Рішення
від 15.06.2007 по справі 8/112/07
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

8/112/07

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.06.07                                                                                        Справа №  8/112/07

Суддя   Попова І.А.

За позовом Відкритого акціонерного товариства “Запоріжтрансформатор”, м.Запоріжжя

До відповідача Закритого акціонерного товариства “Трудовий колектив ВІТ”, м. Запоріжжя

          Суддя Попова І.А.

Представники

Позивача:

Машковцев С.В., дов. № 1/05м від 18.12.2006 р.Водоп'ян О.М., дов. № 7 від 07.06.2007 р.   

Відповідача:Смирнова Ю.В., дов. від 10.01.2007 р.

Заявлено позовні вимоги про визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів ЗАТ “Трудовий колектив “ВІТ”, викладені в протоколі від 31.01.2007 р., визнання недійсними змін та доповнень до статуту ЗАТ “Трудовий колектив “ВІТ”, затверджених загальними зборами від  31.01.2007 р., та скасування державної реєстрації цих змін.

Розгляд справи відкладався, в судовому засіданні оголошувалися перерви. Вступну та резолютивну частини рішення оголошено в судовому засіданні 15.06.2007 р.

Позивач підтримує вимоги з підстав, викладених у позові. В обґрунтування вимог зазначає, що ВАТ “Запоріжтрансформатор” є акціонером Закритого акціонерного товариства “Трудовий колектив “ВІТ”. На 31 січня 2007 р. були скликані та відбулися чергові загальні збори акціонерів ЗАТ “Трудовий колектив “ВІТ”. Позивач вважає, що загальні збори відбулися в порушення норм діючого законодавства, зокрема приписів Закону України “Про господарські товариства” щодо порядку скликання загальних зборів акціонерів, без реєстру акціонерів, складеного на дату проведення загальних зборів та без наявності кворуму. Внаслідок цих порушень позивач просить визнати недійсними рішення, прийняті 31.01.2007р. загальними зборами акціонерів ЗАТ “Трудовий колектив “ВІТ” стосовно порядку денного –

1.          Про роботу ЗАТ “Трудовий колектив ВІТ” в умовах корпоративних спорів і судових розглядів.

2.          Звіт правління про результати фінансово –господарської діяльності Товариства за 2005 і 2006 роки. Перспективи роботи в 2007 році.

3.          Звіт наглядової ради за 2005 і 2006 роки.

4.          Звіт ревізійної комісії та висновки по Річних фінансових звітах і балансах за 2005 і 2006 роки.

5.          Затвердження річних фінансових звітів і балансів за 2005 і 2006 роки.

6.          Про розподіл прибутку за 2005 і 2006 роки.

7.          Внесення змін до Статуту Товариства.

8.          Про передачу ведення реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ “Трудових колектив ВІТ” іншому реєстратору.

9.          Про ліквідацію товариства.

та визнати недійсними і скасувати зміни і доповнення до Статуту ЗАТ “Трудовий колектив “ВІТ”, затверджені загальними зборами товариства 31.01.2007 р.

Відповідач вказує, що позовні вимоги є безпідставними, оскільки обставини розсилки персональних повідомлень акціонерам про збори, призначені на 31.01.2007 р., свідчать про відсутність вини відповідача та недобросовісне користування позивачем своїми правами щодо захисту цивільних прав. 08 грудня 2006 р. в місцевих засобах масової інформації “Бюлетень. Цінні папери України” були надані оголошення про проведення загальних зборів акціонерів 31.01.2007 р. з одним питанням порядку денного “Про роботу ЗАТ “Трудовий колектив ВІТ” в умовах корпоративних спорів і судових розглядів”. Одночасно з повідомленням в засобах масової інформації ЗАТ “Трудовий колектив ВІТ” доручило реєстратору Акціонерному комерційному промислово-інвестиційному банку (закрите акціонерне товариство) в особі Філії “Запорізьке Центральне відділення Промінвестбанку” надіслати персональні повідомлення всім держателям акцій відповідно до реєстру. ЗАТ “Трудовий колектив ВІТ” було позбавлено можливості виконати самостійно вимоги про розсилку персональних повідомлень в зв'язку із забороною надання товариству реєстру акціонерів для організації проведення загальних зборів акціонерів. Реєстратор умови розсилки виконав своєчасно, але персональні повідомлення отримали лише ті акціонери, дані про яких були надані реєстратору на момент проведення розсилки. Що ж стосується позивача, то він обліковує свої акції у зберігача ТОВ “Дисконт-2000”, який відмовився надати реєстратору зведений реєстр акціонерів для складання реєстру на дату розсилки персональних повідомлень і позбавив можливості направити  ці повідомлення безпосередньо акціонерам. Але, виходячи із викладених обставин, реєстратор направив персональні повідомлення зберігачу ТОВ “Дисконт-2000” та депозитарію ВАТ “Міжнародний фондовий союз”, як держателя акцій ЗАТ “Трудовий колектив ВІТ”. Таким чином, за умови надання загального повідомлення в засобах масової інформації та направлення персонального повідомлення держателю акцій (який відомий акціонерному товариству) можна зробити висновок, про те, що об'єктивно умови закону виконано.

Що ж стосується посилань позивача на те, що йому “нібито” не вистачило часу в зв'язку з неробочими та святковими днями для надання пропозицій щодо порядку денного, то слід зауважити, що строк щодо організації проведення загальних зборів обчислюється днями (з урахуванням святкових, вихідних, неробочих, тощо). Позивач не звертався із пропозицією про внесення питань до порядку денного ані до святкових днів, ані після них.

Позачергові загальні збори акціонерів Закритого акціонерного товариства “Трудовий колектив ВІТ” були проведені на підставі реєстру, складеного мандатною комісією товариства на підставі виписок з рахунків цінних паперів, наданих акціонерами під час проведення реєстрації акціонерів, які прибули для участі в загальних зборах, призначених на 31.01.2007 р. Відповідач не зміг отримати реєстр акціонерів у реєстратора в зв'язку з відмовою останнього. Станом на 14-00 годин мандатна комісія загальних зборів акціонерів ЗАТ “Трудовий колектив ВІТ” проголосила, що за даними реєстрації (підтвердженої відповідними документами) для участі в загальних зборах зареєструвалися акціонери, які мають більш ніж 60% голосів. Відповідно до норм ст. 41 Закону України “Про господарські товариства” загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш ніж 60 відсотків голосів. ВАТ “Запоріжтрансформатор” не приймав участі в загальних зборах, оскільки представники навмисно відмовилися від реєстрації, а прийняті рішення на загальних зборах фактично не порушували права ВАТ “Запоріжтрансформатор”. ВАТ “Запоріжтрансформатор” вважає, що рішення про ліквідацію ЗАТ “Трудовий колектив ВІТ” порушує інтереси позивача в зв'язку з проведенням ліквідаційної процедури. Натомість така позиція позивача є такою, що не відповідає фактичним обставинам справи: в провадженні господарського суду Запорізької області знаходиться справа № 20/100/06 за позовом Відкритого акціонерного товариства “Запоріжтрансформатор” до Закритого акціонерного товариства “Трудовий колектив ВІТ” про визнання недійсними установчого договору, статуту, запису про проведення державної реєстрації, про скасування державної реєстрації акцій та припинення юридичної особи. За нормами чинного цивільного законодавства припинення юридичної особи передбачає проведення ліквідаційної процедури, яка може буди здійснена як за рішенням загальних зборів акціонерів, так і за рішенням суду. ЗАТ “Трудовий колектив ВІТ” на цей час не має дебіторської заборгованості і його активи складаються з грошових коштів та цінних паперів, розподіл яких не порушуватиме майнових інтересів акціонерів.

Заслухавши представників сторін, дослідивши додані матеріали, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково внаслідок наступного:

Відповідно до ст.. 23 Закону України “Про господарські товариства” управління товариством здійснюють його органи, склад і порядок обрання (призначення) яких визначається  відповідно до виду товариства.

Згідно зі ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі спори про визнання недійсними актів із підстав, зазначених у законодавстві, зокрема актів органів господарських товариств, які відповідно до закону чи установчих документів мають обов'язків характер.

Статтею 98 ЦК України передбачено, що рішення загальних зборів може бути оскаржене учасниками товариства до суду. Підставами для визнання акта недійсним є  невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції  органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом   інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.

Відповідно до виписки про залишки на рахунку у цінних паперах станом на 31.01.2007 р. Відкрите акціонерне товариство „Запоріжтрансформатор” на момент проведення 31.01.2007 р. загальних зборів акціонерів ЗАТ “Трудовий колектив ВІТ” мало у власності 99 939 простих іменних акцій ЗАТ „Трудовий колектив ВІТ”, що становить 18,007% від загального випуску акцій акціонерного товариства.

Відповідно до ст.116 ЦК України, ст.5 Закону України “Про цінні папери та фондову біржу”, ст.10 Закону України “Про господарські товариства”, позивач має права, що випливають з права власності на акції: право на отримання прибутку, право на участь в управлінні товариством шляхом голосування акціями при проведенні загальних зборів акціонерів.

Порядок скликання загальних зборів акціонерів та реалізації акціонерами участі в управлінні акціонерним товариством передбачений ст.ст. 41, 43 Закону України “Про господарські товариства”, ч.1 ст.5 Закону України “Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні”. Відповідно до вищезазначених статей законодавства власники цінних паперів (акціонери) мають право приймати участь в управлінні акціонерним товариством з моменту внесення відповідних змін до реєстру акціонерів.

Передача акціонером своїх повноважень іншій особі здійснюється відповідно до законодавства.

Як свідчить акт від 31.01.2007 р. відповідно до довіреності на участь у зборах №1/14-42 від 10.01.2007р. представник позивача 31 січня 2007р. з`явився для реєстрації на участь у загальних зборах акціонерів ЗАТ „Трудовий колектив ВІТ” за місцем її проведення та йому було відмовлено у реєстрації.

Відповідно до ст. 41 Закону України "Про господарські товариства", у загальних зборах мають право брати участь усі акціонери, незалежно від кількості та класу акцій, власниками яких вони є. Реєстрація акці онерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціо нерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору.

Згідно до п. 1.1. Положення про порядок ведення реєстру власників іменних цінних паперів, затверджених Рішенням ДКЦПтаФР №60 від 26.05.1998р. (що діяло на момент часу, що досліджується) - реєстр власників іменних цінних паперів - перелік за станом на певну дату власників та номінальних утримувачів іменних цінних паперів, які обліковуються на їх особових рахунках, що є складовою частиною системи реєстру та дає змогу ідентифіку вати цих власників, кількість, номінальну вартість та вид належних їм іменних цінних паперів. На дату облі ку повинна складатися паперова копія реєстру, до якої включається інформація про всіх власників іменних, цінних паперів, в тому числі тих, які обліковуються у номінальних утримувачів.

Відповідно до листів Запорізького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового  ринку від 3 березня 2007 року №03/05/5/2, від 4 червня 2007р. №04/42/1209 реєстрація участі акціонерів, а отже і визначення кількості належних їм голосів станом на 31.01.2007 р., проводилась за відсутності реєстру акціонерів ЗАТ „Трудовий колектив ВІТ”.

Як пояснив представник відповідача реєстрація акціонерів та визначення кількості належних їм акцій проводилась правомірно на підставі виписок про залишки на рахунку у цінних паперах. Наявність кворуму, та кількість голосів при прийнятті рішень загальними зборами визначені мандатною та рахунковою комісією, що знайшло своє відображення в протоколі загальних зборів акціонерів ЗАТ „Трудовий колектив ВІТ” від 31.01.2007 р. № 8. Відповідно до протоколу у загальних зборах акціонерів прийняло участь 75,8% голосів, та всі рішення прийняті кваліфікованою більшістю.

Суд не погоджується з твердженнями відповідача щодо правомірності його дій, оскільки відповідач не надав доказів, що  виписки з рахунків у цінних паперах були складені саме на момент проведення загальних зборів –31.01.2007 р., що в свою чергу підтверджувало б повноваження акціонерів та кількість належних голосів. Відповідно до ст..9 Закону України "Про національну депозитарну систе му та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" виписка про залишки на рахунках в цінних паперах не є цінним папером. Окрім того, правомірність проведення реєстрації участі акціонерів у загальних зборах, які відбулись 31.01.2007р. спростовується тією обставиною, що позивачу, який володіє понад 18% голосів, безпідставно було відмовлено в реєстрації та недопущено до участі у загальних зборах.

З вищевстановленого слідує, що  реєстрація участі акціонерів у загальних зборах, які відбулись 31.01.2007р. без реєстру, не давала змоги достовірно ідентифікувати акціонерів або їх представни ків та кількість належних акціонерам голосів на момент проведення загальних зборів. Законодавство не передбачає обов'язок акціонера отримувати виписку з реєстру для реєстрації на участь у загальних зборах, бо реєстрація відповідно до положень закону повинна проводитись на підставі реєстру який ідентифікує акціонера та підтверджує  належність йому акцій. Відсутність у представника акціонера виписки з реєстру не є підставою для порушення його права на участь в управлінні товариством і підставою для його не допуску до участі у загальних зборах акціонерів. Тим самим, Закритим акціонерним товариством „Трудовий колектив ВІТ” були порушені вимоги ст.41 Закону України "Про госпо дарські товариства".

За таких обставин суд приходить до висновку, що відомості протоколу № 8 проведення загальних зборів закритого акціонерного товариства „Трудовий колектив ВІТ” від 31.01.2007р. про кількість акцій, що приймали участь у загальних зборах для визначення кворуму та тих, що голосували при прийнятті рішень, не можуть бути прийняті судом до уваги в силу вимог ст.34 ГПК України, оскільки ці данні отримані при реєстрації акціонерів з порушенням встановленого законодавством порядку, встановленого ст. 41 Закону України „Про господарські товариства”, тобто без реєстру акціонерів складеного на дату проведення загальних зборів.

Відповідно до ст. 41 Закону України "Про господарські товариства", загальні збори визнаються пра вомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів.

Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку що загальні збори акціонерів ЗАТ "Трудовий колектив ВІТ", які відбулися 31 січня 2007 року, проводились за відсутності кворуму та являються неправомочними, а прийняті рішення загальних зборів акціонерів, в тому числі про внесення змін до статутних документів та самі зміни до статуту товариства, є такими, що прийняті за результатами голосування неправомочним складом вищого органу управління акціонерного товариства та є недійсними.

Таку правову позицію викладено у Постанові ВСУ №15 від 03.03.2004 р., в якій зазначено, що доказом наявності кворуму є належним чином складений реєстр акціонерів на дату проведення загальних зборів. Такого реєстру на дату проведення загальних зборів 31.01.2007 р., рішення яких оспорюються, не було. Таким чином, відповідач не надав суду належний та допустимий доказ наявності кворуму та правомочності проведення загальних зборів акціонерів товариства “Трудовий колектив ВІТ”.

Факт зазначеного порушення підтверджено також Постановою №65-ЗП від 22.03.2007р. Запорізького територіального управління ДКЦПтаФР України, згідно якої  встановлена наявність порушення на ринку цінних паперів з боку ЗАТ „Трудовий колектив ВІТ” за фактом реєстрації акціонерів 31.01.2007р. не на підставі реєстру, внаслідок чого застосовані відповідні санкції.

Також, вивчені матеріали свідчать, що інформація про проведення 31.01.2007 р. загальних зборів акціонерів ЗАТ “Трудовий колектив ВІТ” опублікована у засобі масової інформації “Бюлетень. Цінні папери України” (№ 287-288 (1911-1912) 08.12.2006 р. В публікації зазначено питання порядку денного “Про роботу ЗАТ “Трудовий колектив ВІТ” в умовах корпоративних спорів і судових розглядів”. Також вказано, що кожен акціонер має право вносити пропозиції щодо порядку денного зборів не пізніше ніж за 30 днів до зборів.

Згідно до ст. 43 Закону України “Про господарські товариства” будь-який з акціонерів  має право вносити свої пропозиції щодо порядку денного загальних зборів не пізніш як за 30  днів до їх скликання. Рішення про включення цих пропозицій до порядку денного  приймається виконавчим органом товариства. Пропозиції акціонерів, які володіють більш  як 10  відсотками голосів, вносяться до порядку денного обов'язково. Рішення про зміни в порядку денному повинні бути доведені до  відома  всіх акціонерів не пізніш як за 10 днів  до проведення зборів у порядку, передбаченому статутом.

За протоколом № 8 від 31.01.2007 р. загальних зборів акціонерів ЗАТ “Трудовий колектив ВІТ” на розгляд зборів винесені питання денні:

1.          Про роботу ЗАТ “Трудовий колектив ВІТ” в умовах корпоративних спорів і судових розглядів.

2.          Звіт правління про результати фінансово–господарської діяльності Товариства за 2005 і 2006 роки. Перспективи роботи в 2007 році.

3.          Звіт наглядової ради за 2005 і 2006 роки.

4.          Звіт ревізійної комісії та висновки по Річних фінансових звітах і балансах за 2005 і 2006 роки.

5.          Затвердження річних фінансових звітів і балансів за 2005 і 2006 роки.

6.          Про розподіл прибутку за 2005 і 2006 роки.

7.          Внесення змін до Статуту Товариства.

8.          Про передачу ведення реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ “Трудових колектив ВІТ” іншому реєстратору.

9.          Про ліквідацію товариства.  

У роз'ясненні ДКЦПФР від 10 листопада 1999 р. № 24 викладено порядок застосування статей 41 та 43 Закону в частині регулювання питань щодо порядку денного загальних зборів акціонерів. Зокрема, формулювання питань, включених до порядку денного загальних зборів акціонерів, мають давати акціонерам змогу передбачити можливі рішення зборів із кожного питання. Внесення змін до порядку денного після його опублікування допускається тільки за умови надходження від акціонерів відповідних пропозицій, при цьому пропозиції акціонерів, які володіють більше ніж 10% голосів, включаються до порядку денного обов'язково. Внесення змін до опублікованого порядку денного загальних зборів з ініціативи органів управління акціонерного товариства, державних органів (крім, як за рішенням суду), юридичних та фізичних осіб, що не є акціонерами, не допускається.  

Протокол № 8 від 31.01.2007 р. містить відомості про включення до порядку денного п. 9 про ліквідацію товариства за заявою представника ВАТ “Електрозавод” –акціонера ЗАТ “Трудовий колектив ВІТ”, що володіє більш, ніж 10 відсотками акцій. Щодо порядку внесення та прийняття зборами до розгляду інших питань порядку денного протокол не містить будь-яких відомостей.

Оскільки оспорювані рішення загальних зборів стосуються істотних умов діяльності товариства, зокрема, про розподіл прибутку, про внесення змін до Статуту,  затвердження рішення правління про припинення діяльності товариства шляхом його ліквідації, суд вважає підставними та обґрунтованими доводи позивача щодо порушення його права, як акціонера брати участь в управлінні товариством внаслідок порушення товариством “Трудовий колектив ВІТ” порядку скликання та проведення загальних зборів 31.01.2007 р.

Як встановлено в судовому засіданні, державна реєстрація змін та доповнень до Статуту ЗАТ “Трудовий колектив ВІТ” згідно рішення загальних зборів від 31.01.2007 р. в порядку, передбаченому Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” не відбулася, оскільки судом було винесено ухвалу про забезпечення позовних вимог.

За вимогами про скасування державної реєстрації змін до Статуту ЗАТ “Трудовий колектив ВІТ” згідно рішення загальних зборів від 31.01.2007 р. в задоволенні позову відмовляється.

Позов задовольняється частково.

Судові витрати покладаються на сторін порівну.

На підставі викладеного, ст.. 98 ЦК України, Закону України “Про господарські товариства “, керуючись ст..ст.. 49, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати недійсними рішення загальних зборів акціонерів ЗАТ “Трудовий колектив ВІТ”, викладені у протоколі № 8 від 31.01.2007 р. щодо порядку денного:

1.          Про роботу ЗАТ “Трудовий колектив ВІТ” в умовах корпоративних спорів і судових розглядів.

2.          Звіт правління про результати фінансово –господарської діяльності Товариства за 2005 і 2006 роки. Перспективи роботи в 2007 році.

3.          Звіт наглядової ради за 2005 і 2006 роки.

4.          Звіт ревізійної комісії та висновки по Річних фінансових звітах і балансах за 2005 і 2006 роки.

5.          Затвердження річних фінансових звітів і балансів за 2005 і 2006 роки.

6.          Про розподіл прибутку за 2005 і 2006 роки.

7.          Внесення змін до Статуту Товариства.

8.          Про передачу ведення реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ “Трудових колектив ВІТ” іншому реєстратору.

9.          Про ліквідацію товариства.  

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства “Трудовий колектив ВІТ” 969069, м. Запоріжжя, вул..Дніпропетровське шосе, б.11, к. 405, ЄДРПОУ 31348362) на користь Відкритого акціонерного товариства “Запоріжтрансформатор” (69600, м. Запоріжжя, Дніпропетровське шосе, 3, ЄДРПОУ 00213428) 101 грн. 50 коп. судових витрат. Видати наказ.   

Суддя                                                                                 І.А.Попова  

Рішення підписано 12 липня 2007 року.

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення15.06.2007
Оприлюднено03.09.2007
Номер документу889753
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —8/112/07

Постанова від 15.05.2007

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Гриньова Т.В.

Рішення від 15.06.2007

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Попова І.А.

Постанова від 04.04.2007

Господарське

Запорізький апеляційний господарський суд

Мірошниченко М.В.

Ухвала від 17.04.2007

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Гриньова Т.В.

Ухвала від 22.03.2007

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Гриньова Т.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні