справа № 991/1923/20
провадження №11-сс/991/482/20
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
АПЕЛЯЦІЙНА ПАЛАТА
У Х В А Л А
04 червня 2020 року місто Київ
Суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 , перевіривши матеріали апеляційної скарги ОСОБА_2 , поданої від імені Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, на ухвалу слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 15.05.2020 р. про відмову у роз`ясненні рішення від 13.03.2020 р., -
в с т а н о в и л а:
01 червня 2020 року до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду надійшла зазначена апеляційна скарга.
Оскаржуваною ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів відмовлено у роз`ясненні ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 13.03.2020 р. у справі № 991/1923/20 (провадження №1-кс/991/1966/20).
Не погодившись з прийнятим рішенням, ОСОБА_2 від імені Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 15.05.2020 р. та постановити нову, якою роз`яснити ухвалу слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 13.03.2020 р., зокрема роз`яснити спосіб, строки і порядок виконання цієї ухвали.
Відповідно до ст. 422 КПК України, отримавши апеляційну скаргу на ухвалу слідчого судді, суддя-доповідач невідкладно витребовує з суду першої інстанції відповідні матеріали тане пізніш як задень повідомляє особу, яка її подала, прокурора та інших заінтересованих осіб про час, дату і місце апеляційного розгляду. Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді розглядається не пізніш як через три дні після її надходження до суду апеляційної інстанції.
Водночас, згідно зп.4ч.3ст.399КПК України,апеляційна скаргаповертається,якщо поданапісля закінченнястроку апеляційногооскарження іособа,яка їїподала,не порушуєпитання пропоновлення цьогостроку.
Вирішуючи питання щодо призначення апеляційної скарги до розгляду, суддя-доповідач доходить висновку про наявність підстав для її повернення, передбачених ч. 3 ст. 399 КПК України, з огляду на таке.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 395 КПК України, апеляційна скарга, якщо інше не передбачено цим Кодексом, може бути подана на ухвалу слідчого судді протягом п`яти днів з дня її оголошення. При цьому, абзацом другим частини третьої цієї статті визначено, що якщо ухвалу суду або слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарженнядля такої особи обчислюється з дняотримання нею копії судового рішення.
Статтею 116 КПК України передбачено, що строк не вважається пропущеним, якщо скаргу або інший документ здано до закінчення строку на пошту.
В апеляційній скарзі зазначено, що оскаржувану ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, у зв`язку з чим строк на апеляційне оскарження починає перебіг з 27.05.2020 року, тобто з дати отримання копії зазначеної ухвали, та спливає 02.06.2020 року. Отже, апеляційну скаргу подано в межах строку на апеляційне оскарження.
Водночас, з оскаржуваної ухвали вбачається, що до Вищого антикорупційного суду з клопотанням про роз`яснення ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 13.03.2020 р. звернувся тимчасово виконуючий обов`язки Голови Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів ОСОБА_3 . За результатом судового розгляду клопотання, який проведено 15.05.2020 року у відкритому судовому засіданні за участі представника Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів ОСОБА_4 , було прийнято оскаржуване рішення.
Тобто, судовий розгляд проведено з викликом особи, яка оскаржує судове рішення.
Таким чином, відповідно до п. 3 ч. 2ст.395КПК України,строк на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді від 15.05.2020 р. обчислюється з дня оголошення вказаної ухвали, у зв`язку з чим апеляційна скарга на зазначене судове рішення мала бути поданапротягом п`яти днів з дня його оголошення, тобто в період з 15 по 20 травня 2020 року.
Згідно з відміткою на оригіналі конверту, в якому надійшла апеляційна скарга, її подано до поштового відділення 28.05.2020 року тобто, після закінчення строку на апеляційне оскарження. При цьому, в апеляційній скарзі не ставиться питання про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, що є підставою для повернення апеляційної скарги особі, що її подала.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Об`єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 27.05.2019 р. у справі № 461/1434/18 (провадження № 51-6470 кмо 18), згідно з якою, якщо ухвала слідчого судді постановлена з викликом сторони судового провадження, яка була присутня в судовому засіданні під час прийняття відповідного рішення, строк на її апеляційне оскарження обчислюється з дня оголошення вказаної ухвали.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 399 КПК України, апеляційна скарга повертається, якщо її подано після закінчення строку апеляційного оскарження і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку.
Крім того, згідно з п. 2 ч. 3 ст. 399 КПК України, апеляційна скарга повертається, якщо подана особою, яка не має права подавати апеляційну скаргу.
Згідно з вимогами ч. 5 ст. 396 КПК України, апеляційна скарга підписується особою, яка її подає. Якщо апеляційну скаргу подає захисник, представник потерпілого, то до неї додаються оформлені належним чином документи, що підтверджують його повноваження відповідно до вимог цього Кодексу.
Апеляційна скаргапідписана ОСОБА_2 , як представником Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Однак, документи, які б підтверджували її повноваження на підписання апеляційної скарги від імені Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, відповідно до вимог кримінального процесуального закону, до апеляційної скарги не додані, а отже апелянтом не підтверджено право подавати апеляційну скаргу від імені та в інтересах Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Враховуючи викладене, апеляційна скарга ОСОБА_2 підлягає поверненню особі, яка її подала, на підставі п.п. 2, 4 ч. 3 ст. 399 КПК України.
При цьому,відповідно доч.7ст. 399 КПК повернення апеляційної скарги не позбавляє права повторного звернення до суду апеляційної інстанції в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Керуючисьст.ст. 369-372, 399, 418, 532КПК України, суддя, -
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - повернути особі, яка її подала.
Копію ухвали разом з апеляційною скаргою невідкладно надіслати особі, яка її подала.
Ухвала суду апеляційної інстанції може бути оскаржена в касаційному порядкупротягом трьох місяців з дня її проголошення.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду |
Дата ухвалення рішення | 04.06.2020 |
Оприлюднено | 09.02.2023 |
Номер документу | 89648473 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Інші процесуальні питання |
Кримінальне
Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду
Чорна В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні