Рішення
від 25.06.2020 по справі 638/18401/18
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 638/18401/18

Провадження № 2/638/3340/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2020 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого Аркатової К.В.,

секретаря Рижикової В.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Гаражного кооперативу Ювілейний , Департаменту реєстрації Харківської міської ради про визнання права власності на гаражний бокс, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить визнати за ним право власності на гаражний бокс №344 загальною площею 17,1 кв.м., який розташований АДРЕСА_1 АДРЕСА_2 . Свої вимоги обґрунтовує тим, що є членом гаражного кооперативу Ювілейний та власником зазначеного гаражного боксу. Департамент реєстрації ХМР відмовив у державній реєстрації права власності, а відтак позивач просить захистити його права шляхом задоволення позовних вимог.

У судове засідання сторони не з`явились, про час та місце слухання справи повідомлялись вчасно та належним чином, надали суду заяви про слухання справи за їх відсутності, позивач просив задовольнити позовні вимоги, представник департаменту реєстрації ХМР надав відзив в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки є не належним відповідачем по справі, представник третьої особи не заперечував у задоволенні позовних вимог.

Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.

У відповідності до ст.ст. 13,81 ЦПК України суд розглядає справу не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін чи інших осіб, які беруть участь у справі. Кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і докази подаються сторонами і іншими особами, які беруть участь у справі.

Згідно довідки №2823 від 15.08.2017 року виданої ГК Ювілейний ОСОБА_1 є членом зазначеного гаражного кооперативу та власником гаражного боксу №344 літера К-2, який збудований у 1968 році, на власні кошти, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , усі членські внески сплачені в повному обсязі. Гаражний кооператив Ювілейний розташованій на земельній ділянці (кадастровий №6310136300:09:030:0128), виділений за рішенням Харківської міської ради від 27.02.2008 р. №35/08, договір №31.12.2008 р., зареєстрований в ДЗК №1409697100019. Рішенням державного реєстратора №39032782 від 28.12.2017 року відмовлено у державній реєстрації прав власності. Як вбачається з рішення №39032782 позивача прийнято у члени ГК Ювілейний 14.11.2004 року. Відповідно сплата в повному обсязі на власні кошти пайового внеску та будівництво гаражного боксу АДРЕСА_3 в літ. К-2 , що розташований за адресою: АДРЕСА_2 в АДРЕСА_4 році вказаною особою неможливий. Встановлено, що будівництво та сплата паю на гаражний бокс проведено особою відмінною від заявника.

Відповідно до ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів; право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

У відповідності до ч.ч.2,3 ст. 331 ЦК України, право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна); якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації з моменту прийняття його до експлуатації; коли ж право власності на нерухоме відповідно до закону підлягає державній реєстрації з моменту такої реєстрації. До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).

Тобто, частиною 2 статті 331 ЦК України встановлено, що право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва; якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації; якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

З матеріалів справи вбачається, що гаражний бокс №344 літера к-2 збудований у 1968 році, будівництво та сплата паю проведена особою відмінною від позивача, який став членом кооперативу лише у 2004 році.

Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 19-1 Закону України Про кооперацію член житлово- будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, гаражного чи іншого відповідного кооперативу має право володіння, користування, а за згодою кооперативу - розпорядження квартирою, дачею, гаражем, іншою будівлею, спорудою або приміщенням кооперативу, якщо він не викупив це майно. У разі викупу квартири, дачі, гаража, іншої будівлі, споруди або приміщення член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно- будівельного, житлового, дачного, гаражного кооперативу чи іншого відповідного кооперативу стає власником цього майна.

Пунктом 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 28 червня 1991 року Про практику розгляду судами цивільних справ, пов`язаних з діяльністю гаражно- будівельних кооперативів встановлено, що у справах про право на пай і на гараж судам належить виходити з того, що : а) член гаражно-будівельного кооперативу, який повністю вніс свій пай за гараж, наданий йому в користування, набуває право власності на це майно і вправі розпоряджатися ним на власний розсуд, продавати, заповідати, здавати в оренду, обміняти, вчинити відносно нього інші угоди, що не заборонені законом.

Відповідно до ст. 15 Закону України Про власність член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно.

Статтею 2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначено, що державна реєстрація прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з ч.3 ст.3 Закону речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:

1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;

2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.

Тобто право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з чинними нормативно-правовими актами до набрання чинності цим законом, визнаються державою.

Таким чином, право власності на збудоване до набрання чинності законом Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень нерухоме майно набувається в порядку, який існував на час його будівництва

Державна реєстрація є лише офіційним визнанням права власності, а не підставою його виникнення (постанова ВССУ від 13.06.2012 року №6-54цс12).

Позивачем не надано жодного належного доказу про внесення їм особисто паю за гараж. Суд не приймає за належний доказ довідку з ГК Ювілейний №2823 від 15.08.2017 року, оскільки остання суперечить матеріалам справи, зокрема рішенню про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №39032782 від 28.12.2017 року.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Гаражного кооперативу Ювілейний , Департаменту реєстрації Харківської міської ради про визнання права власності на гаражний бокс.

Керуючись ст.ст. 2,13,81,89,259,263-265,268 ЦПК України, ст.ст. 316,331 ЦК України, суд,-

в и р і ш и в:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 ) до Гаражного кооперативу Ювілейний (м.Харків, пр.Науки, 75), Департаменту реєстрації Харківської міської ради (м.Харків, пл.Конституції, 7) про визнання права власності на гаражний бокс - відмовити .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Головуючий

СудДзержинський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення25.06.2020
Оприлюднено26.06.2020
Номер документу90042965
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —638/18401/18

Постанова від 13.01.2021

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Тичкова О. Ю.

Ухвала від 23.11.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Тичкова О. Ю.

Ухвала від 13.11.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Тичкова О. Ю.

Ухвала від 25.08.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Тичкова О. Ю.

Ухвала від 27.07.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Тичкова О. Ю.

Рішення від 25.06.2020

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Аркатова К. В.

Ухвала від 04.09.2019

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Аркатова К. В.

Ухвала від 03.04.2019

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Аркатова К. В.

Ухвала від 03.01.2019

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Аркатова К. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні