ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
УХВАЛА
"08" травня 2020 р. Справа № 924/1321/19
Господарський суд Хмельницької області у складі судді І.В.Заярнюк, за участю секретаря судового засідання Б.С. Виноградова, розглянувши матеріали справи
за позовом приватного підприємства "Вінницярембуд", Вінницька обл., місто Вінниця
до обслуговуючого кооперативу ЖИТЛОВО-БУДІВЕЛЬНИЙ КООПЕРАТИВ "УКРЖИТЛОБУД"м., Хмельницький
про стягнення 141 600 грн. заборгованості, 30740 грн. неустойки
Представники сторін: не з`явились
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
18.12.2019 року Господарського суду області надійшла позовна заява приватного підприємства "Вінницярембуд", Вінницька обл., місто Вінниця до обслуговуючого кооперативу ЖИТЛОВО-БУДІВЕЛЬНИЙ КООПЕРАТИВ "УКРЖИТЛОБУД" м., Хмельницький про стягнення 141 600 грн. заборгованості, 30740 грн. неустойки
Ухвалою від 23.12.2019р. позовну заяву залишено без руху у зв`язку з її недоліками, надано позивачу строк 5 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків.
Позивач усунув вказані в ухвалі від 23.12.2019р. недоліки. Ухвалою суду від 08.01.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі для її розгляду в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 03.02.2020р.
Ухвалою суду від 03.02.2020р. продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів, підготовче засідання відкладено на 04.03.2020 р.
Ухвалою суду від 04.03.2020р. закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті на 08.04.2020 р.
Ухвалою суду від 08.04.2020р. відкладено судовий розгляд справи по суті на 08.05.2020 р.
До господарського суду від позивача та відповідача електронною поштою надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату після закінчення карантину.
В судове засідання 08.05.2020 учасники судового процесу не з`явилися. також представником позивача подано клопотання про зменшення позовних вимог в частині стягнення пені у сумі 24366,84грн., яке судом задовольняється.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 , прийнятої відповідно до ст. 29 Закону України Про захист населення від інфекційних хвороб , установлено на усій території України карантин з 12 березня до 3 квітня 2020 р.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 №239 затверджено зміни, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України, відповідно до яких, зокрема, продовжено карантин до 24.04.2020 (який продовжено до 22.05.2020р.) та запроваджено режим надзвичайної ситуації на всій території України.
Статтею 29 Закону України Про захист населення від інфекційних хвороб передбачено, що карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.
Питання про встановлення карантину порушує перед Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за поданням головного державного санітарного лікаря України.
Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації.
У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов`язки, що покладаються на них. Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.
Організація та контроль за дотриманням встановленого на території карантину правового режиму, своєчасним і повним проведенням профілактичних і протиепідемічних заходів покладаються на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 32 цього Закону обмежувальні протиепідемічні заходи встановлюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за поданням відповідного головного державного санітарного лікаря у разі, коли в окремому населеному пункті, у дитячому виховному, навчальному чи оздоровчому закладі виник спалах інфекційної хвороби або склалася неблагополучна епідемічна ситуація, що загрожує поширенням інфекційних хвороб. Обмеженням підлягають ті види господарської та іншої діяльності, що можуть сприяти поширенню інфекційних хвороб.
Рада суддів України листом від 16.03.2020 № 9рс-186/20 рекомендувала на період карантину встановити особливий режим роботи судів України, зокрема: роз`яснити громадянам можливість відкладення розгляду справи у зв`язку із карантинними заходами; учасникам судових засідань подавати до суду заяви про розгляд справ у їхній відсутності за наявними в справі матеріалами; утриматися від відвідування приміщення суду, по можливості здійснювати судовий розгляд справ без участі сторін в порядку письмового провадження, всі необхідні документи надавати суду в електронному вигляді на електронну адресу суду, через особистий кабінет в системі Електронний суд , факсом або дистанційними засобами зв`язку.
Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Стаття 27 Конституції України передбачає, що обов`язок держави - захищати життя людини.
Відповідно до ст. 124, п. п. 2, 3, 4 ч. 2 ст. 129 Конституції України, ст. 4-2, 4-3 Господарського процесуального кодексу України основними засадами судочинства є рівність всіх учасників судового процесу перед законом та судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Положеннями Господарського процесуального кодексу України, зокрема статтями 7, 13, визначено, що кожна сторона має рівні права, а суд має сприяти учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Господарським процесуальним кодексом України.
Відповідно до Закону № 540-IX від 30.03.2020 Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) доповнено Розділ Х ГПК України частиною 4, відповідно до якої - під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), процесуальні строки, визначені щодо судового розгляду справи, продовжуються на строк дії такого карантину. Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк карантину.
Суд виходить з того, що право учасників справи на справедливий суд не може бути обмеженим. Між правом особи на безпечне для життя і здоров`я довкілля та правом на справедливий суд переважає природне право осіб на життя та безпечне довкілля, обов`язок щодо забезпечення якого покладено на державу Україна.
З огляду на викладене, неявка в судове засідання представників сторін та неподання ними до господарського суду заяв, клопотань по суті справи та з процесуальних питань судом вважаються такими, що обумовлені поважними причинами.
Також, відповідно до ч. 4, 5 ст. 197 ГПК України, під час дії карантину, учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, про що сторонами має бути заявлене відповідне клопотання за наявності необхідних технічних умов та отриманого в устаноленому порядку електронного цифрового підпису (ЕЦП).
Ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
Суд наголошує, що виходячи із стану епідеміологічної ситуації в України строк карантину може бути продовженим, отже, суд не взмозі встановити реальну дату судового засідання, в яку учасник справи отримають можливість взяти участь у справі безпосередньо, така дата цілком залежить від того, буде діяти карантин на території України чи ні. В будь якому разі подія скасування карантину має неминуче настати.
Виходячи з викладеного суд зазначає, що згідно ст. 116 ГПК України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Перебіг строку, закінчення якого пов`язане з подією, яка повинна неминуче настати, закінчується наступного дня після настання події.
За таких обставин і правових підстав суд, відкладаючи судове засідання не встановлює нової дати судового, очікуючи події скасування карантину в Україні. З настанням вказаної події судом буде призначене судове засідання і повідомлено сторони про дату, час та місце подальшого розгляду справи.
В той же час, суд звертає увагу учасників справи, що згідно ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Одне із завдань учасників процесу і суду - своєчасне вирішення спору.
Виходячи з вказаних завдань суд нагадує, що відповідно до приписів статті 202 ГПК України суд може розглянути справу без участі представників.
Розгляд справи можливий і в період дії карантину, якщо сторони виконають приписи ухвали суду про відкриття справи щодо здійснення процесуальних дій (надання відзиву на позов, відповіді на відзив, заперечення тощо).
Для розгляду справи в період дії карантину сторони можуть реалізувати свої права подавши до суду відповідні заяви про розгляд справи за відсутності представників сторін, якщо їх (його) нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.
Дослідивши подані клопотання та матеріали справи, суд постановляє відкласти судове засідання по розгляду справи по суті до скасування карантину, про дату та час судового засідання сторони повідомлені будуть додатково.
Керуючись ч. 6 ст. 12, ст.ст. 20, 234, 235 ГПК України, суд
п о с т а н о в и в:
1. відкласти судове засідання по розгляду справи по суті до скасування карантину.
2. Про дату та час судового засідання сторони повідомлені будуть додатково.
3. Запропонувати сторонам для розгляду справи в період дії карантину подати до суду відповідні заяви (клопотання) про:
1) про розгляд справи по суті за відсутності представників сторін, якщо на думку заявників, їх нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору;
2) - участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, за наявності необхідних технічних умов та наявного особистого електронного цифрового підпису (ЕЦП).
Ухвалу про повідомлення надіслати учасникам справи.
Ухвала відповідно до ч.2 ст.235 ГПК України набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Повний текст складено 12.05.2020р.
Суддя І.В. Заярнюк
Віддрук. 4 прим.:
1 - до справи,
2,3 - позивачу (21050, Вінницька обл., місто Вінниця, вул. Театральна 20, офіс 419), та 21050, м.Вінниця, а\с 8092.
4- відповідачу (29000, Хмельницька обл., Хмельницький, вул. Зарічанська, буд. 3/1 офіс 507).
Всім рек. з повід.
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 08.05.2020 |
Оприлюднено | 13.05.2020 |
Номер документу | 89156332 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Заярнюк І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні