Рішення
від 18.05.2020 по справі 927/215/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

18 травня 2020 року м. Чернігівсправа № 927/215/20

Господарський суд Чернігівської області у складі головуючого судді Фесюри М.В., розглянувши матеріали справи

за позовом: Плисківської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області, вул. Незалежності, 33, с. Плиски, Борзнянського району, Чернігівської області, 16453, код ЄДРПОУ 04414885

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Плиски-Агро ,

вул. Незалежності, 6-А, с. Плиски, Борзнянського району, Чернігівської

області, 16453, код ЄДРПОУ 34275671

про стягнення 166 158,30 грн

без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання)

Плисківською сільською радою Борзнянського району Чернігівської області подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю Плиски-Агро про стягнення 263 326,14 грн заборгованості зі сплати орендної плати за користування земельними ділянками відповідно до договорів оренди землі від 10.02.2015, 19.02.2015, 04.05.2016.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.03.2020 справа № 927/215/20 передана на розгляд судді Фесюрі М.В.

Ухвалою господарського суду від 18.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (без проведення судового засідання) та встановлено строки для подання відзиву на позов та відповіді на відзив на позов. З-поміж іншого вказаною ухвалою витребувано від Плисківської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області копію договору оренди землі (зі змінами до договору від 01.06.2013) від 04.05.2016 належної якості та належним чином засвідчену копію рішення про добровільне об`єднання територіальних громад, до складу якої ввійшла Великозагорівська сільська рада.

03.04.2020 на адресу суду надійшло клопотання Плисківської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області про витребування доказів у якому позивач повідомив суд про неможливість надання витребуваної копії належної якості суду посилаючись на те, що такий договір укладався між відповідачем та Борзнянською районою державною адміністрацією, якою і було надано копію договору, направлену в суд.

Ухвалою господарського суду від 06.04.2020 задоволено клопотання позивача, витребувано у Товариства з обмеженою відповідальністю Плиски-Агро копію договору оренди землі (зі змінами до договору від 01.06.2013) від 04.05.2016 про оренду земельної ділянки, укладеного між Борзнянською районою державною адміністрацією та ТОВ Плиски-Агро .

Приписами ст. 248 Господарського процесуального кодексу України передбачено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

13.04.2020 від відповідача на адресу суду надійшов відзив № 122 від 09.04.2020 на позов. У поданому відзиві ТОВ Плиски-Агро заперечує проти заявлених позивачем вимог з огляду на те, що спірні договори укладались на земельні ділянки - невитребувані паї, які частина з яких вибула з користування відповідача у зв`язку з посвідченням громадянами права власності на такі земельні ділянки.

Разом з тим відповідач наголошує на тому, що стороною орендодавцем земельних ділянок, які знаходились на території Великозагорівської та Плисківської сільських рад Борзнянського району Чернігівської області за договорами є Борзнянська райдержадміністрація та Головне управління Держземагентства у Чернігівській області - яким і належить право звертатись до суду з позовом про захист порушених прав орендодавця, в той час, як Великозагорівська та Плисківська сільські ради прав на звернення до суду з таким позовом, на думку відповідача, не мають.

Також відповідач звертає увагу, що позивачем з позовною заявою не надано суду доказів на підтвердження отримання Плисківською сільською радою в порядку правонаступництва в процесі об`єднання територіальних громад прав та обов`язків Великозагорівської сільської ради.

Щодо здійснення оплати за період червень - грудень 2019 ТОВ Плиски-Агро наполягає, що будь-яка заборгованість (недоїмка) по орендній платі перед позивачем у вказаний період була відсутня, а у зв`язку з помилковим декларуванням відповідачем сум орендної плати у вказаний період мала місце переплата.

Посилаючись на відповідь Ніжинського управління ГУ ДПС у Чернігівській області, підтверджуючу відсутність недоїмки по орендній платі за землю та 308 875,80 грн переплати відповідачем станом на 31.12.2019, відповідач вважає позовні вимоги безпідставними та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

29.04.2020 від позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог. В поданій заяві позивач підтверджує вибуття з користування ТОВ Плиски-Агро частини земельних ділянок внаслідок витребування громадянами паїв, в результаті перерахунку суми орендної плати зменшує заявлену до стягнення суму позовних вимог (орендної плати) за період з червня по грудень 2019 року з 263 326,14 грн до 166 158,30 грн і які просить стягнути з відповідача на користь позивача. Окрім того, у зв`язку з вищевикладеним позивач просить суд повернути надлишково сплачену частину судового збору у сумі 1457,52 грн.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 46 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Положеннями ч.3 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено - якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) , який набрав чинності 02.04.2020 року, розділ Х Прикінцеві положення Господарського процесуального кодексу України доповнено пунктом 4 такого змісту: 4. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 46, 157, 195, 229, 256, 260, 288, 295, 306, 321, 341, 346, 349, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, апеляційного оскарження, залишення апеляційної скарги без руху, повернення апеляційної скарги, подання заяви про скасування судового наказу, розгляду справи по суті, строки, на які зупиняється провадження, подання заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами, звернення зі скаргою, оскарження рішення третейського суду, судового розгляду справи, касаційного оскарження, подання відзиву продовжуються на строк дії такого карантину. Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)

Провадження у справі відкрито ухвалою суду від 18.03.2020, заява про зменшення розміру позовних вимог отримано судом 29.04.2020, з урахуванням п.4 Прикінцевих положень Господарського процесуального кодексу України заяву подано позивачем в межах встановленого Законом строку.

Заяву прийнято судом, оскільки подання заяви про зменшення розміру позовних вимог є правом позивача, а тому подальший розгляд справи здійснюється в межах зменшених позовних вимог.

07.05.2020 на адресу суду від Плисківської сільської ради надійшла відповідь (№ 256 від 05.05.2020) на відзив.

У поданій відповіді на відзив позивач заперечує проти твердження відповідача про відсутність у нього права на звернення до суду мотивуючи це тим, що саме невиконання договорів від 04.05.2016 та 19.02.2015 спричиняється шкода Плисківській сільській раді на користь якої такі договори укладені, а отже саме позивач має право вимоги належного виконання таких договорів.

Позивач наполягає, що Плисківська сільська рада є правонаступником Великозагорівської сільської ради, Махнівської сільської ради та Сиволозької сільської ради, що відбулось внаслідок добровільного об`єднання територіальних громад.

Окрім того, позивач стверджує, що у ТОВ Плиски-Агро відсутня переплата по сплаті орендної плати, а відображена у податковій декларації за 2019 рік відповідачем сума є оплатою за користування земельними ділянками площею 610,87 га якими відповідач продовжував користуватись попри закінчення строку оренди вважаючи що сплата орендної плати за користування земельними ділянками без правовстановлюючих документів є переплатою орендної плати за користування земельними ділянками, в тому числі тими, які є предметом розгляду даної справи.

З урахуванням п.4 Прикінцевих положень Господарського процесуального кодексу України відповідь на відзив прийнято судом та долучено до матеріалів справи.

14.05.2020 до господарського суду від відповідача надійшло заперечення № 151 від 12.05.2020 на відповідь позивача на відзив.

У вказаному запереченні ТОВ Плиски-Агро просить залишити без розгляду відповідь на відзив позивача, як таку, що подана з пропущенням встановленого судом строку, вважає, що позивачем не підтверджено належними доказами отримання Плисківською сільською радою внаслідок правонаступництва прав Великозагорівської сільської ради, повторно акцентує увагу на відсутність відповідно до даних обліку Ніжинського управління ГУ ДФС недоїмки по орендній платі за ТОВ Плиски-Агро , вважає, що докази надані відповідачем на підтвердження обставин є більш вірогідними, ніж докази позивача, а тому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін суду не надходило.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Частиною 5 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України визначено, що учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або, якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, оцінивши їх в сукупності, суд встановив:

22.08.2013 між Борзнянською районною державною адміністрацією як орендодавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю Плиски-Агро як орендарем укладено договір оренди землі за умовами якого орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - невитребувані земельні частки паї на території Великозагорівської сільської ради за адміністративною межею населених пунктів сільради площею 144,8056 га в тому числі під ріллею 144,8056 га, з них невитребувані паї 142,0833 га, проектні дороги 2,7223 га (п.1-2. Договору від 22.08.2013) (том1 а.с.87-89)

Строк дії договору визначено на 10 років до 2023 року включно (п.8 Договору від 22.08.2013)

Пунктом 36 Договору від 22.08.2013 сторони погодили можливість змін умов договору у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

10.02.2015 між Борзнянською районною державною адміністрацією як орендодавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю Плиски-Агро як орендарем укладено договір оренди землі (зі змінами до договору від 22.08.2013) за умовами якого орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - невитребувані земельні частки паї на території Загорівської сільської ради за адміністративною межею населених пунктів сільради площею 118,9196 га в тому числі під ріллею 118,9196 га, з них невитребувані паї 116,1973 га, проектні дороги 2,7223 га (п.1-2. Договору)

Строк дії договору визначено до 2023 року включно (п.8); орендна плата вноситься орендарем у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що становить 57 489,85 грн/щорічно; 4790,82 грн щомісячно і вноситься на поточний рахунок власника землі - місцевий бюджет с В.Загорівка.

У розмір орендної плати входить податок за землю, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням щорічної індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Орендна плата вноситься помісячно до 30 числа протягом року (п.9-11 Договору).

Розпорядженням Борзнянської районної державної адміністрації № 183 від 04.05.2016у зв`язку з посвідченням громадянами прав власності на земельні ділянки із земель колишнього КСП Україна відповідно до договору оренди землі від 22.08.2013 за ТОВ Плиски-Агро залишено в оренді 90,7643 га ріллі земель невитребуваних паїв колишнього КСП Україна (том1 а.с. 99-100).

На виконання вищенаведеного розпорядження 04.05.2016 між Борзнянською районною державною адміністрацією як орендодавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю Плиски-Агро як орендарем укладено договір оренди землі (зі змінами до договору від 22.08.2013) за умовами якого орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - невитребувані земельні частки паї на території Великозагорівської сільської ради за адміністративною межею населених пунктів сільради площею 90,7643 га в тому числі під ріллею 90,7643 га, з них невитребувані паї 90,7643 га (п.1-2. Договору (том1 а.с.102-104).

Договір укладено на 7 років до 2023 року включно (п.8); орендна плата вноситься орендарем у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що становить 71 060,54 грн/щорічно; 5921,71 грн щомісячно і вноситься на поточний рахунок власника землі - місцевий бюджет с В.Загорівка.

У розмір орендної плати входить податок за землю, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням щорічної індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Орендна плата вноситься помісячно до 30 числа протягом року або один раз на рік (п.9-11 Договору від 04.05.2016).

Межі земельної ділянки встановлено актом визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 04.05.2016, земельну ділянку передано орендодавцю за актом приймання-передачі земельної ділянки (об`єкта оренди) від 04.05.2016, підписаного та скріпленого печатками сторін.

Додатковими угодами від 26.12.2016 до договору оренди земельної ділянки від 22.08.2013 у зв`язку з витребуванням власниками орендованих земельних ділянок невитребуваної частини (паю), сторони домовились розірвати договір від 22.08.2013 в частині оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7420880800:03:001:0023 площею 4,1732 га. та земельної ділянки з кадастровим номером 7420880800:03:001:0055 площею 4,0506 га (т.1 а.с. 134-135).

Крім того 01.06.2013 між Борзнянською районною державною адміністрацією як орендодавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю Плиски-Агро як орендарем укладено договір оренди землі за умовами якого орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - невитребувані земельні частки паї на території Плисківської сільської ради за адміністративною межею села Плиски площею 463,69 га в тому числі невитребувані паї 463,69 га (п.1-2. Договору від 01.06.2013) (том1 а.с.158-160)

Строк дії договору визначено на 10 років до 2023 року включно (п.8 Договору від 01.06.2013)

Пунктом 36 Договору від 22.08.2013 сторони погодили можливість змін умов договору у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

10.04.2014 між Борзнянською районною державною адміністрацією як орендодавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю Плиски-Агро як орендарем укладено договір оренди землі (зі змінами до договору від 01.06.2013) за умовами якого орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - невитребувані земельні частки паї на території Плисківської сільської ради за адміністративною межею села Плиски площею 423,93 га в тому числі під ріллею 423,93 га, з них невитребувані паї 423,93 га (п.1-2. Договору)

Договір укладено на 9 років до 2023 року включно (п.8); орендна плата вноситься орендарем у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що становить 220 051,71 грн/щорічно; 18 337,64 грн щомісячно і вноситься на поточний рахунок власника землі - місцевий бюджет с Плиски за вказаними у договорі реквізитами.

У розмір орендної плати входить податок за землю, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням щорічної індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Орендна плата вноситься помісячно до 30 числа протягом року (п.9-11 Договору).

10.02.2015 між Борзнянською районною державною адміністрацією як орендодавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю Плиски-Агро як орендарем укладено договір оренди землі (зі змінами до договору від 01.06.2013) за умовами якого орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - невитребувані земельні частки паї на території Плисківської сільської ради за адміністративною межею населених пунктів сільради площею 343,4161 га в тому числі під ріллею 343,4161 га, з них невитребувані паї 343,4161 га.

Договір укладено до 2023 року включно (п.8); орендна плата вноситься орендарем у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що становить 224 300,60 грн/щорічно; 18 691,72 грн помісячно і вноситься на поточний рахунок власника землі - місцевий бюджет с Плиски.

Розпорядженням Борзнянської районної державної адміністрації № 183 від 04.05.2016 у зв`язку з посвідченням громадянами прав власності на земельні ділянки із земель колишнього КСП Україна відповідно до договору оренди землі від 01.06.2013 за ТОВ Плиски-Агро залишено в оренді 310,0797 га ріллі земель невитребуваних паїв колишнього КСП Україна .

На виконання вищенаведеного розпорядження 04.05.2016 між Борзнянською районною державною адміністрацією як орендодавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю Плиски-Агро як орендарем укладено договір оренди землі (зі змінами до договору від 01.06.2013) за умовами якого орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - невитребувані земельні частки паї на території Великозагорівської сільської ради за адміністративною межею населених пунктів сільради площею 310,0797 га в тому числі під ріллею 310,0797 га, з них невитребувані паї 310,0797 га (п.1-2. Договору (том1 а.с.176-178).

Договір укладено на 7 років до 2023 року включно (п.8); орендна плата вноситься орендарем у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що становить 328 548,48 грн/щорічно; 27 379,04 грн щомісячно і вноситься на поточний рахунок власника землі - місцевий бюджет с Плиски.

У розмір орендної плати входить податок за землю, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням щорічної індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Орендна плата вноситься помісячно до 30 числа протягом року (п.9-11 Договору від 04.05.2016).

Межі земельної ділянки встановлено актом визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 04.05.2016, земельну ділянку передано орендодавцю за актом приймання-передачі земельної ділянки (об`єкта оренди) від 04.05.2016, підписаного та скріпленого печатками сторін (т.1 а.с.179).

Додатковими угодами до договору оренди земельної ділянки від 01.06.2013 у зв`язку з витребуванням власниками орендованих земельних ділянок невитребуваної частини (паю), сторони домовились розірвати договір від 01.06.2013 в частині оренди земельних ділянок з кадастровим номером 7420886000:02:000:0506 площею 3,6358 га, земельної ділянки з кадастровим номером 7420886000:02:000:0717 площею 5,0483 га, № 7420886000:02:000:0005 площею 6,1286 га, № 7420886000:02:000:0006 площею 7,0722 га, № 7420886000:02:000:0385 площею 2,7993 га, №7420886000:02:000:0434 розміром 2,8041га (т.2 а.с. 44-49).

19.02.2015 між Головним управлінням Держземагентства у Чернігівській області як орендодавцем та ТОВ Плиски-Агро як орендарем укладено договір оренди землі, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення (для ведення товарного сільськогосподарського виробництва) загальною площею 55,1531 га у тому числі 55,1531 га ріллі, яка знаходиться на території Великозагорівської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області, кадастровий номер земельної ділянки 7420880800:03:0014008.

Договір укладено на 6 років до 2021 року включно (п.8 Договору від 15.02.2015).

Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік. Станом на момент укладання договору сума орендної плати яка вноситься орендарем за використання земельної ділянки складає 44 900,05 грн. Обчислення розмірів орендної плати здійснюється з урахуванням індексів інфляції та вноситься щомісячно не пізніше 5 числа місяця наступного за звітним з дня виникнення права користування земельною ділянкою, а в разі визначення податковим законодавством інших строків (періодів) внесення плати за землю - відповідно до вимог Податкового кодексу України (п.9-11 Договору від 15.02.2015)

14.02.2017 на 18 сесії 7 скликання Плисківської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області прийнято рішення № 154-18/VII про об`єднання з територіальними громадами сіл Махнівка, Сиволож, Велика Загорівка в об`єднану територіальну громаду з адміністративним центром в селі Плиски у зв`язку з чим доручено Плисківському сільському голові звернутись до Чернігівської облдержадміністрації з пропозицією звернутись дол Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших виборів депутатів сільської ради та Плисківського сільського голови об`єднаної територіальної громади.

Вибори голови об`єднаної територіальної громади призначено постановою ЦВК № 164 від 18.08.2017 року.

Рішенням 1 сесії 7 скликання Плисківської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області від 24.11.2017 на підставі Законів України Про місцеве самоврядування і Про добровільне об`єднання територіальних громад розпочато процедуру реорганізації Великозагорівської, Махнівської, Сиволозької сільських рад правонаступником майна та обов`язків яких визначено Плисківську сільську раду, призначено членів комісії, затверджено план заходів з реорганізації вказаних рад тощо.

Частинами 2-4 статті 8 Закону України Про добровільне об`єднання територіальних громад унормовано, що повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою.Об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.

У разі об`єднання всіх територіальних громад одного району в одну об`єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об`єднаної територіальної громади, а пов`язані з таким майном права та обов`язки належать об`єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.

З дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, та розміщених поза адміністративним центром об`єднаної територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об`єднаної територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - сільські, селищні, міські ради припиняються у порядку, визначеному цим Законом.

Державну реєстрацію припинення Великозагорівської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області (код 04414804) здійснено 09.08.2018 про що внесено відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Закон не містить вичерпного переліку документів, підтверджуючих об`єднання громад, однак з огляду на наведені положення статті 8 Закону України Про добровільне об`єднання територіальних громад та наявні в матеріалах справи документи суд приходить до висновку, що внесення державним реєстратором запису про припинення Великозагорівської сільської ради свідчить про завершення такої реорганізації і набуття об`єднаною територіальною громадою (Плиськівською сільською радою) в порядку правонаступництва всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на правову позицію викладену у постанові Верховного Суду від 29.05.2019 у справі № 911/1751/17, додатково звертає увагу, що бачення відповідача щодо викладених у постанові правових висновків не відповідає обставинам даної справи.

Відповідно до частин 1, 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Статтею 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію ( Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод ) та практику Суду (Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини) як джерело права.

Відповідно до частин 1, 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Статтею 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію ( Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод ) та практику Суду (Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини) як джерело права.

Згідно зі статтею 1 Протоколу 1 до Європейської конвенції з прав людини кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном, при цьому дана стаття забороняє невиправдане втручання у володіння майном, при цьому, вказана стаття гарантує кожному право звернутися за захистом свого порушеного права володіння до суду.

Власністю в розумінні ст. 1 Першого Протоколу є і законні сподівання на отримання на підставі закону майна для забезпечення своєї діяльності (справа Компанія Пайн Веллі девелопментс ЛТД проти Ірландії (1991р.).

У рішенні Сагхінадзе та інші проти Грузії Європейський суд зауважив, що сподівання є правомірним , якщо воно ґрунтується на нормі закону або на правовому акті, що стосується відповідного майнового інтересу.

Як вбачається з аналізу статті 1 Протоколу 1 та зазначених рішень Європейського суду з прав людини вбачається, що за захистом свого права мирно володіти майном, особа може звернутися до суду не лише, якщо порушується її право власності/користування щодо рухомої чи нерухомої речі, а й права на майно, яке може в майбутньому відповідно до національного законодавства перейти у власність/користування до особи і у такої особи є всі підстави ( правомірні очікування ) вважати, що таке майно буде у її володінні/користуванні.

Юридична визначеність дає можливість учасникам суспільних відносин завбачати наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх легітимних очікуваннях (legitimate expectations), зокрема у тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право буде реалізоване. Юридичною визначеністю обумовлюється втілення легітимних очікувань, тобто досягнення бажаного результату шляхом вчинення правомірних дій з огляду на заздалегідь передбачені ймовірні наслідки

Згідно із положеннями ст. 4 Закону України Про оренду землі орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 60-р від 31.01.2018 доручено Держгеокадастру розпочати з 01.02.2018 року передачу усіх земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність відповідних об`єднаних територіальних громад, крім тих земельних ділянок, які не можуть бути передані у комунальну власність.

Метою такої передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність відповідних об`єднаних територіальних громад єв тому числі забезпеченення можливості прозоро формувати дохідну частину місцевих бюджетів в частині плати за землю.

В силу наведених положень Плисківська сільська рада є орендодавцем земельних ділянок в межах адміністративних територій, що належали Великозагорівської, Махнівської, Сиволозької сільським радам та саме новоутвореній об`єднаній територіальній громаді - Плисківській сільській раді, належить майновий інтерес щодо своєчасного отримання від орендаря платежів за вказаними договорами оренди землі.

Відповідно до частини першої статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання-відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Статтею 509 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу, зокрема, із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки, договорів та інших правочинів.

Статтею 526 цього Кодексу передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

В силу положень частини першої статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, що спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Частиною першою статті 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (статті 1 Закону України Про оренду землі ). Аналогічні положення містить і частина перша статті 93 Земельного кодексу України.

Частиною першою статті 792 Цивільного кодексу України визначено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Відповідно до статей 13, 15 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до частини першої статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно зі статтею 21 Закону України Про оренду землі , орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Пунктом 4 частини першої статті 24 Закону України Про оренду землі передбачено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.

За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Згідно з ч.1 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Відповідно до ч.1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування (стаття 79 Господарського процесуального кодексу України)

Однак, всупереч умовам договору та законодавства України, орендар орендну плату не сплатив, контррозрахунку заявленої до стягнення суми орендної плати суду не надав.

Будь-яких доказів підтверджуючих неможливість використання протягом червня-грудня 2019 року таких земельних ділянок або вчинення дій які б свідчили про повернення орендодавцеві земельних ділянок у зв`язку з неможливістю їх використання у зазначеному періоді суду також не надано.

Положеннями статті 14 Податкового кодексу України (п.14.1.72.) земельний податок - обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу)

Стаття 284 Податкового кодексу України регулює особливості оподаткування платою за землю. Поняття плати за землю наведено у підпункті 147 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, відповідно до якої платою за землю є обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.

Тобто, поняття плати за землю має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою, з іншого - є однією з форм плати за землю як загальнодержавного податку нарівні з земельним податком.

За своєю економічною сутністю орендна плата є доходом власника земельної ділянки, платіж повинен включати як земельний податок, так і плату за користування земельною ділянкою як об`єктом отримання економічної вигоди, а у разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю має сплачуватись за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.10.2019 у справі №815/4222/15)

Враховуючи наведене посилання відповідача на відомості Ніжинського управління ГУ ДПС у Чернігівській області про відсутність недоїмки не можуть бути підтвердженнями відсутності заборгованості по орендній платі перед позивачем.

Доказів здійснення відповідачем оплати за користування земельними ділянками протягом червня-грудня 2019 суду не надано

Таким чином, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 166 158,30 грн заборгованості з орендної плати за землю.

Європейський суд з прав людини у рішенні в справі Серявін та інші проти України вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Решта доводів сторін, в тому числі викладених у відзиві на позов, заявах, поданих до матеріалів справи документах ретельно досліджені судом, і наведених вище висновків суду не спростовують.

Відповідно до частини 2 статті 123 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Стаття 7 Закону України від 08.07.2011 №3674-VІ Про судовий збір , зі змінами до нього, містить вичерпний перелік пунктів, за якими повертається сплачена сума судового збору.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України Про судовий збір сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

За подання позовної заяви про стягнення з відповідача на користь позивача 166 158,30 грн заборгованості позивач повинен був сплатити судовий збір у розмірі 2492,37 грн (166 158,30 грн *1,5%)

Враховуючи, що позивачем зменшено позовні вимоги до 166 158,30 грн та фактичну оплату судового збору в розмірі 3949,89 грн при поданні позову до суду, суд приходить висновку про наявність підстав для задоволення клопотання позивача про повернення частини сплаченої суми судового збору у розмірі 1457,52 грн (3949,89 грн - 2492,37 грн).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача 2492,37 грн судового збору.

Керуючись ст. 42, 73-80, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, ст. 7 Закону України Про судовий збір , господарський суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Плиски-Агро , (вул. Незалежності, 6-А, с. Плиски, Борзнянського району, Чернігівської області, 16453, код ЄДРПОУ 34275671) на користь Плисківської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області (вул. Незалежності, 33, с. Плиски, Борзнянського району, Чернігівської області, 16453, код ЄДРПОУ 04414885) 166 158,30 грн заборгованості по орендній платі та 2492,37 грн судового збору

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

3. Повернути Плисківській сільської ради Борзнянського району Чернігівської області (вул. Незалежності, 33, с. Плиски, Борзнянського району, Чернігівської області, 16453, код ЄДРПОУ 04414885) з Державного бюджету України 1457,52 грн судового збору, перерахованого згідно платіжного доручення № 204 від 19 лютого 2020 року на суму 3949,89грн, оригінал якого знаходиться в матеріалах справи №927/215/20 Господарського суду Чернігівської області.

Дане рішення є підставою для повернення судового збору з Державного бюджету України.

Повний текст рішення складено та підписано 18 травня 2020 року

Рішення набирає законної сили в строк і в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строки визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя М.В. Фесюра

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення18.05.2020
Оприлюднено19.05.2020
Номер документу89269299
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/215/20

Рішення від 18.05.2020

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Фесюра М.В.

Ухвала від 06.04.2020

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Фесюра М.В.

Ухвала від 18.03.2020

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Фесюра М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні