15/253-ПД-06
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2007 р. № 15/253-ПД-06
Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі:
головуючий суддяМуравйов О. В.
суддіПолянський А. Г.Фролова Г. М.
розглянувшикасаційну скаргуФермерського господарства "Марія"
на постановуЗапорізького апеляційного господарського суду від 17.04.2007 року
по справі№ 15/253-пд-06 Господарського суду Херсонської області
за позовомФермерського господарства "Марія"
доХерсонської міської ради
проспонукання до продовження строку дії договору
За участю представників сторін:
від позивача: Коновалов Д.Г. –дов. від 29.11.2006 року
від відповідача:не з'явився
Ухвалою Вищого господарського суду України від 25.06.2007 року касаційна скарга Фермерського господарства "Марія" була прийнята до провадження новоутвореною колегією суддів у наступному тимчасовому складі: головуючий –Муравйов О. В., судді Полянський А. Г., Ходаківська І. П., а розгляд справи був призначений на 07.08.2007 року.
У зв'язку з виходом судді Фролової Г. М. з відпустки, справа № 15/253-пд-06 розглядається колегією суддів у постійному складі, утвореному розпорядженням від 25.08.2005 року № 02-20/13 Заступника Голови Вищого господарського суду України, у складі: головуючий –Муравйов О. В., судді Полянський А. Г., Фролова Г. М.
Відводів зазначеному складу колегії суддів не заявлено.
Представник відповідача в судове засідання 07.08.2007 року не з'явився, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлений заздалегідь належним чином.
Оскільки ухвалою Вищого господарського суду України від 25.06.2007 року явка представників сторін обов'язковою не визнавалася, додаткові документи від них не витребувалися, з врахуванням особливостей розгляду скарги судом касаційної інстанції, передбачених ст. 1117 ГПК України, колегія суддів вважає, що неявка представника відповідача не перешкоджає розгляду справи за наявними матеріалами відповідно до ст. 75, 1115 ГПК України.
За згодою позивача в судовому засіданні 07.08.2007 року було оголошено вступну і резолютивну частини постанови Вищого господарського суду України.
Як вбачається з матеріалів справи, Фермерське господарство "Марія" звернулось до Господарського суду Херсонської області з позовом, в якому просить зобов'язати Херсонську міську раду поновити строк дії договору оренди земельної ділянки № 194 від 20.01.2000 року.
Рішенням Господарського суду Херсонської області від 18.01.2007 року по справі № 15/253-пд-06 (суддя Клепай З. В.) позовні вимоги Фермерського господарства "Марія" задоволені повністю: вирішено вважати договір оренди земельної ділянки №194 від 20.01.2000 року, укладений між Херсонською міською радою та Фермерським господарством "Марія", продовженим до 22.03.2010 року; стягнуто з Херсонської міської ради на користь Фермерського господарства "Марія" 85 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Постановою Запорізького апеляційного господарського суду від 17.04.2007 року (головуючий суддя Антонік С. Г., судді Кагітіна Л. П., Юхименко О. В.) апеляційна скарга Херсонської міської ради задоволена: рішення Господарського суду Херсонської області від 18.01.2007 року по справі №15/253-пд-06 скасовано. Постановлено нове рішення, яким Фермерському господарству "Марія" відмовлено в задоволенні позову повністю; стягнуто з Фермерського господарства "Марія" на користь Херсонської міської ради 42,50 грн. державного мита за апеляційний перегляд.
Не погоджуючись з прийнятою по справі постановою, Фермерське господарство "Марія" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 17.04.2007 року по справі № 15/253-пд-06 скасувати, а справу передати на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Відзив Херсонської міської ради на касаційну скаргу не наданий, що не перешкоджає її розгляду за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, касаційну скаргу, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла наступного висновку.
Як встановлено апеляційним господарським судом, 20.03.2000 року між Виконавчим комітетом Херсонської міської ради та Фермерським господарством "Марія" укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого до позивача перейшло право користування на умовах оренди земельною ділянкою загальною площею 0,0020 га, яка знаходиться у м. Херсоні по пр. Ушакова (в районі ЦУМу) під розміщення павільйону з продажу квітів.
Вказаний договір зареєстрований у Херсонській міській філії Державного підприємства "Херсонський регіональний центр державного земельного кадастру", про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис від 20.03.2000 року за № 194.
Пунктом 2.2 договору встановлено, що договір укладається строком на 5 (п'ять) років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі зацікавлена сторона повинна повідомити письмово другу сторону про бажання пролонгації договору на новий строк не пізніше, ніж за один місяць до закінчення строку договору.
Рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 21.06.2000 року №241 "Про вилучення, відведення у постійне користування та надання в оренду земельних ділянок і внесення змін до рішень міськвиконкому", розмір орендованої земельної ділянки зменшено до 0,0012 га.
Як встановлено господарськими судами першої та апеляційної інстанцій, листом від 03.02.2005 року Фермерське господарство "Марія" звернулось до Виконавчого комітету Херсонської міської ради з проханням продовжити строк дії договору оренди.
Як встановлено апеляційним господарським судом, питання поновлення договору оренди спірної земельної ділянки було розглянуте на засіданні постійної комісії міської ради з питань використання та відчуження об'єктів комунальної власності та регулювання земельних відносин і вирішено відмовити позивачу у поновленні договору оренду у зв'язку із закінченням його строку. Про прийняте рішення позивача було повідомлено листом від 21.03.2005 року №19-2-15. Даний лист був отриманий Фермерським господарством "Марія" того ж дня, про що міститься відмітка на листі.
31.03.2005 року XXIII сесією Херсонської міської ради ІV скликання прийнято рішення №775, пунктом 6.181 якого вирішено відмовити Фермерському господарству "Марія" у продовження строку дії договору оренди земельної ділянки площею 12 кв. м по пр. Ушакова, 49 (у районі ЦУМу) під розміщення кіоску із продажу квітів у зв'язку з закінченням строку дії договору оренди.
Як зазначено вище, Фермерське господарство "Марія" звернулось до Господарського суду Херсонської області з позовом про поновлення строку дії договору оренди земельної ділянки від 20.03.2000р. на новий термін, вважаючи відмову відповідача у поновлення договору оренди незаконною.
Вищий господарський суд України погоджується з апеляційним господарським судом в тому, що підстав для задоволення позовних вимог Фермерського господарства "Марія" в даному випадку немає, з огляду на таке.
Так, відповідно до ст. 3 Закону України "Про оренду землі" та ст. 93 Земельного кодексу України, оренда землі - це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідної орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Згідно ст. 5 Закону України "Про оренду землі" та ст. 12 Земельного кодексу України, орендодавцями земельних ділянок, що перебувають в комунальній власності, є органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради.
Порядок передачі земельної ділянки передбачений ст. 124 Земельного кодексу України: передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до ч. 3 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.
Як вже було зазначено вище, відповідач, як власник землі, який користується своєю власністю на свій розсуд, не виявив бажання продовжити з Фермерським господарством "Марія" договору оренди земельної ділянки, про що виніс відповідне рішення. Дане рішення було отримано позивачем 14.04.2005 року, про що стоїть відмітка про отримання на оригіналі рішення (належним чином засвідчена копія рішення міститься в матеріалах справи), тобто у місячний термін, передбачений ст. 33 Закону України "Про оренду землі".
Колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з апеляційним господарським судом в тому, що передача земельної ділянки у власність чи користування, відповідно до ст. 123 та ст. 124 Земельного кодексу України, є правом орендодавця, а не його обов'язком.
Отже, у разі якщо орендодавець не бажає передавати землю в оренду, підстави, що визнається касаційною інстанцією, для спонукання відповідача продовжити термін дії раніше укладеного договору відсутні.
Відповідно до п. 12 Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 25.05.2000 року №02-5/237, орендар за попереднім договором має право звернутися до господарського суду із заявою про спонукання орендодавця продовжити дію цього договору на новий термін та про визнання договору з новим орендарем недійсним, якщо після закінчення строку дії договору оренди орендодавець передав спірне майно в оренду іншій особі.
Як встановлено Запорізьким апеляційним господарським судом, Херсонська міська рада не має наміру передавати спірну земельну ділянку іншій особі, тому, з чим погоджується Вищий господарський суд України, у позивача відсутнє переважне право на поновлення договору оренди землі, оскільки таке право виникає, відповідно до ст.27 Закону України "Про оренду землі", лише у випадку подальшої передачі землі в оренду.
З огляду на викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що апеляційний господарський суд цілком вірно прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Фермерського господарства "Марія", у зв'язку з чим правомірно скасував рішення місцевого господарського суду через порушення останнім при прийнятті рішення норм матеріального права.
З урахуванням викладеного, Вищий господарський суд України вважає, що підстав для скасування постанови Запорізького апеляційного господарського суду від 17.04.2007 року в даному випадку немає, а тому касаційна скарга Фермерського господарства "Марія" задоволенню не підлягає.
Інші доводи, викладені Фермерським господарством "Марія" в касаційній скарзі, не приймаються Вищим господарським судом України, оскільки вони зводяться до переоцінки встановлених апеляційним господарським судом обставин справи, що не входить до компетенції суду касаційної інстанції.
Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Касаційну скаргу Фермерського господарства "Марія" залишити без задоволення.
Постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 17.04.2007 року по справі № 15/253-пд-06 залишити без змін.
Головуючий суддя
О. В. Муравйов
Судді
А. Г. Полянський
Г. М. Фролова
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2007 |
Оприлюднено | 03.09.2007 |
Номер документу | 893213 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Муравйов O.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні