.3 Договору Позичальник зобов`язується повернути Кредитодавцю фактично отримані суми кредиту та сплатити проценти за користування кредитом до закінчення строку, визначеного п. 2.1 цього Договору.
Згідно п. 2.4 Договору кредит надається Позичальнику готівкою у касі Кредитодавця або (згідно заяви Позичальника) шляхом безготівкового перерахування суми кредиту на рахунок, вказаний Позичальником у заяві. Ненадання Позичальником реквізитів свого рахунку в банку (надання реквізитів з помилками) або неявка Позичальника за отриманням кредиту готівкою через касу Кредитодавця (чи ухилення іншим способом від отримання кредиту), а також невиконання Позичальником зобов`язання щодо забезпечення кредиту, передбаченого п.5.1.6 цього Договору, звільняє Кредитодавця від обов`язку передбаченого п. 2.2 цього Договору та відповідальності за порушення зобов`язання.
Відповідно до п. 3.1 Договору плата за користування кредитом (проценти) є фіксованою та становить 10% (десять) процентів річних від суми залишку кредиту за кожен день користування кредитом. Проценти нараховуються за фактичне число календарних днів користування кредитом за виключенням щодо кожного з траншів дня його отримання та включають дату повернення кредиту до закінчення строку дії цього Договору (п.10.1 Договору).
Згідно п. 3.2 Договору сторони домовилися, що погашення кредиту та процентів за користування кредитом здійснюватиметься згідно Графіка розрахунків, що є невід`ємною частиною цього Договору.
Відповідно до п.п. 3.3, 3.4 Договору нарахування процентів за цим Договором здійснюється з урахуванням числа днів у календарному році (вихідних, святкових та неробочих днів включно). Кількість днів у році приймається за 365 (366). Якщо дата здійснення чергових платежів згідно Графіка розрахунків припадає на вихідний (святковий, неробочий) день, то здійснення платежів відбувається на наступний за вихідними (святковими, неробочими) днями робочий день Кредитодавця і це не вважається порушенням Графіку розрахунків.
Згідно п. п. 3.5, 3.6 Договору погашення кредиту та процентів за користування кредитом відбувається в такому порядку: першочергово проценти, а в наступну чергу- сума кредиту. Прострочення сплати кредиту та/ або процентів за користування кредитом (згідно Графіка розрахунків) не зупиняє нарахування процентів, як протягом строку надання кредиту визначеного п. 2.1 цього Договору, так і після його закінчення, протягом усього строку дії Договору, крім випадку прийняття окремого рішення про це Кредитодавцем.
Відповідно до п.п.5.1.1, 5.1.3, 5.1.8 Договору Позичальник зобов`язується використовувати кредит на вказані в п. 1.2. цього Договору цілі. Вчасно здійснювати платежі щодо погашення кредиту і процентів, нарахованих за користування кредитом, відповідно до Графіка розрахунків. У випадку прострочення сплати частини або всієї суми кредиту сплатити нараховані проценти за користування кредитом виходячи з фактичного строку користування кредитом, включаючи день погашення.
Відповідно до п. 5.4.4 Договору Кредитодавець має право вимагати дострокового повернення кредиту та сплати процентів за весь фактичний строк користування кредитом у випадку наявності хоча б однієї із зазначених обставин: б) затримання сплати Позичальником частини кредиту та/або процентів за користування кредитом щонайменше на один календарний місяць, а за споживчим кредитом, забезпеченим іпотекою, та за споживчим кредитом на придбання житла (нерухомого майна) щонайменше - на три календарні місяці; в) перевищення сумою заборгованості суми кредиту більш як на десять відсотків.
Згідно п. п. 10.1, 10.2, 10.4 та 10.7 Договору строк дії цього Договору становить 5 років. Цей Договір є чинним з моменту його підписання обома Сторонами. Закінчення строку Договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії Договору. До правовідносин, пов`язаних з укладанням та виконанням цього Договору, застосовується строк позовної давності тривалістю у 10 (десять) років (ст. 259 ЦК України).
В якості забезпечення виконання ОСОБА_1 своїх зобов`язань за Договором, між сторонами був укладений Договір застави № 484 від 19.12.2018, предметом якого є нерухоме майно, а саме житло за адресою: АДРЕСА_1 .
Пунктом 1 ст. 626 ЦК України передбачено, що договір - це домовленість двох або більше сторін, направлена на встановлення, зміну чи припинення цивільних прав та обов`язків.
Частина 1 ст. 638 ЦК України передбачає, що договір вважається укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. До істотних умов відносяться умови про предмет договору, умови, які визначені істотними законом, а також ті умови, щодо яких сторонами обов`язково повинна бути досягнута згода.
Підписуючи кредитний договір, позичальник ОСОБА_1 погодився з усіма умовами щодо повернення суми кредиту та сплати процентів за користування кредитом в строки, встановлені цим договором.
Відповідно до п.1 ст. 627 ЦК України також встановлено свободу договору, з посиланням на статтю 6 зазначеного Кодексу із зазначенням того, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ст.625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно з ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Відповідно до ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Боржник, який прострочив виконання зобов`язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення.
Відповідно до ч. 2 ст. 1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилась, а також сплати процентів, належних йому, якщо інше не передбачено договором.
Зазначена норма закону застосовується також до відносин за кредитним договором в силу вимог ст. 1054 ЦК України.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 належним чином не виконав зобов`язання за Договором та не сплатив відсотки за користування кредитними коштами у визначеному договором розмірі та у встановлений строк.
Відповідно до наданого позивачем розрахунку заборгованості за кредитним договором за період з 19.12.2018 по 04.12.2019 за ОСОБА_1 утворилася заборгованість зі сплати відсотків за Договором, яка складає 38891,04 грн.
Як вбачається з вищезазначеного розрахунку процентна ставка за користування кредитом з 30.04.2019 була збільшена та становить 140%.
В той же час відповідно до умов Договору відсоткова ставка за користування кредитними коштами становить 10% та є фіксованою, що зазначено в п. 3.1 Договору.
Відсотки за користування кредитом з 30.04.2019 відповідачу нараховані у розмірі 140%.
В обґрунтування такого розміру відсотків позивач посилається на Протокол № 25/04-19 засідання кредитного комітету КС Епсілон від 25.04.2019, на якому членами кредитного комітету було вирішено надати цьому кредиту статус кредиту з підвищеним ризиком та зміною процентної ставки з 10% на 140% річних.
Однак умовами Договору не передбачено збільшення відсоткової ставки за користування кредитом.
Зміни згідно р. 9 Договору щодо відсоткової ставки по кредиту не вносились, а тому суд вважає неправомірним нарахування відсотків за користування кредитом у розмірі 140% з 30.04.2019.
Тому з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача підлягає стягненню заборгованість зі сплати відсотків за користування кредитом у фіксованому розмірі 10% , відповідно до Договору кредитної лінії № 484 від 19.12.2018, яка утворилася з 19.12.2018 по 04.12.2019 та становить 1713,79 грн.
Таким чином, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, враховуючи, що будь-яких інших доказів на підтвердження заявлених вимог позивачем не надано, суд дійшов висновку, що у зв`язку з порушенням ОСОБА_1 зобов`язання за Договором кредитної лінії № 484 від 19.12.2018 позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме стягнення суми відсотків за користування кредитом у розмірі 1713,79 грн.
В решті позовних вимог слід відмовити у зв`язку з їх необґрунтованістю.
У відповідності до п. 3 ч. 2 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 84,65 грн. пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 526, 543 610, 611,625, 1054 ЦК України, ст.ст.12, 13, 80, 81, 89, 141, 255, 259, 263-268, 280-284, 354, 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Кредитної спілки Епсілон до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь КС Епсілон , код ЄДРПОУ 24046685, заборгованість зі сплати відсотків за Договором кредитної лінії № 484 від 19.12.2018 у розмірі 1713,79 грн. (одна тисяча сімсот тринадцять грн. 79 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь КС Епсілон , код ЄДРПОУ 24046685, в рахунок відшкодування понесеного судового збору 84,65 грн. (вісімдесят чотири грн. 65 коп.).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Позивач: КС Епсілон , код ЄДРПОУ 24046685, місцезнаходження за адресою: пр. Визволителів, буд. 1, м. Київ.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданий Новопсковським РВ УМВС України в Луганській області 18.07.2005, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач має право оскаржити заочне рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається до Луганського апеляційного суду через Новопсковський районний суд Луганської області.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом тридцяти днів з дня його проголошення, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Зазначені в рішенні суду строки згідно Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) , продовжуються на строк дії карантину, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS - Cov-2 11 березня 2020 року № 211 (з наступними змінами і доповненнями).
Повний текст рішення складено 16 квітня 2020 року.
Суддя: О.С. Стеценко
Суд | Новопсковський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2020 |
Оприлюднено | 19.04.2020 |
Номер документу | 88828630 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новопсковський районний суд Луганської області
Стеценко О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні