Рішення
від 21.05.2020 по справі 732/2175/19
ГОРОДНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 732/2175/19

провадження № 2/732/157/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 травня 2020 року м. Городня

Городнянський районний суд Чернігівської області у складі :

головуючого судді Березовського О.Д.,

секретаря Дударенка О.А.,

за участі позивача ОСОБА_1 , представника третьої особи - ПП Городнянські аграрні інвестиції Шевченка О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції під час трансляції з Новозаводського районного суду м. Чернігова в залі суду м. Городня цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Городнянської міської ради Чернігівської області про визнання прав на спадкове майно в порядку спадкування за законом, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Городнянська районна державна адміністрація Чернігівської області, приватний нотаріус Городнянського районного нотаріального округу Чернігівської області Неволько Віта Анатоліївна, Приватне підприємство Городнянські аграрні інвестиції ,

У С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Городнянської міської ради Чернігівської області та просить визнати за нею, як спадкоємцем, в порядку спадкування за законом після смерті її батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на завершення оформлення та одержання у власність земельних ділянок ( сіножаті та пасовища ) на території Кузницької сільської ради Городнянського району Чернігівської області в порядку реалізації отриманого спадкодавцем ОСОБА_2 дозволу на виготовлення технічної документації згідно до розпорядження Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області № 1035 від 28 вересня 2018 року Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості ) .

Позов обґрунтовується тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 85 років помер батько позивача ОСОБА_2 . За заявою позивача приватним нотаріусом Городнянського районного нотаріального округу Чернігівської області Неволько В.А. була відкрита спадкова справа щодо майна померлого батька. За життя ОСОБА_2 мав право на земельну частку ( пай ) і вирішив виділити її в натурі ( рілля, сіножаті, пасовища ) та отримати державний акт на право власності на землю. Натомість, останній встиг оформити тільки ріллю. На сіножаті та пасовища технічну документацію ОСОБА_2 оформити не встиг, хоча дозвіл на її виготовлення отримав.

При зверненні до нотаріуса з питання щодо отримання свідоцтва про право на спадщину, позивач отримала лише свідоцтво про право на спадщину на ріллю, яка була зареєстрована за її батьком ще за життя. При цьому нотаріус не може видати свідоцтва про право на спадщину на належні померлому пасовища та сіножаті, оскільки вони були не дооформлені її батьком.

Враховуючи вищевикладене та той факт, що спадкодавець не набув права власності на спірні земельні ділянки згідно зі ст. 125 ЗК України, однак розпочав процедуру оформлення права власності на земельні ділянки відповідно до чинного законодавства та не встиг її завершити у зв`язку зі смертю, посилаючись на положення ст. 1218-1219 Цивільного кодексу України, позивач вважає, що має право на визнання за нею як спадкоємцем в порядку спадкування за законом права на завершення оформлення та одержання у власність спірних земельних ділянок та просить задовольнити заявлені нею позовні вимоги.

Ухвалою судді від 15 січня 2020 року прийнято позов до розгляду та відкрито провадження у зазначеній справі.

Ухвалою суду від 20 березня 2020 року залучено до участі у розгляді справи в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Приватне підприємство Городнянські аграрні інвестиції .

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала в повному обсязі та наполягала на їх задоволенні. Підтвердила обставини, викладені в позовній заяві в обґрунтування заявлених позовних вимог. Пояснила, що її батько ОСОБА_2 мав право на земельну частку ( пай ) в землях КСП Більшовик ( с. Кузничі, Городнянського району, Чернігівської області ). За життя ОСОБА_2 до нього звернувся директор ТОВ Агро-день та зобов`язався оформити його землю, яку в послідуючому збирався взяти в оренду. Отримавши відповідний дозвіл у компетентних органах, директор ТОВ Агро-день почав займатись оформленням землі. За життя батько встиг оформити та зареєструвати право власності тільки на ріллю, а сіножаті та пасовища не встиг оформити. Зазначила, що земельна частка ( пай ) у КСП Більшовик складалась з трьох земельних ділянок, а саме ріллі, сіножаті та пасовища. З впевненістю може стверджувати про це, оскільки у неї самої теж був пай у КСП Більшовик і при його оформленні їй теж було виділено 3 ділянки ( рілля, сіножаті, пасовища ). На даний час вона оформила лише ріллю, а сіножаті та пасовища ще не встигла.

Відповідач по справі - Городнянська міська рада Чернігівської області про дату, час та місце судового розгляду справи була повідомлена належним чином, представник відповідача в судове засідання не з`явився. Повноважний представник Городнянської міської ради Чернігівської області Яценко Д.В. надав до суду письмове клопотання від 11.02.2020 року за вих. № 03-09/125 з проханням розглянути справу без участі представника міської ради, проти задоволення позову ОСОБА_1 не заперечують ( а.с. 33-34 ).

Визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи і інтереси інших осіб.

Відповідно до вимог частини 4 статті 174 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем, суд за наявності підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду справи третя особа повідомлялась належним чином, про неявки представника суд не повідомлено, від третьої особи до суду не надійшло письмових пояснень щодо позову. Неявка в судове засідання представника третьої особи відповідно до положень ст. 223 ЦПК України не є перешкодою для розгляду справи ( а.с. 136 ).

Представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання третя особа повідомлялась належним чином. Повноважний представник Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Будлянський В. надав до суду письмове клопотання від 13.02.2020 року за вих. № 9-25-0.6-761/2-20 з проханням розглянути справу без участі їх представника, у вирішенні даної справи покладаються на розсуд суду ( а.с. 49-50 ).

Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - приватний нотаріус Городнянського районного нотаріального округу Чернігівської області Неволько В.А. у судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце судового розгляду справи третя особа повідомлялась належним чином, надала до суду письмову заяву від 12.02.2020 року з проханням розглянути справу без її участі за наявними матеріалами справи ( а.с. 35 ).

Представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Приватного підприємства Городнянські аграрні інвестиції адвокат Шевченко О.А., який представляє інтереси третьої особи на підставі відповідного ордеру серії ЧН № 107124 від 12.03.2020 року, у судовому засіданні вважав, що пред`явлений ОСОБА_1 позов задоволенню не підлягає. Свою позицію по суті заявлених позовних вимог обґрунтовував, посилаючись на письмові пояснення третьої особи - ПП Городнянські аграрні інвестиції , подані до суду.

З письмових пояснень третьої особи - ПП Городнянські аграрні інвестиції , наданих до суду їх представником - адвокатом Шевченко О.А., вбачається, що технічна документація щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки власникам сертифікатів на право на земельну частку ( пай ) із земель колишнього КСП Більшовик на території Кузницької сільської ради Городнянського району Чернігівської області була розроблена на підставі розпорядження Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 17 листопада 2005 року № 287 Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо організації території земельних часток ( паїв ) . Кількість осіб, які мали право на земельну частку ( пай ) в розрізі вказаної місцевої ради склала 280 громадян, загальна площа сільськогосподарських угідь - 1130,48 га. При цьому, до списку власників сертифікатів увійшла 151 особа, кількість осіб, що вибули з території відповідної ради - 23 особи; 106 осіб з числа тих, якими було отримано частку ( пай ) станом на 01 вересня 2005 року, померли. До числа та переліку осіб, які мали право на земельну частку ( пай ) із земель колишнього КСП Більшовик на території Кузницької сільської ради Городнянського району Чернігівської області, проте вибули з території відповідної ради, увійшов, зокрема, і ОСОБА_2 ..

12 жовтня 2006 року відбулися збори власників сертифікатів на право на земельну частку ( пай ) колишнього КСП Більшовик Кузницької сільської ради Городнянського району Чернігівської області, участь у яких взяло 123 особи. Кількість померлих осіб з числа власників сертифікатів на той час збільшилась до 115 осіб. Вказаними зборами було затверджено протокол розподілу земельних ділянок. ОСОБА_2 не брав участі у розподілі земельних ділянок у ході вказаних зборів. Проект землеустрою щодо організації території земельних часток ( паїв ) із земель колишнього КСП Більшовик на території Кузницької сільської ради Городнянського району Чернігівської області було затверджено розпорядженням Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 22 листопада 2006 року № 332.

28 березня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Кузницької сільської ради Городнянського району Чернігівської області із заявою щодо надання йому довідки про результат жеребкування та присвоєння номеру земельній ділянці ( паю ) у відповідності до належного йому сертифікату на право на земельну частку ( пай ). При цьому, вказана заява не містила жодної вказівки на множинність ( наявність двох або більше ) земельних ділянок, номери яких, визначені у результаті відповідного жеребкування, цікавили заявника. Так само ця заява не була спрямована на спонукання адресата до проведення жеребкування, а мала власною метою виключно здобуття інформації, яка на його переконання, вже перебувала у розпорядженні Кузницької сільської ради Городнянського району Чернігівської області. Тим не менше, 12 квітня 2018 року комісією з питань земельних відносин Кузницької сільської ради Городнянського району Чернігівської області було проведено жеребкування щодо надання порядкового номеру земельним часткам ( паям ) за заявами ряду громадян. За його результатами вказаною комісією було прийнято рішення, оформлене протоколом № 01 від 12 квітня 2018 року, у тому числі, щодо присвоєння земельній частці ( паю ) ОСОБА_2 порядкового номеру 238.

Відповідно, за станом на 2018 рік, Закон України Про порядок виділення в натурі ( на місцевості ) земельних ділянок власникам земельних часток ( паїв ) так само формував правовий статус як відповідних органів місцевого самоврядування, так і місцевих державних адміністрацій в частині повноважень цих органів щодо виділення власникам земельних часток ( паїв ) земельних ділянок у натурі ( на місцевості ) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності. При цьому, здійснення подібних повноважень не передбачало наявності одночасної юрисдикції органу місцевого самоврядування та місцевої державної адміністрації щодо однієї і тієї ж земельної ділянки : критерієм розмежування відповідних управлінських правомочностей виступало місцезнаходження земель, що підлягали розподілу - у межах або за межами населених пунктів.

Цілком очевидно, що у разі, якщо Городнянською районною державною адміністрацією Чернігівської області в межах її компетенції було прийнято рішення щодо надання в користування на умовах строкової оренди певної земельної ділянки, утвореної із невитребуваних земельних часток ( паїв ), то виключно даний орган до 01 січня 2019 року мав право здійснювати, передбачені Законом України Про порядок виділення в натурі ( на місцевості ) земельних ділянок власникам земельних часток ( паїв ) , повноваження щодо будь-якої із земельних часток ( паїв ), які у своїй сукупності утворили таку передану в оренду ділянку.

Отже, комісія з питань земельних відносин Кузницької сільської ради Городнянського району Чернігівської області, а так само Кузницька сільська рада Городнянського району Чернігівської області в цілому, не мали до 01 січня 2019 року жодних визначених законом повноважень щодо присвоєння земельній частці ( паю ) ОСОБА_2 того чи іншого порядкового номеру в ході виділення в натурі ( на місцевості ) земельної ділянки ( кількох земельних ділянок з різним складом сільськогосподарських угідь ) даному власнику земельної частки ( пай ).

Розпорядженням голови Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 28 вересня 2018 року № 1035 Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості ) , виданим, у тому числі, на підставі довідки Кузницької сільської ради Городнянського району Чернігівської області щодо присвоєння земельній частці ( паю ) ОСОБА_2 певного порядкового номеру, вказаній особі за результатами розгляду поданої нею заяви було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості ) при наданні її у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва відповідно до проекту землеустрою щодо організації території земельних часток ( паїв ) та виготовлення державних актів на право власності на землю власникам земельних сертифікатів колишнього КСП Більшовик , яка розташована на території Городнянської міської ради ( за межами населеного пункту с. Кузничі ) щодо земельної частки ( паю ) № 238.

Позивачем не надано жодних доказів того, що ОСОБА_2 , як власник земельної частки ( паю ), дійсно при подачі заяви до Городяннської районної державної адміністрації Чернігівської області про надання йому дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості ) виявляв бажання щодо виділення йому в натурі ( на місцевості ) двох або більше земельних ділянок з різним складом сільськогосподарських угідь. Окрім того, сам текст вищевказаного розпорядження містить однозначну вказівку на надання ОСОБА_2 дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж в натурі ( на місцевості ) лише однієї земельної ділянки.

Окрім того, у відповідності до чинної протягом 2018 року редакції пункту 3 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток ( паїв ), у разі виявлення після розробки проекту факту не включення одного чи кількох громадян, які отримали сертифікати на право на земельну частку ( пай ) у встановленому законодавством порядку, спадкоємців права на земельну частку ( пай ), посвідченого сертифікатом, інших громадян та юридичних осіб України, які відповідно до законодавства набули право на земельну частку ( пай ), до списку власників земельних часток ( паїв ), на підставі якого був складений проект, сільська, селища, міська рада чи райдержадміністрація може прийняти рішення ( розпорядження ) про : коригування проекту землевпорядною організацією з метою забезпечення громадян необхідною кількістю земельних ділянок ( на підставі відповідного договору ); надання зазначеним громадянам земельних ділянок із земель запасу чи резервного фонду у розмірі відповідної земельної частки ( пай ). У разі неприйняття сільською, селищною, міською радою чи райдержадміністрацією рішення ( розпорядження ) щодо коригування проекту або надання таких ділянок із земель запасу чи резервного фонду питання вирішується у судовому порядку.

ОСОБА_2 за життя не звертався до Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області ані задля спонукання останньої до коригування проекту розподілу щодо організації земельних часток ( паїв ) із земель колишнього КСП Більшовик Кузницької сільської ради відповідною землевпорядною організацією з метою забезпечення заявника земельною ділянкою ( кількома земельними ділянками ), ані з приводу надання йому земельної ділянки ( земельних ділянок ) із земель запасу чи резервного фонду у розмірі відповідної земельної частки ( паю ).

Відповідно розпорядження голови Городнянської районної державної адміністрації від 28 вересня 2018 року № 1035 суперечить і Порядку організації робіт та методиці розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток ( паїв ), затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 04 лютого 2004 року № 122.

Право вимоги на відведення земельної частки ( паю ) в натурі ( на місцевості ) на підставі розпорядження голови Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 28.09.2018 року № 1035 було в повному обсязі реалізовано ОСОБА_2 шляхом отримання у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення ( рілля ) площею 3,0224 га. Відповідно оскільки опосередковане дією вказаного розпорядження право вичерпалося в силу власної реалізації у повному обсязі, то до складу спадкового майна ОСОБА_2 увійшла лише вищевказана земельна ділянка ( а.с. 147-152 ).

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника третьої особи - ПП Городнянські аграрні інвестиції , дослідивши усі наявні матеріали справи, встановивши наявність обставин, якими обґрунтовуються вимоги, визначившись щодо правовідносин, зумовлених встановленими фактами, а також щодо правових норм, якими врегульовані ці правовідносини, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 85 років у с. Вихвостів, Городнянського району, Чернігівської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 ( а.с. 9 ).

Після його смерті відкрилася спадщина за законом на все належне йому майно.

Рішенням Городнянського районного суду Чернігівської області від 21 жовтня 2019 року встановлено факт того, що ОСОБА_1 є рідною дочкою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ( а.с. 47-48 ).

Отже, позивач є спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_2 ..

Після смерті ОСОБА_2 - його дочка ОСОБА_1 27 червня 2019 року звернулась до приватного нотаріуса Городнянського районного нотаріального округу Чернігівської області Неволько В.А. з відповідною заявою про прийняття спадщини за законом. 27 червня 2019 року була заведена спадкова справа № 222/2019 щодо майна ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Інших спадкоємців у померлого немає ( а.с. 37-48 ).

Стаття 1 Закону України Про порядок виділення в натурі ( на місцевості ) земельних ділянок власникам земельних часток ( паїв ) ( в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин ) передбачає, що право на земельну частку ( пай ) мають колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.

Основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією ( стаття 2 Закону України Про порядок виділення в натурі ( на місцевості ) земельних ділянок власникам земельних часток ( паїв ) ).

Згідно сертифікату на право на земельну частку ( пай ) серії ЧН в„– 040114 встановлено, що члену КСП Більшовик ОСОБА_2 на підставі рішення Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 31.05.1996 року за № 199 належить право на земельну частку ( пай ) у землі, яка перебуває в колективній власності сільськогосподарського підприємства Більшовик , розміром 4,72 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї земельної ділянки в натурі ( на місцевості ). Сертифікат видано 05.07.1996 року та зареєстровано у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку ( пай ) 08.07.1996 року під номером 601 ( а.с. 10 ).

Той факт, що ОСОБА_2 включений до списку членів КСП Більшовик підтверджується дослідженим в судовому засіданні державним актом на право колективної власності на землю серії ЧН № 7, виданим 11.10.1995 року головою Кузницької сільської Ради народних депутатів, та доданим до нього списком членів КСП в якому під № 172 значиться ОСОБА_2 ( а.с. 74-78 ).

Згідно Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку ( пай ) встановлено, що ОСОБА_2 дійсно отримав сертифікат на право на земельну частку ( пай ) серії ЧН № 040114 ( а.с. 79 ).

Той факт, що ОСОБА_2 було видано сертифікат на право на земельну частку ( пай ) серії НОМЕР_3 також підтверджується відповідним повідомленням начальника відділу у Городнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 02.03.2020 року за вих. № 9-25-0.25/238/105-20 ( а.с. 73 ).

Стаття 5 Закону України Про порядок виділення в натурі ( на місцевості ) земельних ділянок власникам земельних часток ( паїв ) ( в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин ) передбачала, що сільські, селищні, міські ради приймають рішення щодо виділення в натурі ( на місцевості ) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) у межах населених пунктів, а районні державні адміністрації - за межами населених пунктів.

З огляду на те, що земельні ділянки для виділення в натурі ( на місцевості ) для власників земельних часток ( паїв ) КСП Більшовик знаходились за межами населеного пункту відповідні рішення про затвердження уточненої кількості осіб, що мають право на земельну частку ( пай ) по Кузницькій сільській раді в кількості 280 осіб, про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо організації території земельних часток ( паїв ) приймались саме Городнянською районною державною адміністрацією Чернігівської області ( а.с. 159-160 ).

При цьому ОСОБА_2 був включений до затвердженого в кількості 280 осіб списку громадян - членів КСП Більшовик ( а.с. 154зв. - 157 ).

Розподіл земельних ділянок між 280-ма власниками земельних часток ( паїв ) КСП Більшовик здійснювався в Кузницькій сільській раді Городнянського району Чернігівської області під час зборів власників сертифікатів на земельні частки ( паї ) колишнього КСП Більшовик . При цьому було затверджено проект землеустрою щодо організації території земельних часток ( паїв ), виходячи з площ сільськогосподарських угідь, що підлягають розпаюванню між 280-ма громадянами, що мають право на земельну частку ( пай ), визначено розмір земельної частки ( паю) в умовних кадастрових гектарах. При цьому було визначено, що земельна частка ( пай ) складається з ріллі, сіножаті та пасовища ( а.с. 163-169 ).

Зазначений розподіл земельних ділянок був проведений у відповідності з положеннями Порядку організації робіт та методикою розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток ( паїв ).

Розпорядженням Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 22.11.2006 року № 332 було погоджено проект землеустрою щодо організації території земельних часток ( паїв ) із земель колишнього КСП Більшовик на території Кузницької сільської ради, яким виходячи з площ сільськогосподарських угідь, що підлягають розпаюванню між 280-ма громадянами, що мають право на земельну частку ( пай ), до складу яких також входив і ОСОБА_2 , було визначено розмір земельної частки ( паю ) в умовних кадастрових гектарах, яка складалась з ріллі, сіножаті та пасовища ( а.с. 170-173 ).

Разом з тим, що ОСОБА_2 28 березня 2018 року звернувся до Кузницької сільської ради Городнянського району Чернігівської області із заявою про надання довідки про результат жеребкування та присвоєння номеру земельній ділянці ( паю ) у відповідності до сертифікату на право на земельну частку ( пай ) серії ЧН № 040114, який належить йому ( а.с. 92 ).

Згідно протоколу засідання комісії з питань земельних відносин Кузницької сільської ради Городнянського району Чернігівської області від 12 квітня 2018 року № 01, комісія вирішила надати порядковий номер земельної частки ( паю ) із земель колишнього КСП Більшовик ОСОБА_2 - № 238 ( а.с. 93 ).

Вказане підтверджується витягом з протоколу № 1 від 12.04.2018 року ( а.с. 94 ).

Розпорядженням Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 28 вересня 2018 року № 1035 Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості ) надано ОСОБА_2 на земельну частку ( пай ) - № 238 дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості ) при наданні її у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва власнику земельної частки ( паю ), відповідно до проекту землеустрою щодо організації території земельних часток ( паїв ) та виготовлення державних актів на право власності на землю власникам земельних сертифікатів колишнього КСП Більшовик , яка розташована на території Городнянської міської ради ( за межами населеного пункту с. Кузничі ) ( а.с. 6, 95 ).

Згідно розпорядження Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 29 грудня 2018 року № 1417 Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі ( на місцевості ) та надання їх у безоплатну власність затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі ( на місцевості ) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Городнянської міської ради ( за межами населеного пункту с. Кузничі ) та надано громадянину ОСОБА_2 безоплатно у власність земельну ділянку, загальною площею 3,0224 га, в тому числі рілля, площею 3,0224 га, кадастровий номер : 7421485300:03:000:3159, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель сільськогосподарського призначення колективної власності на території Городнянської міської ради ( за межами населеного пункту с. Кузничі ) ( а.с. 7, 96 ).

З витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 22.01.2019 року № 153388276 вбачається, що земельна ділянка площею 3,0224 га, кадастровий номер 7421485300:03:000:3159, зареєстрована на праві приватної власності за ОСОБА_2 на підставі розпорядження Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області № 1471 від 29.01.2018 року ( а.с. 8 ).

З витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ -7413188122019, виданого 21.06.2019 року відділом у Городнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, вбачається, що земельна ділянка - рілля, площею 3,0224 га, розташована на території Городнянської міської ради Чернігівської області ( за межами с. Кузничі ) та їй присвоєно кадастровий номер : 7421485300:03:000:3159. Власник земельної ділянки ОСОБА_2 , земельна ділянка здана в оренду, орендар - ТОВ Агро-День , строк дії договору оренди землі - 10 років ( а.с. 101-103 ).

Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна наявні відомості щодо спірної земельної ділянки у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо земельної ділянки площею 3,0224 га, кадастровий номер 7421485300:03:000:3159, власник - ОСОБА_2 , земельна ділянка здана в оренду ТОВ Агро-День строком на 10 років. У інших реєстрах інформація відсутня ( а.с. 105 ).

Заперечуючи проти задоволення позову представник третьої особи - ПП Городнянські аграрні інвестиції адвокат Шевченко О.А. посилається на те, що розпорядження Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 28.09.2018 року № 1035 не відповідає вимогам, які пред`являються до актів місцевих державних адміністрацій, оскільки прийнято на підставі довідки Кузницької сільської ради щодо присвоєння земельній частці ( паю ) ОСОБА_2 певного порядкового номеру. У той же час, за твердженням представника третьої особи, комісія з питань земельних відносин відповідної сільської ради не мала жодних повноважень щодо присвоєння земельній частці ( паю ) того чи іншого порядкового номеру.

Однак, як вже зазначав суд вище, розподіл земельних ділянок між 280-ма власниками земельних часток ( паїв ) КСП Більшовик , до складу яких входив і ОСОБА_2 , здійснювався в Кузницькій сільській раді Городнянського району Чернігівської області у відповідності з положеннями Порядку організації робіт та методикою розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток ( паїв ). При цьому порядку розподілу земельних ділянок між власниками сертифікатів на земельні частки ( паї ) КСП Більшовик , який відбувався у 2006 року, не оспорював у судовому засіданні і представник третьої особи - ПП Городнянські аграрні інвестиції . При цьому при затвердженні проекту землеустрою щодо організації території земельних часток ( паїв ) із земель колишнього КСП Більшовик було враховано право ОСОБА_4 , як одного з 280 громадян, на земельну частку ( пай ). Таким чином, фактично розподіл земельних часток (паїв) відбувся у 2006 році, оскільки виходячи із загальної площі сільськогосподарських угідь, що підлягали розпаюванню, та кількості громадян, що мають право на земельну частку ( пай ), прямо пропорційно було визначено розмір земельної частки ( паю ), тим самим розділено площу угідь між загальною кількістю громадян з визначенням площ 280 земельних часток ( паїв ). Послідуюче звернення ОСОБА_2 з заявою до сільської ради, якою і здійснювався розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток ( паїв ), було пов`язане виключно з отримання шляхом жеребкування порядкового номеру земельної частки ( паю ) та узгоджується з положеннями Порядку організації робіт та методикою розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток ( паїв ). Разом з тим, рішення про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою приймалось саме Городнянською районною державною адміністрацією Чернігівської області з врахуванням раніше затвердженого проекту землеустрою.

Посилання представника третьої особи - ПП Городнянські аграрні інветиції на положення п. 3 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток ( паїв ) є некоректним, оскільки цей пункт стосується порядку дій під час випадків виявлення після розробки проекту землеустрою факту невключення громадянина, який має право на земельну частку (пай), до списку власників земельних часток ( паїв), на підставі якого був складений проект землеустрою. Натомість він не може застосовуватись до ОСОБА_2 , оскільки останній був у списках власників земельних часток ( паїв ) та був врахований при затвердженні проекту землеустрою.

Отже, суд приходить до висновку, що розпорядженням Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 28 вересня 2018 року № 1035 щодо ОСОБА_2 було прийнято в межах її компетенції та у відповідності до положень Законом України Про порядок виділення в натурі ( на місцевості ) земельних ділянок власникам земельних часток ( паїв ) .

При цьому суд звертає увагу та той факт, що вказане розпорядження від 28.09.2018 року № 1035 передбачало надання ОСОБА_2 дозволу на виготовлення технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості ) щодо земельної частки ( паю ) № 238. У той же час проект землеустрою передбачав як розмір земельної частки ( паю ), так і те, що земельна частка ( пай ) складалась з ріллі, сіножаті та пасовища. ОСОБА_2 , отримавши за життя відповідний дозвіл, встиг виготовити, затвердити та зареєструвати своє право власності лише на ріллю. У той же час належне йому право на оформлення права власності на сіножаті та пасовища він за життя реалізувати не встиг.

Слід зазначити, що право на земельну частку ( пай ) також мають спадкоємці права на земельну частку ( пай ), посвідченого сертифікатом, що чітко передбачено ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі ( на місцевості ) земельних ділянок власникам земельних часток ( паїв ) .

Отже, позивач, як спадкоємець першої черги за законом, яка прийняла спадщину після смерті свого батька ОСОБА_2 , має право в порядку спадкування завершити оформлення розпочатої спадкодавцем процедури встановлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості ).

Згідно приписів ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Чинна на даний час редакція ст. 126 ЗК України передбачає, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .

Слушним у даному випадку буде звернення уваги на пункт 3.5. листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13, де зазначено, що в разі якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

На підставі досліджених в судовому засіданні доказів судом встановлено, що ОСОБА_2 , як власник земельної частки ( паю ), за життя розпочав процедуру виділення земельної ділянки у натурі ( на місцевості ), отримавши дозвіл на виготовлення технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості ) щодо земельної частки ( паю ) № 238, встиг виготовити та затвердити технічну документацію лише щодо ріллі, а щодо сіножаті та пасовища цього зробити не встиг, оскільки помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно ст. 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Враховуючи той факт, що ОСОБА_2 за життя не набув права власності на земельні ділянки ( сіножаті та пасовища ) згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України, проте він, як власник земельної частки ( паю ), розпочав процедуру виділення земельної ділянки у натурі ( на місцевості ), з огляду на положення ст. 1218 ЦК України, суд приходить до висновку, що позивач має право на завершення оформлення та отримання безоплатно у власність земельних ділянок ( сіножаті, пасовища ) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель сільськогосподарського призначення колективної власності на території Городнянської міської ради Чернігівської області ( за межами населеного пункту с. Кузничі ) в порядку реалізації отриманого спадкодавцем ОСОБА_2 дозволу на виготовлення технічної документації згідно розпорядження Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 28.09.2018 року № 1035 Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості ) .

Враховуючи наведене, керуючись ст. 124 Конституції України, ст. 81, 125-126, 152 ЗК України, Законом України Про порядок виділення в натурі ( на місцевості ) земельних ділянок власникам земельних часток ( паїв ) від 05.06.2003 року № 899-ІV, Порядком організації робіт та методикою розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток ( паїв ), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2004 року № 122, ст. 15-16, 373, 392, 1216-1218, 1220-1223, 1225, 1258, 1261, 1268-1270, 1297 ЦК України, ст. 4-5, 12-13, 128, 130, 141, 206, 211-212, 223, 247, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В :

Позовну заяву ОСОБА_1 ( місце проживання : АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 ) до Городнянської міської ради Чернігівської області ( місцезнаходження : вул. Троїцька, буд. 13, м. Городня, Чернігівської області, 15100, код ЄДРПОУ 04061731 ) про визнання прав на спадкове майно в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті її батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Вихвостів, Городнянського району, Чернігівської області, право на завершення оформлення та отримання безоплатно у власність земельних ділянок ( сіножаті, пасовища ) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель сільськогосподарського призначення колективної власності на території Городнянської міської ради Чернігівської області ( за межами населеного пункту с. Кузничі ) в порядку реалізації отриманого спадкодавцем ОСОБА_2 дозволу на виготовлення технічної документації згідно розпорядження Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 28.09.2018 року № 1035 Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості ) .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду або через Городнянський районний суд Чернігівської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтею 354 ЦПК України, а саме щодо апеляційного оскарження, продовжуються на строк дії такого карантину.

Дата складення повного судового рішення - 31 травня 2020 року.

Суддя О.Д.Березовський

СудГороднянський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення21.05.2020
Оприлюднено03.06.2020
Номер документу89557403
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —732/2175/19

Постанова від 25.08.2020

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Боброва І. О.

Постанова від 25.08.2020

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Боброва І. О.

Ухвала від 04.08.2020

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Боброва І. О.

Ухвала від 04.08.2020

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Боброва І. О.

Ухвала від 24.07.2020

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Боброва І. О.

Рішення від 21.05.2020

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Березовський О. Д.

Рішення від 21.05.2020

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Березовський О. Д.

Ухвала від 22.04.2020

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Березовський О. Д.

Ухвала від 21.04.2020

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Березовський О. Д.

Ухвала від 20.03.2020

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Березовський О. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні