Рішення
від 16.06.2020 по справі 705/1781/20
УМАНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №705/1781/20

2/705/1688/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 червня 2020 року м. Умань

Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі :

головуючого - судді Білик О.В.

за участю секретаря судового Щербакової Л.А.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Умань цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Краснопільської сільської ради Уманського району Черкаської області про встановлення юридичного факту та визнання права власності на спадкове майно,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Краснопільської сільської ради Уманського району Черкаської області про встановлення юридичного факту та визнання права власності на спадкове майно. Позивач вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , про що складено виконавчим комітетом Краснопільської сільської ради Уманського району Черкаської області відповідний актовий запис № 9 від 09 вересня 2019 року та видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 . Після смерті матері позивача відкрилась спадщина на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач зазначає, що вона є єдиним спадкоємцем за заповітом, інших спадкоємців окрім неї немає. 29 вересня 2015 року ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений секретарем Краснопільської сільської ради, за яким належний їй житловий будинок та земельна ділянка на якій розташований даний житловий будинок, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , вона заповіла позивачу - ОСОБА_1 . У позові вказано, що у встановлений законом термін та порядок, позивач звернулася до приватного нотаріуса Уманського районного нотаріального округу Черкаської області Ящука Д.О. із заявою про прийняття спадщини, проте у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок після смерті ОСОБА_2 їй було відмовлено у зв`язку з тим, що при видачі свідоцтва про право власності на житловий будинок дане свідоцтво було видане спадкодавцю на дошлюбне її прізвище ОСОБА_3 . Згодом вона уклала шлюб 29.03.1995 із ОСОБА_4 та їй було присвоєно прізвище чоловіка ОСОБА_5 і вже 10.02.1998 Уманською дільницею ЧООБТІ у свідоцтві про право особистої власності на житловий будинок було зроблено виправлення, а саме прізвище власника ОСОБА_3 закреслено та дописане прізвище власника ОСОБА_5 . На підставі викладеного, позивач просить суд встановити факт, що свідоцтво б/н про право приватної власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 видане виконавчим комітетом ради народних депутатів Уманського району від 06.07.1988 року, зареєстрованого в реєстрі за № 247, належить ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Краснопілка Уманського району Черкаської області. Також, позивач просить суд, визнати за ОСОБА_1 іпн. НОМЕР_2 , право власності в порядку спадкування за заповітом на житловий будинок АДРЕСА_1 , що належить покійній ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В підготовче судове засідання заявник ОСОБА_1 не з`явилася, про день та час розгляду справи була повідомлена належним чином, проте надала до суду заяву про розгляд справи без її участі. У заяві також вказано, що позов вона підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити.

Представник заінтересованої особи - Краснопільської сільської ради Уманського району Черкаської області в підготовче судове засідання не з`явився, однак на адресу суду було надано заяву в якій вказано, що сільська рада позов ОСОБА_1 визнає повністю, не заперечує проти його задоволення та просить справу слухати у відсутність їх представника.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , про що складено виконавчим комітетом Краснопільської сільської ради Уманського району Черкаської області відповідний актовий запис № 9 від 09 вересня 2019 року та видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .

Відповідно до свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 , що видане виконкомом Краснопільської сільської ради Уманського району Черкаської області, 29 березня 1995 року ОСОБА_4 та ОСОБА_6 уклали шлюб та дружині присвоєно прізвище ОСОБА_5 .

Свідоцтво про право власності на будинок, що розташований за адресою АДРЕСА_1 видане 06.07.1988 на ім`я ОСОБА_6 , та у свідоцтві маються виправлення - закреслено прізвище ОСОБА_3 та дописано ОСОБА_5 .

Технічний паспорт на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 видано на ім`я ОСОБА_6 . У технічному паспорті наявні виправлення, а саме: прізвище ОСОБА_3 закреслено та виправлено на ОСОБА_5 .

У довідці № 02-14/51 від 16.03.2020, що видана сільським головою Краснопільської сільської ради Уманського району, вказано, що ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , а/з № 9 від 09.09.2019, Уманським виконавчим комітетом народних депутатів 06.07.1988 року видано свідоцтво на право приватної власності на житловий будинок, який знаходиться в АДРЕСА_1 і згідно по господарської книги № 4 ( за 2016-2020 роки) особовий рахунок № НОМЕР_4 , ст..107 рахується за нею по теперішній час. Внаслідок одруження 29.03.1998 року в свідоцтві було здійснено виправлення прізвища ОСОБА_3 на ОСОБА_5 .

29.09.2015 секретарем Краснопільської сільської ради Уманського району в присутності двох свідків було посвідчено заповіт, яким ОСОБА_2 заповіла ОСОБА_1 належний їй житловий будинок АДРЕСА_1 з обслуговуючими спорудами та приватизовану земельну ділянку кадастровий номер 7124384800:01:001:0198.

Відповідно до витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 59800296 від 13.03.2020 приватним нотаріусом Ящук Д.О. зареєстровано у спадковому реєстрі за № 65669108 спадкову справу № 52/2020 (спадкодавець ОСОБА_2 ).

13.03.2020 приватним нотаріусом Уманського районного нотаріального округу Черкаської області винесено постанову про відмову ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок, що знаходиться в АДРЕСА_1 , у зв`язку з тим, що у свідоцтві про право особистої власності на житловий будинок АДРЕСА_2 б/н, що видане 06.07.1988 виконавчим комітетом Уманського району, є закреслення та дописи, які зроблені не тією посадовою особою юридичної особи, яка видавала дане свідоцтво про право особистої власності.

Судом встановлено, що відповідно до розпорядження № 5/02-07 від 16.02.2016 Краснопільської сільської ради Уманського району вул..Постишева перейменовано на вул.. Л.Українки.

Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно з вимогами п.6 ч. 1 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, імя та по батькові, місце і час народження якої, що зазначені у документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або у паспорті.

Відповідно до абз. 1 п. 2 постанови пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року N 7 "Про судову практику у справах про спадкування" справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України - спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи. Для прийняття спадщини спадкоємцями встановлено строк у шість місяців з часу відкриття спадщини (ч.1 ст. 1270 ЦК України).

Згідно ст.1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті, а у відповідності до ст.1236 ЦК України заповідач має право охопити заповітом права та обов`язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов`язки, які можуть йому належати у майбутньому.

Статтею 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку у шість місяців, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ч.1 ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Згідно з п.3.1. Роз`яснень, що містяться у листі Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ №24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування - визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, в тому числі й у випадку визначення судом за позовом спадкоємця додаткового строку для прийняття спадщини. Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втирати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК).

Згідно ч.2 ст. 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з положеннями п.4 ст. ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.

Таким чином, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні ОСОБА_1 до Краснопільської сільської ради Уманського району Черкаської області про встановлення юридичного факту та визнання права власності на спадкове майно - підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст..ст. 11, 12, 13, 76-78, 81, 83 258, 200, 206, 264-265, п.6 ч. 1 ст. 315, ст. 319 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до Краснопільської сільської ради Уманського району Черкаської області про встановлення юридичного факту та визнання права власності на спадкове майно, - задовольнити.

Встановити факт, що свідоцтво б/н на право приватної власності на житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , видане виконавчим комітетом ради народних депутатів Уманського району від 06.07.1988, яке зареєстроване в реєстрі за № 247, належить ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Краснопілка Уманського району Черкаської області.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_2 , право власності в порядку спадкування за заповітом, на житловий будинок АДРЕСА_1 , після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається через суд першої інстанції до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Білик

СудУманський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення16.06.2020
Оприлюднено19.06.2020
Номер документу89905313
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —705/1781/20

Рішення від 16.06.2020

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Білик О. В.

Ухвала від 28.05.2020

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Білик О. В.

Ухвала від 18.05.2020

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Білик О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні