Рішення
від 01.07.2020 по справі 910/4307/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

01.07.2020Справа № 910/4307/20

Суддя Господарського суду міста Києва Босий В.П., розглянувши в письмовому провадженні справу за позовом Комунального підприємства Київпастранс в особі філії Тролейбусного ремонтно-експлуатаційного депо №2

до Адвокатського об`єднання Український адвокат

про стягнення 170 405,26 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство Київпастранс в особі філії Тролейбусного ремонтно-експлуатаційного депо №2 (надалі - КП Київпастранс ) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Адвокатського об`єднання Український адвокат (надалі - АО Український адвокат ) про стягнення 170 405,26 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем грошового зобов`язання з оплати за оренду нерухомого майна на підставі договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду №1529 від 02.04.2014, у зв`язку з чим позивач вказує на наявність заборгованості з орендної плати у розмірі 90 531,59 грн., заборгованості з компенсації податку на землю у розмірі 72 779,30 грн., а також заявляє про стягнення з відповідача 3 % річних у розмірі 7 094,37 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.04.2020 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, відповідачу визначено строк для подання відзиву на позов - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали для подання заперечень на відповідь на відзив (якщо така буде подана) - протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив, позивачу визначити строк для подання відповіді на відзив протягом 5 днів з дня його отримання.

Зазначена ухвала суду вручена відповідачу 25.04.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0105471434678, проте відповідач своїм правом на подання відзиву на позов не скористався, свої заперечення стосовно позову до суду не подав.

Будь-яких інших заяв, клопотань або заперечень від сторін не надходило.

Положеннями ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

За таких обставин, з огляду на приписи ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України справа підлягає вирішенню за наявними матеріалами справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва встановив наступне.

02.04.2014 між Департаментом комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради Київської міської державної адміністрації (орендодавець), АО Український адвокат (орендар) та КП Київпастранс (підприємство) був укладений договір про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду №1529 (надалі - Договір ), відповідно до п. 1.1 якого орендодавець на підставі протоколу засідання конкурсної комісії з питань оренди майна територіальної громади міста Києва Департаменту комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №27 від 06.03.2014 передає, а орендар приймає в оренду нерухоме майно (нежитлові приміщення), що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва; далі - об`єкт оренди, яке знаходиться за адресою: пр. Георгія Гонгадзе, 32 Б для розміщення їдальні, яке не здійснює продаж товарів підакцизної групи.

Згідно з п. 3.1 Договору за користування об`єктом оренди орендар сплачує орендну плату, розрахунок якої здійснюється на підставі Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м. Києва, затвердженої рішенням Київради від 22.09.2011 №34/6250, та за результатами конкурсу на дату підписання договору, відповідно до конкурсної пропозиції переможця конкурсу на право оренди АО Український адвокат за перший місяць оренди становить без ПДВ: 57 грн. 72 коп. за 1 кв. м. орендованої площі, що в цілому складає 5 000,00 грн.

Пунктом 3.2 Договору передбачено, що розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається з урахуванням індексу інфляції за попередній місяць, облікованому у поточному місяці.

Орендна плата сплачується орендарем на рахунок підприємства, за яким закріплене майно на праві господарського відання КП Київпастранс Тролейбусне ремонтно-експлуатаційне депо №2 (балансоутримувач), яке знаходиться за адресою: 03057, м. Київ, вул. Довженка, 7, р/р НОМЕР_1 в КСВ ПАТ КБ Хрещатик , МФО 300670, код ЄДРПОУ 03328758, Св. №100336309, ІПН 317256026560, починаючи з дати підписання акта приймання-передачі. Останнім днем сплати орендної плати є дата підписання сторонами акта приймання-передачі при поверненні об`єкта оренди орендодавцеві (п. 3.5 Договору).

Відповідно до п. 3.6 Договору орендна плата сплачується орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності орендаря щомісячно не пізніше 20 числа наступного місяця.

Згідно з п. 3.8 Договору вартість комунальних послуг, відшкодування сум земельного податку, витрат на утримання прибудинкової території, вартість послуг по ремонту і технічному обслуговуванні інженерного обладнання та внутрішньо-будинкових мереж, ремонту будівлі, у т.ч. покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо, не входить до складу орендної плати та сплачується орендарем окремо на підставі договорів, укладених орендарем з організаціями що надають такі послуги та/або на підставі виставлених розрахунків підприємства.

Відповідно до п. 4.9 Договору орендар зобов`язаний самостійно сплачувати вартість фактично спожитих комунальних послуг постачальникам таких послуг, які надаються за окремими договорами, укладеними орендарем з цими організаціями (водопостачання, каналізація, газ, електрична та теплова енергія, вивіз сміття і т.п.), за тарифами, які у встановленому законодавством порядку відшкодовують повну вартість їх надання, та пропорційну орендованій площі частку витрат на утримання прибудинкової території, на ремонт покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо та послуг по технічному обслуговуванню інженерного обладнання внутрішньобудинкових мереж а також згідно виставлених розрахунків підприємства відшкодовує суму земельного податку. У місячний термін після укладення цього договору орендар повинен надати орендодавцю копії договорів, передбачених цим підпунктом.

На виконання умов Договору орендодавець та позивач передали, а відповідач прийняв у орендне користування нежитлові приміщення загальною площею 86,62 кв.м. на І поверсі, розташованих за адресою: м. Київ, пр. Георгія Гонгадзе, 32 Б, що підтверджується актом приймання-передачі нерухомого майна (нежитлових приміщень) за адресою: пр. Георгія Гонгадзе, 32 Б від 02.04.2014.

Спір у справі виник у зв`язку із неналежним, на думку позивача, виконанням відповідачем грошового зобов`язання із сплати орендних платежів та суми відшкодування земельного податку за Договором, у зв`язку з чим позивач вказує на існування заборгованості у розмірі 163 310,89 грн.

Договір є договором оренди комунального майна, а відтак між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання Глави 58 Цивільного кодексу України та Глави 30 Господарського кодексу України та Закону України Про оренду державного та комунального майна .

Вказаний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов`язань, а саме майново-господарських зобов`язань згідно ст. ст. 173, 174, 175 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України, і згідно ст. 629 Цивільного кодексу України є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Згідно із ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України Про оренду державного та комунального майна орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Матеріалами справи підтверджується (акт приймання-передачі від 02.04.2014) факт передачі майна в оренду та користування ним відповідачем.

Відповідно до ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Частинами 1, 4 ст. 285 Господарського кодексу України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

За твердженням позивача, заборгованість із сплати відповідачем орендної плати за період з вересня 2018 року по жовтень 2019 року складає 90 531,59 грн., що не заперечується відповідачем.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Отже, з урахуванням положень ст. 530 Цивільного кодексу України та п. 3.6 Договору у відповідача наявна заборгованість із сплати позивачу орендних платежів у розмірі 90 531,59 грн. на підставі Договору, а строк виконання грошового зобов`язання на момент подання позовної заяви настав.

Також, позивач стверджує про те, що у відповідача наявна заборгованість з відшкодування суми земельного податку за період з вересня 2018 року по жовтень 2019 року у загальному розмірі 72 779,30 грн.

При цьому, позивач зазначає про те, що відповідач повинен був сплачувати суму земельного податку щомісячно, не пізніше 20 числа наступного місяця, з чим суд не погоджується оскільки умовами п. 3.8 та 4.9 Договору визначено, відшкодування сум земельного податку не входить до складу орендної плати, а його сплата здійснюється на підставі виставлених рахунків позивача, проте жодного доказу виставлення таких рахунків в матеріалах справи не міститься.

Таким чином, умовами Договору не визначено строк оплати відповідачем відшкодування земельного податку.

Відповідно до ч. 2 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Судом досліджено наданий позивачем лист №1762 від 17.10.2019, яким відповідачу направлені рахунки для оплати, акти виконаних робіт та акти звіряння розрахунків за період з квітня по вересень 2019 року, в той же час ані з даного листа, ані з опису вкладення у цінний лист №0305808511652 не вбачається направлення відповідачу саме рахунків на оплату земельного податку за спірний у даній справі період.

Крім того, наданий позивачем, в підтвердження існування заборгованості відповідача, лист №1/02 від 12.02.2020 містить прохання про реструктуризацію заборгованості саме з орендної плати, що виникла за період з січня 2019 року по січень 2020 року, а відтак не може підтверджувати існування заборгованості з відшкодування земельного податку.

Таким чином, оскільки матеріали справи не містять доказів виставлення відповідачу рахунків на оплату відшкодування суми земельного податку у спірний період, то суд дійшов висновку про те, що строк виконання такого зобов`язання не настав.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно із статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 1 ст. 625 Цивільного кодексу України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Як унормовано приписами частини другої статті 42 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи зобов`язані, зокрема: сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.

Згідно з приписами частини першої статті 43 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.

Частиною 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Матеріалами справи підтверджується наявність у відповідача грошового зобов`язання по сплаті на користь позивача заборгованості з орендної плати у розмірі 90 531,59 грн. на підставі Договору, в той час як строк виконання зобов`язання з відшкодування земельного податку на суму 72 779,30 грн. не настав. Відповідачем заборгованість з орендної плати не спростована. Доказів її погашення не надано.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідачем обставин, з якими чинне законодавство пов`язує можливість звільнення його від відповідальності за порушення зобов`язання, не наведено.

За таких обставин, позовні вимоги КП Київпастранс про стягнення з АО Український адвокат заборгованості є правомірними та обґрунтованими у розмірі 90 531,59 грн.

Також, позивач заявляє про стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 7 094,37 грн., нарахованих за прострочення виконання грошового зобов`язання за загальний період з 21.10.2018 по 13.03.2020.

Судом встановлено, що відповідач у встановлений строк свого обов`язку по перерахуванню коштів не виконав, допустивши прострочення виконання грошового зобов`язання, тому дії відповідача є порушенням зобов`язання (ст. 610 Цивільного кодексу України), і він вважається таким, що прострочив (ст. 612 Цивільного кодексу України), відповідно є підстави для застосування встановленої законом відповідальності.

Згідно із ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Дослідивши наданий розрахунок, судом встановлено, що позивач нараховує 3% річних на всю суму заборгованості, а не на суму простроченого платежу, що призвело до необґрунтованого збільшення розміру 3% річних.

Отже, здійснивши власний розрахунок, з урахуванням встановленої суми заборгованості з орендної плати, суд вважає за можливе стягнути з відповідача на користь позивача 3% річних у розмір 2 371,74 грн.

За таких обставин, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості у розмірі 90 531,56 грн. та 3% річних у розмірі 2 371,74 грн. В іншій частині позовних вимог (заборгованість з відшкодування земельного податку у розмірі 72 779,30 грн. та 3% річних у розмірі 4 722,63 грн.) необхідно відмовити з викладених обставин.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 129, 232, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва -

ВИРІШИВ:

1. Позов Комунального підприємства Київпастранс в особі філії Тролейбусного ремонтно-експлуатаційного депо №2 задовольнити частково.

2. Стягнути з Адвокатського об`єднання Український адвокат (04215, м. Київ, пр. Радянської України, будинок 32-В, квартира 11; ідентифікаційний код 35464276) на користь Комунального підприємства Київпастранс (04070, м. Київ, вул. Набережне шосе, будинок 2; ідентифікаційний код 31725604) в особі філії Тролейбусного ремонтно-експлуатаційного депо №2 (03057, м. Київ, вул. Довженка, будинок 7; ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 03328758) заборгованість з орендної плати у розмірі 90 531 (дев`яносто тисяч п`ятсот тридцять одна) грн. 59 коп., 3% річних у розмір 2 371 (дві тисячі триста сімдесят одна) грн. 74 коп. та судовий збір у розмірі 1 393 (одна тисяча триста дев`яносто три) грн. 55 коп. Видати наказ.

3. В іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовити.

4. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

5. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.П. Босий

Дата ухвалення рішення01.07.2020
Оприлюднено03.07.2020
Номер документу90150647
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/4307/20

Рішення від 01.07.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Босий В.П.

Ухвала від 13.04.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Босий В.П.

Ухвала від 27.03.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Босий В.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні