Рішення
від 19.05.2020 по справі 379/1487/18
ТАРАЩАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 379/1487/18

2-др/379/3/20

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.05.2020 року Таращанський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Зінкіна В.І.,

за участю секретаря судового засідання Штельмах А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тараща, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, справу за заявою представника відповідачів - АБ Архипенка в особі керуючого Архипенка Олександра Анатолійовича про ухвалення додаткового рішення про стягнення судових витрат,

ВСТАНОВИВ:

19.11.2019 представник відповідачів АБ Архипенка в особі керуючого Архипенка О.А. звернувся до суду із заявою про ухвалення додаткового рішення у цивільній справі №379/1487/18 за уточненим позовом товариства з обмеженою відповідальністю Інтерагроінвест до ОСОБА_1 , фермерського господарства Даценко про визнання недійним договору емфітевзису та поновлення договору оренди земельної ділянки, в частині стягнення з позивача на користь відповідача ФГ Даценко судових витрат, що складаються з витрат по наданню правничої допомоги у розмірі 27715 грн.

В обґрунтування заяви зазначає, що рішенням Таращанського районного суду від 14.11.2019 відмовлено у задоволенні зазначеного позову. При ухваленні судом рішення не було вирішено питання про судові витрати, які відповідачі понесли при розгляді справи судом. Про стягнення судових витрат із позивача представником відповідачів було заявлено під час розгляду даної справи судом. Просить ухвалити додаткове судове рішення про стягнення судових витрат в сумі 27715 грн згідно розрахунку, який додається до заяви. На підтвердження витрат на професійну правничу допомогу надав наступні документи: копію меморіального ордеру від 07.10.2019, копію платіжного доручення № 67 від 15.02.2019, копію платіжного доручення № 91 від 25.03.2019, копію платіжного доручення № 108 від 16.05.2019, копію платіжного доручення № 115 від 02.07.2019, копію договору про надання професійної правничої допомоги № 01/12-2018 від 27.11.2018 з додатками, акт від 18.11.2019 приймання-передачі наданої професійної правничої допомоги до договору № 01/12-2018 від 27.11.2018, розрахунок витрат на правничу допомогу від 18.11.2019, копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, копію ордера, копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, скріншот сторінки Гугл Мапс .

У поданому запереченні на заяву представник позивача зазначає, що у всіх доданих розрахункових документах не міститься інформації про те, що оплата проводилась за надані послуги саме по справі № 379/1487/18, а посилання на договір № 01/12-2018 від 27.11.2018 не дає можливості підтвердити, що правова допомога адвокатом надається саме по даній справі. Крім того, платіжне доручення від 16.05.2019 на суму 8100 грн вже додавалося АБ Архипенка до заяви про ухвалення додаткового рішення у справі № 379/1437/18. Також, в самому договорі № 01/12-2018 від 27.11.2018 не зазначено номер справи 379/1487/18, відтак немає підстав, що доданий договір про надання правничої допомоги укладений для надання послуг адвокатами саме по вказаній справі. Акт приймання-передачі наданої професійної правничої допомоги до договору № 01-12/2018 від 18.11.2019 на суму 27715 грн датований 18.11.2019, а оплати відповідно до платіжних доручень датовані ранішою датою ніж акт, що є неправомірним та не відповідає умовам договору. Відповідно до постанови КАС ВС від 04.11.2019 року справа № 9901/264/19 витрати адвоката на поїздки до суду не відшкодовуються як професійна правнича допомога. В зв`язку з чим просить відмовити у задоволенні заяви у повному обсязі, а у разі якщо суд знайде підстави для задоволення заяви - зменшити розмір витрат на правничу допомогу виходячи з принципу співмірності та розумності судових витрат.

Представник позивача у судовому засіданні в режимі відеоконференції заперечувала проти задоволення заяви. Витрати документально не підтверджені. Розрахункові документи датовані раніше, аніж акт про приймання-передачу наданої професійної правничої допомоги. В договорі передбачено порядок, що оплата проводиться після складання акту. У платіжних документах нема розмежування по сумам, не зазначено, що оплата проводиться саме по цій справі. Транспортні витрати не можна віднести до будь-якого виду правничої допомоги. Прохала відмовити у стягненні витрат на правову допомогу. У разі, якщо суд прийме рішення про стягнення вказаних витрат, прохала зменшити суму.

Відповідачі у судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належно.

Представник відповідачів АБ Архипенка в особі керуючого Архипенка О.А.у судовому засіданні в режимі відеоконференції заяву підтримав у повному обсязі.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що рішенням Таращанського районного суду Київської області від 14.11.2019 у цивільній справі № 379/1487/18 за уточненим позовом товариства з обмеженою відповідальністю Інтерагроінвест до ОСОБА_1 , фермерського господарства Даценко про визнання недійним договору емфітевзису та поновлення договору оренди земельної ділянки - відмовлено у повному обсязі.

При винесенні вказаного рішення, судом не вирішено питання про розподіл судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, а саме витрат понесених відповідачем на професійну правничу допомогу, оскільки представником відповідачів до закінчення судових дебатів зроблено відповідну заяву.

В силу ч.ч. 2, 3 ст. 246 ЦПК України для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше двадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 270 цього Кодексу.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 270 ЦПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) стосовно певної позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або які дії треба виконати; 3) судом не вирішено питання про судові витрати; 4) суд не допустив негайного виконання рішення у випадках, встановлених статтею 430 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 вказаної статті заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення.

Відповідно до ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи, а згідно з п.1 ч.3 ст. 133 цього Кодексу - до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

Частиною 8 ст. 141 ЦПК України передбачено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Згідно ч.2 ст. 137 ЦПК України, за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Відповідно до ч. 3 ст. 137 ЦПК України, для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 134 ЦПК України разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи. У разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору.

Відповідно до ч. 9 ст. 83 ЦПК України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.

Відповідно до постанови Верховного Суду від 15.04.2020 у справі № 199/3939/18-ц провадження № 61-15441св19 при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує ЄСПЛ, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Зокрема, у рішеннях від 12 жовтня 2006 року у справі Двойних проти України (§ 80), від 10 грудня 2009 року у справі Гімайдуліна і інших проти України (§§ 34-36), від 23 січня 2014 року у справі East/West Alliance Limited проти України , від 26 лютого 2015 року у справі Баришевський проти України (§ 95) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим.

На підтвердження понесених витрат на правову допомогу в розмірі 27715 грн представником відповідачів - адвокатом Архипенком О.А. подано:

розрахунок витрат на правничу допомогу у справі № 379/1487/18;

копію акту від 18.11.2019 приймання-передачі наданої професійної правничої допомоги до договору № 01/12-2018 від 27.11.2018;

копію договору про надання професійної правничої допомоги № 01/12-2018 від 27.11.2018;

копію додаткової угоди № 1/1 від 28.11.2018 до договору про надання професійної правничої допомоги № 01/12-2018 від 27.11.2018 ;

копію додатку № 2 від 27.11.2018 до договору про надання професійної правничої допомоги № 01/12-2018;

роздруківка карти Google;

копію меморіального ордеру від 07.10.2019;

копію платіжного доручення № 67 від 15.02.2019;

копію платіжного доручення № 91 від 25.03.2019;

копію платіжного доручення № 108 від 16.05.2019;

копію платіжного доручення № 115 від 02.07.2019;

копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю серія ЧК № 000648;

копію ордеру серії ЧК № 46531;

докази направлення витрат на професійну правничу допомогу позивачу.

Суд, з урахуванням наявності в провадженні Таращанського районного суду Київської області, а також Київського апеляційного суду низки позовів ТОВ Інтерагроінвест до ФГ Даценко , вважає обґрунтованими доводи представника позивача про те, що з наданих документів, а саме ордеру, договору, платіжних доручень не вбачається по якій саме справі надано правову допомогу, а також отримані кошти. З меморіальних ордерів вбачається, що кошти виплачені за юридичні послуги згідно договору без зазначення номеру справи, по якій надавалася правова допомога.

Крім того, платіжні доручення № 67 від 15.02.2019, № 91 від 25.03.2019, № 108 від 16.05.2019, № 115 від 02.07.2019 не містять інформації про те, що зазначені в них суми є оплатою послуг адвоката саме по справі № 379/1437/18 за позовом ТОВ Інтерагроінвест до ОСОБА_2 та ФГ Даценко .

Не надано підтвердження понесених витрат саме у зазначеній сумі за участь представника в судовому засіданні.

Відповідно до постанови КАС ВС від 04.11.2019 року справа № 9901/264/19, виїзд адвоката до суду не може бути віднесено до жодного з видів правничої допомоги, які передбачені статтями 1, 19 Закону № 5076-VI. А тому, витрати на здійснення вказаних видів робіт не можуть бути відшкодовані у якості витрат на професійну правничу допомогу.

Отже, вимоги про стягнення транспортних витрат адвоката на поїздки до Таращанського районного суду Київської області задоволенню не підлягають.

При таких обставинах, з урахуванням відсутності підтверджень витрат на правову допомогу саме у цивільній справі № 379/1487/18, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні вимог про стягнення витрат на правову допомогу у повному обсязі.

На підстави викладеного, керуючись статтями 83, 127, 133, 137, 141, 212, 246, 263-265, 270, 352, 354-355 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Відмовити у повному обсязі у стягненні з товариства з обмеженою відповідальністю Інтерагроінвест на користь ФГ Даценко витрат, пов`язаних з професійною правничою (правовою) допомогою.

Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на додаткове рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.

Відповідно до п. 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Цивільного процесуального кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), процесуальні строки, визначені статтею 354 Цивільного процесуального кодексу України для апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.

У відповідності до п.п. 15.5) п. 15 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в редакції, яка набрала чинності з 15.12.2017, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Таращанський районний суд Київської області.

Головуючий:В. І. Зінкін

СудТаращанський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення19.05.2020
Оприлюднено23.05.2020
Номер документу89379083
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —379/1487/18

Постанова від 07.07.2021

Цивільне

Київський апеляційний суд

Головачов Ярослав Вячеславович

Ухвала від 08.06.2021

Цивільне

Київський апеляційний суд

Головачов Ярослав Вячеславович

Ухвала від 02.06.2021

Цивільне

Київський апеляційний суд

Шахова Олена Василівна

Постанова від 03.03.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Лідовець Руслан Анатолійович

Постанова від 28.01.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Лідовець Руслан Анатолійович

Ухвала від 03.07.2020

Цивільне

Київський апеляційний суд

Головачов Ярослав Вячеславович

Рішення від 19.05.2020

Цивільне

Таращанський районний суд Київської області

Зінкін В. І.

Ухвала від 15.05.2020

Цивільне

Таращанський районний суд Київської області

Зінкін В. І.

Ухвала від 14.05.2020

Цивільне

Таращанський районний суд Київської області

Зінкін В. І.

Ухвала від 04.05.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Лідовець Руслан Анатолійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні