КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МИКОЛАЄВА
Справа № 2-1198/2010
Провадження № 2-1198/2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
26.01.2010 року м.Миколаїв
Корабельний районний суд м. Миколаєва у складі
головуючого по справі -судді Безпрозванного В.В.,
при секретарі судового засідання - Кукумань В.С.,
за участю позивача - ОСОБА_1 ,
за участю відповідача - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання квартири об`єктом права спільної сумісної власності подружжя та визнання права власності на частину спадкового майна в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2009 року позивач звернулась до суду з заявою, в якій просила визнати квартиру АДРЕСА_1 спільним майном подружжя: ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , по 1\2 частці кожному; визнати за позивачем право власності на 1\2 частку квартири АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , та 1/3 від1\2 частки після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , як обов`язкову частку.
В обгрунтування позову позивач вказувала, що вона та відповідач по справі є дітьми ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , які зареєстрували шлюб 07 грудня 1957 року в Миколаївському міському відділі реєстрації актів цивільного стану Миколаївського міського управління юстиції, актовий запис №2887. Під час перебування в шлюбі її батьки придбали квартиру АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі - продажу від 16 лютого 1996 року, який був посвідчений нотаріусом П`ятої Миколаївської державної нотаріальної контори Козленок С.І. за реєстровим №1-294, де покупцем вказаний її батько - ОСОБА_4
ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Миколаєві помер її батько - ОСОБА_4 їй стало відомо, що батько залишив заповіт, яким заповідав спірну квартиру її брату, відповідачу по справі ОСОБА_2 .
У встановлений законом шестимісячний строк її брат звернувся до П`ятої Миколаївської державної нотаріальної контори із заявою про видачу йому свідоцтва про право на спадщину за заповітом, але до даного часу вищевказане свідоцтво не отримав.
Її мати - ОСОБА_3 після смерті батька продовжувала проживати в спірній квартирі, але як дружина померлого із заявою про визнання за нею права власності на 1\2 частки подружнього майна не зверталась, оскільки вона в останні роки свого життя дуже хворіла. ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Миколаєві мати померла.
Після смерті матері позивач звернулась до П`ятої Миколаївської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за законом, але у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом їй було відмовлено, оскільки відсутній документ, який підтверджує право власності на вищевказане спадкове майно на ім`я ОСОБА_3 .
Посилаючись на те, що її мати має право на обов`язкову частку спадкового майна після смерті батька та те, що спадкоємцями першої черги за законом на спадок, який відкрився після смерті її матері, є вона та її брат - ОСОБА_2 , який не звертався до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті матері, просила позов задовольнити.
В судовому засіданні позивач позов підтримала в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позові, просила позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 позов визнав, не заперечував проти задоволення позову, підтвердив факти, наведені в позовній заяві, та позивачем у судовому засіданні. Від обов`язкової частки матері в спадковому майні відмовився.
Третя особа - П`ята Миколаївська державна нотаріальна контора свого представника для участі в справі не направила, про час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, не надала доказів проти задоволення позову.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні попереднього судового засідання, оскільки відповідно до ч.4 ст.130 ЦПК України при визнанні позову, ухвалюється судове рішення в порядку ст. 174 ЦПК України. Згідно з ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачами позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд без дослідження письмових доказів по справі, вислухавши пояснення позивача, відповідача, вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, з таких підстав.
Позивач та відповідач по справі є дітьми ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , які знаходились в зареєстрованому шлюбі з 07 грудня 1957 року. Під час перебування у шлюбі їх батьки придбали квартиру АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі - продажу від 16 лютого 1996 року, який був посвідчений нотаріусом П`ятої Миколаївської державної нотаріальної контори Козленок С.І. за реєстровим №1-294, де покупцем виступив батько позивача - ОСОБА_4
ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Миколаєві помер батько позивача - ОСОБА_4 ; він за життя склав заповіт, яким заповідав спірну квартиру брату позивача, ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_4 його дружина ОСОБА_3 продовжувала проживати в спірній квартирі, до відкриття спадщини, але як дружина померлого, із заявою про визнання за нею права власності на Уг частки подружнього майна не зверталась.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Миколаєві померла ОСОБА_3 .
В установлений законом строк позивач звернулась до П`ятої Миколаївської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті матері, але у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом їй було відмовлено, оскільки відсутній документ, який підтверджує право власності на вищевказане спадкове майно на ім`я ОСОБА_3 .
Відповідно до ст.60 Сімейного Кодексу України майно, яке набуте за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності. Згідно ст.63 СК України подружжя мають рівні права на володіння, користування і розпорядження майном, що належить їм на праві спільної сумісної власності.
Згідно з ст.ст.1216, 1218 Цивільного Кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від померлої фізичної особи (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали: спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.І ст.1241 ЦК України малолітні, неповнолітні, повнолітні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують,незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка).
Згідно з ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Крім того, відповідно до ч.З ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Разом з тим, згідно ч.І ст.1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом шестимісячного строку з часу відкриття спадщини не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Таким чином, позов ОСОБА_1 та його визнання відповідачем не суперечать вимогам закону, не порушують права, свободи чи інтереси інших осіб.
Керуючись ст.ст. 209, 212-215, 218 ЦПК України суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання квартири об`єктом права спільної сумісної власності подружжя та визнання права власності на частину спадкового майна в порядку спадкування за законом задовольнити.
Визнати квартиру АДРЕСА_1 , спільним майном подружжя ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Миколаєві, та ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Миколаєві по 1\2 частки кожному.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1\2 частину квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Миколаєві, та 1/3 від 1\2 частки після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Миколаєві, як обов`язкову частку, що разом складає 2/3 частини квартири АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом, після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційний суд Миколаївської області через Корабельний районний суд м. Миколаєва шляхом подачі до суду протягом 10 днів з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскаржений після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Суддя: В.В.Безпрозванний
Суд | Корабельний районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 26.01.2010 |
Оприлюднено | 28.04.2020 |
Номер документу | 88941654 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Корабельний районний суд м. Миколаєва
Безпрозванний В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні