Справа № 632/99/20
провадження № 2/632/159/20
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
"27" травня 2020 р. м. Первомайський
Первомайський міськрайонний суд Харківської області у складі головуючого судді Росоха А.В., за участю секретаря Венгер В.М., представника позивача Лозовського С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в місті Первомайському Харківської області цивільну справу за позовом адвоката Лозовського С.В. поданого в інтересах ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Грушинської сільської ради Первомайського району Харківської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -
У С Т А Н О В И В:
23 січня 2020 року позивач звернулась до суду з вказаним позовом, в якому після уточнення позовних вимог просила суд визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку площею 0,2500 га, що розташована на території села Жовтневе Первомайського району Харківської області, надану для будівництва та обслуговування житлового будинку, яка належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкодавцю ОСОБА_2 на підставі рішення №5 від 23.02.1996 року виконкому рішення Грушинської сільської ради Первомайського району Харківської області.
В обґрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 , після його смерті залишилось спадкове майно, яке складається з земельної ділянки, площею 0,2500 га, що розташована на території села Жовтневе Первомайського району Харківської області.
Спадщину ОСОБА_1 прийняла, але оформити нотаріальної її не має можливості, у зв`язку з відсутністю прововстанолюючих документів.
17 січня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до нотаріальної контори із заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за законом.
Постановою державного нотаріуса їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.
На даний час іншим шляхом оформити право власності на спадкове майно позивач не має можливості, тому і звернулась до суду з даним позовом.
24 січня 2020 року ухвалою Первомайського міськрайонного суду Харківської області вищезазначену позовну заяву було залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків, які було усунуто.
11 лютого 2020 року відкрито провадження у справі призначено підготовче засідання на 27 лютого 2020 року.
27 лютого 2020 року відкладено розгляд справи на 12 березня 2020 року у зв`язку з зайнятістю судді у розгляді кримінальної справи.
12 березня 2020 року закрито підготовче провадження, призначено справу до розгляду по суті на 31 березня 2020 року.
31 березня 2020 року відкладено розгляд справи на 06 травня 2020 року у зв`язку з надходженням клопотання представника позивача по справі.
06 травня 2020 року відкладено розгляд справи на 27 травня 20202 року у зв`язку з надходженням клопотання представника позивача по справі.
Представник позивача в судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог на підставі обставин викладених в позовній заяві, при цьому зазначив, що право власності у встановленому законом порядку було зареєстровано за померлим, при цьому сплачувався земельний податок, а тому є всі підстави для задоволення позовних вимог.
Від представника відповідача надійшла заява з проханням розглянути справу без їх участі, покладаються на розсуд суду.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Відповідно ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі статтями 76-79 ЦПК України, доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у учасників справи, виникає спір.
Доказування по цивільній справі, як і судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.
Суд, дослідивши повно та всебічно обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи зі свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку про залишення позову без задоволення з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_1 (а.с.79).
Згідно рішення виконавчого комітету Грушинської сільської ради Первомайського району Харківської області №5 від 23 лютого 1996 року ОСОБА_2 передано безкоштовно в приватну власність земельну ділянку для обслуговування та будівництва житлового будинку, згідно ст. 6 та 67 ЗК України, розташовану за адресою: Харківська область, Первомайський район, село Жовтневе, площа 0,25 га(а.с.6).
Постановою державного нотаріуса Первомайської державної нотаріальної контори Харківської області Мірошниченко О.М. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 0,2500 га, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (а.с.5).
Згідно копії спадкової справи № 13-2012, заведеної після померлого ОСОБА_2 спадкоємцем за законом першої черги є ОСОБА_1 , діти спадкодавця ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від спадщини відмовились, інші спадкоємці відсутні.
Таким чином, судом встановлено, що право власності на земельну ділянку після смерті спадкодавця ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 іншими спадкоємцями не приймалося, а позивач є спадкоємцем першої черги.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
Відповідно до частини першої статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законом порядку.
Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування.
Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності відповідних юридичних фактів у їх сукупності, зокрема, ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку.
Будь-яких доказів того, що право власності у встановленому законом порядку було зареєстровано за померлим, при цьому сплачувався земельний податок представником позивача не представлено.
З врахуванням наведеного, суд вважає доводи заявника не обґрунтованими і такими, що задоволенню не підлягають.
Виходячи з вищевикладеного та керуючись ст.ст. 315, 1218, 1223, 1264, 1268, 1269 ЦК України, ст.ст.12, 13, 81, 259, 263-265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву адвоката Лозовського С.В. подану в інтересах ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Грушинської сільської ради Первомайського району Харківської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення через Первомайський міськрайонний суд Харківської області або безпосередньо до Харківського апеляційного суду.
У разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 49, 83, 84, 170, 178, 179, 180, 181, 185, 210, 222, 253, 275, 284, 325, 354, 357, 360, 371, 390, 393, 395, 398, 407, 424 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, подання заяви про перегляд заочного рішення, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, заяви про скасування судового наказу, розгляду справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 .
Відповідач: Виконавчий комітет Грушинської сільської ради Первомайського району Харківської області, місце знаходження: 64131, Харківська область, Первомайський район, село Грушине, вулиця Центральна,4, Код ЄДРПОУ: 04398502.
Повний текст рішення виготовлено 01.06.2020 року.
Суддя: А. В. Росоха
Суд | Первомайський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 27.05.2020 |
Оприлюднено | 03.06.2020 |
Номер документу | 89560533 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Первомайський міськрайонний суд Харківської області
Росоха А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні