Рішення
від 22.04.2020 по справі 191/590/20
СИНЕЛЬНИКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 191/590/20

Провадження № 2/191/208/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2020 року м. Синельникове

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого - судді Гречко Ю.В.

за участю секретаря - Борисової О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Синельникове цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю АГРО-ФІЛД про розірвання договору оренди земельної ділянки,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про розірвання договору оренди земельної ділянки, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що згідно із Державним актом на право приватної власності на землю IV-ДП № 124661 від 19.10.1999 ОСОБА_2 був власником земельної ділянки загальною площею 7,040 га з кадастровим номером 1224855300:01:001:0054, яка розташована на території Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області. Цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно із договором оренди земельної ділянки (паю) без дати, зареєстрованим 04.08.2011 за № 122480004000314 у відділі Держкомзему у Синельниківському районі, земельна ділянка була передана ним в оренду відповідачу - ТОВ АГРО-ФІЛД строком на 20 років.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. Позивач після смерті чоловіка прийняла спадщину у вигляді вказаної земельної ділянки.

Згідно п.3.8 Договору в разі смерті Орендодавця Договір зберігає чинність для спадкоємців.

Після прийняття спадщини вона регулярно отримувала від відповідача орендну плату за користування спірною земельною ділянкою, але починаючи з 2016 року відповідач плату виплачує після встановленого договором строку та не в повному обсязі, а за 2019 рік орендна плата зовсім не сплачена.

Пунктом 4.1 вказаного договору оренди встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у грошовій формі у розмірі 3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, що складає 2932,13 грн., яка вноситься до 31 грудня кожного року.

Крім того п. 4.6 вказаного договору оренди встановлено, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів; в інших випадках.

При цьому, в договорі не встановлено за чиєю ініціативою та якою процедурою переглядається розмір орендної плати у випадках зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Пунктом 4.3 вказаного договору, щодо обчислення орендної плати за земельну ділянку здійснюється без урахування індексації, що суперечить діючому законодавству.

Пунктом 4.4 Договору передбачено, що орендна плата вноситься до 31 грудня кожного року, але відповідач орендну плату виплачує мені з моменту прийняття спадщини (2017 року) після встановленого Договором строку та в не повному обсязі, а за 2019 рік орендна плата зовсім не сплачена.

Крім того, відповідачем порушено вимоги ч.4 ст.22 ЗК України, згідно з якою земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва використовуються відповідно до розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого- економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель.

Передбачений законодавчими актами обов`язок відповідач не виконав і проект землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь щодо земельної ділянки, не розроблений до цього часу.

Позивач вважає, що порушення відповідачем свого встановленого законом обов`язку щодо розроблення проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель, є істотним порушенням договору, адже наслідком такої бездіяльності буде різке зниження родючості ґрунтів орендованої земельної ділянки.

Враховуючи те, що протиправна бездіяльність відповідача загрожує збереженню стану орендованих земельних ділянок, вважає, що договори оренди землі мають бути розірвані.

Просить розірвати договір оренди земельної ділянки загальною площею 7.040 га, що розташована на території Іларіонівської селищної ради Синельниківського району, Дніпропетровської області, кадастровий номер № 1224855300:01:002:0054, вказана земельна ділянка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, який був укладено між ОСОБА_2 і Товариством з обмеженою відповідальністю АГРО - ФІЛД , зареєстрований 04.08.2011 у книзі реєстрації договорів оренди в відділі Держкомзему у Синельниківському районі за № 122480004000314, номер запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового прав 31303687 від 19.04.2019 року.

До початку судового засідання позивач надала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю АГРО-ФІЛД у судове засідання не з`явились, надали заяву про розгляд справи у їх відсутності. Відзиву на позов не надали.

Суд, вивчивши та оцінивши у сукупності матеріали справи, повно та всебічно з`ясувавши обставини справи, встановив наступне.

Згідно з Державним актом на право приватної власності на землю ІV IV-ДП № 124661 від 19.10.1999 ОСОБА_2 є власником земельної ділянки загальною площею 7,040 га з кадастровим номером 1224855300:01:002:0054, яка розташована на території Іларіонівської селищної ради Синельниківського району, Дніпропетровської області. Цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

04.08.2011 за № 122480004000314 у відділі Держкомзему у Синельниківському районі був зареєстрований Договір оренди вказаної земельної ділянки, укладений між ОСОБА_2 та ТОВ АГРО-ФІЛД .

Згідно із свідоцтвом про право на спадщину від 15.12.2013 ОСОБА_1 прийняла після смерті ОСОБА_2 у спадщину земельну ділянку загальною площею 7,040 га з кадастровим номером 1224855300:01:002:0054, яка розташована на території Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно із договором оренди земельної ділянки (паю) без дати, зареєстрованого 04.08.2011 за № 122480004000314 у відділі Держкомзему у Синельниківському районі, земельна ділянка була передана позивачем в оренду відповідачу - ТОВ АГРО строком на 20 років

Відповідно до ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Згідно із ч.1 ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.

Сторони є вільними в укладені договору, виборі контрагента та визначення умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 ЦК України).

За змістом ч. 2 ст. 792 ЦК України майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно - правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства, щодо договору, договору найму земельної ділянки регулюються актами земельного законодавства - ЗК України, ЗУ Про оренду землі .

Згідно зі ст.13 ЗУ Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Відповідно до умов Договору оренди земельної ділянки, укладеного між ОСОБА_2 та відповідачем ТОВ АГРО-ФІЛД , а саме п.3.1, договір укладено на строком на 20 років, починаючи з дня його реєстрації.

Згідно з п. 4.1, 4.3, 4.4 Договору оренди орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 2932,13 грн. Обчислення розміру орендної плати здійснюється без урахування індексації. Орендна плата вноситься до 31 грудня кожного року.

Пунктом 4.6 Договору оренди встановлено, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарі інших випадках.

Вказані умови передбачені також в Договорі оренди земельної ділянки, укладеному між ТОВ АГРО-ФІЛД та позивачем ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання повинно виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За правилами ст. 651 ЦК України та відповідно до Договору зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Згідно з ч.1 ст. 32 ЗУ Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі: випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.

Аналіз указаних норм дає підстави для висновку, що положення законів, як регулюють спірні правовідносини, вимагають систематичної несплати орендної плати як підстави для розірвання договору.

В даному випадку суд вважає, що оплата орендної плати є істотними обставинами, а її не отримання орендодавцем в повному обсязі згідно до умов договору , або несвоєчасне отримання, є істотним порушенням договірних умов, оскільки позбавляє позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що його земельну ділянку використовує інша особа. За таких умов доводи позивача мають правове значення для вирішення даного спору, що відповідно до ч.1 ст.32 Закону України Про оренду землі , ст.141 ЗК України, ст.651 ЦК України та умов договору є правовою підставою для розірвання цього договору. Застосування такого правового наслідку як розірвання договору судом саме з підстави істотності допущеного порушення договору, що значною мірою позбавляє того, на що особа розраховувала при укладенні договору, відповідає загальним засадам цивільного законодавства, до яких за пунктом 6 частини першої статті 3 ЦК України належать, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність.

Доказів щодо виплати відповідачем орендної плати за укладеними договорами суду не надано, що свідчить про систематичне невиконання відповідачем договірних зобов`язань, що може бути підставою для розірвання укладених між сторонами договорів оренди землі.

Крім того, ст. 96 ЗК України передбачені обов`язки землекористувачів: забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки; додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату; не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; підвищувати родючість грунтів та зберігати інші корисні властивості землі; своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом; дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов`язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон; зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем. Законом можуть бути встановлені інші обов`язки землекористувачів.

Відповідно до п. 9.1.4 Договору оренди та абзацу третього ч. 1 ст. 24 ЗУ Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил. Одним із обов`язкових заходів із забезпечення збереження родючості ґрунтів, які має здійснити землекористувач, є розробка і дотримання проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь. Вказаний обов`язок встановлений у ч. 4 ст. 22 ЗК України, згідно з якою земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва використовуються відповідно до розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого- економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель.

Як було встановлено судом, передбачений законодавством обов`язок відповідач не виконав і проект землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь щодо земельних ділянок, не був розроблений, що може загрожувати збереженню стану орендованих земельних ділянок.

Згідно з повідомленням Управління агропромислового розвитку Синельниківської РДА № 7 від 27.01.2020 ТОВ АГРО-ФІЛД порушує вимоги Постанови КМ України № 164 від 11.02.2010 року Про затвердження нормативів оптимального співвідношення культур у сівозмінах в різних природно - сільськогосподарських регіонах та значно погіршує родючість спірних земельних ділянок.

Таким чином, встановлені судом обставини свідчать про те, що відповідач ТОВ АГРО -ФІЛД використовує земельні ділянки на власний розсуд, без дотримання правил державного контролю за користуванням землею, ніяких дій, направлених на поліпшення і рекультивацію земельних ділянок, не проводить.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо розірвання договорів оренди, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до положень ст.141 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1681,60 грн.

Керуючись ст. 12, 13, 76, 78, 95, 141, 142, 258-259, 263-265, ЦПК України суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Розірвати договір оренди земельної ділянки загальною площею 7.040 га, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, кадастровий номер № 1224855300:01:002:0054, який був укладено між ОСОБА_2 та Товариством з обмеженою відповідальністю АГРО - ФІЛД , зареєстрований 04.08.2011 у книзі реєстрації договорів оренди в відділі Держкомзему у Синельниківському районі за № 122480004000314, номер запису про інше речове право в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права 31303687 від 19.04.2019 року.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю АГРО-ФІЛД , розташованого за адресою: Дніпропетровська область Синельниківський район с.Старолозуватка вул.Фрунзе,19, код ЄДРПОУ 3691064, на користь ОСОБА_1 , РПОКПП - НОМЕР_1 , судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Синельниківський міськрайонний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Ю. В. Гречко

СудСинельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення22.04.2020
Оприлюднено08.05.2020
Номер документу89103265
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —191/590/20

Постанова від 06.10.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Осіян Олексій Миколайович

Ухвала від 24.09.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Осіян Олексій Миколайович

Ухвала від 22.12.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Осіян Олексій Миколайович

Постанова від 12.11.2020

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Куценко Т. Р.

Ухвала від 18.08.2020

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Куценко Т. Р.

Ухвала від 17.08.2020

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Куценко Т. Р.

Ухвала від 10.07.2020

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Петешенкова М. Ю.

Ухвала від 22.05.2020

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Гречко Ю. В.

Рішення від 22.04.2020

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Гречко Ю. В.

Ухвала від 10.04.2020

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Гречко Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні