ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
м. Суми
14.05.2020 Справа № 920/433/18
Господарський суд Сумської області у складі судді Соп`яненко О.Ю., при секретарі судового засідання Молодецькій В.О., розглянувши матеріали справи №920/433/18 порушеної за заявою боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант-2010" в особі голови ліквідаційної комісії Удовенко Романа Петровича про порушення провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант-2010"(40022, м.Суми, вул.Тополянська,9, код ЄДРПОУ 23820177),
За участю представників:
Представник ліквідатора - арбітражний керуючий Жмакін С.А.
Кредитор ГУ ДПС у Сумській області - не прибув
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Сумської області від 19.06.2018 порушено провадження у справі № 920/433/18 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант-2010" (код ЄДРПОУ 23820177), відповідно до процедури, передбаченої ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановою господарського суду Сумської області від 25.06.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Гарант-2010" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії Удовенко Романа Петровича.
Повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури було оприлюднено 27.06.2018 року на офіційному сайті Вищого господарського суду України та встановлено граничний строк на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника до 26.07.2018.
В судове засідання 14.05.2020 призначено до розгляду скаргу АТ "Укрсоцбанк" № 13.2-01/85-Гарант від 06.09.2019 (вх.№2804) на дії ліквідатора у справі № 920/433/18.
Відповідно до вимог скарги, скаржник просить суд визнати неналежним виконання (невиконання) обов`язків, покладених на ліквідатора ТОВ Гарант-2010 голову ліквідаційної комісії Удовенка Р.П. , усунути голову ліквідаційної комісії Удовенка Р.П. від виконання ним обов`язків ліквідатора ТОВ Гарант-2010 , застосувати автоматизовану систему для призначення ліквідатора ТОВ Гарант-2010 з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.
24.09.2019 ліквідатор подав відзив № 16-09/19-01 від 16.09.2019 на скаргу АТ Укрсоцбанк проти скарги заперечує і просить суд відмовити в її задоволенні.
Правонаступник АТ Укрсоцбанк -АТ Альфа - Банк надав відповідь на відзив ліквідатора, подану скаргу підтримує.
Представник ліквідатора поясненнями у ході судового засідання з розгляду скарги, наполягає на відмові у її задоволенні за безпідставністю та необґрунтованістю, також ліквідатором надано письмові пояснення з викладенням своєї позиції щодо поданої кредитором скарги, яку вважає безпідставною та необґрунтованою.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши скаргу, заслухавши пояснення, суд встановив наступне.
21.10.2019 набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства від 18.10.2018 № 2597-VIII .
Зі змісту п.2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства вбачається, що з дня введення в дію цього Кодексу визнається таким, що втратив чинність зокрема Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 31, ст. 440 із наступними змінами).
Відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом (з 21.10.2019), Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 60 Кодексу України з процедур банкрутства у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає скарги на дії (бездіяльність) ліквідатора та здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом.
Відповідно до ст.61 Кодексу України з процедур банкрутства, ліквідатор з дня свого призначення, крім іншого, приймає у своє відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута; аналізує фінансовий стан банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; формує ліквідаційну масу.
В обґрунтування скарги, скаржник зазначає, що ліквідатором порушено норми законодавства під час проведення ліквідаційної процедури, зокрема, щодо збереження майна банкрута, не проведення інвентаризації та оцінки майна, не вжито заходів щодо пошуку та повернення майна банкрута, не проведено аналіз фінансово - господарського становища банкрута, не сформовано ліквідаційну масу банкрута, відсутні відомості про передачу ліквідатором документів на зберігання, не подано затверджений реєстр вимог кредиторів, не подано звітів про виконану роботу, ліквідаційна маса ТОВ Гарант-2010 сформована з порушенням вимог ст.42 Закону України Про відновлення платоспроможності боржникам або визнання його банкрутом , не подано доказів стягнення дебіторської заборгованості. На думку скаржника, призначення голови ліквідаційної комісії, як ліквідатора ТОВ Гарант-2010 відбулося з порушенням норм Закону про банкрутство.
Суд розглянувши скаргу, прийшов до висновку про відмову в її задоволенні виходячи з наступного.
З моменту порушення стосовно боржника справи про банкрутство він перебуває в особливому правовому режимі, який змінює весь комплекс юридичних правовідносин боржника, і спеціальні норми Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (а з 21.10.2019 Кодекс України з процедур банкрутства) мають пріоритет у застосуванні при розгляді справ про банкрутство.
Як свідчать матеріали справи, ліквідатором було укладено відповідний Договір відповідального зберігання майна від 01.07.2018 року. Випадки пошкодження, псування або знищення майна відсутні. Майнові активи ТОВ Гарант-2010 було збережено до фактичної передачі переможцю аукціону з продажу майна банкрута, який придбав майнові активи ТОВ Гарант-2010 . Отже, ліквідатором забезпечено збереження майна банкрута.
На виконання вимог ст. 41 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом дійсного на той час, ліквідатором проведено інвентаризацію майна ТОВ Гарант-2010 у строк з 02.07.2018 року по 06.07.2018 року, сформовано перелік майна ТОВ Гарант-2010 та кредиторської заборгованості.
Статтею 43 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом передбачено, що майно, яке підлягає реалізації у ліквідаційній процедурі, оцінюється ліквідатором.
Початковою вартістю цілісного майнового комплексу є сукупність визнаних у встановленому цим Законом порядку вимог кредиторів.
Під час продажу майна банкрута на аукціоні вартість майна, що визначається ліквідатором, є початковою вартістю.
Закон України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом визначає спосіб проведення оцінки майна банкрута у ліквідаційній процедурі, а саме ліквідатором.
Майно ТОВ Гарант-2010 реалізовувалося у ліквідаційній процедурі у вигляді Цілісного майнового комплексу, ліквідатором було визначено початкову вартості майна на рівні сукупності визнаних вимог кредиторів у справі про банкрутство.
Оцінка майна банкрута є власною компетенцією ліквідатора та може проводитися ним із застосуванням висновків експертів-оцінювачів або без такого застосування, оскільки первісна оцінка майна є рівною сукупним визнаним у справі про банкрутство вимогам кредиторів, що не вимагає обов`язкової окремої оцінки його складових частин (об`єктів застави).
З матеріалів справи вбачається, що ліквідатором на договірних умовах було залучено спеціаліста із проведення аналізу фінансово-господарського стану боржника, за результатами проведеної роботи було зроблено наступний висновок про неможливість підприємства на сьогоднішній день погашення вимог кредиторів без спеціальних заходів в рамках процедури банкрутства з метою повного або часткового задоволення вимог кредиторів.
Ліквідатором вживалися заходи щодо пошуку, виявлення та повернення майна банкрута з метою включення його до складу ліквідаційної маси та подальшого задоволення вимог кредиторів у відповідності до черговості передбаченої Законом. Ліквідатором отримано були отримані вичерпні та достеменні відомості про майно ТОВ Гарант-2010 на етапі проведення досудової ліквідації боржника. Майнові активи, належні банкруту, були відображені у інвентаризаційних відомостях, під час проведення інвентаризації майна банкрута.
До винесення господарським судом ухвали про ліквідацію юридичної особи - банкрута ліквідатор зобов`язаний забезпечити збереженість архівних документів банкрута і за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері архівної справи і діловодства або з уповноваженою ним архівною установою визначити місце подальшого їх зберігання. Оскільки ліквідаційна процедура на час подачі скарги тривала, тому вимоги Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом та інших нормативно-правових актів ліквідатором не порушено.
12.05.2020 ліквідатором надано суду докази приймання - передачі справ на державне архівне зберігання (акт приймання - передавання № 827 від 18.11.2019, Довідка № 22-32 від 22.11.2019 про прийняття справ на зберігання до архіву).
Ухвалою господарського суду Сумської області від 06.03.2019 у справі № 920/433/18 затверджено реєстр вимог кредиторів до боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю Гарант-2010 , який має наступний вигляд:
-Головне управління Державної фіскальної служби у Сумській області - 469823 грн. 17 коп., з яких 11670 грн. 79 коп. заборгованість по сплаті ЄСВ у 2 (другу) чергу, 429610 грн. 24 коп. заборгованість по податкам та зборам у 3 (третю) чергу, 17115 грн. 31 коп. пеня у 6 (шосту) чергу, 7902 грн. 83 коп. у 6 (шосту) чергу, 3524 грн. 00 коп. судовий збір у 1 (першу) чергу;
- Акціонерне товариство Укрсоцбанк - 3524 грн. 00 коп. судовий збір у 1 (першу) чергу.
Окремо внесені вимоги кредиторів, забезпечених заставою:
Акціонерне товариство Укрсоцбанк - 17999063 грн. 15 коп. вимоги забезпечені заставою.
Вимоги кредиторів щодо виплати заборгованості із заробітної плати в сумі 39141 грн. 64 коп.
Ліквідатором при поданні звіту та ліквідаційного балансу банкрута надано реєстр вимог кредиторів.
Відповідно до ст. 42 Закону України Про відновлення платоспроможності боржник або визнання його банкрутом усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, крім грошових коштів, що знаходяться на банківському рахунку умовного зберігання (ескроу) банкрута, об`єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об`єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, у комунальну власність відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку. Майно, визначене родовими ознаками, що належить банкруту на праві володіння або користування, включається до складу ліквідаційної маси. Індивідуально визначене майно, що належить банкруту на підставі речових прав, крім права власності і господарського відання, не може бути включене до складу ліквідаційної маси. Майно банкрута, що є предметом забезпечення, не включається до складу ліквідаційної маси і використовується виключно для задоволення вимог кредитора за зобов`язаннями, які воно забезпечує.
Продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення, здійснюється в порядку, передбаченому цим Законом, виключно за згодою кредитора, вимоги якого воно забезпечує, або суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 43 Закону України Про відновлення платоспроможності боржник або визнання його банкрутом ліквідатор здійснює продаж майна боржника у вигляді цілісного майнового комплексу. У разі якщо продати майно боржника у вигляді цілісного майнового комплексу не вдалося, ліквідатор здійснює продаж майна боржника частинами.
Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України Про відновлення платоспроможності боржник або визнання його банкрутом майно, яке підлягає реалізації у ліквідаційній процедурі, оцінюється ліквідатором. Початковою вартістю цілісного майнового комплексу є сукупність визнаних у встановленому цим Законом порядку вимог кредиторів.
На виконання вказаних вище положень Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ліквідатором отримано згоду на продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення вимог кредиторів, а саме: ухвалою господарського суду Сумської області від 18.04.2019 року клопотання ліквідатора Удовенка Р.П. № 20-03/1-2 від 20.03.2019 про надання дозволу на продаж майна банкрута Товариства з обмеженою відповідальністю Гарант-2010 задоволено, надано дозвіл на продаж майнових активів Товариства з обмеженою відповідальністю Гарант-2010 (40022, м. Суми, вул.. Тополянська, 9, код 23820177), що забезпечують кредиторські вимоги АТ Укрсоцбанк відповідно до порядку продажу визначеного Законом.
У подальшому організатором аукціону з продажу майна банкрута було опубліковано оголошення про проведення аукціону з продажу майна банкрута - ТОВ Гарант-2010 . Аукціон було призначено на 31.05.2019 року. На продаж було виставлено майно ТОВ Гарант-2010 у вигляді Цілісного майнового комплексу. Початковою вартістю майна, запропонованого до продажу було визначено сукупність всіх кредиторських вимог у справі про банкрутство ТОВ Гарант-2010 . Аукціон проводився без можливості зниження початкової вартості у ході аукціону.
Аукціон з продажу майна банкрута не відбувся у зв`язку із відсутністю бажаючих прийняти участь в аукціоні.
Другий повторний аукціон з продажу майна ТОВ Гарант-2010 відбувся. Майно банкрута у вигляді цілісного майнового комплексу було реалізовано за ціною 592 369,91 гривень.
На основі даних бухгалтерського обліку (зокрема проміжного ліквідаційного балансу боржника), на основі отриманих відповідей із органів державної виконавчої служби щодо відсутності виконавчих проваджень щодо банкрута, як боржника або стягувача, на основі аналізу даних в Автоматизованій системі виконавчих проваджень, та даних у Єдиному державному реєстрі судових рішень - встановлено, що ТОВ Гарант-2010 дебіторської заборгованості не має.
Фактів укладання боржником правочинів боржником виявлено не було.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) може бути звільнений господарським судом від виконання повноважень розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора за його заявою.
Усунення арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) від виконання ним своїх обов`язків здійснюється господарським судом за клопотанням комітету кредиторів, органу, уповноваженого управляти державним майном (для державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків) або за власною ініціативою у разі:1) невиконання або неналежного виконання обов`язків, покладених на арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора);2) зловживання правами арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора);3) подання до суду неправдивих відомостей;4) відмови в наданні допуску до державної таємниці або скасування раніше наданого допуску;5) припинення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора);6) наявності конфлікту інтересів.
Так, встановлено, що призначений судом ліквідатор банкрута Удовенко Р.П. відповідно до наданих законом повноважень з дня свого призначення належним чином здійснював їх, зокрема, виконував функції з управління та розпорядження майном банкрута; провів інвентаризацію та оцінку майна банкрута; вживав заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута.
Згідно норм ст.ст.73,74 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Враховуючи вищевикладене, суд встановив, що доводи наведені в скарзі, повністю спростовуються матеріалами справи, не наведено обґрунтованих підстав порушення ліквідатором банкрута Удовенко Р.П. вимог закону під час проведення ліквідаційної процедури, а отже у суду відсутні правові підстави для її задоволення.
За таких обставин, суд відмовляє в задоволенні скарги АТ Укрсоцбанк за її необґрунтованістю та безпідставністю.
Керуючись Законом України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом , Кодексом України з процедур банкрутства, статтями 73, 74, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
1.У задоволенні скарги АТ "Укрсоцбанк" № 13.2-01/85-Гарант від 06.09.2019 (вх.№2804) на дії ліквідатора у справі № 920/433/18 - відмовити.
2.Копію ухвали направити ліквідатору, АТ "Альфа-Банк".
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - https://court.gov.ua/sud5021/.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та підлягає оскарженню в порядку розділу ІV ГПК України.
Повний текст ухвали складено 22.05.2020.
Суддя О.Ю. Соп`яненко
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2020 |
Оприлюднено | 24.05.2020 |
Номер документу | 89395074 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Соп`яненко Оксана Юріївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні