Провадження № 2/522/198/20
Справа № 522/621/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2020 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого судді - Домусчі Л.В.,
за участю секретар судового засідання - Вадуцкої В.І.,
розглянувши у судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Будинок Чижевича до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
До суду 14 січня 2020 року надійшов позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Будинок Чижевича , пред`явлений до ОСОБА_1 , за яким просили стягнути із відповідачки на їх користь заборгованість за надані послуги у розмірі 43 903 грн. (сорок три тисячі дев`ятсот три гривень) та витрати по сплаті судового збору у розмірі 2760, 50 грн. (дві тисячі сімсот шістдесят гривень 50 копійок).
Згідно обґрунтувань позову, на балансі ОСББ Будинок Чижевича знаходиться житловий будинок, розташований за адресою АДРЕСА_1 . Відповідачка ОСОБА_2 є власником декількох об`єктів нерухомості за вказаною адресою, а саме: квартири АДРЕСА_2 на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 24318031 від 10.09.2015 року; квартири АДРЕСА_3 на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 19370021 від 16.02.20215 року; нежитлового приміщення № НОМЕР_1 на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 19370867 від 16.02.2015 року. Посилались на те, що за період із 01 березня 2017 року по 30 вересня 2019 року відповідачка систематично порушувала свої зобов`язання за сплати встановлених рішенням загальних зборів ОСББ внесків на утримання будинку, унаслідок чого у неї виникла заборгованості у розмірі 43 903, 10 грн..
Ухвалою суду від 23.01.2020 року позов було залишено без руху та надано строк на усунення недоліків позову. Недоліки позову були усунуті 10.02.2020 року.
Ухвалою суду від 11.02.2020 року провадження у справі було відкрито та призначено до розгляду в спрощеному позовному провадженні в судовому засіданні 04.03.2020 року.
У зв`язку з неявкою сторін 04.03.2020р. розгляд справи був відкладений на 29.04.2020 р..
У судовому засіданні 29.04.2020 року були присутні представники позивача: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , також з`явився представник відповідачки - адв. ОСОБА_6 .. Сторона позивача позовні вимоги підтримала та просила задовольнити. Сторона відповідача заперечувала проти позову, просила відмовити, заявила до суду клопотання про витребування доказів.
Ухвалою суду від 29.04.2020 року в задоволені клопотання представника відповідача - адвоката Попова М.С. про витребування доказів було відмовлено.
Розгляд справи відкладено на 18.05.2020 року. У судовому засіданні 18.05.2020 року були присутні представники позивача: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , також з`явився представник відповідачки - адв. ОСОБА_6 ..
Представники позивача позовні вимоги підтримали та просили задовольнити, посилаючись на те, що відповідачка свої зобов`язання з оплати наданих послуг належним чином не виконує, у зв`язку з чим у неї виникла заборгованість. Представник ОСОБА_5 додатково посилався на те, що ОСББ не є управителем і не є надавачем даних послуг, а існування заборгованості відповідачем не спростовано.
Представник відповідача адв. ОСОБА_6 у судовому засіданні заперечував проти вимог та просив відмовити, посилаючись на те, що ОСББ не надає належним чином відповідні послуги.
Суд, вивчивши наявні у справі докази, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Із матеріалів справи судом встановлено, що на балансі ОСББ Будинок Чижевича знаходиться житловий будинок, розташований за адресою АДРЕСА_1 .
Відповідачка ОСОБА_2 є власником декількох об`єктів нерухомості за вказаною адресою, а саме:
- квартири АДРЕСА_2 на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 24318031 від 10.09.2015 року;
- квартири АДРЕСА_3 на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 19370021 від 16.02.20215 року;
- нежитлового приміщення №502 на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 19370867 від 16.02.2015 року.
Згідно пункту 1 Статуту ОСББ Будинок Чижевича створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_4 , відповідно до Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку .
Відповідно до пункту 3 розділу 2 Статуту, завданням та предметом діяльності об`єднання є, зокрема: належне утримання будинку та прибудинкової території; забезпечення реалізації прав власників приміщень будинку на володіння та користування спільним майном; забезпечення сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
У відповідності до п.1 розділу 4 Статуту, джерелами фінансування є кошти об`єднання, які складаються з, зокрема, внесків та платежів співвласників. У відповідності до п.2 вказаного розділу, сплата встановлених загальними зборами об`єднання внесків та платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного фондів, у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами об`єднання, є обов`язковою для всіх співвласників.
Згідно з п.2 розділу 4 Статуту частка співвласника в загальному обсязі внесків та платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного та капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна встановлюється пропорційно до загальної площі житлових та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Управління загальним та неподільним майном житлового комплексу ОСББ Будинок Чижевича здійснюється через його статутні органи, інших доказів суду не надано.
Згідно п.1 розділу 3 Статуту ОСББ, органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління та ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори.
До виключної компетенції загальних зборів згідно Статуту належить, зокрема: визначення порядку, сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком.
Протоколом Загальних зборів ОСББ №27/02/17 від 27.02.2017 року було затверджено кошторис та розмір внесків на відшкодування витрат із утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території та розмір внесків на відшкодування витрат із вивезення твердого побутового сміття, обов`язкових до сплати всіма власниками квартир та нежитлових приміщень у будинку, у наступних розмірах: - 2,5 грн. за 1 кв.м. загальної площі квартири за місяць;
- 4,0 грн. за 1 кв.м. загальної площі квартири за місяць;
- 11,50 грн. за місяць з 1 зареєстрованої особи - на відшкодування витрат на вивіз твердого побутового сміття.
Суд вбачає, на вказаних загальних зборах ОСББ була присутня відповідача та проголосувала за прийняття вказаного рішення, що підтверджується наявністю її підпису в вказаному протоколі.
Згідно матеріалів справи, відповідачка свої зобов`язання з оплати внесків та платежів, визначених ОСББ, не виконує належним чином, у зв`язку з чим у неї за період із 01 березня 2017 року по 30 вересня 2019 року виникла заборгованість у розмірі 43 903, 10 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку .
Відповідно до статті 10 Закону України від 29 листопада 2001 року N 2866-III Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - Закон) (в редакції чинній на дату створення ОСББ) органами управління об`єднання є загальні збори його членів, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори.
За змістом статті 10 Закону рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Згідно з статтею 12 цього Закону, управління неподільним та загальним майном житлового комплексу об`єднання може здійснювати у формі: управління неподільним та загальним майном через статутні органи об`єднання; передачі всіх або частини функцій по управлінню неподільним та загальним майном житлового комплексу юридичній особі за договором; делегування визначених статутом повноважень по управлінню неподільним та загальним майном житлового комплексу асоціації. Форма управління неподільним та загальним майном житлового комплексу може бути змінена в будь-який час у встановленому цим Законом порядку.
Відповідно до частини 6 статті 13 зазначеного Закону у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Відповідно до статті 16 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання, зокрема: встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.
У свою чергу, співвласник зобов`язаний виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі (стаття 15 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ).
Згідно із статтею 17 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право, зокрема: вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, утому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.
Відповідно до статті 3 ЦК України принципи справедливості, добросовісності та розумності є однією із фундаментальних засад цивільного права, спрямованою, у тому числі, на утвердження у правовій системі України принципу верховенства права. При цьому добросовісність означає прагнення особи сумлінно використовувати цивільні права та забезпечити виконання цивільних обов`язків, що зокрема підтверджується змістом частини третьої статті 509 цього Кодексу.
Отже, законодавець, навівши у тексті ЦК України зазначений принцип, установив у такий спосіб певну межу поведінки учасників цивільних правовідносин, тому кожен із них зобов`язаний сумлінно здійснювати свої цивільні права та виконувати цивільні обов`язки, у тому числі передбачати можливість завдання своїми діями (бездіяльністю) шкоди правам та інтересам інших осіб. Цей принцип не є суто формальним, оскільки його недотримання призводить до порушення прав та інтересів учасників цивільного обороту.
У силу положень ст. 319 ЦК України власність зобов`язує.
Згідно з положеннями ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ст. 151 ЖК України громадяни, які мають у приватній власності жилий будинок (квартиру), зобов`язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку придомову територію.
Згідно ст. 360 ЦК України співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.
Відповідно до ст. 162 ЖК України плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін. Плата за комунальні послуги береться, крім квартирної плати, за затвердженими в установленому порядку тарифами. Строки внесення квартирної плати і плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін.
Відповідно до статі 1 Законом України Про житлово-комунальні послуги , житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Статтею 13 Закону України від 9 листопада 2017 року N 2189-VIII "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій включають в себе: прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території; санітарно-технічне обслуговування; обслуговування внутрішньобудинкових мереж; утримання ліфтів; освітлення місць загального користування; поточний ремонт; вивезення побутових відходів тощо.
Відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 року N 869, тариф на ці послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням Типового переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого вказаною постановою Кабінету Міністрів України. Перелік послуг за кожним будинком погоджується у договорі на надання цих послуг, який укладається між споживачами та підприємством, організацією тощо, які надають ці послуги.
Отже, законодавство, яке регулює порядок забезпечення співвласниками багатоквартирного будинку утримання та експлуатацію багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку (управління багатоквартирним будинком), передбачає, що внески і платежі на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна є складовою частиною внесків та платежів співвласників як витрат на управління багатоквартирним будинком.
Частиною першою статті 16 Закону України Про житлово-комунальні послуги визначено, що порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.
За пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України Про житлово-комунальні послуги споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Згідно із частиною другою статті 7 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонту, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно його частки співвласника.
Серед обов`язків співвласників багатоквартирного будинку, визначених у статті 7 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , є наступні: виконання рішення зборів співвласників; своєчасна оплата за спожиті житлово-комунальні послуги.
Таким чином, Закон покладає обов`язок утримання квартири та сплати житлово-комунальних послуг на власника квартири та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
Відповідачка не спростувала, що користувалась наданими ОСББ послугами, між тим своєчасно не здійснювала оплату за них.
Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини першої, другої статті 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідачем не надано відповідних доказів на спростовування факту надання їй, як власнику квартир та нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку, відповідних послуг ОСББ Будинок ОСОБА_7 , або ж надання послуг іншою особою, а також надання таких послуг неналежним чином.
Також відповідачем не було надано доказів на спростування наявної заборгованості по сплаті послуг утримання будинку та прибудинкової території, а також розрахунку наявної заборгованості та доказів на погашення заборгованості, яка утворилася у зв`язку із неналежним виконанням зобов`язань з оплати наданих послуг.
Таким чином, ОСББ Будинок Чижевича , яке створено власниками квартир в будинку за адресою АДРЕСА_1 , із метою управління і забезпечення експлуатації нерухомого майна, фактично здійснювало управління вказаним житловим будинком та несло витрати по його утриманню, а відповідач, яка є власником нерухомості у цьому будинку, не відмовлялась від вказаних послуг, отримувала їх, проте не оплачувала їх вартість, а тому наявні підстави для стягнення заявленої позивачем заборгованості за період із березня 2017 року по вересень 2019 року.
При цьому, суд вбачає, що ОСББ зверталось до Приморського районного суду м. Одеси із заявою про видачу судового наказу про стягнення відповідної заборгованості з ОСОБА_2 та судом 07.10.2019 року було видано відповідний судовий наказ (справа №522/16208/19), який у подальшому ухвалою суду від 29.11.2019 року було скасовано.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої постановлено рішення, суд присуджує з другої сторони всі судові витрати.
Згідно ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
По даній справі позивач просить стягнути судовий збір. Суд вбачає, що позивачем сплачено судовий збір на суму 2102 грн. згідно платіжного доручення №19 від 13.01.2020 року, дані кошти належним чином підтверджені, та підлягають стягнення з відповідача.
Керуючись ст. ст. 11- 16, 256, 261, 264, 267, 509-510, 525, 526-527, 614, 625, 627, 901, 903 ЦК України, ст.ст. 20, 21 Закону України Про житлово-комунальні послуги , ст. ст. 7, 10, 13, 20 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , ст.ст. 4, 10-13, 19, 43, 49, 76-81, 89, 95, 223, 247, 258-259, 265, 268, 274, 279, 353-354 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Будинок Чижевича (код ЄДРПОУ 40585403, місцезнаходження м. Одеса, вул. Військовий узвіз, буд. 18) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації АДРЕСА_5 ) про стягнення заборгованості - задовольнити .
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації АДРЕСА_5 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Будинок Чижевича (код ЄДРПОУ 40585403, місцезнаходження м. Одеса, вул. Військовий узвіз, буд. 18) заборгованість за наданні послуги у розмірі 43 903 грн. (сорок три тисячі дев`ятсот три гривень) та витрати по сплаті судового збору у розмірі 2760, 50 грн. (дві тисячі сімсот шістдесят гривень 50 копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів (ст.ст.354,355,ЦПК України). Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені ст. 284, 354 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину (Розділ XII доповнено пунктом 3 згідно із Законом № 540-IX від 30.03.2020).
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справи витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу (п.15.5 Розділу XII Перехідні положення ЦПК України
Повний текст рішення суду складено 20 травня 2020 року.
Суддя Домусчі Л. В.
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 18.05.2020 |
Оприлюднено | 22.05.2020 |
Номер документу | 89360002 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Домусчі Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні