Рішення
від 04.05.2020 по справі 910/2446/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

04.05.2020Справа № 910/2446/20 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Укрпродуктсервіс

До Товариства з додатковою відповідальністю страхова компанія Альфа - Гарант

Про стягнення 21252,90 грн.

Суддя Пінчук В.І.

Представники сторін: без виклику сторін

Від позивача

Від відповідача

Обставини справи

Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю Укрпродуктсервіс звернувся до господарського суду міста Києва з позовною заявою про стягнення з відповідача - товариства з додатковою відповідальністю страхова компанія Альфа - Гарант 21252,90 грн., з яких: 19710,30 грн. страхове відшкодування за заподіяну шкоду, 1500,00 грн. вартість проведення автотоварознавчого дослідження та 42,60 грн. вартість відправки електронного повідомлення.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 04.03.2020 р. відкрите провадження у справі №910/2446/20, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення ( виклику ) сторін.

Також ухвалою встановлені строки для подання сторонами заяв, клопотань, відзиву та заперечень на відзив.

30.03.2020 р. через канцелярію суду представником відповідача поданий відзив на позовну заяву

У вказаному відзиві останній просить суд у задоволенні позову відмовити посилаючись на необгрунтованість позовних вимог позивача, оскільки страхове відшкодування в розмірі 26708,90 грн. було виплачено позивачу у розмірі визначеному аварійним комісаром, як це передбачено ст. 34.4 ст.34 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів .

Відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України справа розглядається без повідомлення учасників справи за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд -

В С Т А Н О В И В:

25.08.2019 р. об 11 год. 45 хв. у м. Львові на вул. Сяйво 11А/23 трапилась дорожньо - транспортна пригода за участю автомобіля Skoda Fabia ( д.н. НОМЕР_1 ) під керуванням водія ОСОБА_1 та автомобіля Volkswagen Jetta ( д.н. НОМЕР_2 ), що належить на праві власності товариству з обмеженою відповідальністю Укрпродуктсервіс ( позивачу ) під керуванням водія ОСОБА_2 .

Цивільно - правова відповідальність водія автомобіля Skoda Fabia ( д.н. НОМЕР_1 ) була застрахована у відповідача - товариства з додатковою відповідальністю страхова компанія Альфа - Гарант ( поліс № 136193876 )

Відповідно до п. 33.2. Закону України Про обов`язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів у разі настання дорожньо-транспортної пригоди за участю лише забезпечених транспортних засобів, за умови відсутності травмованих (загиблих) людей, а також за згоди водіїв цих транспортних засобів щодо обставин її скоєння, за відсутності у них ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, ці водії мають право спільно скласти повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду.

У такому разі водії транспортних засобів після складення зазначеного в цьому пункті повідомлення мають право залишити місце дорожньо-транспортної пригоди та звільняються від обов`язку інформувати відповідні підрозділи Національної поліції про її настання.

У разі оформлення документів про дорожньо-транспортну пригоду без участі уповноважених на те працівників відповідних підрозділів Національної поліції розмір страхової виплати за шкоду, заподіяну майну потерпілих, не може перевищувати максимальних розмірів, затверджених Уповноваженим органом за поданням МТСБУ, що діяли на день настання страхового випадку.

Відповідно до абз. 2 п. 1 Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, від 17.11.2011 N 698. Про затвердження максимальних розмірів страхової виплати за шкоду, заподіяну майну потерпілих, у разі оформлення документів про дорожньо-транспортну пригоду без участі уповноважених на те працівників Державтоінспекції МВС України, зі змінами та доповненнями, максимальні розміри страхової виплати за шкоду, заподіяну майну потерпілих, у разі оформлення документів про дорожньо-транспортну пригоду без участі уповноважених на те працівників Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, максимальний розмір відшкодування складає 50000 гривень потерпілому.

25.08.2019 р. учасниками ДТП, керуючись вказаними нормами було складено повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду.

На виконання вимог Закону України Про обов`язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів , позивачем було повідомлено відповідача - ТДВ СК Альфа - Гарант про настання події, що має ознаки страхового випадку, предоставлено для огляду та проведення автотоварознавчого дослідження пошкоджений автомобіль та надано всі необхідні документи, згідно вимог закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно п.1 ч. 1 ст. 1188 ЦК України шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.

Статтею 1192 ЦК України передбачено, що з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов`язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

Особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права ( реальні збитки) ( ст. 22 ЦК).

Відповідно до ст. 1 Закону України Про страхування страхування - це вид цивільно - правових відносин щодо захисту майнових інтересів фізичних та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати фізичними особами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів.

Згідно ст. 979 ЦК України, за договором страхування одна сторона (страховик) зобов`язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов`язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.

Статтею 980 ЦК України передбачено, що предметом договору страхування можуть бути майнові інтереси, які не суперечать закону і пов`язані, зокрема, з відшкодуванням шкоди, завданої страхувальником (страхування відповідальності).

Згідно ст. 3 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів , обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності здійснюється з метою забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров`ю та або майну потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та захисту майнових інтересів страхувальників.

У разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи. ( п. 22.1 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів )

Пунктом 36.2. ст. 36 вказаного Закону України передбачено, що страховик (МТСБУ) протягом 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності документів, зазначених у статті 35 цього Закону, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, але не пізніш як через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування зобов`язаний у разі визнання ним вимог заявника обґрунтованими - прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) та виплатити його. Якщо відшкодування витрат на проведення відновлювального ремонту пошкодженого майна (транспортного засобу) з урахуванням зносу здійснюється безпосередньо на рахунок потерпілої особи (її представника), сума, що відповідає розміру оціненої шкоди, зменшується на суму визначеного відповідно до законодавства податку на додану вартість. При цьому доплата в розмірі, що не перевищує суми податку, здійснюється за умови отримання страховиком (у випадках, передбачених статтею 91 цього Закону ) документального підтвердження факту оплати проведеного ремонту. Якщо у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують розмір заявленої шкоди, страховик (МТСБУ) не може оцінити її загальний розмір, виплата страхового відшкодування (регламентна виплата) здійснюється у розмірі шкоди, оціненої страховиком (МТСБУ). Страховик має право здійснювати виплати без проведення експертизи (у тому числі шляхом перерахування коштів особам, які надають послуги з ремонту пошкодженого майна), якщо за результатами проведеного ним огляду пошкодженого майна страховик і потерпілий досягли згоди про розмір та спосіб здійснення страхового відшкодування і не наполягають на проведенні оцінки, експертизи пошкодженого майна.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивач зазначає про те, що відповідач повинен був провести автотоварознавче дослідження з метою з`ясування розміру матеріального збитку, завданого власнику пошкодженого внаслідок ДТП автомобіля та здійснити виплату страхового відшкодування на його підставі.

Натомість, відповідачем виплачена сума страхового відшкодування в розмірі 26708,90 грн. без проведення автотоварознавчого дослідження.

21.11.2019 р. за заявою позивача був складений звіт про оцінку пошкодженого внаслідок ДТП автомобіля Volkswagen Jetta ( д.н. НОМЕР_2 ).

Згідно звіту від 21.11.2019 р. про оцінку автомобіля Volkswagen Jetta ( д.н. НОМЕР_2 ) вартість відновлюваного ремонту з урахуванням значення коефіцієнта фізичного зносу складових КТЗ вказаного автомобіля складає з ПДВ 46419,20 грн.

Крім того, товариством з обмеженою відповідальністю Алекс Ко був проведений ремонт автомобіля Volkswagen Jetta ( д.н. НОМЕР_2 ).

Згідно наряду - замовлення № А000149575 від 18.11.2019 р. та наряду - замовлення № А000149342 від 18.11.2019 р., а також згідно видаткової накладної №1810 від 18.10.2019 р. вартість ремонту вказаного автомобіля становить 46438,14 грн., яка оплачена позивачем в повному обсязі, що підтверджується платіжними дорученнями: № 662 від 05.11.2019 р. на суму 24281,10 грн., № 15 від 18.11.2019 р. на суму 16637,04 грн. та № 6 від 27.11.2019 р. на суму 5520,00 грн.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає про те, що сума страхового відшкодування, належна до сплати була визначена останнім на підставі аварійного сертифікату 39-D/58/0 складеного аварійним комісаром за замовленням відповідача - товариства з додатковою відповідальністю страхова компанія Альфа - Гарант

Суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав:

Відповідно до ст. 29 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів при настанні страхового випадку страховик відповідно до лімітів відповідальності відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо - транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.

Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні оцінка майна, майнових прав - це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, зазначеними в статті 9 цього Закону, і є результатом практичної діяльності суб`єкта оціночної діяльності.

Відповідно до ст. 7 Закону України Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні проведення оцінки майна є обов`язковим у випадках визначення збитків або розміру відшкодування у випадках, встановлених законом.

Незалежною оцінкою майна вважається оцінка майна, що проведена суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання. ( ч. 3 ст. 3 Закону України Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні

Процедури оцінки майна встановлюються нормативно-правовими актами з оцінки майна. У випадках проведення незалежної оцінки майна складається звіт про оцінку майна. У випадках самостійного проведення оцінки майна органом державної влади або органом місцевого самоврядування складається акт оцінки майна. Вимоги до звітів про оцінку майна та актів оцінки майна встановлюються відповідно до статті 12 цього Закону. ( ч. 4 ст. 3 Закону України Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні )

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб`єкта оціночної діяльності.

Пунктом 36.2 ст. 36 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів передбачено, що страховик має право здійснювати виплати без проведення експертизи ( у тому числі шляхом перерахування коштів особам, які надають послуги з ремонту пошкодженого майна ), якщо за результатами проведеного ним огляду пошкодженого майна страховик і потерпілий досягли згоди про розмір та спосіб здійснення страхового відшкодування і не наполягають на проведенні оцінки, експертизи пошкодженого майна.

Доказів того, що між сторонами була досягнуто згода щодо розміру страхового відшкодування у матеріалах справи відсутні.

Для визначення вартості відновлювального ремонту пошкодженого внаслідок ДТП автомобіля позивачем здійснено замовлення на проведення автотоварознавчого дослідження.

Згідно звіту від 21.11.2019 р. про оцінку автомобіля Volkswagen Jetta ( д.н. НОМЕР_2 ) вартість відновлюваного ремонту з урахуванням значення коефіцієнта фізичного зносу складових КТЗ вказаного автомобіля складає з ПДВ 46419,20 грн.

Згідно наряду - замовлення № А000149575 від 18.11.2019 р. та наряду - замовлення № А000149342 від 18.11.2019 р., а також згідно видаткової накладної №1810 від 18.10.2019 р. вартість ремонту вказаного автомобіля становить 46438,14 грн., яка оплачена позивачем в повному обсязі, що підтверджується платіжними дорученнями: № 662 від 05.11.2019 р. на суму 24281,10 грн., № 15 від 18.11.2019 р. на суму 16637,04 грн. та № 6 від 27.11.2019 р. на суму 5520,00 грн.

Відповідно до ст. 22.1 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.

Статтею 22 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);

Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. ( ч. 3 ст. 22 ЦК України ).

Таким чином, враховуючи те, що позивачем понесені збитки у зв`язку з відновленням ремонту пошкодженого внаслідок ДТП автомобіля в розмірі 46438,14 грн. суд вважає, позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача недоплаченої суми страхового відшкодування в розмірі 19710,30 грн. правомірними і такими, що підлягають задоволенню.

Твердження представника відповідача у відзиві на позовну заяву про те, що сума страхового відшкодування, яка була сплачена відповідачем, визначена останнім на підставі аварійного сертифікату 39-D/58/0 складеного аварійним комісаром, судом до уваги не приймається, оскільки аварійний комісар не є суб`єктом оціночної діяльності.

Також, суд задовольняє позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача вартості проведення автотоварознавчого дослідження в розмірі 1500,00 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Пунктом 2 частини 3 ст. 123 ГПК України передбачено, що до витрат пов`язаних з розглядом справи належать витрати на проведення експертизи.

Вказані витрати підтверджуються платіжним дорученням від 24.10.2019 р. № 9

Суд відмовляє у стягненні з відповідача вартості відправки електронного повідомлення в розмірі 42,60 грн., оскільки вказані витрати не є витратами в розумінні ст. 123 ГПК України.

Витрати на професійну правничу допомогу суд задовольняє в розмірі 10% від суми заявлених позовних вимог, тобто в суми 1900,00 грн.

З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 129, 232, 233, ст.ст. 236 - 238, ст. 240 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з товариства з додатковою відповідальністю страхова компанія Альфа - Гарант ( 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26; 02100, м. Київ, вул. Г. Тороповського, 14, код 32382598 ) на користь товариства з обмеженою відповідальністю Укрпродуктсервіс ( 79057, м. Львів, вул. Труша, 9А, код 30052791 ) 19710 ( дев`ятнадцять тисяч сімсот десять ) грн. 30 коп. страхового відшкодування, 1500 ( одну тисячу п`ятсот ) грн. 00 коп. витрат на проведення автотоварознавчого дослідження, 1900 ( одну тисячу дев`ятсот ) грн. 00 коп. витрат на професійну правничу допомогу, 2102 ( дві тисячі сто дві ) грн. 00 коп. судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до апеляційної інстанції у строки передбачені ст. 256 ГПК України.

дата підписання повного тексту рішення 13.05.2020 р.

Суддя В.І.Пінчук

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення04.05.2020
Оприлюднено14.05.2020
Номер документу89211425
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/2446/20

Постанова від 11.09.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Пономаренко Є.Ю.

Ухвала від 06.07.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Пономаренко Є.Ю.

Рішення від 04.05.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пінчук В.І.

Ухвала від 04.03.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пінчук В.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні