Рішення
від 18.05.2020 по справі 480/1356/19
МИКОЛАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Справа № 480/1356/19

Провадження № 2/945/154/20

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

Миколаївський районний суд Миколаївської області

в складі: головуючого - судді Терентьєва Г.В.

за участю секретаря Петриченко В.С.,

розглянувши 18 травня 2020 року в місті Миколаєві у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом,

в с т а н о в и в :

29 липня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Миколаївського районного суду Миколаївської області з позовною заявою до Криничанської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області про визнання за позивачкою право власності на земельну частку (пай) розташовану в межах території Шостаківської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області розміром 9,60 умовних кадастрових гектарів в межах території Криничанської сільської ради в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 .

31 жовтня 2019 року ухвалою Миколаївського районного суду Миколаївської області по даній цивільній справі залучено до участі у даній справі правонаступника відповідача - Михайлівську сільську раду Миколаївського району Миколаївської області.

15 квітня 2020 року ухвалою даного суду по даній цивільній справі замінено у цивільній справі № 945/2250/19 за позовом ОСОБА_4 до Ковалівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, належного відповідача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

31 жовтня 2019 року позивачка ОСОБА_1 подала заяву про уточнення позовних вимог до позовної заяви в якій просила суд визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт серії НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , право на земельну частку (пай) розміром 9,60 умовних кадастрових гектарів розташовану в межах території Криничанської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 .

Свої вимоги позивачка обґрунтувала тим, що вона є дочкою ОСОБА_3 .

За період життя ОСОБА_3 було отримана право на земельну частку (пай), яка розташована в межах території Криничанської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області згідно виданого сертифікату про право на земельну частку (пай) серія НОМЕР_3 у ВАТ "Криничанський розміром 9,60 умовних кадастрових гектарів.

Оскільки вона не може у позасудовому порядку вирішити питання про отримання спадщини, тому звертається до суду з даною позовною заявою.

В судове засідання позивачка не з`явилася. При тому подала письмову заяву в якій просила про розгляд справи за їх відсутності.

Представник Михайлівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області в судове засідання також не з`явився, надавши заяву про розгляд справи без їхньої участі та задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_2 подав заяву про те, що не заперечує проти задоволення позовних вимог в повному обсязі та просить справу розглядати за його відсутності.

Дослідивши в судовому засіданні письмові докази по справі, суд находить позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно свідоцтва про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є дочкою ОСОБА_3 та ОСОБА_5 . (а.с. 5)

Згідно копії свідоцтва про смерть батько позивачки, ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 . (а.с. 6)

Згідно копії постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 08.06.2019 року державним нотаріусом Четвертої миколаївської державної нотаріальної контори Миколаївської області, відмовлено представнику ОСОБА_1 - ОСОБА_6 у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 батька ОСОБА_1 - ОСОБА_3 на право на земельну частку (пай), розміром 9,60 умовних кадастрових гектари у землі, яка перебуває у колективній власності ВАТ "Криничанське" Миколаївського району Миколаївської області у зв`язку з тим, що представником спадкоємця не подано документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії. (а.с. 7)

Відповідно копії повідомлення від 21.05.2019 року начальника відділу у Миколаївському районні Головного управління Держгеокадастру Миколаївської області, на ім`я ОСОБА_3 був виданий сертифікат на право на земельну частку (пай) серія НОМЕР_4 у ВАТ "Криничанський", розміром 9,60 умовних кадастрових гектарів.

Разом з тим повідомлено, що державний акт на право (приватної) власності на земельну ділянку (землю) в межах території Криничанської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області на вище зазначену земельну ділянку не видавався. (а.с. 9)

Згідно надісланої Четвертою миколаївською державною нотаріальною конторою Миколаївської області копії спадкової справи № 81/2019 до майна померлого ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , то ОСОБА_1 прийняла у встановленому законом порядку спадщину після смерті ОСОБА_3 (а.с. 36)

Згідно з положеннями ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Таким чином позивачка згідно з положеннями ст. 1218 ЦК України успадкувала усі права та обов`язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті останнього. До таких успадкованих позивачкою прав відноситься і право на земельну частку (пай).

У пункті 23 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" № 7 від 30 травня 2008 року також роз`яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно п. 17 Перехідних положень Земельного кодексу України, сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Відповідно ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку. Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.

Відповідно до ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Статтею 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.

Відповідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, в тому числі в порядку спадкування згідно ст. 131 Земельного кодексу України. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Після смерті ОСОБА_3 позивачка ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину. Інші особи з заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 не звертались, фактично спадщину не приймали.

Таким чином, враховуючи, що позивачка не може реалізувати своє право на вищевказану земельну ділянку, тому у відповідності до ст. 16 ЦК України суд може захистити цивільне право позивача шляхом винесення рішення про визнання за позивачем права на земельну частку (пай).

Тому, за викладених обставин позовні вимоги про визнання права на земельну частку (пай) є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 3,12,13,81,259,263-265,354 ЦПК України, суд, -

В и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання АДРЕСА_1 - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 право на земельну частку (пай), розташовану в межах території Криничанської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області розміром 9,60 умовних кадастрових гектари.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Г. В. Терентьєв

СудМиколаївський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення18.05.2020
Оприлюднено27.05.2020
Номер документу89444484
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —480/1356/19

Рішення від 18.05.2020

Цивільне

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Терентьєв Г. В.

Ухвала від 15.04.2020

Цивільне

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Терентьєв Г. В.

Ухвала від 31.10.2019

Цивільне

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Терентьєв Г. В.

Ухвала від 01.08.2019

Цивільне

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Терентьєв Г. В.

Рішення від 05.06.2019

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

О.А. Прилипчук

Ухвала від 22.04.2019

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

О.А. Прилипчук

Ухвала від 16.04.2019

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

О.А. Прилипчук

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні