Ухвала
від 23.04.2020 по справі 5017/3483/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

"23" квітня 2020 р.м. Одеса Справа № 5017/3483/2012

Господарський суд Одеської області у складі судді Невінгловська Ю.М.

при секретарі судового засідання: Горнович Л.О.

за участю:

від Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Горизонт": не з`явились;

від Публічного акціонерного товариства "ДЕЛЬТА БАНК" : не з`явились;

від Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо - Комерційної фірми "ЕОС-ПЛЮС": не з`явились;

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Горизонт" (01033, м. Київ, вул. Шота Руставелі, буд. 44, офіс 103) за вх. №2-751/20 від 13.04.2020р. про заміну стягувача по справі №5017/3483/2012

за позовом: Публічного акціонерного товариства "ДЕЛЬТА БАНК";

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо - Комерційної фірми "ЕОС-ПЛЮС";

про стягнення 1173646,61грн.

ВСТАНОВИВ:

В провадженні судді Господарського суду Одеської області Власової С.Г. знаходилась справа №5017/3483/2012 за позовом Публічного акціонерного товариства "ДЕЛЬТА БАНК" до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо - Комерційної фірми "ЕОС-ПЛЮС" про стягнення 1173646,61 грн., за результатами розгляду якої судом 30.01.2013р. було постановлене рішення яким позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "ДЕЛЬТА БАНК" були задоволені та стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо - Комерційної фірми "ЕОС-ПЛЮС" 432724,69 грн. заборгованість по кредиту, 32995, 26 грн. пені за несвоєчасне повернення кредиту, 662139,36 грн. заборгованості за відсотками, 45787,29 грн. пені за несвоєчасне повернення відсотків, 23472,94 грн. судового збору.

15.02.2013р. на виконання рішення суду видано відповідний наказ.

13.04.2020р. до суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Горизонт" (вх. ГСОО № 2-751/20), згідно якої заявник просить суд на підставі ст.ст. 512, 514 ЦК України, винести ухвалу, якою замінити стягувача по справі №5017/3483/2012 з ПАТ "ДЕЛЬТА БАНК" на його правонаступника Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Горизонт".

В обґрунтування поданої заяви заявник посилається на те, що 28.10.2019 року між ПАТ "ДЕЛЬТА БАНК" та ним укладено договір купівлі-продажу прав вимоги та майнових прав №2067/К, згідно умов якого заявник у відповідності до ст. 512 Цивільного кодексу України набув статусу кредитора та отримав право грошової вимоги, в тому числі за кредитним договором №11387557001 від 28.08.2008р.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями заяву Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Горизонт" вх. ГСОО № 2-751/20 розподілено на розгляд судді Господарського суду Одеської області Невінгловської Ю.М.

Ухвалою суду від 15.04.2020 року відповідну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Горизонт" було прийнято до розгляду судді Невінгловської Ю.М. із призначенням розгляду заяви в засіданні суду на 23.04.2020 року.

У судове засідання від 23.04.2019 року заявник та інші учасники судового процесу не з`явились, водночас про місце, дату та час судового засіданні були повідомлені шляхом направлення на їх адреси відповідної ухвали суду.

Разом з тим 22.04.2020 року від заявника на електронну адресу суду було надіслано заяву про розгляд заяви Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Горизонт" вх. ГСОО № 2-751/20 за відсутності представника заявника.

Враховуючи, що в силу приписів ст. 334 Господарського процесуального кодексу України, неявка заявника та учасників справи не є перешкодою для розгляду заяви, суд вважає за можливе здійснити розгляд заяви за їх відсутності.

У судовому засіданні від 23.04.2020 року судом було оголошено вступну та резолютивну частини ухвали суду, повний текст якої буде складено 27.04.2020 року.

Розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Горизонт" вх. ГСОО № 2-751/20 від 15.04.2019р., суд зазначає таке:

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" (надалі - Закон), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з частиною другою статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави; невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом.

З огляду на викладене, виконання судового рішення є невід`ємною стадією процесу правосуддя і заміна сторони на цій стадії може відбуватися як на підставі та у порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України, так і Законом України „Про виконавче провадження".

За приписами ч. 1 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.

Відповідно до ст. 52 Господарського процесуального кодексу України, у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.

Частиною 5 статті 15 Закону України „Про виконавче провадження" передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

При цьому, процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні. Отже, процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміна сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв`язок матеріального і процесуального права.

Правонаступництво може бути універсальним (загальним) або частковим. За універсальним правонаступництвом до правонаступника переходять усі права і обов`язки того суб`єкта, якому вони належали раніше. За частковим правонаступництвом від одного до іншого суб`єкта переходять лише окремі суб`єктивні права або обов`язки.

Підставою правонаступництва у виконавчому провадженні є правонаступництво у матеріальному праві з переходом матеріальних прав та обов`язків від однієї особи до іншої.

Отже, під правонаступництвом у виконавчому провадженні необхідно розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов`язків від правопопередника до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні.

При цьому, заміна сторони виконавчого провадження внаслідок відступлення права вимоги до боржника можлива як під час виконання судового рішення, так і поза межами виконавчого провадження.

Підставами виникнення цивільних прав і обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України).

Згідно зі ст.ст. 510, 512, 513 Цивільного кодексу України сторонами у зобов`язанні є боржник і кредитор. Кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги). Правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов`язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові .

Положеннями ст.ст. 514, 516, 517 Цивільного кодексу України встановлено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом. Заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Первісний кредитор у зобов`язанні повинен передати новому кредиторові документи, які засвідчують права, що передаються, та інформацію, яка є важливою для їх здійснення. Боржник має право не виконувати свого обов`язку новому кредиторові до надання боржникові доказів переходу до нового кредитора прав у зобов`язанні.

Так, вирішуючи питання щодо заяви Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Горизонт" щодо здійснення правонаступництва суд виходить із змісту наданого заявником договору відступлення права вимоги.

Як встановлено матеріалами справи 28.10.2019 року між ПАТ "ДЕЛЬТА БАНК" (продавець) і Товариством з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Горизонт" (покупець) керуючись ст.ст. 6, 627, 632, 655-697 Цивільного кодексу, ст. 144 Господарського кодексу України та Законом України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", за результатами відкритих торгів (аукціону), оформлених протоколом №UKR-2019-04 від 12.09.2019 року укладено договір №2067/К купівлі-продажу прав вимоги та майнових прав, згідно з яким продавець передає у власність покупцеві, а покупець приймає у класність майнові права, які виникли та/або можуть виникнути у майбутньому та які включають, але не обмежуються:

- право вимоги до боржників, позичальників, заставодавців, майнових поручителів та фінансових поручителів (надалі „боржники"), які виникли за укладеними договорами (надалі „укладені договори") та/або на інших підставах, наведених у додатку №1, додатку №2 до цього договору (надалі - „права вимоги");

- право оскаржувати недійсність або припинення/зміни прав вимоги у судовому та позасудовому порядках;

- право звертатися до державних органів, установ та організацій всіх форм власності в межах прав та повноважень власника прав вимоги та/або кредитора за правами вимоги, які передбачені законодавством та укладеними договорами, включаючи, але не обмежуючись, боржників, органів нотаріату, правонаступників/спадкоємців боржників, суду тощо;

- право набути у власність гроші та/або майно на підставах наведених у додатку №1, додатку № 2 до цього договору, що пов`язані із здійсненням продавцем кредитних операцій, укладенням відповідних договорів та фактичною видачею грошових коштів, або отримати грошові кошти/відшкодування за наслідками недійсності/нікчемності укладених договорів тощо;

- право оскаржувати, як у судовому, так і в позасудовому порядках припинення, ліквідацію боржників за правами вимоги, які виникли за укладеними договорами, наведеними у додатку №1, додатку №2 до цього договору та/або на інших підставах, наведених у додатку №1, додатку № 2 до цього договору;

- право отримати грошові кошти/відшкодування внаслідок порушення вимог закону про здійсненні господарської діяльності, вчинення кримінальних правопорушень, та за наслідками зміни або розірвання укладених договорів;

- інші права, що пов`язані або випливають із прав вимоги, надалі за текстом - „майнові права".

Відповідно до п. 1.3 договору, майнові права вважаються переданими покупцю з моменту підписання цього договору.

Згідно п. 2.1 договору, сторони домовились, що за продаж майнових прав за цим договором покупець сплачує продавцю грошові кошти у розмірі 31560602,96 грн., надалі за текстом - „ціна договору". Ціна договору сплачується покупцем продавцю у повному обсязі до моменту набуття чинності цим договором на підставі протоколу, складеного за результатами відкритих торгів (аукціону), переможцем яких став покупець.

Положеннями п. 4.6 договору встановлено, що цей договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими особами сторін та скріплення підписів печатками сторін.

За умовами п. 4.7 договору будь-які зміни та доповнення до цього договору є чинними за умови підписання їх уповноваженими особами сторін та скріплення печатками сторін.

При цьому, із змісту додатку №2 до договору №2067/К від 28.10.2019 року, а саме реєстру договорів, права вимоги за якими відступаються, та боржників за такими договорами, вбачається, що продавець передав Товариству з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Горизонт" права вимоги в сумі 2560358,23 грн. за договором №11387557001 від 28.08.2008р., який укладений між Публічним акціонерним товариством "ДЕЛЬТА БАНК" та Товариством з обмеженою відповідальністю Виробничо-Комерційною фірмою "ЕОС-ПЛЮС".

При цьому, суд зазначає, що підставою для задоволення заяви Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Горизонт" про заміну кредитора правонаступником є встановлення судом факту наявності волевиявлення сторін, у даному випадку, кредитора боржника, яке має бути оформлено шляхом укладення належними сторонами відповідного договору у письмовому вигляді, реального виконання обов`язків новим кредитором та факту передання права вимоги саме за кредитним договором №11387557001 від 28.08.2008р. укладеним між Публічним акціонерним товариством "ДЕЛЬТА БАНК" та Товариством з обмеженою відповідальністю Виробничо-Комерційною фірмою "ЕОС-ПЛЮС".

В підтвердження вказаних обставин заявником, зокрема, було надано копію кредитного договору №11387557001 від 28.08.2008р.; копію протоколу електронного аукціону №UKR-2019-04 від 12.09.2019 року; договору купівлі-продажу прав вимоги та майнових прав №2067/К від 28.10.2019 року із додатками.

Отже, з наданих заявником документів та умов договору №2067/К від 28.10.2019 року вбачається наявність ознак правонаступництва шляхом заміни первісного кредитора в зобов`язанні - ПАТ "ДЕЛЬТА БАНК" новим кредитором - Товариством з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Горизонт" у відносинах щодо яких виник спір.

З огляду на вищевикладене, враховуючи, що судом встановлено факт правонаступництва Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Горизонт" за кредитним договором №11387557001 від 28.08.2008р., суд дійшов висновку про необхідність заміни стягувача при примусовому виконанні наказу Господарського суду Одеського області у справі №5017/3483/2012 щодо стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо - Комерційної фірми "ЕОС-ПЛЮС" 432724,69 грн. заборгованість по кредиту, 32995, 26 грн. пені за несвоєчасне повернення кредиту, 662139,36 грн. заборгованості за відсотками, 45787,29 грн. пені за несвоєчасне повернення відсотків, 23472,94 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст. 234, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Горизонт" за вх. № 2-751/19 від 13.04.2020р. - задовольнити.

2.Замінити стягувача з Публічного акціонерного товариства "ДЕЛЬТА БАНК" (юридична адреса: 01133, м. Київ, вул. Щорса, 36-б, поштова адреса: 04080, м. Київ, вул. Фрунзе, 39, п/ рНОМЕР_1 в АТ "Дельта Банк", МФО 380236, код ЄДРПОУ 34047020) на Товариство з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Горизонт" (01033, м. Київ, вул. Шота Руставелі, буд. 44, офіс 103; код ЄДРПОУ 39013897) у виконавчому документі, виданому на виконання рішення Господарського суду Одеської області по справі №5017/3483/2012, а саме: в наказі Господарського суду Одеської області від 15.02.2013р. у справі №5017/3483/2012 про примусове виконання рішення суду від 30.01.2013р. щодо стягнення 432724/чотириста тридцять дві тисячі сімсот двадцять чотири/грн. 69коп. заборгованість по кредиту, 32995/тридцять дві тисячі дев`ятсот дев`яносто п`ять/грн. 26коп. пені за несвоєчасне повернення кредиту, 662139/шістсот шістдесят дві тисячі сто тридцять дев`ять/ грн. 36коп. заборгованості за відсотками, 45787/сорок п`ять тисяч сімсот вісімдесят сім/грн. 29коп. пені за несвоєчасне повернення відсотків, 23472/двадцять три тисячі чотириста сімдесят дві/грн. 94коп. судового збору з боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо - Комерційної фірми "ЕОС-ПЛЮС" (65013, м. Одеса, вул. Миколаївська дорога, 235, код ЄДРПОУ 30332697).

Ухвала набрала законної сили 23.04.20р. та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складання повного тексту ухвали Господарського суду Одеської області.

Повний текст ухвали складено 27 квітня 2020 р.

Суддя Ю.М. Невінгловська

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення23.04.2020
Оприлюднено27.04.2020
Номер документу88928560
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5017/3483/2012

Ухвала від 28.08.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Мостепаненко Ю.І.

Ухвала від 20.08.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Мостепаненко Ю.І.

Ухвала від 23.04.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Ухвала від 15.04.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Рішення від 30.01.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Власова С.Г.

Ухвала від 14.01.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Власова С.Г.

Ухвала від 19.12.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Власова С.Г.

Ухвала від 03.12.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Власова С.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні