Рішення
від 25.05.2020 по справі 504/2425/18
КОМІНТЕРНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 504/2425/18

Провадження № 2/504/451/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.05.2020 року смт.Доброслав

Комінтернівський районний суд Одеської області у складі

Головуючого судді - Барвенко В.К.,

при секретарі Мельниковій В.М.,

за участі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,

адвокатів - Лавренюк В.В., Редванської Н.В., -

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду № 4, позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 до ОСОБА_5 - Голови Садівничого масиву Тилигульський-12 код ЄДРПОУ 26302402, ОСОБА_4 - Голови правління Садового товариства Дачне Садового масиву Тилігульський- 12 код ЄДРПОУ 26389194, про визнання неправомірними дій щодо нарахування оплати за спожиту електричну енергію, встановлення законності нарахувань, які не враховує загальний лічильник, визнання неправомірними дій ОСОБА_4 по відключенню абонентів від електропостачання, зобов`язання відповідача поновити електропостачання до відключених дачних ділянок, стягнення з ОСОБА_4 не законно стягнуті донарахування за останні роки, -

ВСТАНОВИВ:

У липні 2018 року ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 звернулись у з колективним позовом до суду із позовом до відповідачів, який уточнили у грудні 2018 року (уточнений склад позивачів, правова підстава), яким просили суд визнати незаконними дії голови правління СТ Дачне СМ Тилигульський-12 ОСОБА_4 та голови правління СМ Тилигульський-12 ОСОБА_5 щодо нарахування оплати за спожиту електроенергію; визнати незаконними дії голови правління СТ Дачне СМ Тилигульський-12 ОСОБА_4 голови правління СМ Тилигульський-12 ОСОБА_5 щодо відключення від мережі електропостачання садової ділянки АДРЕСА_1 , та зобов`язати поновити електропостачання на цю саму садову земельну ділянку; стягнути з голови правління СТ Дачне СМ Тилигульський-12 ОСОБА_4 незаконне нарахування оплати за електроенергію за період з 01.01.2016 року по 31.12.2018 року у розмірі 583 грн. на користь ОСОБА_2 ; зобов`язати голову правління СТ Дачне СМ Тилигульський-12 ОСОБА_4, та голову правління СМ Тилигульський-12 ОСОБА_5 надавати щомісячно розрахунки щодо сплати електроенергії відповідно до Закону; вирішити питання судового збору.

Рух справи у суді першої інстанції:

Ухвалою судді Комінтернівського районного суду Одеської області від 23.07.2018 року позовну заяву залишено без руху, надано строк на усунення виявлених суддею недоліків позову, в тому числі строк для сплати судового збору.

У грудні 2018 року позивачі уточнили склад позивачів, подали уточнену позовну заяву, сплатили судовий збір.

Ухвалою судді Комінтернівського районного суду Одеської області від 22.01.2019 року відкрито провадження у даній справі, призначено дату підготовчого засідання.

Ухвалами Комінтернівського районного суду Одеської області від 16.10.2019 року та від 04.02.2020 року витребувані докази по даній справі.

Ухвалою Комінтернівського районного суду Одеської області від 04.02.2020 року закрито підготовче засідання, справу призначено до судового розгляду.

Аргументи сторін:

Позиція позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 .

Позивачі стверджують, що вони є членами СТ Дачне СМ Тилигульський-12 , і користуються електроенергією.

З жовтня 2015 року по вересень 2016 року голова правління СТ Дачне ОСОБА_4 приймає (встановлює) плату за спожиту енергію членом садового товариства у розмірі тарифу плюс 32% технологічні втрати, тобто до тарифу нараховано 32 копійки за кожний спожитий кіловат.

ОСОБА_3 відмовився на таких умовах сплачувати рахунки за спожиту електроенергію, і продовжував сплачувати за показами індивідуального лічильника.

На цій підставі йому було припинено електропостачання на садову ділянку.

Позивачі вказують, що тим самим відповідач ОСОБА_4 незаконно нарахувала за вказаний період часу 583 грн., і відповідні пояснення, розрахунки на численні запити не надає.

Крім того, рахунки на оплату технологічних втрат не надаються.

Позиція відповідачів ОСОБА_5 - Голови Садівничого масиву Тилигульський-12 , ОСОБА_4 - Голови правління Садового товариства Дачне Садового масиву Тилігульський- 12 .

Відповідачі позов не визнали та пояснили наступне:

Між сторонами існують договірні відносини щодо постачання електричної енергії на садові ділянки.

Загальний прилад обліку, який встановлений на межі балансової належності між енергопостачальником та споживачем, крім електричної енергії, спожитої всіма членами СТ, враховує і витрати електричної енергії в елементах мереж (нагрів елементів мереж, контактних з`єднань, тощо), споживання електричної енергії на загальні потреби СТ (освітлення вулиць, роботу насосів, електроспоживання контори, тощо), а також поза облікове споживання електричної енергії, яке, безумовно, має місце.

Отже, як стверджують відповідачі, сумарне споживання за показами індивідуальних лічильників окремих членів СТ завжди буде меншим від споживання, зафіксованого приладом обліку, і тому різниця (технологічні втрати) розподіляється на всіх членів СТ.

На цій підставі і було припинено електропостачання до садової ділянки ОСОБА_3 , оскільки він відмовився сплачувати рахунки за спожиту електроенергію (з урахуванням втрат), і продовжував сплачувати за показами індивідуального лічильника.

Правовідносини встановлені судом:

ОСОБА_2 є членом СТ Дачне з 1989 року, ОСОБА_1 є членом СТ Дачне з 1989 року, ОСОБА_3 є членом СТ Дачне з 2004 року.

Сторони не заперечували той факт, що позивачі є споживачами електричної енергії СМ Тилигульський-12 СТ Дачне .

Судом встановлено, що в результаті розвитку Масиву, та збільшення СТ- членів Масиву, ОСОБА_3 , будучи членом СТ Дачне фактично отримує електропостачання з трансформаторної підстанції ОК СТ Морський Геолог , який є неприбутковою організацією .

26.03.2018 року укладено тристоронню угоду між СМ Тилигульський-12 , СТ Дачне , ОК СТ Морський Геолог щодо користування електричною енергію на території населеного пункту, за якою врегульовано питання електроспоживання між постачальником -СМ Тилигульський-12 , споживачем СТ Дачне , та власником мережі - ОК СТ Морський Геолог .

Відповідно до розділу 1 Статуту СМ Тилигульський-12 до його складу (засновниками та членами Масиву), серед інших, є СТ Дачне , та ОК СТ Морський Геолог .

Згідно до п. 2.6, 2.6.1, 2.6.4 СТ Дачне СМ Тилигульський-12 Член товариства зобов`язаний додержуватись законодавства і статуту Товариства, виконувати рішення загальних зборів і правління товариства, своєчасно сплачувати земельний податок або оренду плату, плату за використану електроенергію, вступні, членські та цільові внески в розмірах та в терміни, які визначаються загальними зборами членів товариства.

Аналогічні правила визначені розділом 5 Статуту ОК СТ Морський Геолог .

Між ВАТ ЕК Одесаобленерго та СМ Тилигульський -12 30.05.2008 року укладено договір № К-291 про постачання електричної енергії.

До цього договору доданий перелік об`єктів споживача, серед яких і СТ Дачне і ОК СТ Морський Геолог .

У додатку 3 до цього договору додається порядок розрахунку втрат електроенергії в мережі споживача за станом на 10.12.2013 року, та однолінійна схема електропостачання на СМ Тилигульський-12 .

Питання розрахунків сплати за спожиту електричну енергію вирішуються відповідно до правил Статутів СМ Тилигульський-12 , СТ Дачне СМ Тилигульський-12 , зокрема загальними положеннями про проведення розрахунків, та відповідними щорічними загальними зборами товариств, що повністю доведено змістом наявних у справі протоколів, які досліджені в судовому засіданні. Технологічні втрати електричної енергії розподіляються пропорційно кожному спожитому абонентом кіловат часу.

Таким чином, на підставі цих документів і проводиться оплата членами СТ СМ Тилигульський-12 як загальної спожитої електричної енергії за індивідуальними лічильниками, так і проводиться розрахунки технологічних втрат електричної енергії.

Кожен член СТ має розрахункову книжку за якою проводиться оплата за фактично спожиту електричну енергію по лічильнику.

Судом встановлено, що припинення електропостачання на ділянку ОСОБА_3 як члена СТ Дачне проведено ОК СТ Морський Геолог як балансоутримувачем трансформаторної підстанції (протокол № 2 від 20.05.2017 року ОК СТ Морський Геолог , зобов`язання за 2010 рік, попередження- мирова угода, яким продовжений термін погашення ОСОБА_9 існуючої заборгованості до 10.08.2017 року).

Позовні вимоги до ОК СТ Морський Геолог Сінчук В.М. не заявлялись .

Отже в цій частині позовні вимоги до відповідачів безпідставні.

Позиція суду:

Взаємовідносини між постачальником електричної енергії та СМ Тилигульський-12 регулюються Законом України Про кооперацію , статутом товариства, Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ України від 31 липня 1996 року № 28.

Взаємовідносини між СМ Тилигульський-12 та СТ Дачне врегульовані статутом.

Взаємовідносини між СТ Дачне та членами товариства врегульовані статутом та договірними відносинами.

Особливості постачання електричної енергії для населених пунктів визначені розділом 12 Правил користування електричною енергією.

Відповідно до положень пункту 1.2 Правил користування електричною енергією населений пункт - юридична особа - споживач (власник електроустановок населеного пункту або уповноважена власником (співвласниками) експлуатаційна організація, в господарському віданні якої є електроустановки населеного пункту), об`єднує населення на визначеній території та утримує ці електроустановки з метою забезпечення електричною енергією споживачів населеного пункту.

Згідно з пунктом 12.3 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ України від 31 липня 1996 року № 28, населений пункт на підставі договору про постачання електричної енергії здійснює закупівлю електричної енергії у постачальника з метою її подальшого використання споживачами населеного пункту для задоволення своїх потреб. За обсяг закупленої електричної енергії з її постачальником розраховується населений пункт відповідно до умов договору.

Закупівля електричної енергії у постачальника за рахунок коштів споживачів населеного пункту, умови використання електричної енергії, розрахунків за неї, умови технічного забезпечення електропостачання електроустановок споживачів населеного пункту, утримання та обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту регулюються установчими документами населеного пункту та/або укладеними у встановленому законодавством порядку договорами між споживачами населеного пункту та населеним пунктом щодо обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту (пункт 12.4 Правил користування електричною енергією).

Відповідно до статей 15, 16 Закону України Про кооперацію вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу, до компетенції загальних зборів членів кооперативу належить, зокрема, затвердження статуту кооперативу та внесення до нього змін, прийняття інших рішень, що стосуються діяльності кооперативу; утворення органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, інших органів кооперативу; затвердження рішення правління або голови правління про прийняття нових членів та припинення членства, тощо.

Виконавчим органом кооперативу є правління, яке очолює голова, повноваження якого визначаються статутом кооперативу. Порядок обрання або відкликання членів правління та голови кооперативу, а також порядок проведення засідань правління кооперативу та прийняття ним рішень визначаються статутом кооперативу.

Статутом СМ Тилигульський-12 , статутом СТ Дачне передбачено, що член товариства зобов`язаний виконувати вимоги статуту, рішення загальних зборів та його правління, своєчасно сплачувати вступні, пайові, членські та цільові внески, встановлені загальними зборами товариства та його правлінням.

Електромережі, побудовані на території товариства, є власністю садівничого товариства і повністю обслуговуються (включаючи ремонт) за рахунок його коштів.

Кошти товариства складаються з вступних, пайових, членських, цільових внесків товариства та інших надходжень згідно з чинним законодавством.

Садівниче товариство самостійно вирішує всі питання щодо фінансування власної діяльності, визначає розмір та порядок формування і використання коштів.

Відповідно до Закону України Про громадські об`єднання та статуту садівниче товариство самостійно вирішує всі питання, пов`язані з фінансуванням своєї діяльності, визначає фонди і резерви, їх розміри, порядок створювання і використання.

Керівництво товариством здійснюється загальними зборами, а в період між зборами - правлінням товариства.

Листом від 30 жовтня 2013 року № 7558/26/47-13 НКРЕ роз`яснила особливості застосування тарифів для садівничих товариств, відповідно до якого взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії), регулюються Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ від 31 липня 1996 № 28.

Садове товариство (населений пункт) є споживачем електроенергії - юридичною особою, що закуповує електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок всього товариства (населеного пункту), зокрема для забезпечення електричною енергією членів садового товариства (споживачів населеного пункту).

При цьому питання щодо користування електричною енергією та технічного забезпечення електроустановок споживачів населеного пункту, зокрема щодо обліку електричної енергії та розрахунків за спожиту електричну енергію членів садового товариства мають здійснюватись відповідно до установчих документів садового товариства та/або прийнятих на загальних зборах членів садового товариства рішень.

Таким чином, питання щодо користування електричною енергією членами СМ Тилигульський-12 , СТ Дачне та її оплати мають бути врегульовані установчими документами садового товариства.

Вирішення питання встановлення тарифів за користування електричною енергією членами СТ Дачне та її оплати належить до компетенції загальних зборів СТ Дачне .

Суд враховує, що Правилами користування електричною енергією передбачено можливість встановлення прямих взаємовідносин щодо постачання та користування електричною енергією між фізичною особою та електропередавальною організацією.

Так, пунктом 12.5 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ України від 31 липня 1996 року № 28, встановлено, що у разі виходу із складу населеного пункту або прийняття відповідного рішення органом управління населеного пункту споживач населеного пункту або фізична особа, електроустановки якої приєднані до технологічних електричних мереж населеного пункту (далі - споживач на території населеного пункту), для користування електричною енергією має право:

- змінити у встановленому порядку схему електропостачання та приєднати належну йому електроустановку до електричних мереж електропередавальної організації;

- укласти тристоронній договір про користування електричною енергією на території населеного пункту з постачальником електричної енергії та населеним пунктом на основі типового договору та договір про користування електричною енергією відповідно до Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357 (із змінами).

У разі укладення тристороннього договору про користування електричною енергією на території населеного пункту постачальник електричної енергії та населений пункт вносять у встановленому законодавством України порядку зміни в укладений між ними договір про постачання електричної енергії щодо визначення обсягу спожитої населеним пунктом електричної енергії та умов припинення або обмеження електропостачання населеного пункту, які пов`язані та випливають з умов тристороннього договору про користування електричною енергією на території населеного пункту.

Договорів на постачання субабонентам електричної енергії в СТ Дачне укладено не було.

Позивачі не надали суду доказів, що вони звертались до СТ Дачне чи до ВАТ ЕК Одесаобленерго про укладення з ними окремих договорів на постачання електричної енергії.

Предметом даного спору не є питання відмови/задоволення заяв позивачів в укладенні такої трьосторонньої угоди.

Доводи ОСОБА_10 щодо застосування до даних правовідносин Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою НКРЕ України від 26 липня 1999 року № 1357, є помилковими, оскільки ці Правила діють у тому випадку, коли електроустановки фізичних осіб - споживачів електричної енергії приєднані безпосередньо до електричних мереж постачальника електричної енергії.

В цьому випадку споживач за особистим приладом обліку розраховується безпосередньо із постачальником електричної енергії за врегульованими державою тарифами.

З урахуванням правовідносин, які склалися між учасниками справи, суд дійшов висновку про законність рішень загальних зборів СТ Дачне щодо встановлення тарифів за користування електричною енергією членами товариства.

Що стосується вимог про видачу щомісячних розрахунків щодо сплати електричної енергії, судом встановлено, і цей факт не заперечувався сторонами в судовому засіданні, що кожен з позивачів має абонентську книжку по які проводиться оплата за спожиту електричну енергію.

Відповідно до п. 6.1. Правил користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ від 31 липня 1996 № 28 розрахунки споживача за електричну енергію здійснюються за розрахунковий період відповідно до умов договору.

Розрахунковий період становить один місяць, за винятком випадку, передбаченого пунктом 6.8 цих Правил. Вибір виду тарифу здійснюється споживачем, зазначається у договорі та може бути змінений у порядку, передбаченому договором, але не частіше ніж один раз на рік.

Споживач має право на зміну виду тарифу у разі зміни значення тарифних коефіцієнтів, які використовуються для визначення рівня ставок тарифів, диференційованих за періодами часу.

Обсяги електричної енергії, які підлягають оплаті, мають визначатися відповідно до даних розрахункового обліку електричної енергії за винятком випадків, передбачених цими Правилами .

Відповідно до п. 6.11 цих Правил остаточний розрахунок споживача за електричну енергію, спожиту протягом розрахункового періоду, здійснюється на підставі виставленого постачальником електричної енергії, рахунка відповідно до даних про фактичне споживання електричної енергії визначеного за показами розрахункових засобів обліку, які фіксуються у терміни, передбачені договором, та/або розрахунковим шляхом у випадках, передбачених цими Правилами.

Покази розрахункових засобів обліку знімаються представником електропередавальної організації (основного споживача) та підтверджуються споживачем відповідно до договору. За ініціативою однієї із сторін договору у ньому може бути передбачений інший порядок зняття показів розрахункових засобів обліку. Порядок зняття показів розрахункових засобів обліку зазначається у договорі про постачання електричної енергії. У разі послідовного приєднання засобів обліку споживача та субспоживача (субспоживачів) зняття показань розрахункових засобів обліку основного споживача та субспоживача (субспоживачів) має здійснюватись одночасно.

Рахунок на оплату електричної енергії, спожитої впродовж звітного розрахункового періоду (остаточний розрахунок) , та рахунок на оплату заявленого обсягу споживання електричної енергії на найближчий наступний розрахунковий або плановий період (авансовий платіж або попередня оплата) у разі, коли договором про постачання електричної енергії передбачено виставлення рахунків на авансовий платіж або попередню оплату, надаються постачальником електричної енергії одночасно у порядку, передбаченому договором про постачання електричної енергії . У таких рахунках обов`язково зазначається кінцева дата їх оплати згідно з договором про постачання електричної енергії.

Рахунки на оплату надаються споживачам у відповідних структурних підрозділах постачальника електричної енергії через персональну сторінку споживача на web-сайті постачальника електричної енергії або електронною поштою, факсимільним зв`язком, поштовим зв`язком, кур`єром чи іншими способами з використанням новітніх інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, передбаченому договором про постачання електричної енергії.

Під час визначення суми платежу остаточного розрахунку за поточний розрахунковий період мають бути враховані суми проведеної в попередньому та поточному розрахункових періодах оплати споживання електричної енергії за поточний розрахунковий період.

Системний аналіз наведених положень Правил дозволяє суду дійти до висновку, що позивачі в праві вимагати надання їм квитанцій (рахунків) на оплату спожитої електричної енергії, в тому числі яка відноситься до технологічних втрат.

В цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.

Що стосується вимог позову в частині стягнення незаконно нарахованої оплати електроенергії, доводи позову в цій частині голослівні, не доведені жодним доказом, відповідна експертиза не призначалась, клопотання про її призначення стороною позивача не ставилось.

Тому ці вимоги відхиляються за недоведеністю.

Судовий збір покладається на сторони пропорційно задоволеним вимогам.

На підставі наведеного, керуючись Законом України Про кооперацію , статутом товариства, Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ України від 31 липня 1996 року № 28, ст. ст. 12, 81, 109, 258-260, 352-355 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Зобов`язати голів правління СТ Дачне та СМ Тилигульський -12 надавати квитанції (рахунки) на оплату спожитої електричної енергії, зокрема яка відноситься до технологічних втрат.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з СТ Дачне та СМ Тилигульський -12 судовий збір в сумі 704,80 грн. на користь ОСОБА_2 .

Решту судового збору віднести на рахунок позивачів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо справу розглянуто за заявою осіб, визначених частиною другою статті 4 цього Кодексу, рішення суду, що набрало законної сили, є обов`язковим для особи, в інтересах якої було розпочато справу.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Одеського апеляційного суду через суд першої інстанції, або безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повний текст судового рішення виготовлений 28 травня 2020 року.

Суддя В.К. Барвенко

СудКомінтернівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення25.05.2020
Оприлюднено29.05.2020
Номер документу89489822
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —504/2425/18

Ухвала від 02.12.2022

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Барвенко В. К.

Ухвала від 14.10.2022

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Барвенко В. К.

Рішення від 25.05.2020

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Барвенко В. К.

Рішення від 25.05.2020

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Барвенко В. К.

Ухвала від 04.02.2020

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Барвенко В. К.

Ухвала від 04.02.2020

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Барвенко В. К.

Ухвала від 16.10.2019

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Барвенко В. К.

Ухвала від 22.01.2019

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Барвенко В. К.

Ухвала від 23.07.2018

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Барвенко В. К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні