Справа № 703/500/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2020 року м. Сміла
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Кирилюк Н.А.
з секретарем Римським Д.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 703/500/19
за участю
представника позивача адвоката Шпака В.М.
представника відповідача адвоката Карпова О.С.,
про стягнення заборгованості по сплаті щомісячних внесків та платежів на утримання будинку та прибудинкової території,
встановив:
ОСББ Дана звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по сплаті щомісячних внесків та платежів на утримання будинку та прибудинкової території.
В обґрунтування позову зазначило, що в 2005 році мешканці будинку АДРЕСА_1 об`єднались і створили СОББ Дана .
З того часу утримання будинку (внутрішньо будинкової системи енергозабезпечення, все технічне обладнання), прибирання під`їздів будинку та прибудинкової території взято на баланс ОСББ.
Позивач стверджує, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 в цьому будинку, постійно проживає в цій квартирі, фактично користується послугами за рахунок інших мешканців будинку, однак не сплачує щомісячні внески на його будинку, починаючи з 01 січня 2017 року.
В зв`язку з цим, ОСББ Дана просило стягнути з відповідача 3408 грн. 54 коп. несплачених щомісячних внесків та платежів на утримання будинку та прибудинкової території за період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2018 року.
Під час розгляду справи позивач збільшив розмір позовних вимог і просив стягнути з ОСОБА_1 5428 грн. 74 коп. несплачених щомісячних внесків за період часу з 01 січня 2017 року по 01 лютого 2020 року.
До суду надійшла також зустрічна позовна заява ОСОБА_1 до ОСББ Дана про захист прав споживача комунальних послуг. Ухвалою суду від 18 лютого 2020 року вона була повернута ОСОБА_1 до вирішення питання щодо спільного розгляду з первісним позовом.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позов в повному обсязі та просив його задоволити з наведених в ньому підстав.
Відповідач та її представник позов не визнали та просили в позові відмовити з тих підстав, що позивачем не доведено того, що ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_3 . Крім того, зазначили, що позивачем не надано доказів на підтвердження правильності нарахування внесків на утримання будинку та прибудинкової території, не надано документів, які підтверджують розмір квартири АДРЕСА_2 , з площі якої повинні бути розраховані внески та платежі.
Суд, заслухавши думку сторін, вивчивши матеріали справи, приходить до наступного.
Відповідно до п. 1 Загальних положень Статуту ОСББ Дана , це об`єднання створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .
Згідно п. 1 Розділу ІІ наведеного статуту метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.
Як встановлено з п. 3 Розділу ІІІ Статуту визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників відноситься до виключної компетенції загальних зборів.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих і нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України від 29 листопада 2001 року № 2866-ІІІ Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (тут і далі - у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - ОСББ).
Відповідно до частини четвертої статті 4 цього Закону основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об`єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об`єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних із діяльністю об`єднання.
За змістом статті 10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку вищим органом управління об`єднання є загальні збори, до виключної компетенції яких, зокрема, належить затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
У разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду. (частина шоста статті 13 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ).
Частиною першою статті 15 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку на співвласника покладено зобов`язання: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням.
Згідно з частинами п`ятою, восьмою статті 23 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Утримання і ремонт приміщень, які перебувають у власності, здійснюються відповідно до законодавства України. Власник квартири та/або нежитлового приміщення зобов`язаний відповідно до законодавства забезпечити використання, утримання, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт приміщень або їх частин без завдання шкоди майну і порушення прав та інтересів інших співвласників. Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Отже, відповідно до наведених вимог чинного законодавства, та Статуту ОСББ Дана особа, яка є власником приміщення і, у свою чергу, співвласником будинку, в якому створено ОСББ, зобов`язана брати участь у витратах на управління, утримання та збереження будинку, а об`єднання наділено правом у разі нездійснення цією особою таких дій звернутися до суду з позовом про стягнення нарахованих за цими витратами платежів.
Суд зазначає, що звертаючись до суду з наведеним позовом, ОСББ Дана просило стягнути несплачені внески по утриманню будинку та прибудинкової території з ОСОБА_1 , як з власника квартири АДРЕСА_3 , однак жодного доказу на підтвердження викладених обставин не надало. Представником позивача не було заявлено клопотання про витребування доказів на підтвердження викладених обставин, в разі неможливості отримати його самостійно.
Статтею 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом. Згідно з ч. 5 наведеної статті докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Суд зазначає, що у відповідності до ст. 76 ЦПК України письмові пояснення сторони не є доказами.
Частиною 1 статті 77 ЦПК України встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
У відповідності з ч. 1 ст. 79, ч.1 ст. 80 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях (ч. 6 ст. 81 ЦПК України).
Таким чином, позивачем не доведено факт належності ОСОБА_1 квартири в будинку, в якому здійснює свою діяльність ОСББ Дана .
Суд також зазначає, що обґрунтовуючи в позовній заяві свої вимоги в частині розміру несплачених відповідачем внесків ОСББ Дана посилається на рішення загальних зборів співвласників ОСББ щодо затверджених внесків і платежів, однак наведені рішення не надані позивачем як доказ на підтвердження своїх вимог і вони не були предметом дослідження під час розгляду справи.
В судовому засіданні представник позивача не вбачав необхідності у наданні цих доказів, оскільки, на його думку, належними доказами на підтвердження розміру заборгованості ОСОБА_1 є розрахунок заборгованості, зроблений позивачем, судовий наказ від 23 червня 2018 року про стягнення з ОСОБА_1 2165 грн. 34 коп. заборгованості з січня 2017 року по травень 2018 року та ухвала суду від 12 жовтня 2018 року по справі № 703/1755/18 про скасування судового наказу.
Суд не погоджується з наведеними твердження представника позивача, оскільки розрахунок заборгованості не є безспірним доказом наявного у ОСОБА_1 боргу за надані послуги, так як фактично є письмовим обґрунтування позовних вимог і повністю залежить від волевиявлення і дій однієї сторони.
Суд також відхиляє як належний доказ на підтвердження заборгованості судовий наказ від 23 червня 2018 року по справі № 703/1755/18, оскільки він скасований ухвалою Смілянського міськрайонного суду від 12 жовтня 2018 року по справі № 703/1755/18.
Суд також зазначає, що підставою для скасування судового наказу стало саме наявність спору щодо заявлених вимог і відсутність правовідносин між боржником та заявником.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позивачем не доведено викладених в позовній заяві обставин, відтак в позові належить відмовити в повному обсязі.
В подальшому перед судовими дебатами представник позивача клопотав про оголошення в судовому засіданні перерви для надання додаткових доказів на підтвердження наявності і розміру заборгованості, однак, враховуючи, що ним не було обґрунтовано неможливість подання цих доказів разом з поданням позовної заяви (ч. 2. ст. 83 ЦПК України) або в підготовчому судовому засіданні, суд на підставі ч. 1 ст. 84 ЦПК України відмовив у задоволенні клопотання. При цьому суд враховував, що рішення загальних зборів ОСББ були наявні у позивача на час звернення до суду і будь-яких труднощів у їх поданні у позивача не було.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позов ОСББ Дана не підлягає до задоволення, відсутні підстави для стягнення з відповідача сплаченого позивачем судового збору.
На підставі наведеного, керуючись ст. 4, 5, 12, 13, 141, 263, 265, 268, 354, 355 ЦПК України суд,
вирішив:
У задоволенні позову об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Дана (м. Сміла Черкаської області, вул. Кармелюка 86, кв. 366, код ЄДРПОУ 33679948) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення 5428 грн. 74 коп. заборгованості по сплаті щомісячних внесків та платежів на утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.01.2017 року по 01.02.2020 року - відмовити у повному обсязі.
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня закінчення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 12 червня 2020 року.
Головуючий: Н. А. Кирилюк
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 09.06.2020 |
Оприлюднено | 14.06.2020 |
Номер документу | 89793678 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Кирилюк Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні