21.05.2020
ЄУН 389/3360/19
провадження № 2/389/798/19
Р І Ш Е Н Н Я
заочне
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2020 року Знам`янський міськрайонний суд
Кіровоградської області
у складі: головуючого - судді Українського В.В.
за участю секретаря судового засідання Гой І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду у місті Знам`янка цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання договору купівлі-продажу дійсним,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати дійсним договір купівлі-продажу гаража НОМЕР_5 АДРЕСА_2 , що був укладений між ним та ОСОБА_3 17 лютого 2011 року.
Свої вимоги обґрунтував тим, що 17 лютого 2011 року між ним та ОСОБА_3 укладений договір у простій письмовій формі купівлі-продажу гаражу АДРЕСА_3 . За умовами вказаного договору позивач сплатив за придбаний гараж продавцю 30000 гривень. Продавець даний договір завірив печаткою і гарантував дану угоду зареєструвати належним чином відповідно до чинного законодавства. Після укладення договору купівлі-продажу продавець майна ухиляється від нотаріального посвідчення договору, що змусило позивача звернутися до суду. В процесі розгляду справи встановлено, що ОСОБА_3 після укладення спірного договору, а саме 04 квітня 2013 року змінила прізвище на " ОСОБА_3 ", а ІНФОРМАЦІЯ_1 вона померла. Після неї у Знам`янській міській державній нотаріальній конторі зведено спадкову справу. Відповідно до спадкової справи спадкоємцем після смерті ОСОБА_5 є її донька ОСОБА_2 .
Позивач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву, відповідно до якої просить розглядати справу без його участі, не заперечує проти заочного розгляду справи, вимоги позову підтримав. В попередніх засіданнях пояснив , що він придбав гараж в ОСОБА_3 який знаходиться в кооперативі "Тунель" 17.02.2011 року відповідно до договору купівлі-продажу, однак даний договір не посвідчили нотаріально, так як був відсутній кадастровий номер земельної ділянки кооператива "Тунель" який являвся обов`язковою умовою для посвідчення вказаного договору. Кадастровий номер був присвоєний кооперативу "Тунель" та отриманий відповідно Державний акт на земельну ділянку кооперативом лише 18.12.2012 року. Потім власник гаража померла і вони не оформили його нотаріально. З викладених підстав просить суд задовольнити позов.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила, як і не надала заяви про розгляд справи без її участі. Розгляд цивільної справи проводиться заочно.
Відповідно до ст.280 ЦПК України, суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Враховуючи, що в справі є достатньо матеріалів, які вказують на права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності сторін.
Повно, всебічно та об`єктивно дослідивши у судовому засіданні матеріали справи суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню за таких підстав.
Відповідно до договору купівлі-продажу гаражу, який укладений в простій письмовій формі, ОСОБА_3 продала, а ОСОБА_1 купив в неї гараж № НОМЕР_1 , що знаходився в гаражному кооперативі " Тунель " за адресою м. Знам`янка Кіровоградської області АДРЕСА_2. при цьому продавець отримав від покупця грошові кошти в розмірі 30000 гривень в присутності свідків. Гараж № НОМЕР_1 , що знаходиться за адресою АДРЕСА_2 належав ОСОБА_3 на праві приватної власності відповідно до свідоцтва про право власності № НОМЕР_2 видане виконавчим комітетом Знам`янської міської ради 05.03.2010 на підставі рішення виконавчого комітету міської ради від 22.02.2001 № 108, та реєстраційного посвідчення Знам`янського міжміського комунального підприємства бюро технічної інвентаризації від 05.03.2010. Відповідно до держаного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3 зареєстрованому 18.12.2012 року - гаражно-будівельному кооперативу Тунель на праві власності належить земельна ділянка площею 1,1040, кадастровий номер 3510600000:50:187:0001 за адресою АДРЕСА_2 .
ОСОБА_3 04 квітня 2013 року змінила прізвище на ОСОБА_3 , про що свідчить свідоцтво про зміну імені видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Знам`янка реєстраційної служби Знам`янського міськрайонного управління юстиції у Кіровоградській області.
Відповідно до свідоцтва про смерть виданого 01 березня 2014 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Знам`янка реєстраційної служби Знам`янського міськрайонного управління юстиції у Кіровоградській області, ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Копія спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_5 №23/2014 свідчить про те, що спадщину після її смерті прийняла її донька ОСОБА_2 . Після неї у Знам`янській міській державній нотаріальній конторі зведено спадкову справу. Відповідно до спадкової справи спадкоємцем після смерті ОСОБА_5 є її донька ОСОБА_2 . Право власності на гараж як спадкоємець не отримала.
Згідно ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна. Відповідно до ч.1 ст.319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Згідно ч.1 ст.321ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ч.1 ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до ст.655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
За змістом ст. 657 ЦК України договір купівлі - продажу нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.
Відповідно до ч.1 ст.629, ч.1 ст.638, ч.4 ст.639 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами і є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору, але даний вид договору підлягає обов`язковому нотаріальному посвідченню.
За загальним правилом право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 334 ЦК).
Право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним (ч. 3 ст. 334 ЦК).
Нотаріальне посвідчення правочинів, що вчиняються у письмовій формі, є обов`язковим лише у випадках, передбачених законом (ч. 1 ст. 209 ЦК).
Згідно з ч. 4 ст. 334 ЦК (в редакції Закону від 11 лютого 2010 р. N 1878-VI "Про внесення змін до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та інших законодавчих актів України, права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дати такої реєстрації відповідно до закону. Державна ж реєстрація правочинів щодо нерухомості з 1 січня 2013 р. зазначеним законом скасована.
У разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним. Якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним (ст. 220 ЦК).
Згідно ст.220 ЦК України, якщо сторони домовились щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилась від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
Пунктом 9 частини першої статті 27 ЗУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначено, що державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Враховуючи вищевикладене, те, що фактично між сторонами укладено договір купівлі-продажу будинку і одна із сторін вчинила дію, а друга сторона підтвердила її вчинення, шляхом прийняття виконання, а саме відповідач отримав грошові кошти за продаж майна, а позивач в свою чергу, повністю розрахувався з відповідачем та прийняв нерухоме майно, але нотаріальне засвідчення договору не відбулось в зв`язку зі смертю продавця, та небажанням спадкоємця оформити право власності, а також неможливість знайти спадкоємця, суд вважає, що позов необхідно задовольнити.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 263, 265, 273, 280-288, 354 ЦПК України, суд,-
УХ В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дійсним договір купівлі-продажу гаража № НОМЕР_1 , що знаходився в гаражному кооперативі " АДРЕСА_2, що був укладений між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 17 лютого 2011 року.
Судовий збір віднести на рахунок позивача.
Заочне рішення може бути переглянуто Знам`янським міськрайонним судом Кіровоградської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цивільним процесуальним кодексом України.
Заочне рішення суду може бути оскаржене позивачем шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до апеляційного суду Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_6 .
Відповідач ОСОБА_2 проживає в АДРЕСА_7 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Суддя Знам`янського міськрайонного суду
Кіровоградської області В.В.Український
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 21.05.2020 |
Оприлюднено | 29.05.2020 |
Номер документу | 89505380 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні