Постанова
від 10.07.2020 по справі 242/5688/19
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

22-ц/804/1095/20

242/5688/19

Єдиний унікальний номер 242/5688/19

Номер провадження 22-ц/804/1095/20

П О С Т А Н О В А

І м е н е м У к р а ї н и

10 липня 2020 року Донецький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого Мироненко І.П.

суддів: Баркова В.М., Мальцевої Є.Є.

за участі секретаря Сидельнікової А.В.

сторони:

позивач - ОСОБА_1 ;

відповідач - Донецька міська організація всеукраїнської молодіжної громадської організації Молоді регіоні ;

відповідач - Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Маріуполі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи у режимі відео конференції апеляційну скаргу Головного територіального управління юстиції у Донецькій області в особі голови ліквідаційної комісії Головного територіального управління юстиції у Донецькій області на рішення Селидівського міського суду Донецької області від 18 грудня 2019 року, постановленого у складі судді Хацько Н.О., повний текст якого складено 19 грудня 2019 року, -

в с т а н о в и в:

1. Описова частина

Короткий зміст вимог

У жовтні 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Донецької міської організації всеукраїнської молодіжної громадської організації Молоді регіоні (далі ДМО ВМГО Молоді регіоні ), Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (далі ГТУЮ у Донецькій області) про визнання трудових відносин припиненими та зобов`язання вчинити певні дії. Просив визнати його таким, що звільнений з посади голови ДМО ВМГО Молоді регіони з 01 жовтня 2014 року на підставі ст.38 КЗпП України та зобов`язати ГТУЮ у Донецькій області виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про нього, як керівника (голову) ДМО ВМГО Молоді регіони , у зв`язку із звільненням із займаної посади 01 жовтня 2014 року шляхом проведення реєстраційної дії за судовим рішенням.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 17 грудня 2010 року рішенням Конференції ДМО ВМГО Молоді регіоні його призначено на посаду Голови вказаної організації строком на 4 календарні роки до 18 грудня 2014 року, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було внесений відповідний запис. 01 вересня 2014 року він звернувся із заявою про звільнення із займаної посади за власним бажанням з 01 жовтня 2014 року, реалізувавши таким чином своє право на звільнення. Натомість в березні 2019 року йому стало відомо, що ДМО ВМГО Молоді регіони не подано документів до Державного реєстратора для внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Обов`язки голови ДМО ВМГО Молоді регіони він виконував за сумісництвом, у зв`язку з чим вказані відомості не були внесені до його трудової книжки.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Селидівського міського суду Донецької області від 18 грудня 2019 року позовні вимоги задоволено. Визнано ОСОБА_1 таким, що звільнений з посади голови ДМО ВМГО Молоді регіоні з 01 жовтня 2014 року на підставі ст.38 КЗпП України. Зобов`язано ГТУЮ у Донецькій області виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про керівника (голову) ДМО ВМГО Молоді регіоні ОСОБА_1 у зв`язку зі звільненням із займаної посади 01 жовтня 2014 року шляхом проведення реєстраційної дії за судовим рішенням.

Надходження апеляційної скарги до апеляційної інстанції та її короткий зміст

17 лютого 2020 року на адресу апеляційного суду надійшла цивільна справа з апеляційною скаргою ГТУЮ у Донецькій області в особі голови ліквідаційної комісії ГТУЮ у Донецькій області на рішення Селидівського міського суду Донецької області від 18 грудня 2019 року.

Ухвалою Донецького апеляційного суду від 21 лютого 2020 року відкрито апеляційне провадження у даній справі. Зупинено дію рішення Селидівського міського суду Донецької області від 18 грудня 2019 року.

В апеляційній скарзі ГТУЮ у Донецькій області, посилаючись на неповне з`ясування та недоведеність обставин, що мають значення, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду, у задоволенні позовних вимог відмовити.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що безпідставним є посилання суду першої інстанції на правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 03 липня 2019 року в справі №520/11437/16-ц, адже предметом розгляду у вказаній справі є участь громадянина у діяльності товариства з обмеженою відповідальністю у якості керівника, тобто безумовно із укладенням трудового договору та виконанням своїх обов`язків за винагороду.

Висновок суду щодо існування трудових відносин між позивачем та ДМО ВМГО Молоді регіони є необґрунтованим, оскільки позивач не надав доказів виплати ДМО ВМГО Молоді регіони заробітної плати ОСОБА_1 за виконання обов`язків голови громадської організації. Посилання на сумісництво є припущенням, оскільки у рішенні Конференції ДМО ВМГО Молоді регіони від 17 грудня 2010 року не визначено, що виконання обов`язків голови буде здійснюватися за сумісництвом, а інших доказів позивачем не надано. Також не було надано суду доказів про сплату страхових внесків за період виконання обов`язків голови громадської організації.

Наказ Голови ДМО ВМГО Молоді регіони № 26-к від 01 жовтня 2014 року Про звільнення ОСОБА_1 не є належним та допустим доказом у справі щодо наявності трудового договору, адже згідно підпункту 5.2.2 пункту 5.2 Положення про ДМО ВМГО Молоді регіони , обрання Голови місцевої організації відноситься до виключної компетенції Конференції ДМО ВМГО Молоді регіони , а отже і рішення про звільнення Голови місцевої організації може бути прийнято виключно Конференцією.

Згідно приписів Законів України Про об`єднання громадян та Про громадські об`єднання участь громадянина у діяльності громадської організації може здійснюватися безоплатно, тобто без укладення трудового договору. Тому наявність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про керівника громадської організації не дає підстав вважати, що між вказаною особою та громадською організацією існують трудові відносини.

Діючим законодавством України передбачено здійснення реєстраційних дій щодо змін відомостей про керівника громадського формування тільки наступного дня за днем обрання нового керівника громадського формування. Проте враховуючи, що місцезнаходження ДМО ВМГО Молоді регіони є м.Донецьк, проведення реєстраційних дій на період проведення АТО заборонено відповідно до ч.3 ст.4 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції .

Вважає, що між ОСОБА_1 та ДМО ВМГО Молоді регіони відсутні трудові відносини, а отже його права, свободи чи інтереси не потребують судового захисту.

Аргументи учасників справи

У відзиві на апеляційну скаргу представник позивача адвокат Царьова О.С. вказує, що рішення суду є законним і обґрунтованим, судом першої інстанції було з`ясовано усі обставини справи, надано правову оцінку доказам та зазначено норми закону, якими суд керувався при винесені рішення. Просить апеляційну скаргу відхилити, рішення суду залишити без змін.

Інші учасники справи не скористались своїм правом на подання до суду заперечень щодо змісту і вимог апеляційної скарги, відзиву на апеляційну скаргу до суду апеляційної інстанції не направили, що за положеннями ч.3 ст.360 ЦПК України не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

2.Мотивувальна частина

Позиція апеляційного суду

Відповідно до ч.1 ст.368 ЦПК України, справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими цією главою.

Згідно ч.1 ст.367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідач ДМО ВМГО Молоді регіони , будучи повідомленим про час та місце розгляду справи шляхом надання оголошення на веб-сайті судової влади, свого представника в судове засідання не направив, заяв про відкладення розгляду справи у зв`язку з неможливістю явки до суду не надав.

Виходячи з положень ч.2 ст.372 ЦПК України, колегія суддів визнала неявку осіб, які беруть участь у справі, в судове засідання такою, що не перешкоджає апеляційному розгляду справи.

Відповідно до вимог ст.263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача ГТУЮ у Донецькій області Цирю С.М., який підтримав доводи апеляційної скарги, заперечення представника позивача ОСОБА_2 , дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Встановлені судами першої та апеляційної інстанції обставини

Рішенням Конференції ДМО ВМГО Молоді регіони від 17 грудня 2010 року головою організації обрано ОСОБА_1 строком на 4 роки.

Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань серія ААВ № 537074, внесено відомості щодо керівника ДМО ВМГО Молоді регіони ОСОБА_1

Положення про ДМО ВМГО Молоді регіони (нова редакція) затверджено Правлінням ДМО ВМГО Молоді регіони 18 травня 2011 року та зареєстровано розпорядженням Донецького міського голови 30 вересня 2011 року за №821.

01 вересня 2014 року ОСОБА_1 подано заяву Конференції ДМО ВМГО Молоді регіони про звільнення його з посади голови організації за власним бажанням з 01 жовтня 2014 року, вхідний номер № 22100 від 01 вересня 2014 року.

Наказом голови ДМО ВМГО Молоді регіони № 26-к від 01 жовтня 2014 року, ОСОБА_1 склав свої повноваження та припинив виконання обов`язків Голови у зв`язку із звільненням з 01 жовтня 2014 року за власним бажанням згідно ст.38 КЗпП України.

Мотиви, з яких виходить апеляційний суд, та застосовані норми права

Статтею 43 Основного Закону (Конституції) України встановлено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Правові засади і гарантії здійснення громадянами України права розпоряджатися своїми здібностями до продуктивної і творчої праці визначено Кодексом законів про працю України

Згідно ч.1 ст.3 КЗпП України законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.

Приписами ст.4 КЗпП України визначено, що законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.

За змістом ст.21 КЗпП України трудовий договір є угодою між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Статтею 24 КЗпП України визначено, що укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу про зарахування працівника на роботу.

Водночас правові та організаційні засади реалізації права на свободу об`єднання, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об`єднань визначає Закон України Про громадські об`єднання , який набрав чинності з 01 січня 2013 року і спрямований на приведення аспектів створення і діяльності громадських організацій до вимог європейських стандартів.

Чинність цього Закону поширюється на суспільні відносини у сфері утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об`єднань в Україні (ст. 2).

Відповідно до пп. 5 п.1 ст.3 Закону громадські об`єднання утворюються і діють на принципах відсутності майнового інтересу. Це передбачає, що члени (учасники) громадського об`єднання не мають права на частку майна громадського об`єднання і не відповідають за його зобов`язаннями. Доходи або майно (активи) громадського об`єднання не підлягають розподілу між його членами (учасниками) і не можуть використовуватися для користі будь-якого окремого члена (учасника) громадського об`єднання, його посадових осіб (крім оплати їхньої праці і відрахувань на соціальні потреби).

Громадські організації без статусу юридичної особи можуть провадити свою діяльність без статуту. Громадські організації із статусом юридичної особи зобов`язані діяти на підставі статуту.

Статут громадського об`єднання - це установчий документ, що використовується для створення та провадження діяльності, містить правила, що регулюють права та обов`язки членів, визначає порядок управління та здійснення діяльності громадського об`єднання.

Відповідно до ст. 11 Закону статут громадського об`єднання має містити відомості про джерела надходження і порядок використання коштів та іншого майна громадського об`єднання.

Відповідно до ст.1 Закону України Про оплату праці заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Таким чином, обов`язковою умовою отримання заробітної плати є перебування особи в трудових відносинах на підставі трудового договору.

Сторонами трудового договору є працівник і роботодавець. Працівника приймають на роботу (посаду) для виконання певної роботи за конкретною кваліфікацією, професією, посадою, з підпорядкуванням правилам внутрішнього трудового розпорядку. Після укладення трудового договору працівники мають права, передбачені трудовим законодавством.

Згідно п.5.2 Положення про ДМО ВМГО Молоді регіони вищим керівним органом місцевої організації є Конференція, яка може вирішувати будь-які питання діяльності місцевої організації. До виключної компетенції Конференції належать, у тому числі питання обрання Голови місцевої організації та його заступника терміном на чотири роки (п.п.5.2.2).

Керівним органом місцевої організації між Конференціями (скликаються не рідше одного разу на два роки) є Правління місцевої організації. Правління місцевої організації складається з голови Правління (яким є голова місцевої організації), його заступника, які входять до складу за посадою, та інших членів місцевої організації, персонально обраних на Конференції (п.5.3, п.п.5.3.1).

Правління здійснює керівництво поточною діяльністю місцевої організації і має право приймати рішення з питань її діяльності, у межах визначених Положенням (п.п.5.3.4).

У період між Конференціями, засіданнями Правління, поточною діяльністю місцевої організації керує її Голова, який згідно п.п.5.4.1 Положення:

- здійснює поточне безпосереднє керівництво місцевою організацією;

- скликає Правління не рідше одного разу на 3 місяці;

- головує на Конференції місцевої організації та засіданнях Правління;

- організовує виконання рішень Конференції місцевої організації та керівних органів ДМО ВМГО Молоді регіони ;

- координує роботу Правління, Секретаріату, заступника Голови місцевої організації, звітує про діяльність Правління та Конференції;

- представляє місцеву організацію у державних органах, органах місцевого самоврядування, громадських організаціях, підприємствах, установах та організаціях, засобах масової інформації;

- має право підпису документів без довіреності від імені місцевої організації;

- здійснює оперативне управління майном і коштами місцевої організації;

- відкриває та закриває рахунки в установах банків, укладає договори та угоди;

- здійснює контроль за діяльністю Секретаріату місцевої організації, затверджує його штатний розклад, приймає на роботу та звільняє з роботи працівників;

- затверджує документи, які регламентують організаційну роботу;

- несе відповідальність за фінансову звітність місцевої організації;

- у разі відсутності доручає виконання своїх обов`язків заступнику Голови місцевої організації.

Відповідно до п.5.6. Положення, постійно діючим, організаційно-виконавчим органом міської організації є Секретаріат. Голова міської організації затверджує штатний розклад Секретаріату міської організації, приймає на роботу та звільняє з роботи його працівників.

За відсутності голови місцевої організації його обов`язки виконує заступник, який також обирається Конференцією (п.5.5, п.п.5.5.1).

Зазначені повноваження Голови - це повноваження керівника юридичної особи, (якою є місцева громадська організація), що є посадовою особою, тобто обіймає певну посаду. За загальним правилом з такими особами укладається трудовий договір (контракт), який регулює відносини з організацією у рамках трудового законодавства. Відповідно до його умов виплачується заробітна плата.

Отже, обрання члена громадської організації на керівну посаду не виключає можливості укладення з керівником трудового договору та виплату заробітної плати.

Позивачем на стадії апеляційного перегляду справи на спростування доводів апеляційної скарги щодо відсутності трудових відносин був наданий витяг з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та стягнутих податків за період І кварталу 2010 року по ІУ квартал 2014 року. З якого вбачається, що ОСОБА_1 за місцем роботи ДМО ВМГО Молоді регіони виплачувалась заробітна плата та проводилось утримання обов`язкових податків.

З огляду на викладене суд першої інстанції дійшов правильного висновку про укладення між позивачем ОСОБА_1 та ДМО ВМГО Молоді регіони саме трудових відносин, оскільки голова організації призначається та звільняється з посади вищим органом вказаної організації та на нього відповідно до Положення організації покладено виконання постійних трудових функцій в діяльності підприємства в межах строку його повноважень, з виплатою заробітної плати.

Доводи щодо можливості захисту прав позивача шляхом припинення членства у громадському об`єднанні є безпідставними, адже положення ч.2 ст.5 Закону України Про громадські об`єднання не поширюються на членів громадського об`єднання, обраних на посади керівника громадського об`єднання чи заступника такого керівника. Членство цих осіб в громадському об`єднанні припиняється з дня, наступного за днем обрання нового керівника чи його заступника.

Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій передбачений ст.25 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань . Так, державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться, зокрема, на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації та судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі.

Перелік документів, що подаються заявником для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, визначені ч.4 ст.17 Закону про реєстрацію.

Водночас, відповідно до ст.4 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції проведення реєстраційних дій, пов`язаних із зміною складу засновників (учасників) та керівників юридичних осіб, що знаходяться в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та в населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення, на період проведення антитерористичної операції забороняється.

Місцезнаходженням організації є м.Донецьк Донецької області, яке входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р.

Оскільки судом встановлено факт звільнення ОСОБА_1 з посади голови ДМО ВМГО Молоді регіони з 01 жовтня 2014 року на підставі ст.38 КЗпП України, внесення змін до складу керівних органів громадської організації підлягає на підставі рішення суду.

Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги

Відповідно до п.1 ч.1 ст.374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Згідно ст.375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для встановлення неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, не спростовують висновків суду. При вирішенні даної справи судом правильно визначений характер правовідносин між сторонами, вірно застосовано закон, що їх регулює, повно і всебічно досліджено матеріали справи та надано належну правову оцінку доводам сторін і зібраним у справі доказам. При встановленні фактичних обставин справи судом не порушено норм процесуального права.

Таким чином, переглядаючи справу відповідно до вимог ст. 367 ЦПК України в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів не вбачає апеляційних підстав для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції, у зв`язку з чим апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Ухвалою Донецького апеляційного суду від 21 лютого 2020 року було зупинено виконання рішення Селидівського міського суду від 18 грудня 2019 року до закінчення його перегляду в апеляційному порядку.

У зв`язку із залишенням апеляційної скарги без задоволення, дія рішення підлягає поновленню.

Керуючись ст.ст. 367, 374, 375 ЦПК України,

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу Головного територіального управління юстиції у Донецькій області в особі голови ліквідаційної комісії Головного територіального управління юстиції у Донецькій області залишити без задоволення.

Рішення Селидівського міського суду Донецької області від 18 грудня 2019 року залишити без змін.

Поновити дію рішення Селидівського міського суду Донецької області від 18 грудня 2019 року.

Постанова набирає законної сили з дня прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду за наявності передбачених ст.389 ЦПК України підстав протягом тридцяти днів з дня складання її повного тексту.

Головуючий І.П. Мироненко

Судді: В.М. Барков

Є.Є. Мальцева

Повний текст судового рішення складено 10 липня 2020 року.

Суддя І.П. Мироненко

СудДонецький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення10.07.2020
Оприлюднено15.07.2020
Номер документу90374443
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —242/5688/19

Постанова від 10.07.2020

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Мироненко І. П.

Постанова від 10.07.2020

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Мироненко І. П.

Ухвала від 02.07.2020

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Мироненко І. П.

Ухвала від 18.06.2020

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Мироненко І. П.

Ухвала від 14.05.2020

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Мироненко І. П.

Ухвала від 09.04.2020

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Мироненко І. П.

Ухвала від 09.04.2020

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Мироненко І. П.

Ухвала від 19.03.2020

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Мироненко І. П.

Ухвала від 25.02.2020

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Мироненко І. П.

Ухвала від 21.02.2020

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Мироненко І. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні