У к р а ї н а
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
26100, смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави, 26, тел. 2-10-45, E-mail: inbox@na.kr.court.gov.ua
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
03.07.2020 2/394/184/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 липня 2020 року Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
в складі головуючого: судді - Запорожець О.М.
при секретарі: Лясковській О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Новоархангельськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Торговицької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В :
Представник позивача, в його інтересах, звернулась до суду з позовом до відповідача про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, посилаючись на те, що 05.03.2020 року за вихідним номером 133, Торговицька сільська рада Новоархангельського району повідомила позивача про існування заповіту від імені ОСОБА_2 від 22.06.2000 року за №143, посвідчений Торговицькою сільською радою та порекомендувала позивачу звернутися щодо оформлення спадкового майна.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка була бабусею позивачу та на день смерті була зареєстрована за адресою: с. Торговиця Новоархангельського району. Після смерті померлої залишилася земельна ділянка площею 3,98 га на території Торговицької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, яка їй належала на праві приватної власності на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії І-КР №009554, виданого Торговицькою сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області 30 грудня 2001 року, яка належала ОСОБА_2 .
17.03.2020 року позивач звернувся до державного нотаріуса Новоархангельського районної нотаріальної контори Іванова Н.К. з приводу прийняття спадщини після смерті своєї бабусі - ОСОБА_2 .
Проте, у нотаріальній конторі йому повідомили про те, що після смерті ОСОБА_2 Новоархангельською районною нотаріальною конторою 09.03.2004 року була заведена спадкова справа № 48. Заяву про прийняття спадщини надійшла від імені ОСОБА_3 , заяви про відмову від прийняття спадщини не надходили. Після смерті ОСОБА_3 померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 справа не відкривалася. Заяви про прийняття спадщини та заяви про відмову від прийняття спадщини не надходили.
Крім цього, зі змісту постанови позивач дізнався про існування заповіту від імені ОСОБА_2 , який мав місце і посвідчувався Торговицькою сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області 12.11.2002 за реєстром № 218.
Таким чином, постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 17.03.2020 №90/02-31 позивачеві було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті його матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , на земельну ділянку площею 3,98 га на території Торговицької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, яка їй належала на праві приватної власності на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії І НОМЕР_1 КР №009554, виданого Торговицькою сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області 30 грудня 2001 року, яка належала ОСОБА_2 .
Для отримання спадщини позивач не зміг у встановлений строк звернутись із заявою до нотаріальної контори про прийняття спадщини, оскільки не знав про існування спадкового майна та заповіт його бабусі ОСОБА_2 а також був юридично не обізнаний щодо наявності спадкового майна, строку та порядку прийняття спадщини, відсутності документів на спадкове майно. Представник позивача вважає, причини встановленого шестимісячного пропуску позивача поважними та просить суд визначити позивачу додатковий строк тривалістю три місяці для подання до державного нотаріусу Новоархангельської районної нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Позивач в судове засідання не з`явився, але від його представника надійшла заява в якій остання просила розгляд справи проводити за її відсутності та відсутності позивача, позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити.
Представник відповідача Торговицької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області в судове засідання не з`явився, але надав суду заяву в якій просив розгляд цивільної справи проводити у його відсутність.
Суд вважає, що справа може бути розглянута у відсутності сторін на підставі письмових доказів.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.
Заслухавши представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Положеннями ч. 1 ст. 4 ЦПК України передбачено, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Ч .1 ст. 5 ЦПК України визначено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантовано, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Судове рішення проголошується публічно, але преса і публіка можуть бути не допущені в зал засідань протягом усього судового розгляду або його частини в інтересах моралі, громадського порядку чи національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх або захист приватного життя сторін, або - тією мірою, що визнана судом суворо необхідною, - коли за особливих обставин публічність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя.
З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Торговиця Новоархангельського району Кіровоградської області померла ОСОБА_2 /а.с.7/ .
З листа Торговицької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області від 05.03.2020 року №133 вбачається, що під час проведення інвентаризації архівних документів було виявлено заповіт, посвідчений Торговицькою сільською радою від імені ОСОБА_2 22.06.2000 року за № 143. У даному заповіті позивача вказано спадкоємцем. Рекомендовано звернутися до компетентних органів щодо оформлення спадкового майна /а.с.8/ .
22 червня 2000 року Торговицькою сільською радою було посвідчено заповіт ОСОБА_2 , яка належний їй сертифікат на право на землю/пай/ серії НОМЕР_2 0162910 виданий на підставі рішення Новоархангельської районної державної адміністрації від 06.02.1997 року №20-р КСП Колос с. Торговиця, розміром земельної частки /паю/ 4,71 га., який становить вісімнадцять тисяч триста тринадцять грн. заповіла ОСОБА_1 /а.с.13/
12.11.2002 року Торговицькою сільською радою було посвідчено заповіт ОСОБА_2 , яка належну їй земельну ділянку площею 3,98 га заповіла ОСОБА_3 /а.с.13/ .
За життя ОСОБА_2 належала земельна ділянка загальною площею 3,98 га., кадастровий номер 3523687700:02:000:0197, яка розташована на території Торговицької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області (світлокопія державного акту серії НОМЕР_3 ).
ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Торговиця Новоархангельського району Кіровоградської області померла ОСОБА_3 (світлокопія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 ).
З довідки Торговицької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області №537 від 04.06.2020 року вбачається, що земельна ділянка (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, як розташована на території Торговицької сільської ради площею 3,98 га, номер ділянки №197 в межах згідно з планом, на підставі державного акта на землю І-КР 009554 переданої Торговицькою сільською радою 30 грудня 2001 року у власність ОСОБА_2 , має кадастровий номер 3523687700:02:000:9593.
Державний нотаріус відмовила позивачеві у прийнятті заяви про прийняття спадщини у зв`язку з пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Згідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Ч.1 ст. 1220 ЦК України вказує на те, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Частинами 1 та 2 ст. 1221 ЦК України визначено, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.
З приписів ч. 1 ст. 1223 ЦК України слідує, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Згідно ч. 1 смт. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
У частинах 1, 2 та 3 ст. 1272 ЦК йдеться мова про неприйняття спадщини, а також про пропуск строку для прийняття спадщини та порядок його визначення, зокрема зазначено, що якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також врахувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Поважними причинами для застосування положень ст. 1272 ЦК України є тривала хвороба, перебування спадкоємця тривалий час за межами України, відбування покарання в місцях позбавлення волі , інші непереборні обставини, що унеможливлювати спадкоємцю вчинити дії направленні на прийняття спадщини.
Зокрема в п. 24 Постанови Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року № 7 Пленум Верховного суду України роз`яснив, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК, а також за відсутності
інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом,
усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК , звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як необізнаність особи про наявність спадкового майна, необізнаність щодо порядку прийняття спадщини, його строків, а також відсутність документів на спадкове майно. Щодо не знання про наявність заповіту також не може визнаватись поважною причиною, так як заповіт, яким заповідалось майно позивачу скасовано в розумінні ч. 2 ст. 1254 ЦК України, оскільки майно було заповідано іншій особі.
Крім того суд окремо звертає увагу, що на позивача покладено обов`язок на доведення перед судом всіх обставин по справі зокрема до цього відноситься зазначення про наявність або відсутність спадкоємців по смерті ОСОБА_3 , якій померла ОСОБА_2 заповіла належне їй майно.
Причин, що є поважними, а саме пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій,що заважали вчасно звернутися з заявою про прийняття спадщини, судом не встановлено.
Право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття і закон зобов`язує спадкоємця, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини, зазначеної дії позивачем не вчинено.
Враховуючи наведене суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити в зв`язку з його необґрунтованістю.
Приймаючи до уваги викладене та, керуючись ст. ст. 200, 263, 264, 265 ЦПК України , ст. ст. 1216, 1220, 1270, 1272 ЦК України, суд -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Торговицької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини відмовити повністю у зв`язку з необґрунтованістю позовних вимог.
Ідентифікаційні дані учасників:
ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_5 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_6 .
Торговицька сільська рада Новоархангельського району Кіровоградської області, місцезнаходження вул. Лесі Українки, 97 с. Торговиця Новоархангельського району Кіровоградська область, код юридичної особи в єдиному державному реєстрі підприємств і організацій 04366927.
Рішення може бути оскаржено через Новоархангельський районний суд до Кропивницького Апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду .
Копію даного рішення негайно після постановляння направити учасникам справи.
Суддя:
Суд | Новоархангельський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2020 |
Оприлюднено | 06.07.2020 |
Номер документу | 90187895 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Запорожець О. М.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Запорожець О. М.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Запорожець О. М.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Запорожець О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні