Провадження № 2/734/438/20 Справа № 734/771/20
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
02 червня 2020 року смт. Козелецсмт. Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді - Анохіна А.М.,
за участю секретаря - Колоколуші Н.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду у смт. Козелець цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Савинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, Євминської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з даним позовом в якому просить суд:
- визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 1.8291 га, кадастровий номер 742208700:02:001:0329, розташовану на території Савинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства,
- визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0.2224 га , кадастровий номер 7422088700:02:006:0329, розташовану на території Савинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства,
- визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку 0.3224 га , кадастровий номер 742208700:02:003:0329, розташовану на території Савинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства,
- визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0.3953 га , кадастровий номер 7422088700:02:004:0329, розташовану на території Савинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства,
- визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0.3074 га, кадастровий номер 7422082700:05:001:0329, розташовану на території Євминської сільської ради Козелецького району Чернігівської області за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла рідна сестра позивача - ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, в тому числі і на земельні ділянки, які розташовані на території Савинської та Євминської сільських рад Козелецького району Чернігівської області. Цільове призначення /використання/ земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства. Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЗ №274752, виданий на підставі розпорядження Козелецької райдержадміністрації №97 від 19 березня 2009 року. Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №793544, виданий на підставі розпорядження Козелецької районної державної адміністрації №97 від 19 березня 2009 року.
Вказує, що рішенням Козелецького районного суду Чернігівської області від 15.04.2014 встановлено факт родинних відносин про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є рідною сестрою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Савин Козелецького району Чернігівської області.
Крім того, рішенням Козелецького районного суду Чернігівської області від 22.05.2014 судом продовжено строк прийняття спадщини.
Позивач зазначає, що звернулася до приватного нотаріуса Козелецького районного нотаріального округу Чернігівської області Рожець А.П. із заявою про прийняття спадщини та була відкрита спадкова справа, однак нотаріус відмовив у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на вищевказані земельні ділянки, оскільки не надано правовстановлюючий документ на вищезазначене спадкове майно.
Посилаючись на вказані обставини та відмову нотаріуса у видачі свідоцтва про право власності в порядку спадкування за законом, позивач вимушена звернутися до суду з даним позовом.
З урахуванням наведеного просить задовольнити позовні вимоги.
19.03.2020 згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями цивільну справу було передано до провадження головуючому судді Анохіну А.М.
Ухвалою суду від 24.03.2020 в справі відкрито спрощене позовне провадження. Справу було призначено до розгляду справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
25.03.2020 судом здійснено запит до приватного нотаріуса Козелецького районного нотаріального округу Чернігівської області Рожець А.П.про надання спадкової справи.
08.04.2020 до суду надійшла копія спадкової справи.
Ухвалою суду від 21.05.2020 справу було призначено до розгляду за правилами загального провадження та проведення в підготовчому судовому засіданні.
Позивач в підготовче судове засідання не з`явилася, до суду подано заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує.
Представник Савинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області в підготовче судове засідання не з`явився. До суду подано заяву про розгляд справи без участі представника та відсутності заперечень щодо позовних вимог.
Представник Євминської сільської ради Козелецького району Чернігівської області в підготовче судове засідання не з`явився. До суду подано заяву про розгляд справи без участі представника та відсутності заперечень щодо позовних вимог.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області в підготовче судове засідання не з`явився, проте як вбачається з матеріалів справи, останнім подано заяву про розгляд справи за відсутності представника та винесення рішення відповідно до норм чинного законодавства.
За таких обставин суд визнав можливим провести розгляд справи за відсутності учасників процесу.
Відповідно до частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України з причин неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Провівши підготовче судове засідання в порядку ст. 197 ЦПК України, суд вважає за можливе ухвалити за його результатами рішення, зважаючи на визнання відповідачем позовних вимог в повному обсязі.
Суд, дослідивши та оцінивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Положеннями ч.ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.11)
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, в тому числі і на земельні ділянки, які розташовані на території Савинської та Євминської сільських рад Козелецького району Чернігівської області, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЗ №274752, виданим на підставі розпорядження Козелецької райдержадміністрації №97 від 19 березня 2009 року та державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №793544, виданим на підставі розпорядження Козелецької районної державної адміністрації №97 від 19 березня 2009 року (а.с.17,18)
Встановлено, що рішенням Козелецького районного суду Чернігівської області від 15.04.2014 встановлено факт родинних відносин про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є рідною сестрою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Савин Козелецького району Чернігівської області (а.с.9)
Відповідно до положень ст. 1261 ЦК України, у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Рішенням Козелецького районного суду Чернігівської області від 22.05.2014 ОСОБА_1 продовжено строк прийняття спадщини за законом після смерті сестри ОСОБА_2 (а.с.10)
Як вбачається з матеріалів спадкової справи, 15.07.2014 ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Козелецького районного нотаріального округу Чернігівської області Рожець А.П. з заявою про прийняття спадщини за законом після смерті своєї сестри - ОСОБА_2 (а.с.34)
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Стаття 1222 ЦК України передбачає, що спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Статтею 1296 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видасться кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Таким чином, ОСОБА_1 прийняла спадщину в установленому законом порядку після смерті ОСОБА_2 , що підтверджується матеріалами справи.
Стаття 1297 ЦК України встановлює обов`язок спадкоємця, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. А відповідно до п. 4.15 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року за №296/5, видача свідоцтва про право власності на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Таким чином, суд дійшов висновку, що за позивачем в порядку спадкування підлягає визнанню право власності на згадані вище земельні ділянки, оскільки оригінали правовстановлюючих документів на земельні ділянки втрачені, на підтвердження чого в пресі розміщене відповідне оголошення.
У відповідності до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року N 7 Про судову практику у справах про спадкування , свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Пунктом 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" роз`яснено, що відповідно до статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
З огляду на те, що відповідно до вимог закону позивач належним чином прийняла спадщину після померлої ОСОБА_2 , але у зв`язку з відсутністю у неї правовстановлюючих документів на спадкове майно не може оформити на це майно право власності, що унеможливлює в повній мірі володіти та користуватись ним, а також виходячи з положень ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", за яким рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно є правовстановлюючим документом, що підтверджує право власності на вказане майно, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі та визнання за позивачем права на спадкове майно.
Враховуючи обставини, викладені вище, суд дійшов висновку про можливість задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 328, 392, 1216, 1218, 1222, 1225, 1261, 1262, 1268, 1296, 1297 ЦК України, ст.ст. 81, 126, 152 ЗК України, ст.ст. 81, 89, 197, 200, 206, 247, 259, 265, 268, 273, 352, 354-356 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Савинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, Євминської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 1.8291 га, кадастровий номер 742208700:02:001:0329, розташовану на території Савинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0.2224 га, кадастровий номер 7422088700:02:006:0329, розташовану на території Савинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку 0.3224 га, кадастровий номер 742208700:02:003:0329, розташовану на території Савинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0.3953 га, кадастровий номер 7422088700:02:004:0329, розташовану на території Савинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0.3074 га, кадастровий номер 7422082700:05:001:0329, розташовану на території Євминської сільської ради Козелецького району Чернігівської області за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення через Козелецький районний суд Чернігівської області.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя А.М.Анохін
Суд | Козелецький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 02.06.2020 |
Оприлюднено | 01.07.2020 |
Номер документу | 90109307 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Козелецький районний суд Чернігівської області
Анохін А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні