Постанова
від 18.06.2020 по справі 591/5990/18
СУМСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2020 року м.Суми

Справа №591/5990/18

Номер провадження 22-ц/816/1396/20

Сумський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого - Левченко Т. А. (суддя-доповідач),

суддів - Собини О. І. , Хвостика С. Г.

з участю секретаря судового засідання - Назарової О.М.

сторони:

позивач - Акціонерне товариство Райффайзен Банк Аваль ,

відповідачі -Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма ІНТЕР-АРМ ІНЖИНІРІНГ , ОСОБА_1 ,

розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні Сумського апеляційного суду в порядку спрощеного позовного провадження апеляційну скаргу Акціонерного товариства Райффайзен Банк Аваль

на ухвалу Зарічного районного суду м. Суми від 08 травня 2020 року, постановлену під головуванням судді Грищенко О.В., в приміщенні Зарічного районного суду м. Суми, повний текст ухвали виготовлено 08 травня 2020 року,

В С Т А Н О В И В:

У жовтні 2018 року Акціонерне товариство Райффайзен Банк Аваль (далі - АТ Райффайзен Банк Аваль ) звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма ІНТЕР-АРМ ІНЖИНІРІНГ (далі - Фірма ІАІ ), ОСОБА_1 про стягнення в солідарному порядку заборгованості за кредитом та відсотками.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 23 жовтня 2014 року між ПАТ Райффайзен Банк Аваль , правонаступником всіх прав та обов`язків якого є АТ Райффайзен Банк Аваль , та Фірмою ІАІ укладено договір про надання овердрафту № 015/30650/246238, згідно умов якого банк зобов`язався надати позичальнику протягом строку доступності овердрафту можливість використання овердрафту з поточного рахунку в межах діючого поточного ліміту. Максимальний ліміт за договором складає 125 000 грн 00 коп., у межах якого встановлюється поточний ліміт строком до 23 жовтня 2017 року, а позичальник зобов`язався належним чином використати та повернути банку суму отриманого кредиту, а також сплатити відсотки за користування кредитними коштами у розмірі 19 % річних, комісії та всі інші зобов`язання.

20 березня 2015 року між банком та позичальником укладено додаткову угоду № 015/30650/246238/1.

З метою забезпечення виконання зобов`язань за кредитним договором, 23 жовтня 2014 року між банком та ОСОБА_1 укладено договір поруки № 015/30650/246238/1П, відповідно до умов якого поручитель взяв на себе зобов`язання перед банком відповідати по зобов`язаннях боржника - Фірми ІАІ , які виникають з умов договору про надання овердрафту № 015/30650/246238 від 23 жовтня 2014 року.

20 березня 2015 року між банком та поручителем укладено додаткову угоду № 015/30650/246238/1П/1.

Позичальник не виконав взяті на себе зобов`язання, у зв`язку з чим станом на 12 липня 2018 року утворилася заборгованість у розмірі 159 597 грн 26 коп.

Посилаючись на вказані обставини, просить стягнути в солідарному порядку з Фірми ІАІ та ОСОБА_1 заборгованість, яка виникла за договором про надання овердрафту № 015/30650/246238 від 23 жовтня 2014 року у сумі 159 597 грн 26 коп., яка складається з: заборгованості за кредитом - 124 088 грн 55 коп.; заборгованості за відсотками - 35 508 грн 71 коп.; а також стягнути судові витрати.

Зарічний районний суд м. Суми ухвалою від 08 травня 2020 року закрив провадження в даній справі, роз`яснив позивачу право на звернення до Господарського суду Сумської області.

В апеляційній скарзі АТ Райффайзен Банк Аваль , не погоджуючись з рішенням суду в частині закриття провадження відносно ОСОБА_1 , просить ухвалу суду в цій частині скасувати та направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.

В доводах апеляційної скарги зазначає, що закриваючи провадження у справі в цілому, у тому числі і в частині позову до ОСОБА_1 при відсутності правових підстав для звернення із позовними вимогами до цього відповідача до Господарського суду, суд першої інстанції фактично позбавив позивача доступу до правосуддя. Будь-яке обґрунтування ухвали щодо правових підстав звернення до Господарського суду Сумської області з вимогами до фізичної особи ОСОБА_1 в ухвалі відсутнє. При цьому, на думку позивача, це суперечить вимогам ст. 20 ГПК України та такий висновок суду суперечить обставинам справи, а саме - участь ОСОБА_1 у справі саме як фізичної особи.

Від представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Кузченко Т.М. надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги АТ Райффайзен Банк Аваль . Крім того, просить розгляд справи проводити без участі ОСОБА_1 та його представника.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Постановляючи оскаржувану ухвалу про закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, суд першої інстанції виходив з того, що згідно з договором від 23 жовтня 2014 року про надання овердрафту, Фірма ІАІ є позичальником, кредит надавався вказаному підприємству для здійснення підприємницької діяльності, а ОСОБА_1 як фізична особа виступив поручителем за вказаним кредитним договором. Тому суд дійшов висновку про необхідність закриття провадження у справі та роз`яснив позивачу право звернення до Господарського суду Сумської області.

Колегія суддів погоджується з висновком суду про наявність підстав для закриття провадження у справі, виходячи з наступного.

Згідно п. 1) ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, можуть бути суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

Відповідно до ч. 1 статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Справи, що відносяться до юрисдикції господарських судів, визначено ст. 20 ГПК України.

Так, за змістом п.) 1 частини 1 цієї статті господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.

З аналізу наведеної норми вбачається, що законодавець відніс до юрисдикції господарських судів справи: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем та, 2) у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.

За змістом ч. 1 ст. 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема, порукою.

Відповідно до положень ст.ст. 553, 554, 626 ЦК України за договором поруки, який є двостороннім правочином, що укладається з метою врегулювання відносин між кредитором та поручителем поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. У разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Тобто договір поруки укладається кредитором і поручителем для забезпечення виконання боржником основного зобов`язання.

Виходячи з аналізу змісту та підстав поданого позову, АТ Райффайзен Банк Аваль як кредитор звернувся до суду з позовом про стягнення в солідарному порядку заборгованості за договором овердрафту до позичальника Фірми ІАІ та до фізичної особи ОСОБА_1 як поручителя за договором поруки, що укладений на забезпечення зобов`язання за кредитним договором, сторонами якого є юридичні особи.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 4 ГПК України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням, мають юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування.

За статтею 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені в статті 4 цього Кодексу, у тому числі й фізичні особи, які не є підприємцями. Випадки, коли справи у спорах, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, підвідомчі господарському суду, визначені статтею 20 ГПК України.

Отже, враховуючи викладене, до юрисдикції господарських судів належать справи у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання основного зобов`язання, якщо сторонами цього основного зобов`язання є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці. У цьому випадку суб`єктний склад сторін правочинів, укладених для забезпечення виконання основного зобов`язання, не має значення для визначення юрисдикції господарського суду щодо розгляду відповідної справи.

Такий висновок узгоджується з позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленою у постанові від 19 березня 2019 року у справі № 904/2530/18.

Крім того, в даній постанові Велика Палата Верховного Суду додатково звернула увагу на те, що положення п. 1 ч. 1 ст. 20 ГПК України пов`язують належність до господарської юрисдикції справ у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання основного зобов`язання, не з об`єднанням позовних вимог до боржника у забезпечувальному зобов`язанні з вимогами до боржника за основним зобов`язанням, а з тим, що сторонами основного зобов`язання мають бути юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.

Виходячи з наведенного, оскільки в даній справі сторонами основного зобов`язання є юридичні особи, то хоча вимоги пред`явлені, в тому числі, і до боржника у забезпечувальному зобов`язанні, який є фізичною особою, дана справа належить до юрисдикції господарських судів.

А тому колегія суддів погоджується з висновком місцевого суду, що даний спір має розглядатися за правилами господарського судочинства. Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що ухвала суду першої інстанції постановлена з дотриманням норм процесуального права, є законною і обґрунтованою, а тому підстав для її скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 367; 374 ч. 1 п. 1; 375, 381-382 ЦПК України, колегія суддів -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Акціонерного товариства Райффайзен Банк Аваль залишити без задоволення .

Ухвалу Зарічного районного суду м. Суми від 08 травня 2020 року в даній справі залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий: Т.А. Левченко

Судді: О.І. Собина

С.Г. Хвостик

СудСумський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення18.06.2020
Оприлюднено19.06.2020
Номер документу89902861
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —591/5990/18

Постанова від 18.06.2020

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Левченко Т. А.

Ухвала від 03.06.2020

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Левченко Т. А.

Ухвала від 03.06.2020

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Левченко Т. А.

Ухвала від 08.05.2020

Цивільне

Зарічний районний суд м.Сум

Грищенко О. В.

Ухвала від 29.12.2018

Цивільне

Зарічний районний суд м.Сум

Грищенко О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні