Рішення
від 03.06.2020 по справі 924/498/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

"03" червня 2020 р. Справа № 924/498/20

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Мухи М.Є., за участю секретаря судового засідання Попика О.В. розглянувши матеріали

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "КПП ЦЕНТР" с. Черляни Городоцький район, Львівська область

до товариства з обмеженою відповідальністю "АКЦЕПТ" м. Хмельницький

про стягнення 3315,98 грн.

У судовому засіданні відповідно до ст.240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини додаткового рішення.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 19.05.2020р. позов задоволено частково. Стягнуто з ТОВ "АКЦЕПТ" на користь позивача 2531,99грн. основного боргу, 226,62грн. пені, 506,40грн. штрафу, 28,64грн. 3% річних, 12,59грн. інфляційних втрат та 2095,83грн. витрат на оплату судового збору. У позові в частині стягнення 8,83грн. пені та 0,91грн. 3% річних відмовлено.

25.05.2020р. від ТОВ "КПП Центр" надійшла заява про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу адвоката в сумі 6306грн.

Ухвалою від 26.05.2020р. заяву призначено до розгляду в судовому засіданні.

Представники сторін у судове засіданні не з'явились. Відповідач письмової позиції з приводу заяви позивача не подав.

При вирішенні заяви про ухвалення додаткового рішення про стягнення з позивача витрат на професійну правничу допомогу судом враховується:

За змістом ч. 1 ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Відповідно до ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Статтею 123 ГПК України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

За ч. ч. 1, 2 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Відповідно до ч. 4 ст. 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суди мають виходити з встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами статті 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".

У разі відсутності у тексті договору таких умов (пунктів) щодо порядку обчислення, форми та ціни послуг, що надаються адвокатом, суди, в залежності від конкретних обставин справи, інших доказів, наданих адвокатом, використовуючи свої дискреційні повноваження, мають право відмовити у задоволенні заяви про компенсацію судових витрат, задовольнити її повністю або частково (аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.03.2019р. по справі №922/1163/18).

Згідно з ч. 1 ст. 124 ГПК України разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.

Судом береться до уваги, що позивачем при поданні позову було зазначено про очікування понесення витрат на правничу допомогу у розмірі 10 000грн. 25.05.2020р. позивачем подано заяву про винесення додаткового рішення у справі до якої долучено докази понесення товариством витрат на правничу допомогу у розмірі 6306грн.

У відповідності до статті 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Визначення договору про надання правової допомоги міститься в статті першій Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", згідно з якою договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

За приписами частини 3 статті 27 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.

Договір про надання правової допомоги за своєю правовою природою є договором про надання послуг, який в свою чергу, врегульовано Главою 63 Цивільного кодексу України.

Зокрема, стаття 903 Цивільного кодексу України передбачає, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Згідно зі статтею 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом, і може бути змінений лише за їх взаємною домовленістю. Суд не має права його змінювати і втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта.

Об`єднана палата Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду у постанові від 03.10.2019р. у справі №922/445/19 зробила висновки з приводу витрат на правову допомогу:

Витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини 2 статті 126 цього Кодексу).

Відповідно до наданих документів, 27.12.2019р. між Авокатським об'єднанням "Люрц" (адвокатське об'єднання) та ТОВ "КПП Центр" (клієнт) укладено договір №19/5 про надання правової допомоги відповідно до п.1.1 якого Адвокатське об'єднання зобов'язується надавати на підставі звернення Клієнта, правову допомогу, а саме: представляти інтереси Клієнта та вести від імені Клієнта справи, в тому числі судові спори, у судах усіх інстанцій, передбачених законодавством України, зокрема але не виключно у місцевих (районні, районні у містах, міських, міськрайонних, господарських судах, адміністративних судах, а також інших судах) апеляційних (апеляційних судах областей, господарських судах АРК та областей, адміністративних апеляційних судах, а також інших судах). Верховному Суді, в усіх державних органах України, в т.ч, органах Державної податкової служби, органах Державної митної служби, прокуратури, поліції, інших правоохоронних органах, органах місцевого самоврядування, державної виконавчої служби, а також перед іншими підприємствами, установами і організаціями.

Додатковою угодою №10 від 16.04.2020р. сторони визначили порядок оплати юридичних послуг (гонорару) Адвокатського об'єднання за надання правової допомоги у спорі про стягнення заборгованості з ТОВ "АКЦЕПТ", що виникла з поставки Товарів за Договором поставки від 05.01.2015 р. за № 541600. Згідно п.2 гонорар (вартість послуг) за підготовку документів та ведення справи про стягнення з ТОВ "АКЦЕПТ" заборгованості, що виникла за Договором поставки від 05.01.2015р. за № 541600 становить 7000грн., якшо інша вартість послуг не буде визначена Сторонами в Акті прийманні-передачі наданих послуг за Договором та цією Додатковою угодою, чи іншому аналогічному документі. Остаточний розмір гонорару (вартість послуг) за ведення справи визначається сторонами у акті виконаних робіт чи іншому аналогічному документі.

Оплата Гонорару (наданих послуг) здійснюється протягом 20-ти днів з дня підписання сторонами акту виконаних робіт чи іншого аналогічного документу, Клієнт може оплатити Гонорар авансом (п.3.1).

Оплата узгодженої Сторонами суми гонорару (послуг) здійснюється Клієнтом в безготівковому порядку шляхом перерахування відповідної суми коштів на розрахунковий рахунок Адвокатського об'єднання чи інший не заборонений законодавством спосіб (п.4).

Відповідно до п.6 додаткової угоди Адвокатське об'єднання надає Клієнту акт приймання-передачі наданої правової допомоги чи інший аналогічний документ, в якому зазначається зміст наданої правової допомоги, розмір гонорару, який підлягає сплаті відповідно до умов Договору, додаткові витрати, які були понесені Адвокатським об'єднанням понад узгоджену суму гонорару (якщо такі мали місце). Клієнт зобов'язаний на протязі п'яти календарних днів з моменту отримання акту приймання-передачі наданої правової допомоги чи іншого аналогічного документу підписати його або протягом вказаного строку надати письмове заперечення, в якому обґрунтувати причину відмови від приймання наданої правової допомоги та підписання відповідного акту.

Надання адвокатом Венглевським Б.Б. правничої допомоги ТОВ "КПП Центр" у господарському суді Хмельницької області при розгляді справи № 924/498/20 підтверджується також ордером від 13.04.2020р. серія ВС №1021559, актом приймання - передачі наданих послуг №5 від 22.05.2020р. за Договором про надання правової допомоги №19/5 від 27.12.2020р.

Згідно з ч. 4, 6 ст. 126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Тобто саме зацікавлена сторона має вчинити певні дії, спрямовані на відшкодування з іншої сторони витрат на професійну правничу допомогу, а інша сторона має право на відповідні заперечення проти таких вимог, що виключає ініціативу суду з приводу відшкодування витрат на професійну правничу допомогу одній із сторін без відповідних дій з боку такої сторони.

Таку правову позицію, щодо права суду зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, лише за клопотанням іншої сторони, викладено в постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі №922/445/19.

Судом враховується, що відповідач заяв про зменшення витрат на оплату правничої допомоги або будь-яких заперечень щодо розміру останньої до суду не подав.

Виходячи з конкретних обставин справи, обсягу наданих позивачу послуг правничої допомоги та погодження розміру витрат між Адвокатським об'єднанням "ЛЮРЦ" та ТОВ "КПП Центр", відсутність клопотання відповідача про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, що підлягає розподілу, суд дійшов до висновку про задоволення заяви ТОВ "КПП Центр" про стягнення з відповідача витрат на професійну правничу допомогу.

Керуючись ст. ст. 126, 129, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Заяву ТОВ "КПП Центр" про ухвалення додаткового рішення про стягнення з відповідачаа витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 6306 грн. задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "АКЦЕПТ" (м. Хмельницький, провулок Жуковського 4/1 код ЄДРПОУ 32995131) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "КПП ЦЕНТР" (вул. Польова, 97, с. Черляни, Городоцький район, Львівська область, код ЄДРПОУ 38169102) - 6306грн. (шість тисяч триста шість гривень) витрат на правничу допомогу.

Видати наказ.

Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.

Повний текст додаткового рішення складено 05.06.2020р.

Суддя М.Є. Муха

Віддруковано 5 примірники: 1 - до справи, 2,3 ,4 - позивачу (81500, Львівська обл., Городоцький р-н, с.Черляни, вул. Польова, 97; м. Городок, Львівська обл., а/с 22; адвокату Венглевському Б.Б. 81119, Львівська обл., Пустомитівський район, с. Містки, вул. Б.Хмельницького, 28), 5 - відповідачу (29000, пров. Жуковського, 4/1, м. Хмельницький). Всім з повідомленням про врученням.

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення03.06.2020
Оприлюднено05.06.2020
Номер документу89652061
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/498/20

Рішення від 03.06.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Муха М.Є.

Ухвала від 26.05.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Муха М.Є.

Рішення від 19.05.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Муха М.Є.

Ухвала від 04.05.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Муха М.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні