Постанова
від 02.06.2020 по справі 826/2648/18
ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа № 826/2648/18 Суддя (судді) першої інстанції: Чудак О.М.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2020 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Файдюка В.В.

суддів: Земляна Г.В.

Мєзєнцев Є.І.

При секретарі: Марчук О.О.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової служби України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 січня 2019 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Інформаційно-фінансова компанія Символ до Державної фіскальної служби України про визнання бездіяльності протиправною, -

В С Т А Н О В И В :

Товариство з обмеженою відповідальністю Інформаційно-фінансова компанія Символ (далі - позивач, ТОВ ІФК Символ ) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач, ДФС України), в якому просило:

- визнати бездіяльність ДФС України щодо неприйняття для реєстрації податкової накладної від 26 грудня 2017 року №1, - протиправною;

- вважати прийнятою та зареєстрованою протягом операційного дня 15 січня 2018 року податкову накладну ТОВ ІФК Символ від 26 грудня 2017 року №1 у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).

Позов обґрунтовано тим, що позивач, не порушуючи норми податкового законодавства, своєчасно виконав всі залежні від нього дії, направивши ПН від 26 грудня 2017 року № 1 на реєстрацію відповідачу 15 січня 2018 року о 21:21 год, в межах операційного дня. Однак, позивачем не було отримано від відповідача квитанції на підтвердження реєстрації даної податкової накладної у ЄРПН. Натомість, о податкову накладну від 26 грудня 2017 року №1 відповідач зареєстрував у ЄРПН лише 22 січня 2018 року, що спричинило ситуацію, за якої податкова накладна від 26 грудня 2017 року №1 вважається зареєстрованою з порушенням строку, передбаченого пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. За таких обставин наявні підстави для застосування до позивача штрафних санкцій згідно статті 120-1 ПК України, у зв`язку з чим він вважає бездіяльність ДФС України щодо не проведення реєстрації податкової накладної від 26 грудня 2017 року №1 своєчасно протиправною.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 січня 2019 року даний позов задоволено в повному обсязі.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що протягом операційного дня 15 січня 2018 року контролюючим органом не надіслано платнику податків ТОВ ІФК Символ квитанції про прийняття/неприйняття або зупинення реєстрації податкової накладної від 26 грудня 2017 року №1, тому дана податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН саме 15 січня 2018 року.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, просить суд скасувати рішення через порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

При цьому, мотиви відповідача суду не відомі, оскільки скарга не містить посилань на невірно встановлені судом обставини, правових підстав та жодних доказів на їх підтвердження. Скаржник не навів жодних доводів, аргументів, міркувань та спростування обставин, наведених позивачем та підтверджених судом першої інстанції, зокрема, щодо предмету позову, а також не підтвердив обставин законності своїх дій (в даному випадку - бездіяльності).

Учасники справи, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце судового розгляду справи, у судове засідання не прибули, а тому справа розглядалася у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами у відповідності до п. 2 ч. 1 статті 311 КАС України.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, на умовах договору на виконання дослідно-конструкторських робіт від 06 листопада 2017 року №01-11/2017, ТОВ ІФК Символ (Виконавець) отримано від ДП Конструкторське бюро Південне ім. М.К. Янгеля аванс у розмірі 748 000 грн.

За фактом отримання передоплати ТОВ ІФК Символ складено податкову накладну від 26 грудня 2017 року №1 на загальну суму 748 000 грн, в тому числі податок на додану вартість (ПДВ) 124 666,67 грн.

15 січня 2018 року об 21:21 ТОВ ІФК Символ через електронний кабінет платника податків подано на реєстрацію у ЄРПН податкову накладну від 26 грудня 2017 року №1.

Матеріали справи не містять квитанції про прийняття чи реєстрацію (зупинення, відмову) податкової накладної від 26 грудня 2017 року №1 саме 15 січня 2018 року.

Натомість, податкову накладну від 26 грудня 2017 року №1 фактично зареєстровано у ЄРПН 22 січня 2018 року.

На переконання позивача, реєстрація відповідачем податкової накладної від 26 грудня 2017 року №1 у ЄРПН лише 22 січня 2018 року, а не 15 січня 2018 року спричинила ситуацію, за якої податкова накладна від 26 грудня 2017 року №1 вважається зареєстрованою з порушенням строку, передбаченого пунктом 201.10 статті 201 ПК України, що є підставою для застосування до ТОВ ІФК Символ штрафних санкцій згідно статті 120-1 ПК України.

Вважаючи, що відповідач в період з 15 січня 2018 року по 22 січня 2018 року допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у неприйнятті для реєстрації податкової накладної від 26. грудня 2017 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку матеріалам та обставинам справи, а також наданим додатковим поясненням та запереченням сторін, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно пп. 14.1.60 п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу України Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до пп. 16.1.3 п. 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до п. 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Згідно п.120-1.1 статті 120 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 1 0 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

З аналізу наведених норм вбачається, що ПК України визначено обов`язок платника податку зареєструвати в ЄРПН податкові накладні/розрахунки коригування, та у разі порушення визначених законодавством граничних строків для такої реєстрації застосовуються штрафні санкції.

За змістом п.201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок №1246), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до ЄРПН.

Відповідно до п. 3 Порядку №1246 (у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин), операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Відповідно до п.п. 11-15 Порядку після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України Про електронний цифровий підпис , Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки податкової накладної.

За результатами перевірок, визначених п. 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Таким чином, як вірно зазначено судом першої інстанції, як ПК України, так і Порядком передбачено, що у разі отримання контролюючим органом податкової накладної від платника податку, за результатами проведення їх перевірки платнику податку надсилається квитанція про прийняття, неприйняття або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування протягом операційного дня.

Як встановлено оскаржуваним рішенням та жодним чином не запереч вено та не спростовано апелянтом, згідно наявної в матеріалах справи роздруківки з електронного кабінету платника податків ТОВ ІФК Символ , позивач 15 січня 2018 року о 21:21, тобто в межах операційного дня, подав на реєстрацію у ЄРПН податкову накладну від 26 грудня 2017 року №1.

Разом з тим, судами не встановлено, а відповідачем не доведено факту направлення позивачу відповідної квитанції за наслідками подання податкової накладної від 26 грудня 2017 року №1 на реєстрацію у ЄРПН.

За твердженням відповідача, податкова накладна від 26 грудня 2017 року №1 подана позивачем на реєстрацію у ЄРПН із помилкою у даті її подання, що зумовило зупинення реєстрації такої податкової накладної з огляду на невідповідність дати подання податкової накладної та періодом подання. На підтвердження своїх доводів відповідач подав до суду копію квитанції 37100144, згідно якої із вказаних підстав зупинена реєстрація податкової накладної від 26 грудня 2018 року №1, яка подана на реєстрацію 15 січня 2018 року о 18:42 год . (а.с. 38).

Між тим, 15 січня 2018 року до 21:21 ТОВ ІФК Символ окрім податкової накладної від 26 грудня 2017 року №1 для реєстрації у ЄРПН подані відповідачу податкові накладні, які дійсно містили помилки в даті подання - помилково зазначено дату подання як 26 грудня 2018 року , на підтвердження чого позивач подав відповідні роздруківки з електронного кабінету платника податків. Однак, як вірно визначено судом першої інстанції, предметом даного спору є бездіяльність відповідача щодо відсутності належної реакції на факт подання ТОВ ІФК Символ податкової накладної саме від 26 грудня 2017 року №1 15 січня 2018 року о 21:21 год . Проте, відповідачем не надано доказів направлення ТОВ ІФК Символ відповідної квитанції у відповідь на подання ТОВ ІФК Символ 15 січня 2018 року о 21:21 год. податкової накладної від 26 грудня 2017 року №1 для реєстрації у ЄРПН.

Таким чином, подана відповідачем копія квитанції №37100144 (а.с. 38) не свідчить про виконання фіскальним органом обов`язку щодо прийняття від ТОВ ІФК Символ податкової накладної від 26 грудня 2017 року №1 та наявність відповідної реакції відповідача на подання позивачем вказаної податкової накладної. Слід зазначити, що апелянтом жодним чином не спростовано доводів позивача та суду першої інстанції про те, що зазначена копія не стосується податкової накладної від 26 грудня 2017 року №1, що є предметом даного спору, адже податкова накладна від 26 грудня 2017 року №1 подана позивачем на реєстрацію 15 січня 2018 року о 21:21 год. , в той час як надана відповідачем копія квитанції стосуються податкової накладної, яка подана позивачем на реєстрацію 15 січня 2018 року о 18:42 год .

Отже, з наведеного вбачається, що протягом операційного дня 15 січня 2018 року контролюючим органом не надіслано платнику податків ТОВ ІФК Символ квитанції про прийняття/неприйняття або зупинення реєстрації податкової накладної від 26 грудня 2017 року №1, тому дана податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН 15 січня 2018 року, про що і було вірно зазначено судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні.

Відповідно, обґрунтованими також є доводи позивача про те, що реєстрація відповідачем податкової накладної від 26 грудня 2017 року №1 у ЄРПН 22 січня 2018 року замість 15 січня 2018 року призвела до того, що податкова накладна від 26 грудня 2017 року №1 вважається зареєстрованою з порушенням строку, передбаченого пунктом 201.10 статті 201 ПК України, що є підставою для застосування до ТОВ ІФК Символ штрафних санкцій згідно статті 120-1 ПК України.

Відтак, належним способом захисту прав позивача, порушених протиправною бездіяльністю відповідача, буде зобов`язання відповідача вважати прийнятою та зареєстрованою протягом операційного дня 15 січня 2018 року податкову накладну ТОВ ІФК Символ від 26 грудня 2017 року №1 у ЄРПН.

За приписами статті 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

З огляду на презумпцію правомірності рішень платника податку, яка закріплена в статті 4.1 ПК України у випадку, коли є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, пріоритет правомірності рішення залишається за платником податків.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про необхідність задоволення позовних вимог та визнання протиправною бездіяльності Державної фіскальної служби України щодо неприйняття 15 січня 2018 року для реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю Інформаційно-фінансова компанія Символ від 26 грудня 2017 року №1.

Відповідно до ч.2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Між тим, відповідач, як суб`єкти владних повноважень, не довів правомірності своїх дій (бездіяльності).

Доводи апеляційної скарги відповідача зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Таким чином, вірним є висновок суду першої інстанції про задоволення даного адміністративного позову.

Отже при винесенні оскаржуваного рішення судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для його скасування.

За правилами статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 243, 246, 308, 315, 316, 321, 325, 329, 331 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Державної податкової служби України - залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 січня 2019 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328-331 КАС України.

Повний текст рішення виготовлено 02 червня 2020 року.

Головуючий суддя: В.В. Файдюк

Судді: Г.В. Земляна

Є.І. Мєзєнцев

СудШостий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення02.06.2020
Оприлюднено04.06.2020
Номер документу89599366
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —826/2648/18

Ухвала від 22.07.2020

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Ханова Р.Ф.

Постанова від 02.06.2020

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Файдюк Віталій Васильович

Ухвала від 12.05.2020

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Файдюк Віталій Васильович

Ухвала від 12.05.2020

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Файдюк Віталій Васильович

Ухвала від 21.04.2020

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Файдюк Віталій Васильович

Рішення від 09.01.2020

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Чудак О.М.

Ухвала від 11.06.2018

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Чудак О.М.

Ухвала від 26.02.2018

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Власенкова О.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні