Ухвала
від 30.06.2020 по справі 908/1609/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

30.06.2020 Справа № 908/1609/20

м.Запоріжжя Запорізької області

Суддя Господарського суду Запорізької області Проскуряков К.В., розглянувши матеріали позовної заяви

За позовом: Регіонального відділення Фонду державного майна по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях (49000, м. Дніпро, вул. Центральна, буд. 6; код ЄДРПОУ 42767945)

До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Прозрєніє» (69059, м.Запоріжжя, вул. Північнокільцева, буд. 13-А, кв. 39; код ЄДРПОУ 37255841)

про розірвання договору купівлі-продажу та повернення майна

ВСТАНОВИВ:

24.06.2020 р. до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Регіонального відділення Фонду державного майна по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях від 16.06.2020 р. за вих. № 10-007-03196 (вх. № 1739/08-07/20 від 24.06.2020 р.) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Прозрєніє» про:

- розірвання договору купівлі-продажу об`єкта аукціону №1219, який укладено 02.03.2012 р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Прозрєніє» ;

- зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Прозрєніє» повернути з володіння об`єкт незавершеного будівництва - малоповерхову житлову забудову блок-будинок БД-10/1-9 (квартири з №1 по №9), площею 1423,0 м2, з адресою: Запорізька область, м. Енергодар, провулок Таврійський, буд. 2 разом із земельної ділянкою державної власності за договором купівлі-продажу від 02.03.2012 р. №1219, та передати за актом приймання-передачі Регіональному відділенню Фонду державного майн України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях.

Відповідно до Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.06.2020 р. справу №908/1609/20 розподілено судді Проскурякову К.В.

Розглянувши зазначену позовну заяву господарський суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Згідно з ч. 2 ст. 174 ГПК України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Статтями 162 та 164 ГПК України визначено вимоги щодо оформлення позовної заяви та комплектність документів, які повинні додаватися до неї.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Так, відповідно до пп. 2.2.1 п. 2.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (із змінами) за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Згідно п. 2.2.2 п. 2.2 цієї ж статті за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру належить до сплати - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно зі ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2020 р. становить 2 102,00 гривень.

В ч. 1 ст. 124 ГПК України визначено, що разом із першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку віз розглядом справи.

Із змісту позовної заяви слідує, що позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру, отже сума судового збору, який підлягає до сплати за подання цієї заяви, складає 4204, 00 грн.

Однак, до матеріалів позовної заяви, позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження сплати ним судового збору в порядку та розмірі, передбаченому Законом України Про судовий збір , що є порушенням вимог п. 2 ч. 1 ст.164 ГПК України.

Разом з тим, в описовій та прохальній частині позовної заяви Регіональне відділення Фонду державного майна по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях просить відстрочити сплату судового збору до ухвалення рішення по справі.

Згідно із ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

За приписами вказаної норми, підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій є врахування ним майнового стану сторони. При цьому обґрунтування пов`язаних з цим обставин, котрі свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на заінтересовану сторону. Отже, у розумінні приписів зазначеної норми закону відстрочення сплати судового збору може мати місце за наявності виключних обставин, тобто лише у разі скрутного фінансового становища скаржника, що необхідно довести останньому.

Виходячи з положень вищевказаного Закону, суд може відстрочити, розстрочити або звільнити від сплати судового збору, враховуючи майновий стан заявника, який останній повинен довести суду, надавши відповідні докази, відповідно до ст. 74 ГПК України.

Отже, сторона повинна навести доводи і надати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.

В обґрунтування надання відстрочки сплати судового збору, позивач посилається на наявність складної економічної ситуації у фінансовому забезпеченні діяльності органів державної влади та відсутність коштів на рахунку відділення, а також зазначає, що станом на теперішній час, регіональному відділенню не виділено коштів, достатніх для сплати судового збору в розмірі, передбаченому Законом України «Про судовий збір» .

Відповідно до п. 3.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування розділу VІ Господарського процесуального кодексу України» від 21.02.2013 р. № 7, за приписами статті 8 Закону України «Про судовий збір» суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою: відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше, ніж до ухвалення судового рішення у справі, зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати. Єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі. При цьому, оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов`язані із фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, визначених для сплати судового збору, не можуть вважитися підставою для звільнення від такої сплати.

Крім того, виходячи зі змісту вищенаведеного та ст. 8 Закону України «Про судовий збір» , надання відстрочки сплати судового збору є правом, а не обов`язком суду, за умови надання особою, яка звертається із відповідним клопотанням, належних доказів на підтвердження наведених нею обставин, що перешкоджають сплаті судового збору у встановленому порядку і розмірі.

До позовної заяви не додано належних та допустимих доказів на підтвердження викладених обставин щодо наявності складної економічної ситуації у фінансовому забезпеченні діяльності органів державної влади та відсутності (недостатності), на момент звернення із позовною заявою, коштів, виділених позивачу для внесення судового збору у встановленому розмірі та обґрунтування терміну відстрочки будь-якими певними обставинами, внаслідок яких має поліпшиться його фінансове становище.

Наведені заявником обставини не мають характеру виключних, а тому не підпадають під дію статті 8 Закону України "Про судовий збір" .

З урахуванням викладеного, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання позивача про надання відстрочки сплати судового збору за подання позовної заяви.

Суд звертає увагу позивача, що оплата судового збору за подання позову до Господарського суду Запорізької області здійснюється за наступними реквізитами: отримувач коштів: УК у м.Запоріжжі/Вознесенівс./22030101; код отримувача: (код за ЄДРПОУ): 38025409; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача: (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA908999980313171206083008007; код класифікації доходів бюджету: 22030101; призначення платежу: *; 101;


(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом
(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Господарський суд Запорізької області (назва суду, де розглядається справа).

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку щодо необхідності залишення без руху позовної заяви Регіонального відділення Фонду державного майна по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях від 16.06.2020 р. за вих. № 10-007-03196 (вх. № 1739/08-07/20 від 24.06.2020 р.) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Прозрєніє» про розірвання договору купівлі-продажу та повернення майна та надати позивачу строк для усунення вищевказаних недоліків у термін 10 днів з дня отримання вказаної ухвали шляхом сплати судового збору в розмірі 4 204,00 грн. на вказані вище реквізити, оригінал платіжного документа на підтвердження сплати судового збору надати до суду у вказаний вище строк.

Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу (ч. 3 ст. 174 ГПК України).

Відповідно до ч. 4 ст. 174 ГПК України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 164, ст.ст. 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 4, 8 Закону України "Про судовий збір", суд, -

УХВАЛИВ:

1. В задоволенні клопотання про надання відстрочки сплати судового збору за подання позовної заяви до ухвалення рішення по справі відмовити.

2. Позовну заяву Регіонального відділення Фонду державного майна по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях від 16.06.2020 р. за вих. № 10-007-03196 (вх. № 1739/08-07/20 від 24.06.2020 р.) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Прозрєніє» про розірвання договору купівлі-продажу та повернення майна залишити без руху.

3. Надати Регіональному відділенню Фонду державного майна по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях строк для усунення недоліків терміном 10 днів з дня отримання вказаної ухвали шляхом сплати судового збору в розмірі 4204,00 грн. на наступні реквізити: отримувач коштів: УК у м.Запоріжжі/Вознесенівс./22030101; код отримувача: (код за ЄДРПОУ): 38025409; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача: (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA908999980313171206083008007; код класифікації доходів бюджету: 22030101; призначення платежу: *; 101;


(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом
(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Господарський суд Запорізької області (назва суду, де розглядається справа), оригінал платіжного документа на підтвердження сплати судового збору надати до суду у вказаний вище строк.

4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Суддя К.В. Проскуряков

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення30.06.2020
Оприлюднено02.07.2020
Номер документу90114176
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/1609/20

Ухвала від 02.10.2020

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Проскуряков К.В.

Ухвала від 30.06.2020

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Проскуряков К.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні