Ухвала
від 30.04.2020 по справі 361/2702/20
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 361/2702/20

Провадження № 1-кс/361/657/20

30.04.2020

У Х В А Л А

30 квітня 2020 року Слідчий суддя Броварського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1

при секретарі - ОСОБА_2

з участю особи, що подала скаргу - ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бровари скаргу адвоката ОСОБА_3 вінтересах ОСОБА_4 на бездіяльністьслідчого СВБроварського відділуполіції Головногоуправління Національноїполіції вКиївській області,-

В С Т А Н О В И В :

28.04.2020 адвокат ОСОБА_3 , діючи в інтересах ОСОБА_4 , через систему «Електронний суд» звернулась до Броварського міськрайонного суду Київської області зі скаргою на бездіяльність слідчого СВ Броварського ВП ГУНП в Київській області, що полягає у невнесенні відомостей про злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Із матеріалів скарги вбачається, що 23.04.2020 ОСОБА_4 подав до Броварського ВП ГУНП у Київській області заяву за фактом умисного невиконання ОСОБА_5 рішення Святошинського районного суду м. Києва від 21.11.2018, за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 382 КК України. Таке звернення зумовлювало внесення протягом доби відомостей за ним до Єдиного реєстру досудових розслідувань, однак станом на 27.04.2020 заявнику в жоден спосіб не повідомлено про виконання слідчим вимог частини першої статті 214 КПК України, що спонукало адвоката ОСОБА_3 як його представника звернутися до слідчого судді за захистом порушених прав ОСОБА_4 зі скаргою в порядку частини першої статті 303 КПК України.

В судовому засіданні адвокат ОСОБА_3 скаргу підтримала з наведених у ній підстав. Пояснила, що 05.06.2018 ОСОБА_5 позичив у ОСОБА_4 кошти в сумі 192 400 грн., з яких 150 000 грн. зобов`язався повернути до 25.06.2018, а 42 400 грн. - до 05.07.2018, що підтверджується відповідною розпискою. Тривале неповернення позичальником боргу потягло звернення позикодавця до суду з відповідним позовом та рішенням Святошинського районного суду м. Києва від 21.11.2018 у справі №759/11125/18 з ОСОБА_5 стягнуто на користь ОСОБА_4 194822 грн. 18 коп., з яких 192 400 грн. є основним боргом, 360 грн. 94 коп. складають 3 % річних, 2061 грн. 24 коп. становлять проценти на рівні облікової ставки Національного банку України, а 1 948 грн. 22 коп. - понесені позивачем судові витрати. Попри присутність ОСОБА_5 у судовому засіданні, визнання ним позову і зобов`язання повернути позичені кошти в найкоротший строк, рішення суду, яке набрало законної сили, той не виконав, відтак за зверненням ОСОБА_4 . 07.02.2019 приватним виконавцем ОСОБА_6 відкрито виконавче провадження № 58314854 та в подальшому вчинено всі можливі заходи для стягнення боргу. Оскільки ОСОБА_5 є працездатною особою, матеріально спроможною повернути кошти, засновником і керівником ТОВ «ЄВРО ОІЛТРАНС» (код за ЄДРПОУ 40999680, м. Бородянка, вул. Велика, 4-Д Київської області), має відкриті рахунки в декількох банках, ОСОБА_4 дійшов висновку, що останній упродовж тривалого часу зухвало ухиляється від виконання рішення суду, за що повинен нести кримінальну відповідальність, тому 23.04.2020 подав до Броварського відділу поліції завяву за фактом вчинення ОСОБА_5 злочину, передбаченого ч. 1 ст. 382 КК України, на яку правоохоронний орган усупереч вимогам частини першої статті 214 КПК України станом на 30.04.2020 не відреагував і таке порушення вимагає усунення.

Представник СВ Броварського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області в судове засідання не прибув, відомостей про неможливість явки не надав, хоча направленим 28.04.2020 листом був належним чином повідомленим про день і час його проведення; згідно з частиною третьою статті 306 КПК України, відсутність уповноваженої особи, бездіяльність якої оскаржується, не перешкоджає розгляду скарги.

Вислухавши пояснення адвоката ОСОБА_3 , дослідивши надані матеріали, слідчий суддя дійшов висновку про необхідність задоволення скарги, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 2 Кримінального процесуального кодексу України, завданнями кримінального провадження є, серед іншого, захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень. Реалізація вказаних завдань здійснюється шляхом забезпечення кожному громадянину чи юридичній особі права на звернення до уповноважених органів чи осіб з заявою про вчинене кримінальне правопорушення, що породжує відповідний обов`язок органів досудового розслідування відреагувати на таке звернення.

За змістом частин першої, четвертої статті 214 КПК України, слідчий невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування; слідчий, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення; відмова у прийнятті й реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Згідно з «Порядком ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події», затвердженим Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 100 від 08.02.2019, який набув чинності 05.03.2019,

слідчий, який отримав у черговій частині для розгляду заяву або повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення, у журналі ЄО ставить відмітку про час та дату отримання, а також невідкладно подає до чергової частини відомості в письмовому вигляді про реєстраційний номер журналу ЄО, номер кримінального провадження, дату та час внесення відомостей про заяву чи повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Бездіяльність має місце в ситуації, коли дотримання прав та інтересів учасників кримінального провадження передбачає необхідність вчинення посадовою особою певної дії або прийняття конкретного рішення, однак ця особа не діє, а в результаті рішення, яке повинно прийматися, не приймається, процесуальна дія не вчиняється. Частина перша статті 303 КПК України регламентує оскарження на досудовому провадженні бездіяльності слідчого, що, крім іншого, полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, оскільки при цьому істотно зачіпаються права й інтереси особи в кримінальному провадженні.

За роз`ясненнями Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ в інформаційному листі № 1640/0/4-12 від 09.11.2012 «Про деякі питання порядку оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування», відповідно до вимог частини першої статті 214 КПК України, бездіяльність слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, означає невнесення таких відомостей до вказаного реєстру впродовж 24 годин після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, і саме в цьому контексті слід оцінювати доводи заявників в разі оскарження бездіяльності слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.

Із роз`яснень Вищого спеціалізованого суду України в пунктах 2, 3 узагальнення «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування» від 12.01.2017 вбачається, що, якщо особа порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначених КПК України, то навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань з подальшим закриттям кримінального провадження відповідно до ст. 284 КПК України; з метою належного дотримання процесуальних вимог щодо розгляду скарг на бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви про кримінальне правопорушення, слідчим суддям необхідно зважати на те, що такі вимоги не передбачають здійснення оцінки обґрунтованості заяви про кримінальне правопорушення, а передбачають лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження.

В судовому засіданні встановлено звернення ОСОБА_4 23.04.2020 до Броварського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області з заявою за фактом умисного невиконання ОСОБА_5 рішення суду, що набрало законної сили, за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 382 КК України, яку зареєстровано в інформаційно-телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» за № 10660, якого достатньо для внесення в передбачений КПК України строк відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань - електронного ресурсу з обмеженим доступом, інформацію з якого неможливо отримати окрім як від особи, що здійснює досудове розслідування в кримінальному провадженні, чи процесуального керівника. Оскільки заявнику або його представнику в період до 30.04.2020 не повідомлено про виконання слідчим правоохоронного органу вимог частини першої статті 214 КПК України, не вручено витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, є підстави вважати, що вказану процесуальну дію не вчинено. Невнесення за таких обставин відомостей про злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань суперечить визначеному частиною другою статті 214 КПК України порядку та, з урахуванням вимог кримінального процесуального законодавства, свідчить про бездіяльність уповноваженої особи.

Керуючись ст.ст. 303-307, 309 КПК України, слідчий суддя, -

П О С Т А Н О В И В :

Скаргу адвоката ОСОБА_3 задовольнити.

Зобов`язати слідчого СВ Броварського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області вчинити певну дію - в передбачений частиною першою статті 214 КПК України з дня отримання копії ухвали строк внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за заявою ОСОБА_4 про злочин від 23.04.2020, зареєстрованою в інформаційно-телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» за № 10660, та надати заявнику або його представнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудБроварський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення30.04.2020
Оприлюднено07.02.2023
Номер документу89016373
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань

Судовий реєстр по справі —361/2702/20

Ухвала від 07.12.2020

Кримінальне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Білик Г. О.

Ухвала від 07.12.2020

Кримінальне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Білик Г. О.

Ухвала від 03.12.2020

Кримінальне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Білик Г. О.

Ухвала від 30.04.2020

Кримінальне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Кічинська О. Ф.

Ухвала від 28.04.2020

Кримінальне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Кічинська О. Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні