ЧЕРНІГІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
іменем України
14 травня 2020 року м. Чернігів
Унікальний номер справи № 751/6606/19
Головуючий у першій інстанції - Мороз К. В.
Апеляційне провадження № 22-ц/4823/592/20
Чернігівський апеляційний суд у складі:
головуючої-судді Шитченко Н.В.,
суддів Бобрової І.О., Мамонової О.Є.,
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідачі - Товариство з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут , Акціонерне товариство Оператор газорозподільної системи Чернігівгаз ,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у місті Чернігові ради,
розглянув у порядку письмового провадження цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Новозаводського районного суду м. Чернігова від 04 лютого 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Чернігівгаз Збут , Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Чернігівгаз про визнання незаконним донарахування обсягів газу, визнання необґрунтованого боргу і скасування суми заборгованості,
місце ухвалення рішення суду - м. Чернігів,
час проголошення рішення суду - о 08 год 27 хв.,
дата складання повного тексту рішення суду - 14 лютого 2020 року.
У С Т А Н О В И В:
У вересні 2019 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до ТОВ Чернігівгаз Збут , АТ Оператор ГРС Чернігівгаз , в якому, уточнивши та збільшивши у подальшому позовні вимоги, просив: визнати незаконним донарахування обсягів газу для побутових споживачів на підставі застосування т.з. температурних коефіцієнтів та відповідне донарахування коштів у платіжних документах; заборонити ТОВ Чернігівгаз Збут вимагати відключення газоспоживання та примусового його позбавлення газопостачання на підставі заборгованостей, які нараховані з застосуванням т.з. температурних коефіцієнтів; визнати незаконним донарахування обсягів газу в об`ємі 58,824 куб.м; визнати необґрунтованим борг в розмірі 586,98 грн за використаний газ; скасувати необґрунтовану суму заборгованості в розмірі 586,98 грн за використаний газ; визнати незаконним повідомлення ТОВ Чернігівгаз Збут про припинення газоспоживання та погашення простроченої заборгованості від 31 липня 2019 року; визнати незаконними дії АТ Оператор ГРС Чернігівгаз щодо нарахування обсягів газу в об`ємі 61,43 куб.м за адресою: АДРЕСА_1 ; визнати необґрунтованим борг, визначений ТОВ Чернігівгаз Збут у розмірі 586,98 грн за використаний газ за вищевказаною адресою.
У мотивування заявлених вимог зазначав, що є побутовим споживачем послуг з газопостачання за місцем свого проживання. За період з жовтня 2018 року по серпень 2019 року він своєчасно та в повному обсязі здійснював оплату за спожитий газ згідно з показниками лічильника, проте з листа УПСЗН дізнався, що станом на 01 травня 2019 року у нього наявна заборгованість понад місяць за спожитий природний газ, внаслідок чого йому було відмовлено в призначенні субсидії за сплату житлово-комунальних послуг.
Указував, що за інформацією, яка додається до рахунків за період жовтень 2018 року - серпень 2019 року йому донараховано 61,43 куб.м газу, а відповідно до повідомлення ТОВ Чернігівгаз Збут станом на 31 липня 2019 року прострочена заборгованість за послуги з газопостачання становить 586,98 грн. У той же час діючими нормативно-правовими актами не передбачено проведення донарахувань на об`єм спожитого газу відповідно коефіцієнтів приведення до стандартних умов для фізичних осіб - побутових споживачів.
Крім того, згідно з методикою приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України 26 лютого 2004 року № 116, приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників здійснюється щодо споживачів газу, якими не є побутові споживачі, а є юридичні особи та громадяни - підприємці без статусу юридичної особи, які використовують лічильник для визначення об`єму спожитого газу.
Наголошував на тому, що в діях відповідачів вбачаються ознаки нечесної підприємницької діяльності, що є порушенням ст. 19 ЗУ Про захист прав споживачів .
Ухвалою від 30 жовтня 2019 року Новозаводський районний суд м. Чернігова задовольнив заяву ОСОБА_1 та забезпечив позов шляхом заборони ТОВ Чернігівгаз Збут та АТ Оператор ГРС Чернігівгаз проводити дії з припинення газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 (т. 1 а.с. 185).
Ухвалою від 19 грудня 2019 року Новозаводський районний суд м. Чернігова позовні вимоги ОСОБА_1 до ТОВ Чернігівгаз Збут про заборону вимагати відключення газопостачання позивачем та примусового його позбавлення газопостачання на підставі заборгованостей, які нараховані з застосуванням т.з. температурних коефіцієнтів, та про скасування необґрунтованої суми в розмірі 586,98 грн за використаний газ на підставі п. 5 ч. 1 ст. 257 ЦПК України залишив без розгляду (т. 2 а.с. 219-225).
Рішенням від 04 лютого 2020 року Новозаводський районний суд м. Чернігова у задоволенні позову ОСОБА_1 до ТОВ Чернігівгаз Збут , АТ Оператор ГРС Чернігівгаз про визнання незаконним донарахування обсягів газу, визнання необґрунтованого боргу і скасування суми заборгованості відмовив. Скасував заходи забезпечення позову, визначені ухвалою Новозаводського районного суду м. Чернігова від 30 жовтня 2019 року, про заборону ТОВ Чернігівгаз Збут та АТ Оператор ГРС Чернігівгаз проводити дії з припинення газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 .
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на неповноту дослідження наявних доказів та встановлення фактичних обставин справи, просить скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким повністю задовольнити позовні вимоги.
Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що суд першої інстанції залишив поза увагою ту обставину, що позивачем були дотримані всі умови укладеного договору постачання природного газу щодо способу оплати наданих послуг.
Так, скаржник зазначає, що у долучених до матеріалів справи квитанціях за період з 01 листопада 2018 року по 31 липня 2019 року чітко зазначено період, за який проводилась оплата, та об`єм використаного газу згідно з показами лічильника, а оплата проводилась відповідно до діючого тарифу вартості газу. Не зважаючи на це, АТ Оператор ГРС Чернігівгаз без належних на те підстав визначались спожиті об`єми газу на власний розсуд, оскільки і представник товариства, і свідок підтвердили у судовому засіданні, що ними взагалі не знімаються показники лічильника безпосередньо за його адресою, отже обсяги спожитого газу зазначаються приблизно.
Указує, що фактичні об`єми спожитого газу у будинку та об`єми газу, які передає оператор ГРМ до ТОВ Чернігівгаз Збут для виставлення споживачам рахунків на оплату, суттєво відрізняються, тому й виникла штучна заборгованість, яка призвела до незаконного нарахування заборгованості з можливим подальшим відключенням будинку від газопостачання та, як наслідок, позбавила його, інваліда праці другої групи, права на призначення та отримання субсидії.
Звертає увагу, що на виконання ухвали суду від 19 грудня 2019 року сторонами був підготовлений акт звірки взаєморозрахунків за спожитий газ. Згідно з даним актом у період з жовтня 2018 року по вересень 2019 року на підставі даних про обсяги споживання, наданих Оператором ГРС, всього спожито 1860,08 куб.м, вартісний показник спожитого газу відповідно до діючих тарифів - 15 772,05 грн. Згідно з даними про обсяги споживання, зазначеними у акті звірки, ним у вказаний період спожито 1 803 куб.м газу, вартісний показник - 15 281,55 грн. Як пояснив представник АТ Оператор ГРС Чернігівгаз , такі розбіжності в обсягах спожитого природного газу викликані приведенням до стандартних умов обсягів газу, які здійснюються відповідно до абз. 2 п. 3 глави 1 розділу ІХ та розділу ХV Кодексу ГРС, п.п. 5.3-5.4 Типового договору.
Наголошує на тому, що суд не вжив необхідних дій щодо встановлення обставин порушення відповідачем АТ Оператор ГРС Чернігівгаз положень Кодексу ГРС при визначенні об`єму спожитого природного газу за період, визначений у позові, зокрема, безпосереднє приведення об`єму розподіленого споживачу природного газу до стандартних умов або порядку перерахунку об`єму природного газу в його обсяг, визначений в одиницях енергії, в чому вбачається ознаки нечесної підприємницької діяльності.
У наданому відзиві ТОВ Чернігівгаз Збут , не погоджуючись з доводами апеляційної скарги та вважаючи судове рішення законним і обґрунтованим, просить апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення суду - без змін. Доводи відзиву зводяться до того, що у заяві-приєднання до умов постачання природного газу сторони домовились здійснювати розрахунок споживача за природний газ на підставі даних Оператора ГРМ про об`єм (обсяг) газу, а не за даними споживача, як безпідставно вважає позивач. Крім того такий спосіб розрахунків, як проведення розрахунків за даними споживача, законодавчо відсутній.
Представник відповідача зазначає, що оплата за квитанціями розрахункової книжки постачальника є лише способом оплати, а порядок проведення розрахунків зі споживачами регулюється в п. 2 підписаної заяви-приєднання до умов постачання природного газу побутовим споживачем.
Указує, що з 01 липня 2015 року нарахування обсягів споживання природного газу за особовими рахунками споживачів за спожитий природний газ проводить АТ Чернігівгаз , відповідно ТОВ Чернігівгаз Збут проводить нарахування вартості спожитого природного газу за обсягами споживання природного газу, наданих АТ Чернігівгаз до ТОВ Чернігівгаз Збут . Тобто відповідач, як постачальник природного газу, не веде облік використаного позивачем, як побутовим споживачем, обсягів природного газу.
Наголошує на тому, що факт застосування постачальником даних Оператора ГРМ при проведенні розрахунків зі споживачем підтверджується листом АТ Чернігівгаз від 16 жовтня 2019 року, яким Оператор ГРМ підтверджує обсяги, які включені в баланс ТОВ Чернігівгаз Збут з 01 серпня 2018 року по 31 липня 2019 року, тому є незрозумілим, в чому саме, в контексті ст. 4 ЦПК України, ст.ст. 15, 16 ЦК України, полягає порушення, невизнання або оспорювання саме прав, свобод чи інтересів ОСОБА_1 з боку ТОВ Чернігівгаз Збут . На момент звернення до суду позивачем не були оскаржені в судовому порядку обсяги спожитого природного газу, а отже, відповідно до вимог Кодексу ГРС, у споживча і постачальника існує обов`язок застосування обсягів, визначених саме Оператором ГРМ.
Звертає увагу на той факт, що свідок ОСОБА_2 є працівником ТОВ Чернігівгаз Збут , а не АТ Чернігівгаз , як помилково зазначає апелянт, а тому є цілком логічним, що цим свідком не знімаються показники лічильника за адресою ОСОБА_1 , скільки виходячи з наведеного вище це відноситься до компетенції Оператора ГРМ, а не постачальника.
Відзив також містить посилання на те, що ОСОБА_1 просить скасувати рішення суду в повному обсязі, не вказуючи при цьому жодних доводів щодо порушення районним судом норм матеріального чи процесуального права в частині відмови у задоволенні вимоги про визнання незаконним повідомлення ТОВ Чернігівгаз Збут про припинення газоспоживання та погашення простроченої заборгованості від 31 липня 2019 року.
У наданому відзиві АТ Оператор ГРС Чернігівгаз , вважаючи рішення суду таким, що прийняте з дотриманням матеріальних та процесуальних норм на підставі повного і всебічного дослідження наявних у справі доказів, а наведені у апеляційній скарзі доводи такими, що не відповідають фактичним обставинам справи, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.
Доводи відзиву зводяться до того, що позивач, посилаючись на розбіжності в об`ємах розподіленого природного газу за даними Оператора ГРМ та за його особистими даними, які викликані виключно приведенням до стандартних умов обсягів газу, не взяв до уваги ту обставину, що при сплаті за спожитий газ за березень-квітень 2019 року ним зазначались некоректні покази спожитого газу. Так, в квитанції № 267 від 26 лютого 2019 року зазначені показники лічильника газу за січень 2019 року 53158 - 52818 (різниця між якими 340 куб.м), в квитанції № 216 від 19 березня 2019 року покази лічильника за лютий 2019 року 53838 - 53498, тобто кінцеві покази попереднього місяця (53158) не співпадають з початковими показами наступного місяця (53498), відповідно споживачем не були враховані 300 куб.м газу. В наступній квитанції від 19 квітня 2019 року споживачем зазначені показники спожитого газу за березень 2019 року 53798 - 53498 куб. м, проте показник 53798 не міг бути врахований відповідачем як такий, що був меншим від самостійно зазначеного споживачем за лютий 2019 року 53838.
Представник відповідача також зазначає, що відповідно до п.п. 3, 4, 6 глави 1 розділу ІХ, глави 6 розділу ХV Кодексу ГРС застосування коефіцієнту приведення до стандартних умов при визначенні обсягу розподіленого природного газу по об`єктах побутових споживачів, вузли обліку яких не обладнані корекцією тиску та температури, повністю відповідає вимогам чинного законодавства.
Указує, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 06 серпня 2019 року у справі № 640/21401/18, яка набрала законної сили, було встановлено правомірність дій АТ Чернігівгаз з приведення об`ємів природного газу, використаного побутовими споживачами, до стандартних умов. Також правомірність дій АТ Чернігівгаз з приведення до стандартних умов обсягів газу, спожитого побутовими споживачами м. Чернігова та Чернігівської області, підтверджена рішенням Господарського суду Чернігівської області у справі № 927/687/18 та постановою про закриття кримінального провадження від 21 жовтня 2019 року, копії яких наявні у матеріалах справи.
Звертає увагу, що в апеляційній скарзі ОСОБА_1 намагається здійснити ототожнення та підміну понять донарахування природного газу та приведення обсягів спожитого природного газу до стандартних умов , зазначаючи, що в акті звірки є розбіжності між об`ємами спожитого природного газу, зазначених ним особисто, та об`ємів природного газу, визначених Оператором ГРМ, проте позивач ігнорує ту обставину, що акт звірки був складений після порушення провадження у даній справі та уточнення позовних вимог, що унеможливлює використання даних акту звірки в якості підстав позову. Крім того, розбіжність в акті звіряння об`ємів розподіленого природного газу становить саме 57,08 куб.м, у той час як позивач просив визнати незаконними дії АТ Оператор ГРС Чернігівгаз щодо донарахування обсягів газу в об`ємі 61,43 куб.м.
Третьою особою - УПСЗН Новозаводської районної у м. Чернігові ради відзив на апеляційну скаргу у встановлений термін не подавався.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відмовляючи у задоволенні позову ОСОБА_1 , суд першої інстанції виходив з того, що у судовому засіданні не було встановлено факту порушення відповідачем АТ Чернігівгаз положень Типового договору розподілу природного газу та Кодексу ГРС при визначенні об`єму спожитого природного газу за визначений у позові період, а саме безпосереднє приведення об`єму розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу до стандартних умов або порядку перерахунку об`єму природного газу в його обсяг, визначений в одиницях енергії, передбаченого Кодексом ГРС. Суд зазначив, що визначення позивачем об`ємів спожитого природного газу відповідно до показів лічильника, без приведення об`єму розподіленого природного газу до стандартних умов, суперечить чинному законодавству та договірним відносинам між споживачем та Оператором ГРМ.
Також районний суд констатував, що відповідач ТОВ Чернігівгаз Збут , у відповідності до вимог Кодексу ГРС, здійснювало нарахування за спожитий природний газ по особовому рахунку позивача відповідно до інформації , наданої АТ Чернігівгаз (Оператором ГРМ) з урахуванням здійснених ОСОБА_1 щомісячних оплат та розміру призначених субсидій.
Оскільки був встановлений факт наявності заборгованості з оплати послуг з газопостачання станом на 31 липня 2019 року у сумі 586,98 грн, відповідач ТОВ Чернігівгаз Збут , у відповідності до п.п. 15, 17 розділу ІІІ Правил постачання природного газу, на законних підставах направило позивачу повідомлення про припинення газоспоживання та погашення простроченої заборгованості.
За відсутності підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 суд першої інстанції визнав за необхідне скасувати заходи забезпечення позову.
Колегія суддів погоджується з наведеним висновком суду першої інстанції, оскільки він ґрунтується на матеріалах справи та відповідає вимогам чинного законодавства.
У справі встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , є споживачем послуг з постачання природного газу з метою використання його для власних потреб на підставі Договору постачання природного газу, що не оспорюється самим позивачем.
Постачальником природного газу являється ТОВ Чернігівгаз Збут , яке є юридичною особою, державна реєстрація якої проведена 31 грудня 2014 року, основним видом економічної діяльності є торгівля газом через місцеві (локальні) трубопроводи, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (т. 1 а.с. 53).
Постановою НКРЕКП № 1644 від 28 травня 2015 року ТОВ Чернігівгаз Збут було видано ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану), вугільних родовищ за регульованим тарифом на території м. Чернігів та Чернігівської області з 01 липня 2015 року.
26 лютого 2016 року ОСОБА_1 підписав заяву-приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, в якій своїм підписом підтвердив згоду, що за договором розрахунок за природний газ здійснюється на підставі даних Оператора ГРМ про об`єм (обсяг) газу, визначений за договором розподілу природного газу, за підсумками місяця, а спосіб оплати за договором визначив за квитанціями розрахункової книжки постачальника (т. 1 а. с. 69).
Листом від 04 лютого 2019 року ПАТ Чернігівгаз надавало ОСОБА_1 роз`яснення щодо коригування обсягу спожитого ним природного газу, звірок розрахунків, а також порядку зняття фактичних показників лічильника газу та надання їх Оператору ГРМ (т. 1 а.с. 10-11).
З повідомлення про припинення газоспоживання та погашення простроченої заборгованості від 31 липня 2019 року, надісланого ТОВ Чернігівгаз Збут на ім`я ОСОБА_1 , вбачається, що станом на 31 липня 2019 року за особовим рахунком споживача № НОМЕР_1 накопичена прострочена заборгованість за послуги з газопостачання в сумі 586,98 грн на показання лічильника № 0097698 - 53885 куб.м (т. 1 а.с. 12). Постачальником пропонувалось сплатити прострочену заборгованість у повному обсязі не пізніше 5 календарних днів після отримання даного повідомлення. У разі непогашення заборгованості в строк до 09 вересня 2019 року споживач зобов`язаний самостійно припинити споживання природного газу.
Відповідно до наданого ТОВ Чернігівгаз Збут розрахунку нарахувань (на підставі даних про обсяги споживання, наданих АТ Чернігівгаз ) та оплат по особовому рахунку № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 у споживача ОСОБА_1 заборгованість за послуги з постачання природного газу за період з 01 листопада 2018 року по 31 липня 2019 року становить 586,98 грн (т. 1 а.с. 70).
На підтвердження правомірності складання розрахунку відповідачем надані витяги з електронного реєстру платежів АТ Ощадбанк , реєстру субсидій за листопад 2018 року - січень 2019 року та лист АТ Чернігівгаз (т. 1 а.с. 71, 72, 73).
З інформації, наданої УПСЗН Новозаводської районної у м. Чернігові ради від 09 жовтня 2019 року на адресу Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, вбачається, що ОСОБА_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , з травня 2019 року житлова субсидія не призначена через наявність боргу по оплаті (т. 1 а.с. 128-129). УПСЗН зазначало, що за повідомленням ТОВ Чернігівгаз Збут ОСОБА_1 має прострочену понад місяць заборгованість за спожитий природний газ станом на 01 травня 2019 року у розмірі 939,11 грн. Про наявність заборгованості споживача повідомлялось листом від 24 травня 2019 року (т. 1 а.с. 131).
Листом від 06 листопада 2019 року (тобто після звернення позивача до суду) ТОВ Чернігівгаз Збут повідомило ОСОБА_1 про те, що станом на 30 вересня 2019 року за адресою: АДРЕСА_1 обліковується заборгованість у розмірі 311,03 грн (з урахуванням оплати, проведеної у жовтні та листопаді 2019 року) (т. 2 а. с. 81).
27 листопада 2019 року ОСОБА_1 звертався із заявами до ТОВ Чернігівгаз Збут та АТ Оператор ГРС Чернігівгаз з проханням указати, з чого складається заборгованість в сумі 311,03 грн, а також надати в розрізі місяців передані та реально оплачені об`єми (куб.м) спожитого природного газу та ціну (грн/м) газу (т. 2 а.с. 192, 193).
Згідно з розрахунком нарахувань та оплат по особовому рахунку № НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 за даними про обсяги споживання, наданих АТ Чернігівгаз , що є обов`язковим для постачальника, за період з жовтня 2018 року по вересень 2019 року всього спожито 1860,08 куб.м газу, вартісний показник спожитого природного газу у розрахунковому періоді відповідно до діючих тарифів становить 15 772,05 грн, сума проведених оплат відповідно до квитанцій споживача - 8 206,07 грн, субсидія - 7 070,82 грн (т. 2 а.с. 250).
За цим же розрахунком, але вже за даними про обсяги споживання, зазначених у акті звірки між АТ Чернігівгаз та ОСОБА_1 (на підставі даних споживача), за період з жовтня 2018 року по вересень 2019 року всього спожито 1803 куб.м, вартісний показник спожитого природного газу у розрахунковому періоді відповідно до діючих тарифів становить 15 281,55 грн, сума проведених оплат відповідно до квитанцій споживача 8 206,07 грн (т. 2 а.с. 250).
Копіями рахунків ТОВ Чернігівгаз Збут підтверджується визначення Оператором ГРМ об`єму газу з приведенням до стандартних умов та вартості спожитого газу: за жовтень 2018 року - 21,42 куб.м (показники 52117-52138, до сплати 149,04 грн), за листопад 2018 року - 350,2 куб.м (показники 52138-52478, до сплати 230,77 грн), за грудень 2018 року - 350,2 куб.м (показники 52478-52818, до сплати 927,15 грн), за січень 2019 року - 353,6 куб.м (показники 52818-53158, до сплати 1 043,09 грн), за лютий 2019 року - 353,6 куб.м (показники 53158-53498, до сплати 3 312,91 грн), за березень 2019 року - 443,9 куб.м (показники 53498-53928,97, до сплати 4 200,81 грн), за квітень 2019 року - 7,88 куб.м (коригування - 89,37 куб.м, показники 53928,97-53850, до сплати 939,11 грн), за травень 2019 року - 15,15 куб.м (показники 53850-53865, до сплати 620,4 грн), за червень 2019 року - 7,07 куб.м (показники 83865-53872, до сплати 550,7 грн), за липень 2019 року - 13 куб.м (показники 53872-53885, до сплати 586,98 грн), за серпень 2019 року - 18,18 куб.м (показники 53885-53903, нараховано 90,68 грн) (т. 1 а.с. 13-22, 221).
Надані позивачем копії квитанцій свідчать про визначення споживачем показників лічильника газу та проведення оплати за спожитий газ: за жовтень 2018 року - 149,04 грн (показники лічильника не зазначені), за листопад 2018 року - 70,42 грн та 143,57 грн (показники 52478-52138), за грудень 2018 року - 682,66 грн (показники лічильника не зазначені), за січень 2019 року - 753,08 грн (показники 53158-52818), за лютий 2019 року - 2 906,96 грн (показники 53838-53498), за березень 2019 року - 2 565 грн (показники 53798-53498), за квітень 2019 року - 444,60 грн (показники 53850), за травень 2019 року - 124,65 грн (показники лічильника не зазначені), за червень 2019 року - 54,41грн (показники 53872), за липень 2019 року - 90,68 грн (показники лічильника не зазначені), за серпень 2019 року - 56 грн та 70 грн (показники 53903-53885) (т. 1 а. с. 13-22, 221).
Звернувшись з позовом про визнання незаконним донарахування обсягів газу, визнання необґрунтованого боргу і скасування суми заборгованості, ОСОБА_1 зазначав про те, що своєчасно та в повному обсязі здійснював оплату за спожитий газ згідно з показниками лічильника, проте у зв`язку з незаконними діями відповідачів щодо проведення донарахування на об`єм спожитого газу коефіцієнтів приведення до стандартних умов, йому безпідставно було донараховано 61,43 куб.м газу, і станом на 31 липня 2019 року виникла заборгованість за послуги з газопостачання у сумі 586,98 грн, через що йому було відмовлено у призначенні житлової субсидії.
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист цивільного інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства. Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені ч. 2 ст. 16 ЦК України.
Відносини між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи, регулюються Правилами постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2496, Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2494 та ЗУ Про ринок природного газу .
Згідно з п. 3 Розділу І Правил постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється за договором, який має відповідати типовому договору постачання природного газу побутовим споживачам, що затверджується Регулятором та оприлюднюється в установленому порядку.
Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам, що затверджений постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2500, є публічним і регламентує порядок та умови постачання природного газу споживачу як товарної продукції постачальником (т. 1 а.с. 67-68).
Відповідно до п. 1.2. типового договору його умови розроблені відповідно до ЗУ Про ринок природного газу та Правил постачання природного газу, затверджених Постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2496, та є однаковими для всіх побутових споживачів України.
Пунктом 1.3 типового договору встановлено, що він є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог ст. ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України на невизначений строк шляхом приєднання Споживача до умов цього Договору. Фактом згоди Споживача про приєднання до умов цього Договору є отримання Постачальником поданої Споживачем заяви-приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам (далі - заява-приєднання) за формою, встановленою у додатку 1 до цього Договору, та/або оплачений споживачем рахунок (квитанція).
Пунктом 2 розділу ІІІ Правил визначено, що постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Регулятором, які є однаковими для всіх побутових споживачів України. За договором постачання природного газу постачальник зобов`язаний поставити побутовому споживачу природний газ у необхідних для нього об`ємах (обсягах), а побутовий споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором. Договір постачання природного газу побутовим споживачам укладається з урахуванням ст.ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України шляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, що розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.
Відповідно до п. 13 розділу ІІІ Правил розрахунки за послуги з газопостачання можуть проводитися на підставі даних про об`єм (обсяг) газу, визначений споживачем та Оператором ГРМ за підсумками місяця відповідно до умов договору розподілу природного газу, укладеного між побутовим споживачем та Оператором ГРМ, або за плановою величиною середньомісячного споживання в опалювальний та міжопалювальний періоди. Порядок розрахунків та планові величини середньомісячного споживання (якщо по них будуть здійснюватися розрахунки) визначаються в заяві-приєднанні.
Пунктом 14 розділу ІІІ Правил передбачено, що при розрахунку за квитанціями абонентської книжки постачальника споживач самостійно розраховує суму платежу та сплачує його постачальнику не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим. Аналогічну вимогу щодо проведення розрахунків містить і Типовий договір постачання природного газу побутовим споживача, до умов якого у своїй заяві-приєднання від 23 лютого 2016 року приєднався позивач.
За приписами п.п. 22, 25 розділу ІІІ Правил побутовий споживач зобов`язаний забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договору, побутовий споживач є відповідальним за несвоєчасне та/або не в повному обсязі внесення плати за надані послуги з газопостачання.
Приписами ст. 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками справи; доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч. 1 ст. 77 ЦПК України).
Зважаючи на вищенаведені норми та дослідивши обставини справи в сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що висновок районного суду про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання незаконним донарахування обсягів газу, визнання необґрунтованого боргу і скасування суми заборгованості за наявністю для цього законних підстав ґрунтується на матеріалах справи та відповідає вимогам закону.
Так, судом першої інстанції правильно встановлено, що розбіжності в об`ємах розподіленого природного газу за даними оператора ГРМ та за даними ОСОБА_1 виникли не виключно внаслідок приведення оператором до стандартних умов обсягів спожитого газу, оскільки з наданих позивачем та досліджених судом квитанцій на оплату послуг з газопостачання (т. 1 а. с. 13-22, 221) вбачається, що за березень-квітень 2019 року ОСОБА_1 зазначались некоректні покази спожитого газу. У квитанції № 267 від 26 лютого 2019 року зазначені показники лічильника газу за січень 2019 року 53158 - 52818 (різниця між якими 340 куб.м), в квитанції № 216 від 19 березня 2019 року покази лічильника за лютий 2019 року 53838 - 53498, тобто кінцеві покази попереднього місяця (53158) не співпадають з початковими показами наступного місяця (53498), відповідно споживачем не були враховані 300 куб.м газу. В наступній квитанції від 19 квітня 2019 року споживачем зазначені показники спожитого газу за березень 2019 року 53798 - 53498 куб. м, проте показник 53798 не міг бути врахований відповідачем як такий, що був меншим від самостійно зазначеного споживачем за лютий 2019 року 53838. Ці обставини позивачем жодним чином не спростовані, отже є безпідставними його твердження про проведення своєчасної та у повному обсязі оплати за отримані послуги з газопостачання з посиланням на оплату за квитанціями розрахункової книжки постачальника.
Крім цього, суд першої інстанції правильно визначив, що відповідно до договірних відносин, які склались між сторонами, позивач мав сплачувати за спожитий газ за підсумками місяця саме на підставі даних ГРМ про об`єм (обсяг) газу, а не за власними показниками, як на це посилається ОСОБА_1 у апеляційній скарзі, оскільки оплата за квитанціями споживача являється лише способом розрахунків, а порядок проведення розрахунків врегульований у п. 2 підписаної заяви-приєднання до умов постачання природного газу споживачем.
Апеляційний суд погоджується також з доводами відзиву на апеляційну скаргу, викладеними АТ Чернігівгаз , відносно правомірності приведення цим відповідачем об`єму природного газу в точках комерційного обліку до стандартних умов, оскільки відповідно до п. 3 глави 1 розділу ІХ Кодексу ГРМ об`єм природного газу має бути приведений до стандартних умов та переведений в одиниці енергії (обсяг) згідно з розділом ХV Кодексу ГРМ. Оператор ГРМ відповідає за переведення об`єму природного газу в обсяг переданої (спожитої) енергії.
Згідно з п. 6 глави 1 розділу ХV Кодексу ГРМ за відсутності корекції тиску та температури в ЗВТ виміряний об`єм газу має бути приведений до стандартних умов за формулою: Vс = Vk, де Vс - об`єм газу, приведений до стандартних умов (м куб.); V - об`єм газу, виміряний ЗВТ (м куб.); k - коефіцієнт приведення до стандартних умов вимірювання.
Для проведення розрахунків на вузлах обліку, які не обладнані корекцією тиску та температури, коефіцієнт приведення до стандартних умов (k) необхідно визначати за відповідними додатками до Методики приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 26 лютого 2004 року № 116, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19 березня 2004 року № 346/8945
Відповідно є безпідставними твердження позивача відносно того, що відповідач не має правових підстав для застосування наведеної Методики № 116, оскільки остання регулює приведення об`єму природного газу до стандартних умов лише щодо споживачів газу, якими є не побутові споживачі, а юридичні особи або фізичні особи-підприємці без статусу юридичної особи, оскільки зміст пункту 6 глави 1 розділу ХV Кодексу ГРМ указує на необхідність застосування лише відповідного коефіцієнту при проведенні обсягів спожитого природного газу, який визначений у додатках до Методики.
Тобто приведення обсягів спожитого природного газу відбувається не за процедурою і порядком, що визначені у самій Методиці, а застосовується числове значення коефіцієнту, яке указано у додатках до Методики.
Крім цього, правомірність приведення АТ Чернігівгаз об`єму природного газу в точках комерційного обліку до стандартних умов була предметом судових розглядів.
Так, рішенням Господарського суду Чернігівської області від 02 липня 2019 року відмовлено у задоволенні позову ТОВ Чернігівгаз Збут до АТ Чернігівгаз про зобов`язання скасувати безпідставно нараховані обсяги природного газу за період з 01 січня 2016 року по 31 серпня 2018 року з приведенням їх до стандартних умов до Методики приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 26 лютого 2004 року № 116, зобов`язання здійснити перерахунок обсягів спожитого природного газу побутовими споживачами за цей період відповідно до робочих об`ємів лічильників природного газу (т. 2 а.с. 51-67), що набрало законної сили. За мотивами наведеного судового рішення застосування коефіцієнту приведення до стандартних умов при визначенні обсягу розподіленого природного газу по об`єктах побутових споживачів, вузли обліку яких не обладнані корекцією тиску та температури, повністю відповідає вимогам чинного законодавства.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 06 серпня 2019 року залишено без задоволення апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 червня 2019 року - без змін (т. 2 а.с. 200-202). Наведеним рішенням задоволено адміністративний позов ПАТ Чернігівгаз до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, визнано протиправною і скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 23 листопада 2018 року № 1523 Щодо заборони ПАТ Чернігівгаз приводити об`єми використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов при здійсненні комерційних розрахунків за використаний природний газ побутовими споживачами . Суди констатували, що норми кодексу ГТС пов`язують приведення об`єму спожитого природного газу до стандартних умов не з порядком та процедурою, визначеними Методикою, а з числовими значеннями коефіцієнтів, які зазначені в додатках до Методики, а приведення об`єму природного газу до стандартних умов при здійсненні обліку та розрахунків за природний газ прямо передбачено Кодексом газорозподільних систем та Типовим договором.
Таким чином, наведені вище висновки є тотожними тим, до яких приходить апеляційний суд, аналізуючи правомірність приведення АТ Чернігівгаз об`єму природного газу до стандартних умов при здійсненні обліку та розрахунків за природний газ ОСОБА_1 . Отже, суд першої інстанції правильно визначив, що жодних донарахувань обсягів газу, як про це зазначає позивач, відповідачами не здійснювалось, а приведення об`єму природного газу до стандартних умов при здійсненні обліку та розрахунків за природний газ здійснено відповідно до вимог чинного законодавства. Відповідно суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що за наявності існування заборгованості позивача за послуги з газопостачання ПАТ Чернігівгаз Збут діяло в рамках законодавства, направивши ОСОБА_1 повідомлення про припинення газопостачання та погашення існуючої заборгованості. При цьому наведене товариство є постачальником газу, не являється оператором ГРС і лише застосовує надані оператором дані при проведенні розрахунків зі споживачем.
Ураховуючи наведені обставини в сукупності, апеляційний суд приходить до висновку про те, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на відповідних положеннях законодавства, рішення суду першої інстанції ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 367, 374, 375, 381-384, 389 ЦПК України, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Новозаводського районного суду м. Чернігова від 04 лютого 2020 року - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає.
Повний текст постанови складено 14 травня 2020 року.
Головуюча: Судді:
Суд | Чернігівський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2020 |
Оприлюднено | 15.05.2020 |
Номер документу | 89231848 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чернігівський апеляційний суд
Шитченко Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні