Рішення
від 22.06.2020 по справі 214/8388/19
САКСАГАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРИВОГО РОГУ

Справа № 214/8388/19

2/214/467/20

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

22 червня 2020 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді - Прасолова В.М.

при секретарі - Улятовській М.О., Шевченко Ю.С.

за участю представника позивачки - ОСОБА_1

за участю позивачки - ОСОБА_2

за участю представника відповідача - ОСОБА_3 , ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до акціонерного товариства ДТЕК Дніпропетровські електромережі про покладення зобов`язання, стягнення моральної шкоди, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до АТ ДТЕК Дніпропетровські електромережі (далі за текстом АТ ), в якому первісно просила: зобов`язати АТ надати їй, ОСОБА_2 , за заявою із реєстраційним номером №100760974 від 03.09.2019 року технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про стандартне приєднання житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 ; стягнути з відповідача на свою користь грошове відшкодування моральної шкоди в сумі 5000 грн.00 коп.

Змінивши позовні вимоги просить: зобов`язати АТ надати їй, ОСОБА_2 , за заявою із реєстраційним номером №100760974 від 03.09.2019 року технічні умови на нестандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про нестандартне приєднання житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 ; стягнути з відповідача на свою користь грошове відшкодування моральної шкоди в сумі 5000 грн. 00 коп.

В обґрунтування зміненого позову вказує наступне. Відповідно ч.2 ст.22 Закону України Про захист прав споживачів , при задоволенні вимог споживача суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди. Відповідно п.22 ст.1 Закону України Про захист прав споживачів , споживач - фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов`язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника. Рішенням Дніпропетровської обласної ради №155-8/VI від 12.08.2011 року було змінено межі села Вільного, Криворізького району. Рішенням Вільненської сільської ради №444-XXXIV/VI від 30.01.2015 року припинено дію державних актів на право постійного користування земельними ділянками для ведення садівництва: садівничого товариства Союз-1 , серія В 009201 від 1989року, площа 2,0га, серія В 009220 від 1989 року, площа 5,1га, серія В 009230 від 1989 року, площа 2,3га. Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №77328505 та договору дарування земельної ділянки від 28.12.2016 року, посвідченого приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу Дніпропетровської області та зареєстровано в реєстрі №2341 їй на праві приватної власності належить земельна ділянка із цільовим призначенням: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер 1221881300:01:001:1042, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 . Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №77320001 та Договору дарування житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами від 28.12.2016 року, посвідченого приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу Дніпропетровської області та зареєстровано в реєстрі №2340 їй на праві приватної власності належить житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_2 . Її житловий будинок газифікований, укладений договір з АТ Криворіжгаз та наданий особовий рахунок НОМЕР_1 . Вказує, що 18.06.2019 року звернулась до ЦОК ДТЕК за адресою: м.Кривий Ріг, вул. В.Великого, 57а. та надала ситуаційний план та викопіювання з топографо-геодезичного плану в масштабі 1:2000 із зазначенням місця розташування об`єкта (об`єктів) замовника. В неї прийняли заяву про приєднання електроустановки певної потужності вхідний номер №100702935. Відповідно до п.70 ч.1 ст.1 Закону України Про ринок електричної енергії приєднання електроустановки (далі - приєднання) - надання замовнику оператором системи передачі або оператором системи розподілу послуги із створення технічної можливості для передачі (прийняття) у місце приєднання електроустановки замовника відповідної потужності до електричних мереж системи передачі або системи розподілу (у тому числі новозбудованих) електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням показників її якості та надійності. Відповідно до ч.6 ст.2 Закону України Про ринок електричної енергії кодекс системи передачі та кодекс систем розподілу визначають, зокрема, порядок планування розвитку системи передачі та систем розподілу; умови та порядок доступу до системи передачі/розподілу, умови та порядок приєднання до системи передачі/розподілу, характеристики та порядок надання допоміжних послуг оператору системи передачі, порядок оперативного планування; порядок управління та експлуатації системи в нормальних та аварійних режимах; стандарти операційної безпеки, критерії, що застосовуються оператором системи передачі для диспетчеризації генеруючих потужностей та використання міждержавних перетинів, порядок диспетчеризації розподіленої генерації та умови надання пріоритетності об`єктам електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії. За змістом ч. 4 ст.21 Закону України Про ринок електричної енергії порядок приєднання до електричних мереж оператора системи передачі та операторів систем розподілу визначається кодексом системи передачі та кодексом систем розподілу і має бути прозорим, забезпечувати ефективне та недискримінаційне приєднання до системи передачі та систем розподілу. Відповідно до пункту 1.1 Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018року №310 (далі - Кодекс систем розподілу) цей Кодекс визначає вимоги та правила, які регулюють взаємовідносини оператора систем розподілу (далі - ОСР), Користувачів системи розподілу (далі - Користувачі) та замовників послуги з приєднання щодо оперативного та технологічного управління системою розподілу, її розвитку та експлуатації, забезпечення доступу та приєднання електроустановок. Відповідно до пункту 4.4.1, заява про приєднання разом із копіями доданих до неї документів подається Замовником особисто або надсилається поштовим рекомендованим відправленням, або може бути подана в електронному вигляді через офіційний веб-сайт ОСР у мережі Інтернет із застосуванням електронного цифрового підпису в установленому законодавством порядку або за допомогою інших електронних сервісів, запропонованих ОСР. Відповідно до пункту 4.4.3. Кодексу систем розподілу наданій Замовником заяві з додатками до неї відповідно до пункту 4.4.2 цієї глави ОСР присвоює реєстраційний номер. Реєстраційний номер заяви повідомляється Замовнику в узгоджений з ним спосіб (рекомендованим поштовим відправленням, електронною поштою, факсом, за усним запитом Замовника засобами телефонного/мобільного зв`язку тощо). Відповідно до пункту 4.4.4 Кодексу систем розподілу у разі відсутності повного комплекту документів або неналежного оформлення документів, що додаються до заяви, поданих особисто Замовником, ОСР приймає належним чином оформлені документи, надає Замовнику зауваження щодо повноти та належного оформлення документів та вносить відповідну інформацію до реєстру заяв. Згідно п.4.5.5. Кодексу систем розподілу Технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про стандартне приєднання надаються Замовнику ОСР протягом 10 робочих днів від дня реєстрації заяви про приєднання. 05.07.2019 року вона, позивачка, отримала відповідь №30743/1001 від 20.06.2019 року підписана начальником відділу з приєднань до електричних мереж Лихидченко Н.М., технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про стандартне приєднання їй не були надані. 09.07.2019 року звернулась до ЦОК ДТЕК за адресою: м. Кривий Ріг, вул. В.Великого, 57а та надала заяву із запереченнями, вхідний №100716677. 24.07.2019 року електронним зверненням звернулась до Голови НКРЕКП ОСОБА_5 із скаргою вхідний №ЗВГ-10850/19. 13.08.2019 року отримала відповідь від ДТЕК №433305/1001 від 09.08.19 року, технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про стандартне приєднання їй не були надані. 14.08.2019 року вона, позивачка, звернулась до ЦОК ДТЕК та надала заяву із запереченнями вхідний №100745351. 28.08.2019 року на свою електрону адресу 6.09.2019 року поштою отримала відповідь від НКРЕКП №627/20.2/8-19 від 20.08.2019 року. Листом НКРЕКП №627/20.2/8-19 від 20.08.2019 року за підписом члена НКРЕКП Антонова А. їй повідомлено, що у разі надання споживачем заяви приєднання та пакету документів визначеного розділом IV Кодексу систем розподілу ДТЕК має вжити всіх можливих та вичерпних заходів стосовно видачі гр. ОСОБА_2 технічних умов на приєднання, підписаних ОСР, разом з проектом договору про приєднання до електричних мереж. 29.08.2019 року звернулась до ЦОК ДТЕК із зверненням вх.№100757441, яким надала відповідь НКРЕКП №627/20.2/8-19 від 20.08.2019 року. 03.09.2019 року отримала відповідь від ДТЕК №47639/1001 від 27.08.2019 року. Вказує, що це була чергова формальна відповідь, технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про стандартне приєднання їй не надали. Відповідно до пп.1 п.3 Загальних положень Порядку продажу, обліку та розрахунків за вироблену електричну енергію з альтернативних джерел енергії об`єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики 27.02.2014 №170 та з метою реалізації свого права встановити у своєму домогосподарстві генеруючу установку із сонячними панелями потужністю 30 кВт ми із чоловіком тривалий час вже намагаємось укласти договір про користування електричною енергією для побутових споживачів Дніпропетровської області із АТ ДТЕК Дніпровські електромережі та приєднати електроустановки певної потужності (30кВт). 03.09.2019 року звернулась до ЦОК ДТЕК за адресою: м. Кривий Ріг, вул. В.Великого, 57а та надала заяву (вдруге) та повний пакет документів визначеного розділом IV Кодексу. В мене прийняли заяву про приєднання електроустановки потужністю 30кВт вхідний номер №100760974. Також надала опис документів, що додаються до заяви про приєднання електроустановки №100760974 від 03.09.2019 року. 03.09.2019 року звернулась до ЦОК ДТЕК за адресою: м. Кривий Ріг, вул. В.Великого, 57а із заявою вх.№100762138, в якій просила повідомити відстань по прямій лінії від місця забезпечення потужності (залізобетонна електроопора Л-93) до місця приєднання її житлового будинку; підтвердити або спростувати належність та номер залізобетонної електроопори Л-93, в зв`язку із тим що фарба із часом затерлась, фото та схема розташування надавались. 21.06.2019 року до них приїжджав інженер ДТЕК та поміряв відстань від залізобетонної електроопори Л-93 до прогнозної точки приєднання мого житлового будинку. Відповіді на цю заяву їй не надано. 17.09.2019 року електронним зверненням звернулась до Голови НКРЕКП ОСОБА_5 із скаргою№2 вхідний №ЗВГ-13349/19. 17 .09.2019 року електронним зверненням звернулась до Державної інспекції з енергетичного нагляду України із скаргою вхідний №П-124. 25.09.2019 року їй на електронну адресу надійшла відповідь від Державної інспекції з енергетичного нагляду України №7/5-1137-19 від 23.09.2019 року, якою повідомлено про перенаправлення її скарги до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області. Станом на 06.11.2019 року відповіді від Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області їй не надходило. 25.09.2019 року поштою отримала відповідь №50334/1001 від 05.09.2019 року від ДТЕК за підписом начальника відділу з приєднань до електричних мереж Лихидченко Н.М. У відповіді серед іншого ДТЕК наголошує на тому, що відповідно до ст. 5 Закону України Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність , суб`єктами топографо-геодезичної у картографічної діяльності є: юридичні та фізичні особи, які володіють необхідним технічним та технологічним забезпеченням та у складі яких за основним місцем роботи є сертифікований інженер-геодезист, що є відповідальним за якість результатів топографо-геодезичних і картографічних робіт. 27.09.2019 року вона, позивачка звернулась до ЦОК ДТЕК із зверненням вх.№100787390, яким надала оригінал Технічного звіту щодо виконання інженерно-геодезичних вишукувальних робіт з виготовлення топографічних планів масштабу 1:500 (Для чіткості) та 1:2000 за адресою: АДРЕСА_2 . Разом із заявою опис документів вх.№100787390 від 27.09.2019 року. Згідно Державного реєстру сертифікованих інженерів-геодезистів, які отримали кваліфікаційний сертифікат розміщеного на сайті https://land.gov.ua/info/derzhavnyi-reiestr-sertyfikovanykh-inzheneriv-heodezystiv/ міститься запис: №п/п 739, ОСОБА_6 , 06.02.2015 №012536, Державний вищий навчальний заклад Національний гірничий університет , 29.01.2015 №1, Свідоцтво про підвищення кваліфікації інженера-геодезиста серія ІГ 02070743/000284-18 від 10.01.2019, 07.02.2023, ФОП ОСОБА_6 Зміст Технічного звіту щодо виконання інженерно-геодезичних вишукувальних робіт з виготовлення топографічних планів: пояснювальна записка; коротка характеристика об`єкту; камеральні роботи; ситуаційний план М1:500; топографо-геодезичний план М1:500; ситуаційний план М1:2000; топографо-геодезичний план М1:2000; звірена копія кваліфікаційного сертифікату інженера-геодезиста виданий ОСОБА_6 ; свідоцтво про підвищення кваліфікації інженера-геодезиста виданий Горбатенку Дмитру Юрійовичу ІГ 02070743/000284-18; копія повідомлення про реєстрацію апаратури СРНС; копія реєстраційного посвідчення №1649 власника апаратури СРНС; копія свідоцтво про повірку вимірювальної техніки №9999 чинне до 14.12.2019року; копія виписки з Єдиного державного реєстру юр осіб та ФОП ОСОБА_6 . Оригінал цього звіту наданий ДТЕК. 27.09.2019 року отримала відповідь №57542/1001 від 27.09.2019 року від ДТЕК за підписом керівника департаменту з технічних приєднань до електричних мереж Козаков С.М., технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про стандартне приєднання не булим надані. 30.10.2019 року їй на електронну адресу надійшла відповідь від НКРЕКП №1826/17.1.1/8-19 від 29.10.2019 року. В листі №1826/17.1.1/8-19 від 29.10.2019 року НКРЕКП за підписом члена НКРЕКП Коваленко Д. повідомлено, що згідно з інформацією, наданою листом АТ ДТЕК Дніпровські електромережі від 07.09.2019 року №57542/1001, житловий будинок гр. ОСОБА_2 , який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , розташований на території ОК СТ Союз-1 . Тобто НКРЕКП як Регулятор, який здійснює державне регулювання у сфері енергетики, надаючи листи-роз`яснення посилається лише на інформацію наданою ДТЕК. Вказує, що член НКРЕКП ОСОБА_7 надаючи лист-роз`яснення №1826/17.1.1/8-19 від 29.10.2019 року не звернув увагу на документи надані нею до НКРЕКП, в яких жодним чином не визначається належність її житлового будинку до ОК СТ Союз-1 . Всі надані нею документи визначають належність її житлового будинку до села Вільного Криворізького району. Вказує, що член НКРЕКП ОСОБА_7 , надаючи лист-роз`яснення №1826/17.1.1/8-19 від 29.10.2019 року повідомив що нею, позивачкою, було надано до НКРЕКП копію не підписаного Рішення Вільненської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області від 30.01.2015 року №444-XXXIV/VI, яким було припинено дію державних актів на право постійного користування земельними ділянками для ведення садівництва ряду садівничих товариств, зокрема, ОК СТ Союз-1 . 30.10.2019 року електронним зверненням звернулась до Голови НКРЕКП ОСОБА_5 із скаргою№3 вхідний №ЗВГ-15839/19. До цієї скарги додано фотокопію з першоджерела рішення Вільненської сільської ради №444-XXXIV/VI від 30.01.2015 року із підписом та відтиском печатки. Станом на 06.11.2019 року відповіді на цю скаргу не надходило. Згідно п.4.1.28 розділу IV замовник обирає на власний розсуд ОСР, який буде надавати послугу з приєднання. І вони обрали АТ ДТЕК Дніпровські електромережі , тому що від точки забезпечення потужності (залізобетонна опора №Л-93, яка належить ДТЕК), що знаходиться на території земельної ділянки АДРЕСА_2 до місця приєднання її житлового будинку ( АДРЕСА_1 ) відстань складає 60 метрів. Надає ситуаційний план в масштабі М1:500 із розміщенням залізобетонної опори №Л-93 балансоутримувачем якої є ДТЕК і її житлового будинку. Відповідно до п.88 ч.1 ст.1 Закону України Про ринок електричної енергії стандартне приєднання - приєднання електроустановки замовника до діючих мереж оператора системи розподілу на відстань, що не перевищує 300 метрів по прямій лінії від місця забезпечення потужності до місця приєднання, яке диференціюється за ступенем потужності: перший ступінь - до 16 кВт включно; другий ступінь - від 16 кВт до 50 кВт включно. Наполягає, що в її ситуації відстань складає близько 60 метрів, диференціація за ступенем потужності: перша ступень до 16 кВт. А саме: місце приєднання 0,38 кВт, місце забезпечення потужності 10кВт є повітряна лінія згідно інформації наданої ДТЕК листом №43305/1001 від 09.08.2019 року. Також цим листом повідомлено що ця повітряна лінія живить ТП 578 ОК СТ Союз-1 . Згідно п.4.1.10 розділу IV Кодексу, якщо в межах території, на якій розташовані електроустановки або передбачається будівництво нових електроустановок Замовника, здійснюють свою діяльність декілька ОСР, Замовник може обрати будь-якого ОСР для отримання послуги з приєднання. Згідно п. 4.1.2. Кодексу систем розподілу ОСР не має права відмовити в приєднанні електроустановок Замовника до системи розподілу за умови дотримання Замовником вимог цього розділу. Відповідно до ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. За змістом ч.4 ст.633 Цивільного кодексу України підприємець не має права відмовитися від укладення публічного договору за наявності у нього можливостей надання споживачеві відповідних товарів (робіт, послуг). Відповідно до ч.5 ст.21 Закону України Про ринок електричної енергії оператор системи розподілу надає послугу із стандартного приєднання відповідно до умов договору про приєднання, а саме готує технічне завдання на проектування, забезпечує розроблення та узгодження з іншими заінтересованими сторонами проектної документації на будівництво, реконструкцію та/або технічне переоснащення електричних мереж зовнішнього електрозабезпечення електроустановок замовника (до точки приєднання електроустановок замовника), здійснює заходи щодо відведення земельних ділянок для розміщення об`єктів електроенергетики, забезпечує виконання будівельно-монтажних та пусконалагоджувальних робіт, а також здійснює первинне підключення об`єкта замовника у строки, визначені кодексом системи розподілу. За змістом ч.1 ст.21 Закону України Про ринок електричної енергії оператор системи передачі та оператори систем розподілу не мають права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи передачі або системи розподілу за умови дотримання замовником кодексу системи передачі та кодексу систем розподілу. Зазначає, що відповідачем протягом 10 робочих днів від дня реєстрації заяви про приєднання 03.09.2019 року не надано їй, позивачу, технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про стандартне приєднання. Відповідно ч.2 ст.22 Закону України Про захист прав споживачів При задоволенні вимог споживача суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди. Частина 4 статті 23 ЦК України передбачає, що моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування. Вказує, що Їй та її родині була спричинена велика та непоправна моральна шкода спричинена бездіяльністю АТ ДТЕК Дніпровські електромережі , довелося звертатись до великої кількості інстанцій, багато телефонних дзвінків ініційованих нами, так і вхідних на які ми давали пояснення, знов і знов переживаючи все спочатку. На протязі останніх місяців обсяг душевних і психічних страждань тільки росте. Вказує на ігнорування співробітниками АТ ДТЕК Дніпровські електромережі їх звернень, великі черги які вони вистояли в Центрі обслуговування клієнтів ДТЕК іноді і до трьох годин. В низ збереглися 13 талонів в черзі. Згідно талону за 27.09.2019 року №592 кількість клієнтів перед ними 28. Згідно талону за 27.09.2019 року №513 кількість клієнтів перед ними в черзі 21. Вказує, що змушені були приходити на 7:00 ранку щоб зайняти чергу на вході, а потім після 8:00, коли ЦОК відкриється взяти талон: талон №27 від 03.09.2019 року час 8:06, талон №4 від 09.07.2019 року 7:55, талон №4 від 14.06.2019 року 07:59. Були випадки коли в неї відмовлялись приймати заяви співробітники ДТЕК, грубо себе поводили по відношенню до неї, мовляли чого ви сюди ходити, тут нічого не вирішують, відправляйте поштою. Зазначає, що витратили багато часу та зусиль щоб відстоювати свої права, порушився нормальний та зручний уклад життя. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди оцінюю в 5000 гривень.

Під час розгляду справи заявлялися клопотання про відкладення розгляду справи та доручення доказів, які задоволені.

У судовому засіданні представник позивачки позов підтримав повністю та підтвердив його зміст. Також підтвердив зміст додаткових пояснень позивачки, відповідно до яких, 09.08.2019 року листом №43305/1001 АТ ДТЕК Дніпровські електромережі за підписом керівника департаменту з технічних приєднань Козакова С. зазначено наступне: Електрифікація території, на якій розташовується належний Вам будинок, здійснена мережами ОК СТ Союз-1 . Точкою забезпечення потужності садового товариства є повітряна лінія електропередачі напругою 10 кВ, яка живить ТП 578 ОК СТ Союз-1 (Додаток 12 до позовної заяви). Те саме відповідач вказує у своєму відзиві №1500-юв від 09.12.2019 року. У своєму позові найближчу залізобетону опору вона ідентифікувала як №Л-93, зображення було не розбірливе. Повідомляє що з не давнього часу на ній з`явилися нові позначки, а саме Л-97 та РКТП - 578. Ця залізобетонна опора знаходиться на території земельної ділянки АДРЕСА_2 , та належить (утримувачем є) ця земельна ділянка до Вільнянської сільської ради. Повідомляє що 11.01.2020 року придбала земельну ділянку 0,6 га, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 1221881300:01:001:1375, за адресою: АДРЕСА_2 . 03.09.2019 року звернулась до АТ ДТЕК Дніпровські електромережі із заявою вх..№100762138, але відповіді на неї мені не надано. В цій заяві просила повідомити відстань по прямій лінії від місця забезпечення потужності (залізобетонна опора) до місця приєднання мого житлового будинку. В цій заяві повідомила що приблизно 21.06.2019 року приїздив інженер АТ ДТЕК Дніпровські електромережі та поміряв відстань. 21.01.2020 року вона зі своїм чоловіком поміряли відстань від їхнього житлового будинку до залізобетонної опори №Л - 97/ РКТП - 578. Відстань від житлового будинку Горіхова 5 до залізобетонної опори №Л-97/ РКТП - 578 склала не по прямій лінії 72 метра. По прямій ліній ця величина буде меншою і складе приблизно 55 метрів. Відстань від залізобетонної опори №Л-97/ РКТП - 578 до земельної ділянки АДРЕСА_3 . Горіховій по прямій лінії складає 12 метрів, яка належить ОСОБА_2 . У своєму відзиві відповідач вказує, що електрозабезпечення об`єктів в межах садового товариства здійснюється за договором про розподіл електричної енергії від 21.06.2002 року №147. Але до свого відзиву відповідач не надав копію договору №147 від 21.06.2002 року, що ставить під сумнів його існування. А в разі існування ставить під сумнів його юридичну силу та чи дійсний він взагалі з наступних підстав. Згідно п.1.2 статуту ОК СТ Союз-1 Кооператив є правонаступником Садівничого товариства Союз Криворізького районного відділу внутрішніх справ, Криворізького центру стандартизації та метрології та Криворізького автотранспортного підприємства №11269, зареєстроване рішенням виконкому Криворізької районної ради народних депутатів №298/23 від 28.11.1989 року. Статут ОК СТ Союз-1 затверджено 15.11.2016 року код ЄДРПОУ 24988803. Станом на 21.06.2002 рік дійсно існувало Садівниче товариство СОЮЗ із печаткою Криворізьке автотранспортне підприємство 11269. М. Кривий Ріг Дніпропетровської області . На підставі вищевикладеного можна зробити висновок що між АТ ДТЕК Дніпровські електромережі та ОК СТ Союз-1 код ЄДРПОУ 24988803 не має договірних відносин укладених згідно діючого законодавства. Згідно Публічної кадастрової карти https://map.land.gov.ua/kadastrova-karta на земельній ділянці Горіхова, 1 із кадастровим номером 1221881300:01:210:5041, із цільовим призначенням 3.1.3 По виробництву та розподіленню електроенергії значиться земельна ділянка площею 0,0004га із правом власності - Вільненська сільська рада ЄДРПОУ 04525047, право оренди землі ДВЕС ВАТ ЕК Дніпрообленерго ЄДРПОУ 23359034. Це саме місце розташування ТП 578. Тобто можна зробити висновок що власником ТП НОМЕР_2 є АТ ДТЕК Дніпровські електромережі ЄДРПОУ 23359034. Зазначила, що в суді відповідач визнав ту обставину, що електромережі, до яких позивачка просить приєднати житловий будинок належать відповідачу (службова записка №79/0441 від 27.02.2020 року), а тому останній, як електропередавальна організація не мав права відмовляти в наданні позивачу технічних умов на приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору приєднання житлового будинку. Згідно Публічної кадастрової карти https://map.land.gov.ua/kadastrova-karta на земельній АДРЕСА_2 , 1 із кадастровим номером 1221881300:01:210:5041, із цільовим призначенням 3.1.3 По виробництву та розподіленню електроенергії значиться земельна ділянка площею 0,0004га із правом власності - Вільненська сільська рада ЄДРПОУ 04525047, право оренди землі ДВЕС ВАТ ЕК Дніпрообленерго ЄДРПОУ 23359034. Це саме місце розташування ТП 578, тобто можна зробити висновок що власником ТП 578 є АТ ДТЕК Дніпровські електромережі ЄДРПОУ 23359034. Згідно ст. 1 Закону України Про ринок електричної енергії , стандартне приєднання - приєднання електроустановки замовника до діючих мереж оператора системи розподілу на відстань, що не перевищує 300 метрів по прямій лінії від місця забезпечення потужності до місця приєднання, яке диференціюється за ступенем потужності: перший ступінь - до 16 кВт включно; другий ступінь - від 16 кВт до 50 кВт включно. Вказує, що відповідно наданих доказів найменша відстань від повітряної лінії, залізобетонної опори Л-93 (№025 згідно Публічної кадастрової карти) до житлового будинку: АДРЕСА_4 метра не по прямій лінії, до земельної ділянки позивача АДРЕСА_2 , зем.діл№3 становить 12 метрів. Таким чином, відстань між земельною ділянкою позивачки та лініями електропередач наявними в даній місцевості є меншою ніж 300 метрів, що дозволяє приєднання земельної ділянки до електричної мережі за стандартним типом приєднання. Відповідно до вищевказаного можна дійти висновку, що дії відповідача, щодо не надання технічних умов та проекту договору про приєднання є незаконними в даному випадку, а надання технічних умов та проекту договору про приєднання є не правом, а обов`язком відповідача, як суб`єкта природної монополії. Згідно відзиву, відповідач вказує на існуючий договір про розподіл електричної енергії від 21.06.2002 року №147, але в якості доказів надав зовсім інший договір від 20.09.2008 року. Цей договір не містить жодного додатку, в тому числі Додаток Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін , який згадується у пункті 9.6 Договору. Договір про постачання електричної енергії від 20.09.2008 року укладений з ВАТ Енергопостачальна компанія Дніпрообленерго , що діє на підставі ліцензії на постачання електроенергії за регульованим тарифом АБ №220862 від 23.05.2006 року і на її передачу АБ №220861 від 23.05.2006 року. Акцентує увагу, що згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань МЮУ юридичної особи ВАТ Енергопостачальна компанія Дніпрообленерго не існує; юридичної особи із ЄДРПОУ 00130866 ВАТ ЕК Дніпрообленерго Криворізький РЕМ - не існує. Відповідачем по справі 214/8388/19 є Акціонерне товариство ДТЕК Дніпровські електромережі ЄДРПОУ 23359034. Вказує, що договір про постачання електричної енергії від 20.09.2008 року укладений між ВАТ Енергопостачальна компанія Дніпрообленерго та обслуговуючим кооперативом СТ Союз ЄДРПОУ 24988803. (згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань МЮУ - ЄДРПОУ 24988803 Обслуговуючий кооператив СТ Союз-1 ). Відповідно до рекомендацій, розміщених на офіційному веб-сайті НКРЕКП http://h8.nerc.gov.ua/?news=8576, питання щодо укладення договорів про надання послуг з передачі електричної енергії між основними споживачами, електричні мережі яких приєднані до мереж системи передачі, та оператором системи передачі, договорів про надання послуг з розподілу електричної енергії між субспоживачами, що підключені до електричних мереж основного споживача, приєднаного до мереж оператора системи передачі, та оператором системи розподілу, тимчасово, на строк до 01 квітня 2019 року повинно бути врегульоване наступним шляхом. Основні споживачі, електричні мережі яких приєднані до мереж системи передачі, укладають з ОСП договори про надання послуг з передачі електричної енергії, з датою набуття чинності з 1 січня 2019 року. ОСР, які до здійснення заходів з відокремлення відповідно до п. 13 перехідних положень Закону мали укладені договори із основними споживачами, приєднаними до мереж ОСП, у якості постачальників за регульованим тарифом на закріпленій території, у строк до 1 січня 2019 року: укладають строкові (до 01.04.2019) додаткові угоди до діючих договорів про спільне використання технологічних електричних мереж з основними споживачами, приєднаними до мереж ОСП, з використанням норми Прикінцевих та перехідних положень Закону, згідно з якою оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов`язків за укладеними договорами спільного використання технологічних електричних мереж; укладають строкові (до 01.04.2019) договори споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії із субспоживачами, приєднаними до електричних мереж основного споживача, приєднаного до мереж ОСП; забезпечують комерційний облік електричної енергії вищезазначених субспоживачів; укладають договори електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії з електропостачальниками, які здійснюють та/або будуть здійснювати протягом періоду до 01.04.2019 постачання електричної енергії субспоживачам за типовою формою, визначеною Правилами роздрібного ринку електричної енергії. Основний споживач, приєднаний до мереж ОСП: укладає договір про постачання електричної енергії з обраним електропостачальником, якщо такий основний споживач не забезпечує собі постачання електричної енергії самостійно на підставі відповідної ліцензії; укладає строкові до 01.04.2019 додаткові угоди до діючих договорів про спільне використання технологічних електричних мереж з відповідним ОСР та забезпечує безперешкодний доступ ОСР до засобів власного комерційного обліку та засобів комерційного обліку субспоживачів із якими укладено строкові до 01.04.2019 договори на розподіл електричної енергії. Вказує, що згідно вищевикладеного, договір про постачання електричної енергії від 20.09.2008 року укладений між ВАТ Енергопостачальна компанія Дніпрообленерго та обслуговуючим кооперативом СТ Союз ЄДРПОУ 24988803, наданий відповідачем є не дійсним. Вказує, що згідно п.4.1.10 розділу IV Кодексу, якщо в межах території, на якій розташовані електроустановки або передбачається будівництво нових електроустановок Замовника, здійснюють свою діяльність декілька ОСР, замовник може обрати будь-якого ОСР для отримання послуги з приєднання. Згідно п. 4.1.2. Кодексу систем розподілу ОСР не має права відмовити в приєднанні електроустановок Замовника до системи розподілу за умови дотримання Замовником вимог цього розділу. Зазначає, що в порушення п.4.5.5. Кодексу систем розподілу відповідачем протягом 10 робочих днів від дня реєстрації заяви про приєднання 03.09.2019 року вх.№100762138 не надано їй, позивачці технічні умови на приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про приєднання. Також вказала, що Актів відключення від електропостачання 01.07.2019 року не отримувала. Вона, позивачка та ОСОБА_1 не укладали та не бажають укласти договір на постачання електроенергії з ОК СТ Союз-1 , так як він не є ОСР, він не є електропостачальником, а є максимум споживачем (колективний побутовий споживач) без діючого договору про постачання електричної енергії. Вказує, що в селі Вільному, Криворізького району, де розташований її житловий будинок, Операторами систем розподілу є: АТ ДТЕК Дніпровські електромережі ; ПрАТ ПЕЕМ ЦЕК (Підприємство з експлуатації електричних мереж Центральна Енергетична компанія). 30.05.2019 року звернулась до Південного ЦОК ДТЕК за адресою Криворізький район, с.Лозуватка, вул.Ватутіна, 37 з метою укладання договору. Але їй було відмовленно, направили до ПрАТ ПЕЕМ ЦЕК.

14.06.2019 року о 8-00 звернулась до ЦОК ДТЕК за адресою: м. Кривий Ріг, вул. В.Великого, 57а з метою укладення договору, але було відмовлено, направили до ПрАТ ПЕЕМ ЦЕК. 14.06.2019 року звернулась до ПрАТ ПЕЕМ ЦЕК м. Кривий Ріг, вул. Двінська,8, де повідомили що від найближчої точки приєднання ПрАТ ПЕЕМ ЦЕК до мого житлового будинку АДРЕСА_2 близько 3000 метрів. 14.06.2019 року о 10-10 звернулась до ЦОК ДТЕК за адресою: м. Кривий Ріг, вул. В.Великого, 57а з метою укладення договору, заяву в неї прийняли, вхідний номер №100701800. 18.06.2019 року звернулась до ЦОК ДТЕК за адресою: м. Кривий Ріг, вул. В.Великого, 57а та надала ситуаційний план та викопіювання з топографо-геодезичного плану в масштабі 1:2000 із зазначенням місця розташування об`єкта (об`єктів) Замовника, в неї прийняли заяву про приєднання електроустановки певної потужності вхідний номер №100702935. 01.07.2019 року житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 , було відрізано від електропостачання. Заява про незаконне відключення від електропостачання була зареєстрована 01.07.2019 в ЖЕО по виклику на 102. На місце 01.07.2019 року виїжджала оперативна група КВП. 05.07.2019 року отримала відписку №30743/1001 від 20.06.2019 року підписана начальником відділу з приєднань до електричних мереж ОСОБА_8 . Згідно п.4.1.10 розділу IV Кодексу, якщо в межах території, на якій розташовані електроустановки або передбачається будівництво нових електроустановок Замовника, здійснюють свою діяльність декілька ОСР, Замовник може обрати будь-якого ОСР для отримання послуги з приєднання. Вона обрала АТ ДТЕК Дніпровські електромережі , бо відстань від мереж ДТЕК до її житлового будинку не по прямій лінії складає 72 метра, по прямій близько 55 метрів. 03.09.2019 року звернулась до ЦОК ДТЕК за адресою: м. Кривий Ріг, вул. В.Великого, 57а, надала заяву (вдруге, перша від 18.06.2019р. №100702935) та повний пакет документів визначеного розділом IV Кодексу. В неї прийняли заяву про приєднання електроустановки потужністю 30кВт (для оформлення зеленого тарифу ) вхідний номер №100760974. Відповідно до пп.1 п.3 Загальних положень Порядку продажу, обліку та розрахунків за вироблену електричну енергію з альтернативних джерел енергії об`єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики 27.02.2014 №170 та з метою реалізації свого права встановити у своєму домогосподарстві генеруючу установку потужністю 30 кВт вона із чоловіком тривалий час намагаються укласти договір про користування електричною енергією для побутових споживачів Дніпропетровської області із АТ ДТЕК Дніпровські електромережі та приєднати електроустановки певної потужності (30кВт). Вказує, що обслуговуючий кооператив СТ Союз-1 , як колективний побутовий споживач (юридична особа), який розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність, не наділений повноваженнями самостійного відключення фізичних осіб від електромережі. Зазначила, що 14.02.2020 року об 16:00 у м. Києві, вул. Смоленська, 19 членом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) ОСОБА_9 та комісією було організовано особистий прийом ОСОБА_1 , під час прийому було обговорено проблему викладеної в скарзі, а після зареєстрована №ЗВГ-2679/20 від 14.02.2020 року. 22.04.2020 року ОСОБА_1 отримав відповідь №4600/17/9-20 від 27.03.2020 року від НКРЕКП за підписом члена НКРЕКП Коваленко Д., адресатом відповіді №4600/17/9-20 від 27.03.2020 року є в тому числі: АТ ДТЕК Дніпровські електромережі вул.Запорізьке шосе, 22, м.Дніпро, 49107. Вищезазначеною відповіддю, з поміж іншого, повідомлено: Оскільки з урахуванням Договору дарування Ваш об`єкт не знаходиться на території ОК СТ Союз-1 , АТ ДТЕК Дніпровські електромережі має надати Вам підписаний проект договору про приєднання до електричних мереж, невід`ємним додатком до якого є відповідні технічні умови, про що доповісти НКРЕКП протягом десяти днів з дня отримання цього листа .

У судовому засіданні позивачка позов підтримала повністю та підтвердила його зміст та зміст наданих додатково письмових пояснень.

У судовому засіданні представник відповідача АТ позов не визнала. При цьому підтвердила зміст відзиву, згідно якого вказала наступне. 18.06.2019 року ОСОБА_10 дійсно звернулася до АТ з пакетом документів, щодо приєднання електроустановок житлового будинку АДРЕСА_5 , III категорії надійності електропостачання, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 . 20.06.2019 року споживачу була надана вичерпна відповідь відповідно до вимог п. 4.1.11 Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг № 310 від 14.03.2018 р. та введеного в дію з 19.04.2018 р. Також відповідь надана з посиланням на роз`яснення Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП)№ 9395//17.1.3/7-18 від 16.10.2018 р. вирішення питання щодо приєднання до електричних мереж садових будинків, які розташовані на територіях садових/садівничих товариств на яких відсутні мережі ОСР, проте здійснено електрифікацію мережами товариств/ садівничих товариств, має здійснюватися за умов дотримання вимог встановлених пунктом 4.1.11 глави 4.1 розділу IV Кодексу а саме: у рахунок зменшення договірної потужності за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії на напрузі приєднання власних струмоприймачів суб`єкта господарювання. Запропоновано звернутися для укладання договору приєднання, з відповідною заявою про приєднання на збільшення загальної потужності Садового товариства Союз для об`єкту до центру обслуговування клієнтів, та надати необхідний пакет документів відповідно до п. 4.1.2 Кодексу. Та роз`яснено, що технічні умови та договір про приєднання будуть підготовлені після надання відповідної заяви з необхідним пакетом документів до АТ. Зазначає, що фактично в заяві не відмолено та надано відповідні роз`яснення для вирішення питання щодо приєднання електроустановок житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 . Вказує, що окрім цього, на заяву споживача від 09.07.2019 р. надана відповідь, що електрифікація території, на якій розташовується належний споживачу житловий будинок, здійснена мережами ОК СТ`Союз-1 . Точкою забезпечення потужності садового товариства повітряна лінія електропередачі напругою 10кВ, яка живить ТП 578 ОК СТ`Союз-1 . Електрозабезпечення об`єктів в межах садового товариства здійснюється за договором про розподіл електричної енергії від 21.06.2002 № 147. Розрахунки за спожиту електричну енергію проводиться за тарифами, що відпускаються населенню, яке розраховується енергопостачальною організацією за загальним розрахунковим засобом обліку та об`єднай шляхом створення юридичної особи. Крім того, з наданої відповіді від 05.09.2019 р. споживачу вбачається, споживачем надано нечітке оформлене викопіювання з топографо-геодезичного плану в масштабі 1:2000 із зазначенням місця розташування об`єкта та не надано ситуаційний план в масштабі 1:2000 із зазначенням місця розташування об`єкта. Тобто, надані неналежно оформлені документи, в порушення вимог 4.4.4. Кодексу. Правила приєднання електроустановок до електричних мереж з часу виникнення спірних правовідносин між сторонами визначаються Законом України Про ринок електричної енергії від 13 квітня 2017 року № 2019-УІІІ та Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державні регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), від 14 березня 2018 року № 310. Ці норми є спеціальними з питань приєднання електроустановок до електричних мереж. При цьому, з відповіді НКРЕКП від 29.10.2019 р. № 1826/17.1.1/8-19 надано ОСОБА_2 , вбачається, що відповідно пункту 4.1.2 глави 4.1 розділу IV Кодексу ОСР не має права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання замовником вимог розділу IV Кодексу. НКРЕКП вважає, що приєднання об`єкта гр. ОСОБА_2 , розташованого за адресою по АДРЕСА_2 , можливе за умов дотримання вимог, встановлених пунктом 4.1.11 глави 4.1 розділу ІV Кодексу. Також вказує що, надане рішення Вільненської сільської ради Криворізького району від 30.01.2015 року не було прийнято до уваги НКРЕКП та не яким чином не змінює умов дотримання вимог, встановлених пунктом 4.1.11 глави 4.1 розділу IV Кодексу. Пунктом 4.1.11 КСР, передбачено, що приєднання до таких об`єктів має здійснюватися у рахунок зменшення договірної потужності за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії на напрузі приєднання власних струмоприймачів суб`єкта господарювання. У разі відсутності резерву потужності в садовому товаристві, необхідне збільшення загальної потужності зазначеного садового товариства відповідно до вимог КСР. Відповідно до ст. 1 Закону України Про ринок електричної енергії приєднанням електроустановки є надання замовнику оператором системи передачі або оператором системи розподілу послуги із створення технічної можливості для передачі (прийняття) у місце приєднання електроустановки замовника відповідної потужності до електричних мереж системи передачі або системи розподілу (у тому числі новозбудованих) електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням показників її якості та надійності. Вказує, що предметом спору за позовом є зобов`язання відповідача надати підписані технічні умови та стандартне приєднання електроустановки позивача до електричних мереж та видати проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж. Вказує, що, належні відповідачу електричні мережі на території ОК СТ Союз-1 , на якій розташований об`єкт позивача, відсутні. Вказана територія має електричні мережі, що належать ОК СТ Союз-1 . Тому, оскільки заяви про збільшення загальної потужності зазначеного садового товариства, відповідно до вимог КСР, до відповідача не надходило, позивачем не дотримано вимог встановлених пунктом 4.1.11 глави 4.1 розділу IV Кодексу, позов про зобов`язання відповідача надати позивачу технічні умови на стандартне приєднання електроустановки до електричних мереж та видати проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж задоволенню не підлягає. Вказує, що спори про відшкодування фізичній особі моральної шкоди розглядаються, зокрема: коли право на її відшкодування безпосередньо передбачено нормами Конституції України або випливає з її положень; у випадках, передбачених законодавством, яке встановлює відповідальність за заподіяння моральної шкоди; при порушенні зобов`язань, які підпадають під дію Закону України Про захист прав споживачів чи інших законів, що регулюють такі зобов`язання і передбачають відшкодування моральної шкоди. Правовідносини сторін випливають з договірних відносин щодо постачання відповідачем електричної енергії до будинку позивача - споживача цієї енергії. Згідно зі статтею 611 ЦК України в разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом. Відносини з приводу постачання фізичним особам електричної енергії регулюються статтею 714 ЦК України, Законом України Про електроенергетику та Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357. Ці норми не передбачають відшкодування моральної шкоди в разі порушення зобов`язання з постачання електричної енергії. Відповідно до положень статей 4, 22 Закону України Про захист прав спожива споживачі мають право на відшкодування моральної шкоди тільки в разі її заподіяння небезпечною для життя і здоров`я людей продукцією у випадках, передбачених законом. Також підтвердила зміст додатково поданого відзиву, в якому навела наступне. 02.06.2020 року до Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу надійшла уточнена позовна (заява про збільшення або зменшення позовних вимог)про захист прав споживача та стягнення моральної шкоди по справі № 214/8388/19. Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Зазначає, що з тексту уточненої позовної заяви вбачається, що ОСОБА_2 неодноразово зверталась до компанії з заявами про видачу технічних умов на стандартне приєднання, підписані ОСР разом з проектом договору про стандартне приєднання житлового будинку за адресою АДРЕСА_2 . Вказує, що в даному випадку ОСОБА_2 своєю уточненою позовною заявою, змінює предмет позову, яким просить суд зобов`язати надати ОСОБА_2 технічні умови на нестандартне приєднання, підписані ОСР разом з проектом договору про нестандартне приєднання житлового будинку за адресою АДРЕСА_2 . Наполягає, що право позивача на отримання технічних умов на нестандартне приєднання, підписані ОСР разом з проектом договору про нестандартне приєднання житлового будинку за адресою АДРЕСА_2 не порушено, оскільки ОСОБА_2 не зверталась до компанії з заявою про нестандартне приєднання електроустановок. Відносини з приводу постачання фізичним особам електричної енергії регулюються ст.ст.22, 711, 714, 1209, 1210 ЦК, Закону України про ринок електричної енергії та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, якими не передбачено відшкодування моральної шкоди в разі порушення зобов`язання щодо постачання електричної енергії. Що стосується вимог закону Про захист прав споживачів , то відповідно до п.5 ст.4 цього закону споживачі мають право на відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції), відповідно до закону. Також пояснила, що електор опора Л97 належить до високовольтної лінії, щоб перетворити міцність току на 220 до неї необхідно встановити трансформатор. Також пояснила, що садівниче товариство є колективним споживачем. Крім того пояснила, що якщо б позивачка звернулася з заявою про нестандартне приєднання, ця заява була б задоволена.

У судовому засіданні безпосередньої досліджені наступні докази: рішення №155-8/VI Дніпропетровської обласної ради від 12.08.2011 року (а.с.7), рішення Вільненської сільської ради №444-XXXIV/VI від 30.01.2015 року (а.с.8), витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №77328505 (а.с.9), договір дарування земельної ділянки від 28.12.2016 року (а.с.10-11), витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №77320001 (а.с.12), договір дарування житлового будинку(а.с.13-14), відповідь №30743/1001 від 20.06.2019 року підписана начальником відділу з приєднань до електричних мереж ОСОБА_8 (а.с.15), заява до ЦОК ДТЕК вхідний №100716677 від 09.07.2019 року (а.с.15), заява до АТ від 9 липня 2019 року (а.с.16), скарга до НКРЕКП вх.№ЗВГ-10850/19 від 24.07.2019 року (а.с.17-18), заява до АТ від 14.08.2019 року (а.с.20), відповідь від ДТЕК №433305/1001 від 09.08.19 року (а.с.21), заява до АТ від 29.08.2019 року (а.с.22), відповідь АТ від 27.08.2019 року (а.с.23), талон в черзі від 03.09.2019 року(а.с.24), заява про приєднання електроустановки потужністю 30кВт вхідний номер №100760974 від 03.09.2019 року (а.с.25), заяви до АТ від 03.09.2019 року (а.с.28), скарга №2 до НКРЕКП вх.№ЗВГ-13349/19 від 17.09.2019 року (а.с.27), скарга до Державної інспекції з енергетичного нагляду України вх.№П-124 від 17.09.2019 року (а.с.28-29), відповідь від Державної інспекції з енергетичного нагляду України №7/5-1137-19 від 23.09.2019 року (а.с.30), відповідь від АТ №50334/1001 від 05.09.19 року (а.с.31), заява до АТ, вхідний №100787390 від 27.09.2019 року(а.с.32), опис (а.с.33), технічний звіт щодо виконання інженерно-геодезичних вишукувальних робіт з виготовлення топографічних планів виконані ФОП ОСОБА_6 та сертифікованим інженером-геодезистом ОСОБА_6 (а.с.34-41), відповідь АТ від 27.09.19 року (а.с.42), відповідь НКРЕКП №1826/17.1.1/8-19 від 29.10.2019 року (а.с.43-44), скарга №3 до НКРЕКП вх.№ЗВГ-15839/19 від 30.10.2019 року (а.с.45-46), фото залізобетонної опори №Л-93 (а.с.47,71), ситуаційний план в масштабі М1:500 із розміщенням залізобетонної опори №Л-93 (а.с.48), 13 талонів в черзі (а.с.49-50), узгодження (а.с.72), договір дарування земельної ділянки від 11.01.2020 року (а.с.73-74), витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с.75), схема (а.с.76), запит (а.с.77), договір (а.с.88-96), інформація (а.с.97-100), службова записка (а.с.101), членська книжка (а.с.120-121), позовна заява (а.с.122-127), ухвали суду (а.с.128, 129), скарга від 14 .02.2020 року до НКРЕКП (а.с.131122-), відповідь НКРЕКП від 27.03.2020 року (а.с.134), схема (а.с.144), акт розмежування (а.с.151).

Також у судовому засіданні оглянутий диск (а.с.78), на якому відображено проведення замірів відстані електроопори від будинку позивачки.

Суд, керуючись вимогами ст. 77 ЦПК України, згідно якої предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення, оцінюючи з точки зору належності досліджені у судовому засіданні докази, приходить до наступних висновків.

Суд вважає належними доказами наступні: рішення №155-8/VI Дніпропетровської обласної ради від 12.08.2011 року (а.с.7), рішення Вільненської сільської ради №444-XXXIV/VI від 30.01.2015 року (а.с.8), витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №77328505 (а.с.9), договір дарування земельної ділянки від 28.12.2016 року (а.с.10-11), витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №77320001 (а.с.12), договір дарування житлового будинку(а.с.13-14), так як ці докази підтверджують право власності на будинок та земельну ділянку, межі земельної ділянки.

Суд вважає належними доказами наступні: відповідь №30743/1001 від 20.06.2019 року підписана начальником відділу з приєднань до електричних мереж ОСОБА_8 (а.с.15), заява до ЦОК ДТЕК вхідний №100716677 від 09.07.2019 року (а.с.15), заява до АТ від 9 липня 2019 року (а.с.16), скарга до НКРЕКП вх.№ЗВГ-10850/19 від 24.07.2019 року (а.с.17-18), заява до АТ від 14.08.2019 року (а.с.20), відповідь від ДТЕК №433305/1001 від 09.08.19 року (а.с.21), заява до АТ від 29.08.2019 року (а.с.22), відповідь АТ від 27.08.2019 року (а.с.23), талон в черзі від 03.09.2019 року(а.с.24), заява про приєднання електроустановки потужністю 30кВт вхідний номер №100760974 від 03.09.2019 року (а.с.25), заяви до АТ від 03.09.2019 року (а.с.28), скарга №2 до НКРЕКП вх.№ЗВГ-13349/19 від 17.09.2019 року (а.с.27), скарга до Державної інспекції з енергетичного нагляду України вх.№П-124 від 17.09.2019 року (а.с.28-29), відповідь від Державної інспекції з енергетичного нагляду України №7/5-1137-19 від 23.09.2019 року (а.с.30), відповідь від АТ №50334/1001 від 05.09.19 року (а.с.31), заява до АТ, вхідний №100787390 від 27.09.2019 року(а.с.32), опис (а.с.33), технічний звіт щодо виконання інженерно-геодезичних вишукувальних робіт з виготовлення топографічних планів виконані ФОП ОСОБА_6 та сертифікованим інженером-геодезистом ОСОБА_6 (а.с.34-41), відповідь АТ від 27.09.19 року (а.с.42), відповідь НКРЕКП №1826/17.1.1/8-19 від 29.10.2019 року (а.с.43-44), скарга №3 до НКРЕКП вх.№ЗВГ-15839/19 від 30.10.2019 року (а.с.45-46), фото залізобетонної опори №Л-93 (а.с.47,71), ситуаційний план в масштабі М1:500 із розміщенням залізобетонної опори №Л-93 (а.с.48), 13 талонів в черзі (а.с.49-50), узгодження (а.с.72), скарга від 14.02.2020 року до НКРЕКП (а.с.131-132), відповідь НКРЕКП від 27.03.2020 року (а.с.134), схема (а.с.144), акт розмежування (а.с.151), так як ці докази стосуються звернення позивачки з приводу приєднання до електромереж АТ.

Суд вважає належними доказами наступні: членська книжка (а.с.120-121), позовна заява (а.с.122-127), ухвали суду (а.с.128, 129), так як ці докази стосуються електропостачання до будинку позивачки.

Суд вважає належними доказами наступні: акти звірки (а.с.12, 13), розрахунок заборгованості (а.с.35-36), інформацію (а.с.39), так як ці докази стосуються ставлення відповідачів до наявності у позивача боргу.

Суд вважає належними доказами: заяву-приєднання (а.с.33) та заяву-приєднання (а.с.48), так як ці докази стосуються укладення договору постачання та вжиття заходів щодо укладення нового договору постачання з позивачем.

Суд вважає належними доказами наступні: позовну заяву (а.с.113-116), постанову апеляційного суду (а.с.14-16), так як ці докази стосуються звернення позивача до суду.

Суд вважає належними доказами договір (а.с.88-96), інформація (а.с.97-100), службова записка (а.с.101), так як вони стосуються взаємовідносин АТ та садівничого товариства з електропостачання.

Суд вважає неналежними доказами: договір дарування земельної ділянки від 11.01.2020 року (а.с.73-74), витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с.75), схема (а.с.76), запит (а.с.77), так як ці докази не стосуються предмету доказування.

Суд вважає належними доказами договір (а.с.88-96), інформація (а.с.97-100), службова записка (а.с.101), так як вони стосуються взаємовідносин АТ та садівничого товариства з електропостачання.

Суд, відповідно до ст. 78 ЦПК України, вважає допустимими доказами досліджені у судовому засіданні вказані вище письмові докази, які визнані належними, так як ці докази одержані без порушення порядку, встановленого законом.

Оцінюючи докази з точки зору їх достовірності, суд приходить до висновку, що досліджені у судовому засіданні письмові докази, які визнані належними та допустимими, є достовірними.

Керуючись вимогами ст. 80 ЦПК України, суд вважає, що сукупність визнаних судом допустимими, належними та достовірними доказами є достатньою для встановлення наступних фактів та обставин.

Рішенням Дніпропетровської обласної ради №155-8/VI від 12.08.2011 року було змінено межі села Вільного Криворізького району Дніпропетровської області.

Позивачка з 28 грудня 2016 року є власником будинку та земельної ділянки в АДРЕСА_2 .

Електропостачання вказаного будинку здійснювалося садівничим товариством Союз-1 , яке отримувало електропостачання від АТ.

1 липня 2019 року садівниче товариство відключило будинок позивачки від електропостачання.

Рішенням Вільненської сільської ради від 30.01.2015 року припинено дію державних актів на право постійного користування земельними ділянками для ведення садівництва: садівничого товариства Союз-1 .

Позивачка 18 червня 2019 року подала до АТ заяву про приєднання електроустановки та надала ситуаційний план та викопіювання з топографо-геодезичного плану в масштабі 1:2000 із зазначенням місця розташування об`єкта (об`єктів) замовника.

05.07.2019 року позивачка отримала відповідь від АТ, в якій зазначалося, які дії повинно вчинити садівниче товариство.

09.07.2019 року позивачка звернулась до АТ з заявою, в якій заперечувала проти відповіді АТ.

24.07.2019 року позивачка подала скаргу на дії АТ до НКРЕКП.

13.08.2019 року отримала відповідь від АТ від 09.08.2019 року.

14.08.2019 року подала до АТ заяву з проханням надати технічні умови на приєднання та проект договору на приєднання.

28.08.2019 року на свою електронну адресу 06.09.2019 року поштою позивачка отримала відповідь від НКРЕКП, якою їй було повідомлено, що у разі надання споживачем заяви приєднання та пакету документів, визначеного розділом IV Кодексу систем розподілу ДТЕК має вжити всіх можливих та вичерпних заходів стосовно видачі гр. ОСОБА_2 технічних умов на приєднання, підписаних ОСР разом з проектом договору про приєднання до електричних мереж.

29.08.2019 позивачка подала до АТ заяву з проханням надати технічні умови на приєднання та проект договору на приєднання, додавши до неї відповідь НКРЕКП.

03.09.2019 року позивачка отримала відповідь від АТ від 27.08.2019 року з роз`ясненнями.

03.09.2019 року позивачка вдруге надала заяву та документи з проханням про приєднання.

03.09.2019 року позивачка подала до АТ заяву, в якій просила повідомити відстань по прямій лінії від місця забезпечення потужності (залізобетонна електроопора Л-93) до місця приєднання її житлового будинку; підтвердити або спростувати належність та номер залізобетонної електроопори Л-93, відповіді на цю заяву позивачці не було надано.

17.09.2019 року позивачка звернулась зі скаргою на дії АТ до НКРЕКП.

17.09.2019 року позивачка звернулась до Державної інспекції з енергетичного нагляду України із скаргою на дії АТ.

25.09.2019 року позивачка отримала відповідь від Державної інспекції з енергетичного нагляду України №7/5-1137-19 від 23.09.2019 року, якою повідомлено про перенаправлення її скарги до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області.

25.09.2019 року позивачка отримала відповідь від АТ від 05.09.2019 року, в якій роз`яснені вимоги закону.

27.09.2019 року позивачка звернулась АТ, надала оригінал Технічного звіту щодо виконання інженерно-геодезичних вишукувальних робіт з виготовлення топографічних планів.

30.10.2019 року позивачка отримала відповідь від НКРЕКП від 29.10.2019 року.

30.10.2019 року позивачка звернулась до НКРЕКП ОСОБА_5 із скаргою, відповіді на цю скаргу не надходило.

Після звернення з приводу приєднання позивачка неодноразово з цього питання усно зверталася до АТ.

14.02.2020 року позивачка з питання приєднання звернулася зі скаргою до НКРЕКП.

На це звернення позивачка отримала відповідь від НКРЕКП від 27 березня 2020 року, в якій було визначено, що АТ має надати проект договору та технічні умови.

Вказані вище обставини встановлені рішенням (а.с.7), рішенням (а.с.8), витягом (а.с.9), договором (а.с.10-11), витягом 1 (а.с.12), договором (а.с.13-14), відповіддю (а.с.15), заявою (а.с.15), заявою (а.с.16), скаргою (а.с.17-18), заявою (а.с.20), відповіддю (а.с.21), заявою (а.с.22), відповіддю (а.с.23), талоном (а.с.24), заявою (а.с.25), заявою (а.с.28), скаргою (а.с.27), скаргою (а.с.28-29), відповіддю (а.с.30), відповіддю (а.с.31), заявою (а.с.32), описом (а.с.33), технічним звітом (а.с.34-41), відповіддю (а.с.42), відповіддю (а.с.43-44), скаргою (а.с.45-46), фото (а.с.47,71), ситуаційним планом (а.с.48), талоном (а.с.49-50), узгодженням (а.с.72), схемою (а.с.76), запитом (а.с.77), договором (а.с.88-96), інформацією (а.с.97-100), службовою запискою (а.с.101), членською книжкою (а.с.120-121), позовною заявою (а.с.122-127), ухвалами суду (а.с.128, 129), скаргою (а.с.131-122-), відповіддю (а.с.134), схемою (а.с.144), актом розмежування (а.с.151).

В селі Вільному Криворізького району, де розташований будинок позивачки, операторами систем розподілу є: АТ та ПрАТ ПЕЕМ ЦЕК (Підприємство з експлуатації електричних мереж Центральна Енергетична компанія), що встановлено поясненнями позивачки, не заперечується відповідачем.

До взаємин між сторонами належить застосувати норми Конституції України, ЦК України, Закону України Про захист прав споживачів , Закону України Про житлово-комунальні послуги , Закону України Про ринок електричної енергії .

Як передбачено ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Відповідно до ст. 3 ЦК України однією із загальних засад цивільного законодавства є справедливість.

Відповідно до статті 509 ЦК України, зобов`язання виникають з підстав, встановлених в статті 11 ЦК України, в тому числі договорів та інших правочинів.

Нормою ч. 1 ст. 626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох і більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до вимог ст. 629 ЦК України, договір є обов`язків для виконання сторонами.

Відповідно до ч.1 ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України Про захист прав споживачів держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров`я і життєдіяльності. Як передбачено ст. 21 цього ж Закону, права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо при реалізації продукції будь-яким чином порушується свобода волевиявлення споживача та/або висловлене ним волевиявлення.

Як зазначено в преамбулі Закону України Про житлово-комунальні послуги , цей Закон визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про житлово-комунальні послуги , у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил; виконавець - суб`єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору; засіб обліку - прилад, технічний пристрій для обліку кількісних та/або якісних показників житлово-комунальної послуги, який має нормовані метрологічні характеристики; комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газопостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством; норми споживання - кількісні показники споживання житлово-комунальних послуг, затверджені згідно із законодавством відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; споживач - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.

Згідно ст. 2 Закону України Про житлово-комунальні послуги , предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.

Як передбачено ст. 3 Закону України Про житлово-комунальні послуги , державна політика у сфері житлово-комунальних послуг базується на таких принципах: забезпечення раціонального використання наявних ресурсів та сталого розвитку населених пунктів; регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, перелік яких визначено цим Законом, з урахуванням досягнутого рівня соціально-економічного розвитку, природних особливостей відповідного регіону та технічних можливостей; забезпечення рівних можливостей доступу до отримання мінімальних норм житлово-комунальних послуг для споживачів незалежно від соціального, майнового стану, віку, місцеперебування та форми власності юридичних осіб тощо; забезпечення соціального захисту малозабезпечених громадян.

Згідно ст.12 ч.1 Закону України Про житлово-комунальні послуги, відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Як передбачено ст. 20 цього Закону, виконавець послуги з постачання та розподілу електричної енергії зобов`язаний постачати споживачеві електричну енергію відповідно до умов укладеного договору про постачання з дотриманням встановлених показників якості послуг.

Відповідно п.22 ст.1 Закону України Про захист прав споживачів , споживач - фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов`язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника.

Відповідно до преамбули Закону України Про ринок електричної енергії , цей закон визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Як передбачено ст.2 цього Закону, основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема: кодексом системи передачі, кодексом систем розподілу.

Відповідно до п.70 ч.1 ст.1 Закону України Про ринок електричної енергії приєднання електроустановки (далі - приєднання) - надання замовнику оператором системи передачі або оператором системи розподілу послуги із створення технічної можливості для передачі (прийняття) у місце приєднання електроустановки замовника відповідної потужності до електричних мереж системи передачі або системи розподілу (у тому числі новозбудованих) електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням показників її якості та надійності.

Відповідно до п.88 ч.1 ст.1 Закону України Про ринок електричної енергії стандартне приєднання - приєднання електроустановки замовника до діючих мереж оператора системи розподілу на відстань, що не перевищує 300 метрів по прямій лінії від місця забезпечення потужності до місця приєднання, яке диференціюється за ступенем потужності: перший ступінь - до 16 кВт включно; другий ступінь - від 16 кВт до 50 кВт включно.

Відповідно до ч.6 ст.2 Закону України Про ринок електричної енергії кодекс системи передачі та кодекс систем розподілу визначають, зокрема, порядок планування розвитку системи передачі та систем розподілу; умови та порядок доступу до системи передачі/розподілу, умови та порядок приєднання до системи передачі/розподілу, характеристики та порядок надання допоміжних послуг оператору системи передачі, порядок оперативного планування; порядок управління та експлуатації системи в нормальних та аварійних режимах; стандарти операційної безпеки, критерії, що застосовуються оператором системи передачі для диспетчеризації генеруючих потужностей та використання міждержавних перетинів, порядок диспетчеризації розподіленої генерації та умови надання пріоритетності об`єктам електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії.

Відповідно до ст.21 Цього Закону оператор системи передачі та оператори систем розподілу не мають права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи передачі або системи розподілу за умови дотримання замовником кодексу системи передачі та кодексу систем розподілу; послуга з приєднання електроустановок замовника до системи передачі та системи розподілу є платною послугою та надається оператором системи передачі або оператором системи розподілу відповідно до договору про приєднання; порядок приєднання до електричних мереж оператора системи передачі та операторів систем розподілу визначається кодексом системи передачі та кодексом систем розподілу і має бути прозорим, забезпечувати ефективне та недискримінаційне приєднання до системи передачі та систем розподілу; порядок приєднання має визначати, у тому числі, процедурні питання, умови приєднання, типові форми договорів про приєднання. Кодексом системи розподілу визначаються умови приєднання електроустановок замовників до електричних мереж власників, які не є операторами системи розподілу. Оператор системи розподілу надає послугу із стандартного приєднання відповідно до умов договору про приєднання, а саме готує технічне завдання на проектування, забезпечує розроблення та узгодження з іншими заінтересованими сторонами проектної документації на будівництво, реконструкцію та/або технічне переоснащення електричних мереж зовнішнього електрозабезпечення електроустановок замовника (до точки приєднання електроустановок замовника), здійснює заходи щодо відведення земельних ділянок для розміщення об`єктів електроенергетики, забезпечує виконання будівельно-монтажних та пусконалагоджувальних робіт, а також здійснює первинне підключення об`єкта замовника у строки, визначені кодексом системи розподілу. Оператор системи розподілу надає послугу з нестандартного приєднання "під ключ" відповідно до умов договору про приєднання, а саме готує технічне завдання на проектування, забезпечує розроблення та узгодження з іншими заінтересованими сторонами проектної документації на будівництво, реконструкцію та/або технічне переоснащення електричних мереж зовнішнього електрозабезпечення електроустановок замовника (до точки приєднання електроустановок замовника), здійснює заходи щодо відведення земельних ділянок для розміщення об`єктів електроенергетики, забезпечує виконання будівельно-монтажних та пусконалагоджувальних робіт, а також здійснює первинне підключення об`єкта замовника.

За змістом ч. 4 ст.21 Закону України Про ринок електричної енергії порядок приєднання до електричних мереж оператора системи передачі та операторів систем розподілу визначається кодексом системи передачі та кодексом систем розподілу і має бути прозорим, забезпечувати ефективне та недискримінаційне приєднання до системи передачі та систем розподілу.

Відповідно до ч.5 ст.21 Закону України Про ринок електричної енергії оператор системи розподілу надає послугу із стандартного приєднання відповідно до умов договору про приєднання, а саме готує технічне завдання на проектування, забезпечує розроблення та узгодження з іншими заінтересованими сторонами проектної документації на будівництво, реконструкцію та/або технічне переоснащення електричних мереж зовнішнього електрозабезпечення електроустановок замовника (до точки приєднання електроустановок замовника), здійснює заходи щодо відведення земельних ділянок для розміщення об`єктів електроенергетики, забезпечує виконання будівельно-монтажних та пусконалагоджувальних робіт, а також здійснює первинне підключення об`єкта замовника у строки, визначені кодексом системи розподілу.

За змістом ч.1 ст.21 Закону України Про ринок електричної енергії оператор системи передачі та оператори систем розподілу не мають права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи передачі або системи розподілу за умови дотримання замовником кодексу системи передачі та кодексу систем розподілу.

Відповідно до ст. 22 вказаного Закону оператор системи передачі та оператори систем розподілу мають надавати доступ до своїх електричних мереж на недискримінаційній та прозорій основі всім користувачам системи передачі/розподілу. Доступ до електричних мереж надається за тарифами на передачу та розподіл електричної енергії, що затверджуються Регулятором та оприлюднюються оператором системи передачі та операторами систем розподілу у встановленому порядку. Оператор системи передачі та оператори систем розподілу можуть відмовити в доступі до електричних мереж у разі недостатньої пропускної спроможності електричних мереж з наданням обґрунтування причини такої відмови, яка має базуватися на об`єктивних і технічно та економічно обґрунтованих критеріях, а також інформації про обґрунтований строк, необхідний для створення резерву пропускної спроможності мереж відповідно до затвердженого Регулятором плану розвитку системи передачі або системи розподілу. У разі відсутності плану розвитку системи передачі або плану розвитку системи розподілу, обґрунтованих строків створення резерву пропускної спроможності електричних мереж відмова оператора системи передачі, оператора системи розподілу в доступі до електричних мереж вважається необґрунтованою.

Згідно ст. 46 вказаного Закону, оператор системи розподілу: забезпечує недискримінаційний доступ до системи розподілу; надає послуги з розподілу електричної енергії з дотриманням встановлених показників якості надання послуг; надає послуги з приєднання до системи розподілу відповідно до кодексу систем розподілу.

Відповідно до пункту 1.1 Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018року №310 (далі - Кодекс систем розподілу) цей Кодекс визначає вимоги та правила, які регулюють взаємовідносини оператора систем розподілу (далі - ОСР), Користувачів системи розподілу (далі - Користувачі) та замовників послуги з приєднання щодо оперативного та технологічного управління системою розподілу, її розвитку та експлуатації, забезпечення доступу та приєднання електроустановок.

Відповідно до пункту 4.4.1, заява про приєднання разом із копіями доданих до неї документів подається Замовником особисто або надсилається поштовим рекомендованим відправленням, або може бути подана в електронному вигляді через офіційний веб-сайт ОСР у мережі Інтернет із застосуванням електронного цифрового підпису в установленому законодавством порядку або за допомогою інших електронних сервісів, запропонованих ОСР.

Відповідно до пункту 4.4.3. Кодексу систем розподілу наданій Замовником заяві з додатками до неї відповідно до пункту 4.4.2 цієї глави ОСР присвоює реєстраційний номер. Реєстраційний номер заяви повідомляється Замовнику в узгоджений з ним спосіб (рекомендованим поштовим відправленням, електронною поштою, факсом, за усним запитом Замовника засобами телефонного/мобільного зв`язку тощо).

Відповідно до пункту 4.4.4 Кодексу систем розподілу у разі відсутності повного комплекту документів або неналежного оформлення документів, що додаються до заяви, поданих особисто Замовником, ОСР приймає належним чином оформлені документи, надає Замовнику зауваження щодо повноти та належного оформлення документів та вносить відповідну інформацію до реєстру заяв.

Згідно п.4.5.5. Кодексу систем розподілу Технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про стандартне приєднання надаються Замовнику ОСР протягом 10 робочих днів від дня реєстрації заяви про приєднання.

Згідно п.4.1.28 розділу IV цього Кодексу замовник обирає на власний розсуд ОСР, який буде надавати послугу з приєднання.

Згідно п.4.1.10 розділу IV Кодексу, якщо в межах території, на якій розташовані електроустановки або передбачається будівництво нових електроустановок Замовника, здійснюють свою діяльність декілька ОСР, Замовник може обрати будь-якого ОСР для отримання послуги з приєднання.

Як передбачено п. 4.1.2 вказаного Кодексу, ОСР не має права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання замовником вимог цього розділу. Послуга зі стандартного приєднання надається на підставі договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу, що укладається за типовою формою, наведеною в додатку 1 до цього Кодексу (далі - договір про стандартне приєднання). Послуга з нестандартного приєднання надається на підставі договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу під ключ /з проєктуванням лінійної частини приєднання замовником, що укладається за типовою формою, наведеною в додатку 2 до цього Кодексу (далі - договір про нестандартне приєднання).

Відповідно до п. 4.1.11. зазначеного Кодексу, суб`єкт господарювання має право за зверненням замовника погодити приєднання електроустановок замовника до власних електричних мереж у таких випадках: у рахунок зменшення договірної потужності за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії на напрузі приєднання власних струмоприймачів суб`єкта господарювання; у межах договірної потужності цього суб`єкта за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії у відповідний період доби; без зменшення договірної потужності цього суб`єкта за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії у разі підключення електроустановок, призначених для виробництва електричної енергії генеруючою одиницею типу А, у межах договірної потужності цього суб`єкта. З метою погодження приєднання об`єкта (електроустановок) замовника до електричних мереж суб`єкта господарювання замовник звертається до цього суб`єкта із заявою про приєднання електроустановки певної потужності за типовою формою, наведеною в додатку 3 до цього Кодексу (далі - заява про приєднання). До заяви про приєднання додаються документи відповідно до переліку, встановленого пунктом 4.4.2 глави 4.4 цього розділу. У разі згоди на приєднання об`єкта (електроустановок) замовника до власних електричних мереж суб`єкт господарювання протягом 5 робочих днів з дня отримання заяви повідомляє замовника про свою згоду листом та надає відповідні технічні вимоги та/або вихідні дані. Замовник згідно з вимогами глави 4.4 цього розділу звертається до ОСР, до електричних мереж системи розподілу якого приєднані електроустановки суб`єкта господарювання, щодо видачі проєкту договору про нестандартне приєднання і технічних умов та надає ОСР відповідні технічні вимоги та/або вихідні дані, отримані від суб`єкта господарювання. ОСР протягом 10 робочих днів з дня отримання відповідного звернення видає замовнику проєкт договору про нестандартне приєднання, технічні умови та відповідні технічні вимоги суб`єкту господарювання щодо організації комерційного обліку електричної енергії та забезпечення контролю дотримання суб`єктом господарювання величини дозволеної до використання потужності.

У судовому засіданні встановлено, що позивачка 18 червня 2019 року, реалізуючи своє законодавчо закріплене право на отримання електричної енергії обґрунтовано, в передбачений законом спосіб звернулася до відповідача з заявою про приєднання до електричних мереж відповідача, ця заява з додатками була прийнята відповідачем та зареєстрована.

Судом встановлено, що відповідач вважав, що за умовами приєднання таке приєднання буде нестандартним, але у визначений законом десятиденний строк, тобто до 28 червня 2019 року не надав позивачці технічні умови на нестандартне приєднання та проект договору про нестандартне приєднання.

Отже відповідач порушив право позивачки на приєднання до електричних мереж.

При цьому суд також бере до уваги, що обов`язок дій, які необхідно виконати для здійснення нестандартного приєднання, покладені саме на відповідача.

Пояснення представник відповідача про те, що позивачка повинна була звернутися до АТ з заявою про нестандартне приєднання суд вважає необґрунтованими, так як Законом України Про ринок електричної енергії , згаданим Кодексом, не передбачено окремого порядку для подачі заяв на стандартне та нестандартне приєднання, а в додатках до казаного Кодексу передбачений лише Додаток №3 Заява про приєднання електроустановки певної потужності (типова форма), який не передбачає зазначення про тип приєднання. Тому суд ці пояснення до уваги не приймає.

Також суд бере до уваги, що у судовому засіданні відповідача не довів, що існували передбачені ст. 22 Закону України підстави для відмови в доступі до електричних мереж.

Відповідно ч.2 ст.22 Закону України Про захист прав споживачів При задоволенні вимог споживача суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди.

Згідно ст. 23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав, моральна шкода полягає, зокрема, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, якщо інше не встановлено законом; моральна шкода відшкодовується грошовими коштами, іншим майном або в інший спосіб ; розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення; при визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Судом встановлено, з 28 червня 2020 року до даного часу відповідач не надав позивачці технічні умови та проект договору, що порушує її права. Позивачка тривалий час прикладала зусилля для поновлення свого права, зверталася неодноразово письмово та усно до АТ, інших установ, витрачала на це свій час. Отже, позивачка має право на відшкодування моральної шкоди.

Зважаючи на грубий характер порушення прав позивачки, допущений відповідачем, глибину її душевних страждань, ступень вини відповідача, тривалий час цього порушення, зміни у звичайному житті позивачки, з врахуванням вимог розумності і справедливості, суд вважає, що розмір цієї шкоди дорівнює 2000 грн. 00 коп.

Таким чином, суд вважає, що позивачка обґрунтовано, у відповідності до вимог ст. ст. 15, 16 ЦК України, звернулася до суду за захистом своїх прав.

Отже, вислухавши пояснення позивачки та її представника, представників відповідач та дослідивши письмові докази, суд на підставі ст. 12 ЦПК України згідно якої кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається та ст. 13 ЦПК України згідно якої цивільні справи розглядаються в межах заявлених вимог і на підставі доказів поданих учасниками справи або витребуваних судом, приходить до переконання, що позов належить задовольнити частково.

Суд вважає, що задоволення позову буде відповідати такій, передбаченій ст. 3 ЦК України засаді цивільного законодавства, як справедливість.

Відповідно до вимог ст.ст. 133, 141 ЦПК України, з відповідача АТ належить стягнути судовий збір на користь держави в сумі 1536 грн. 80 коп.

Керуючись ст.ст.8 Конституції України, ст.ст. 3, 15, 16, 23, 350, 360, 509, 526, 626, 629 ЦК України, ст.ст.5 Закону України Про захист прав споживачів , ст.ст.1, 2, 3, 19, 20 Закону України Про житлово-комунальні послуги , ст.ст.1, 2, 21, 22, 46 Закону України Про ринок електричної енергії , ст.ст. 12, 13, 133, 141, 258-260, 263-265, 280 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2 , (РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_6 ) до акціонерного товариства ДТЕК Дніпровські електромережі (код ЄДРПОУ 23359034, знаходиться за адресою: м. Дніпро, вул. Запорізьке шосе, будинок 22 - задовольнити частково.

Зобов`язати акціонерне товариство ДТЕК Дніпровські електромережі надати ОСОБА_2 за заявою із реєстраційним номером №100760974 від 3 вересня 2019 року технічні умови на нестандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про нестандартне приєднання житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

Стягнути з акціонерного товариства ДТЕК Дніпровські електромережі на користь ОСОБА_2 у відшкодування моральної шкоди 2000 грн. 00 коп.

Стягнути з акціонерного товариства ДТЕК Дніпровські електромережі на користь держави судовий збір в сумі 1536 грн. 80 коп.

На рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії такого карантину.

Повне рішення складено 22 червня 2020 року.

Головуючий суддя: В.М. Прасолов

Дата ухвалення рішення22.06.2020
Оприлюднено25.06.2020
Номер документу90005145
СудочинствоЦивільне