Рішення
від 07.07.2020 по справі 904/584/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.07.2020м. ДніпроСправа № 904/584/20

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Татарчука В.О. за участю секретаря судового засідання Нечепоренко Є.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом акціонерного товариства ДТЕК Дніпровські електромережі (м. Дніпро)

до комунального підприємства Швидкісний трамвай (м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.)

про стягнення заборгованості за договором про постачання електричної енергії за державні кошти у розмірі 62408,03грн

Представники:

від позивача: Тищенко Т.А.

від відповідача: не з`явився

СУТЬ СПОРУ:

Акціонерне товариство ДТЕК Дніпровські електромережі звернулось з позовом до комунального підприємства Швидкісний трамвай про стягнення заборгованості за спожиту активну електричну енергію у сумі 62408,03грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору про постачання електричної енергії за державні кошти № 16247/3884 від 24.12.2015 в частині повної та своєчасної оплати.

Також, позивач зазначає, що:

- відповідач діяв недобросовісно по відношенню до позивача, вказуючи у звітах про споживання електроенергії по об`єкту, який знаходиться у м. Кривий Ріг по вулиці Чумацький шлях, та приєднаний до підстанції КРЗ-9 РУ-6 кВ, 1 клас споживання, а не 2, як то зазначено у додатках до договору.

- помилку було виявлено у вересні 2018 року фахівцями товариства і КП Швидкісний трамвай без внесення жодних змін до умов договору про постачання електроенергії та підписання будь-яких додаткових угод, починаючи з вересня і до кінця 2018 року, сплачувало за електроенергію, спожиту на цьому об`єкті, за тарифами для споживачів 2 класу;

- цими діями КП Швидкісний трамвай визнало, що не мало правових підстав для оплати електричної енергії, спожитої на цьому об`єкті, за тарифом для споживачів 1 класу.

Відповідач заперечує проти позову посилаючись на те, що:

- вимога позивача про сплату 62408,03грн, донарахованих за тарифом, є неправомірною;

- КП Швидкісний трамвай належним чином виконував зобов`язання за договором і сплачував відповідно до виставлених позивачем рахунків;

- проект договору, за яким, в подальшому проводилися розрахунки було надано постачальником із визначеними додатками, при цьому встановлено, що додатки, які укладені за договором постачання електричної енергії від 01.06.2002 № 247 продовжують діяти на період договору про постачання електричної енергії за державні кошти № 16247/3884 від 24.12.2015;

- у рахунках, які долучені до матеріалів справи, зазначений саме тариф для споживачів першого класу;

- з урахуванням п. 5.1 ПКЕЕ, які були чинними у 2017 році, договір про постачання електроенергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електроенергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території і споживачем, та визначає зміст правових відносин, прав і обов`язків сторін, а тому сторони повинні діяти у відповідності до укладеного договору;

- згідно з п. 5.5 ПКЕЕ, клас напруги за точкою продажу є істотною умовою договору, а згідно з п. 3.3 договору про постачання електроенергії за державні кошти, істотні умови договору не змінюються;

- жодних додаткових угод про зміну класу напруги сторонами не укладалось;

- у додатку № 6 Акт розмежування балансової належності , зазначено клас напруги 1 по тяговій підстанції № 58;

- кошти були сплачені відповідно до рахунку, виставленому ПАТ ДТЕК Дніпрообленерго , після оплати якого, сторони погодили акт наданих послуг без зауважень;

- повідомлень про зміну ціни на електроенергію позивач не надавав, в газеті Вісті Придніпров`я не публікував, а тому у відповідача відсутні підстави щодо здійснення будь-яких додаткових розрахунків за договором.

Відповідач звернувся із заявою про розгляд справи 07.07.2020 без участі його представника.

В судовому засіданні 07.07.2020 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд -

ВСТАНОВИВ:

24.12.2015 між публічним акціонерним товариством ДТЕК Дніпрообленерго (постачальник) (правонаступник - позивач) та комунальним підприємством Швидкісний трамвай (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії за державні кошти № 16247/3884.

Відповідно до пункту 1.1 договору постачальник зобов`язується у бюджетному періоді січень - грудень 2016 р. постачати споживачу електричну енергію у точку (точки) продажу електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 23 860 кВА, величини якої по об`єктах споживача визначені додатком Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії , а споживач оплатити постачальнику вартість використаної (купленої ) електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього договору.

Точка (точки) продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію, визначена додатками Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін та/або Загальна схема електропостачання , які є невід`ємними частинами даного договору.

Згідно з пунктом 1.2 договору найменування товару: електрична енергія. Кількість обсягу електричної енергії, яку постачальник зобов`язується постачати споживачу, визначається згідно із додатками до договору Обсяги постачання електричної енергії споживачу , порядок розрахунків та порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії та становить: електрична енергія активна - 34608500кВт*год, та реактивна електрична енергія.

Положеннями пункту 4.1 договору визначено, що розрахунки за придбану електричну енергію проводяться споживачем на підставі рахунка на оплату спожитої у розрахунковому періоді електричної енергії. Порядок проведення розрахунків наведений у додатку до договору порядок розрахунків .

Відповідно до п. 4.2 договору, на підставі показів засобів обліку електричної енергії та умов додатку Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії, оформлюються такі документи: акт прийняття - передавання товарної продукції (форма наведена в додатку до договору), акт результатів замірів електричної потужності. За наявності вводів на різних ступенях напруги та різних системах обліку покази надаються окремо за кожною точкою обліку.

Споживач зобов`язаний оплачувати постачальнику вартість електричної енергії та інші платежі згідно з умовами додатків порядок розрахунків та графік зняття показів засобів обліку електричної енергії ( п. 6.1.1 договору).

Постачальник має право своєчасно і у повному обсязі отримувати від споживача плату за поставлену електричну енергію за роздрібними тарифами, розрахованими згідно з умовами та правилами здійснення підприємницької діяльності з постачання електроенергії за регульованим тарифом (п. 6.4.1 договору).

Предметом спору у даній справі є стягнення заборгованості у розмірі 62408,03грн, що виникла за поставлений товар згідно з договором про постачання електричної енергії за державні кошти №16247/3884 від 24.12.2015.

Предметом доказування у даній справі є обставини щодо укладання вказаного договору поставки, обсяги електричної енергії, поставленої відповідно до умов договору протягом у січні 2017 року, наявність підстав для стягнення з відповідача заборгованості за вказаним договором у розмірі 62408,03грн.

Суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги з таких підстав.

Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частинами 1 і 2 статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що:

- суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться;

- кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Згідно з ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві, який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Як зазначалось вище, між сторонами укладений договір № 16247/3884 від 24.12.2015 про постачання електричної енергії за державні кошти.

Позивач належним чином виконував свої зобов`язання за договором, що підтверджується звітом про споживання електричної енергії за січень 2017 року, який підписано представниками обох сторін.

Відповідно до звіту, загальний обсяг електроенергії, використаної споживачем у січні 2017 року, становить 1790760 кВт*год.

На оплату цього обсягу спожитої електроенергії відповідачу було виставлено рахунок № 121/174/1/1 від 31.01.2017, який він отримав 03 лютого 2017 року, про що свідчить копія корінця виданого рахунку.

18.09.2018 фахівцями AT ДТЕК Дніпровські електромережі для КП Швидкісний трамвай було здійснено перерахунок за період з січня 2017 року по серпень 2018 року, у зв`язку з виявленням факту використання у розрахунках між сторонами тарифу, який було скасовано постановою НКРЕ.

Підпунктом 80 пункту 1.2 Правил користування електричною енергією визначено, що тариф регульована та/або визначена відповідно до нормативно-правових актів НКРЕ ціна (сукупність цін відповідно до часу доби) на певні види товарів чи послуг.

На підставі здійсненого перерахунку відповідачу було виставлено рахунок № 121/174/9/1 від 18.09.2018 для оплати нарахувань, здійснених за вищевказаний період, на загальну суму 939359,12грн, який було направлено на адресу відповідача разом з супровідним листом від 18.09.2018 вих. № 61848/1700.

Згідно з п. 3.1 додатку №3 Порядок розрахунків до договору (далі - додаток №3) оплата вартості електроенергії здійснюється до уповноваженого банку на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника, відомості про який наведені у договорі.

Дата оплати рахунка (здійснення розрахунку) визначається датою, на яку були зараховані кошти на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника.

Вартість фактично використаної у розрахунковому періоді електроенергії розраховується в такому порядку:

- період між датами зняття показів засобів обліку на початок та кінець розрахункового періоду прирівнюється до періоду дії тарифу (календарного місяця), і величина коштів, які має сплатити споживач, визначається як добуток обсягу електричної енергії, спожитої (переданої) між датами зняття показів засобів обліку, та визначеного у відповідності з умовами, наведеними у пункті 4.3 цього додатку, на тариф, який діяв на кінець розрахункового періоду;

- для споживачів, що розраховуються за роздрібними тарифами, диференційованими за зонами діб, як сума добутків величин обсягів споживання електричної енергії, визначених за даними (протоколами) автоматизованої системи обліку або розрахункових приладів обліку по кожній зоні діб розрахункового періоду, на величини відповідних диференційованих тарифів на кінець розрахункового періоду.

Відповідно до абз. 1 п. 2.1 додатку № 3 Порядок розрахунків до договору встановлено, що оплата рахунків за активну електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, рахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної енергії, пеня, 3% річних, індекс інфляції та інші платежі (за надання споживачу додаткових послуг, суми завданих споживачем збитків тощо) згідно з умовами цього договору, здійснюється на рахунки постачальника, вказані у розділі 10 договору, на підставі самостійно отриманих у постачальника рахунків протягом п`яти операційних днів з дня їх отримання.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно з розрахунком позивача, заборгованість відповідача за електроенергію, спожиту у січні 2017 року, становить 62408,03грн.

Однак, відповідач зобов`язання у передбачені договором строки не виконав, що призвело до виникнення заборгованості у сумі 62408,03грн.

Статтею 610 Цивільного кодексу України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

В ході вирішення спору встановлена наявність спірної заборгованості відповідача.

На думку суду, відповідачем не доведено безпідставність вимог позивача.

КП Швидкісний трамвай у відзиві на позов вказує на те, що належним чином виконував зобов`язання за договором, сплачував відповідно до виставлених позивачем рахунків, а тому вимога позивача про сплату 62408,03грн, донарахованих за тарифом, є неправомірною.

Суд зазначає, що згідно з абз. 3 п. 3.1 договору тариф на електричну енергію визначається нормативними документами в сфері електроенергетики, відповідно до чинного законодавства.

Вартість фактично спожитої електроенергії визначається, як добуток обсягу спожитої електроенергії, визначеної за фактичними показами розрахункових засобів обліку у розрахунковому періоді, підтверджених актом прийняття - передання товарної продукції, на тариф, що діяв протягом цього розрахункового періоду (абз. 2 п. 3.2 договору).

Постановою НКРЕКП № 2358 від 23.12.2016 було визначено для непобутових споживачів тариф на електроенергію для всіх енергопостачальників за регульованим тарифом на січень 2017 року, зокрема, для ПАТ ДТЕК Дніпрообленерго , для споживачів 2 класу у розмірі 163,47грн за 1 МВт*год, відповідно до якого, були проведені нарахування у вересні 2018 року.

У січні 2017 року нарахування були виконані за тарифом 139,43грн за 1 МВт*год.

Вказаний тариф для 1 класу, який є меншим, ніж тариф для 2 класу, встановлений вищевказаною постановою НКРЕКП.

Наведена постанова була оприлюднена 23.12.2016 і саме з цієї дати, була доступна для всіх споживачів електроенергії.

Постачальник зобов`язаний повідомляти споживача про всі зміни тарифів на електроенергію (з урахуванням ПДВ) та зміни розрахункових зон доби через засоби масової інформації, а саме: у газеті Вісті Придніпров`я , за п`ять днів до введення їх у дію, а також розміщати дану інформацію на сайті ПАТ ДТЕК Дніпрообленерго - http://doe.dp.ua. (п. 6.3.4 договору).

27.12.2016 у газеті Вісті Придніпров`я було опубліковано тарифи на електроенергію на січень 2017 року.

Таким чином, відповідач, в порушення договору сплатив за електричну енергію, за тарифом меншим, ніж повинен був сплатити, відповідно до тарифу, затвердженого НКРЕКП.

Крім того, станом на січень 2017 року, діяла постанова НКРЕ № 1052 від 13.08.1998, якою затверджений Порядок визначення класів споживачів, диференційованих за ступенями напруги на межі балансового розподілу електропостачальних схем.

Згідно з пп. 3.1 Порядку, до 1 класу відносяться споживачі, які отримують електричну енергію від постачальника електричної енергії в точці продажу електричної енергії із ступенем напруги 27, 5 кВ та вище.

Пунктом 3.2 Порядку визначено, що до 2 класу відносяться споживачі, які отримують електричну енергію від постачальника електричної енергії в точці продажу електричної енергії із ступенем напруги нижче 27,5 кВ.

Якщо споживач отримує електричну енергію за декількома точками продажу з різними класами, відповідно до пункту 3 цього порядку, йому встановлюється різні класи окремо по кожній точці продажу електричної енергії (п. 4 порядку).

Як зазначає позивач, відповідачеві було здійснено перерахунок у зв`язку з тим, що у січні 2017 року неправильно був визначений тариф для оплати по об`єкту споживача, який знаходиться у м. Кривий Ріг по вулиці Чумацький шлях, та приєднаний до підстанції КРЗ-9 РУ-6 кВ, як для споживача 1 класу, а потрібно було застосовувати тариф для споживача 2 класу, оскільки, він отримує електричну енергію в точці продажу електричної енергії із ступенем напруги 6 кВ, що нижче, ніж 27,5 кВ.

Так, зі змісту додатку № 2 до договору про постачання електроенергії, укладеного між ВАТ ЕК Дніпрообленерго та КП Швидкісний трамвай Однолінійна схема надання доступу до місцевої (локальної) електромережі вбачається, що струмоприймачі споживача приєднані до підстанції КРЗ-9 через 2 вводи: ввід 2 комірка 29, ввід 1 комірка 2.

Відповідно до додатку № 6 до договору про постачання електроенергії Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін , балансова належність електромереж та установок електропередавальної організації КДДМК Криворіжсталь : на балансі підстанція КРЗ-9 , комірки № 2 та 29, РУ-6 кВ.

Балансова належність електромереж та установок споживача: на балансі підходящі кабелі 6 кВ від підстанції КРЗ-9 , комірок № 2, № 29 до підстанції № 58, а також підстанція № 58 (п. 1 додатку).

Межа відповідальності за стан та обслуговування електромереж та установок установлюється на з`єднаннях кабельних наконечників з трансформаторами струму у комірках № 2, 29 (п. 2 додатку).

Енергопередавальна організація несе відповідальність за технічний стан та експлуатацію комірок № 2, № 29 (п. 3 додатку).

Споживач несе відповідальність за технічний стан підходящих кабелів 6 кВ, за підстанцію № 58 та за контакт з`єднання кабельних наконечників у комірках № 2, № 29 (п. 4 додатку).

Зі змісту вищевказаних додатків до договору про постачання електроенергії вбачається, що напруга у точці приєднання електроустановок споживача становить 6 кВ, що менше, ніж 27,5 кВ.

Отже, відповідно до пп. 3.2 вищевказаного Порядку, КП Швидкісний трамвай на цьому об`єкті є споживачем 2 класу.

У звіті про споживання активної електричної енергії КП Швидкісний трамвай за січень 2017 року міститься інформація про кількість електроенергії, отриманої КП Швидкісний трамвай по електромережах, приєднаних до підстанції КРЗ-9 .

Власне споживання електричної енергії на цьому об`єкті визначено в обсязі 216334 кВт*год.

Саме щодо цього обсягу електричної енергії було здійснено перерахування і замість тарифу 1 класу, застосовано тариф 2 класу.

У графі 14 вказаного звіту Група споживання та клас споживачем у звіті зазначено 7 гр. (7 група), 150 кВ, тобто напруга вказана 150 кВ, а не 6 кВ, як у вищевказаних додатках до договору про постачання електроенергії.

Отже, у споживача були відсутні правові підстави для зазначення у звіті про спожиту електроенергію напруги 150 кВ, замість 6 кВ, передбачених умовами договору.

Обсяги електричної енергії, що підлягають сплаті споживачем за звітний розрахунковий період визначаються з урахуваннями вимог пунктів 4.1.1 - 4.1.7 цього додатку та підтверджуються актом прийняття - передавання товарної продукції за формою, що є додатком до договору, який споживач надає постачальнику протягом доби після закінчення розрахункового періоду (абз. 1 пункт 4.3 додатку №3).

Відтак, обов`язок правильного заповнення акту прийняття - передавання товарної продукції договором покладено саме на споживача.

Факт того, що електромережі підстанції КРЗ-9 комірки № 2 та 29, РУ-6 кВ, до яких приєднаний об`єкт споживача, мають напругу 6 кВ, а не 150 кВ, як відповідач зазначав у звітах про спожиту активну електроенергію, підтверджується наступним.

Як зазначає позивач, 01.01.2019 між позивачем і відповідачем укладено договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з особовим рахунком № 174, умовами якого передбачено надання позивачем послуг з розподілу електроенергії, зокрема, на об`єкт відповідача, який приєднаний до підстанції КРЗ-9 через комірки № 2 та 29, РУ-6 кВ.

Зі змісту додатку № 3 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з особовим рахунком № 174 Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії КП Швидкісний трамвай (аркуш 2 додатку, порядкові номери 14, 15, 16) вбачається клас 2, напруга 6 кВ.

Пунктом 5 додатку 2.10 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з особовим рахунком № 174 Паспорт точки розподілу електричної енергії визначений ступінь напруги/схеми живлення за точкою розподілу 6 кВ.

Додаток 6.10 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з особовим рахунком № 174 Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін за своїм змістом є тотожним додатку № 6 до договору про постачання електроенергії Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін та вказує, що об`єкт споживача приєднаний до електромережі з напругою саме 6 кВ, а не 150 кВ, як вказував споживач у своїх звітах про спожиту електричну енергію до вересня 2018 року і зокрема, у січні 2017 року.

Додаток 7.10 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з особовим рахунком № 174 Однолінійна схема електропостачання споживача КП Швидкісний трамвай за своїм змістом тотожний додатку № 2 до договору про постачання електроенергії, укладеного між ВАТ ЕК Дніпрообленерго і КП Швидкісний трамвай Однолінійна схема надання доступу до місцевої (локальної) електромережі , та вказує місце приєднання електроустановок споживача, а саме: до підстанції КРЗ-9 через 2 вводи: ввід 2 комірка 29, ввід 1 комірка 2.

Споживач приєднаний до електромереж з напругою 6 кВ, відтак, він повинен сплачувати за електроенергію, спожиту цим об`єктом за тарифом 2 класу, за яким проведено перерахунок.

Відповідач зазначає, що проект договору, за яким, в подальшому проводилися розрахунки було надано постачальником із визначеними додатками, при цьому встановлено, що додатки, які укладені за договором постачання електричної енергії від 01.06.2002 № 247 продовжують діяти на період договору про постачання електричної енергії за державні кошти № 16247/3884 від 24.12.2015.

Крім того, саме позивачем було визначено перелік місць встановлення електролічильників з урахуванням тарифної групи точок вводу, за якими здійснюється розрахунок за спожиту електроенергію і містить точки вводу по ТП № 58 (К-2, К-29) із класом напруги 150 кВ.

Суд зазначає, що мова йде про підстанцію КРЗ-9 , а не про трансформаторну підстанцію, на яку вказує відповідач.

Відповідач, на підтвердження вищенаведеної позиції про наявність напруги 150 кВ, долучив до матеріалів справи копію Переліку місць встановлення електролічильників з урахуванням тарифної групи точок вводу, за якими здійснюється розрахунок за спожиту електричну енергію (додаток 2.1 до договору про постачання електроенергії).

У вказаному додатку зазначено найменування точки вводу: підстанція КРЗ-9 , К-2 (комірка) К-29 (комірка) . Місце встановлення приладів розрахункового обліку: РУ-6 кВ (распределительное устройство 6 кВ).

Отже, зважаючи на зміст вищевказаного додатку, зауваження відповідача, що у місці встановлення приладів обліку величина напруги становить 150 кВ, не відповідає дійсності.

Зі змісту додатку, вбачається, що місце встановлення розрахункових приладів обліку саме РУ-6 кВ (распределительное устройство 6 кВ).

У всіх інших додатках до договору про постачання електричної енергії від 01.06.2002 № 247, на які посилається відповідач, зазначена величина напруги на цьому об`єкті 6 кВ, а не 150 кВ.

КП Швидкісний трамвай зазначає, сплачував за тарифом, який був вказаний у рахунках позивача.

Слід зазначити, що вказана помилка виникла внаслідок того, що споживач у своїх звітах про споживання активної електричної енергії, до вересня 2018 року, у тому числі за січень 2017 року, по спірному об`єкту замість другого класу споживання вказував 1 клас споживання, що стало причиною для внесення неправильної інформації щодо цього об`єкту до рахунків, які виставлялися позивачем відповідачу для оплати спожитої електричної енергії.

Суд зазначає, що звіти про спожиту електроенергію та рахунки на її оплату не є документами, які змінюють умови договору про постачання електроенергії, оскільки, пунктом 11.7 договору передбачено, що усі зміни і доповнення до цього договору оформлюються письмово, підписуються уповноваженими представниками сторін та скріплюються печаткою.

Щодо посилання КП Швидкісний трамвай на додаток № 6 Акт розмежування балансової належності , у якому зазначений клас напруги 1 по тяговій підстанції № 58 необхідно зазначити наступне.

У додатку № 6 відсутнє посилання на класи напруги.

У п. 5 цього додатку йде мова про надійність електропостачання.

Саме у вказаному пункті додатку є посилання на першу категорію струмоприймачів.

Класи споживачів залежать від напруги електроустановок, до яких приєднані струмоприймачі споживачів, та регулюються положеннями постанови НКРЕ № 1052 від 13.08.1998, якою затверджений порядок визначення класів споживачів, диференційованих за ступенями напруги на межі балансового розподілу електропостачальних систем.

Категорії надійності електропостачання залежать від важливості безперебійної роботи електроустановок, до яких здійснюється електропостачання.

Так, електроустановки, які повинні працювати безперебійно, відносяться до 1 категорії надійності. Вони повинні бути підключені до декількох різних, незалежних один від одного, джерел енергопостачання, з метою запобігання можливих перебоїв з постачанням електричної енергії.

Правовідносини з надійності електропостачання врегульовані Правилами улаштування електроустановок (ПУЕ).

Отже, зауваження відповідача про те, що додаток № 6 містить посилання на 1 клас споживання, не відповідає дійсності.

Відповідач зазначає, що він сплатив грошові кошти відповідно до рахунку, виставленому йому ПАТ ДТЕК Дніпрообленерго , після оплати якого, сторони погодили акт наданих послуг без зауважень.

Однак, суд зазначає, що рахунок до сплати за активну електроенергію, датований 31.01.2017 і містить окремо обсяг спожитої електричної енергії за 1 та 2 класом споживання та 2, 6, 7 тарифними групами.

Отже, для того, щоб визначити обсяг електричної енергії, яка спожита споживачем за різними класами та різними групами, треба знати покази лічильників, якими обраховується електроенергія на різних об`єктах споживача.

На думку суду, твердження відповідача про те, що він спочатку сплатив за виставленим рахунком, а потім сторони погодили акт наданих послуг без зауважень, є безпідставним.

Обсяги електричної енергії, що підлягають сплаті споживачем за звітний розрахунковий період, визначаються з урахуванням вимог пунктів 4.1.1 - 4.1.7 цього додатку та підтверджуються актом прийняття - передавання товарної продукції, за формою, що є додатком до договору, який споживач надає постачальнику протягом доби після закінчення розрахункового періоду (п. 4.3 додатку № 3 порядок розрахунків до договору).

Розрахунковий період для визначення обсягу спожитої електричної енергії становить 1 місяць, а саме: з 01 числа розрахункового місяця по останній день розрахункового місяця (п. 1 додатку № 3 порядок розрахунків до договору).

Отже, обов`язок правильного заповнення акту прийняття - передавання товарної продукції договором покладено саме на споживача і подати він його повинен протягом доби після закінчення розрахункового періоду, а не після оплати виставленого постачальником рахунку для оплати за спожиту електричну енергію.

Крім того, п. 4.2 договору визначено, що на підставі показів засобів обліку електричної енергії та умов додатка Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії оформлюються такі документи, зокрема, акт прийняття - передавання товарної продукції.

Платіжне доручення про оплату електроенергії, спожитої у січні 2017 року, долучене відповідачем до матеріалів справи, датоване 07.02.2017.

Вищенаведене спростовує довід відповідача, що він на підставі виставленого позивачем рахунку, спочатку сплатив за спожиту електроенергію, а потім сторони без зауважень і заперечень узгодили акт наданих послуг.

Спочатку був оформлений звіт про споживання активної електричної енергії КП Швидкісний трамвай у січні 2017 року, а потім позивачем був виставлений рахунок на оплату електроенергії, спожитої у січні 2017 року.

Відповідач вказує на те, що жодних повідомлень про зміну ціни на електроенергію позивач не надавав, в газеті Вісті Придніпров`я не публікував, тому, у відповідача відсутні підстави щодо здійснення будь-яких розрахунків за договором.

Однак, у рахунку, виставленому для оплати за електроенергію, спожиту відповідачем у січні 2017 року № 121/174/1/1, вказаний тариф по 1 та по 2 класу, оскільки, у відповідача є об`єкти, оплата спожитої електроенергії якими, здійснюється, як за 1, так і за 2 другим класом споживання.

Платіжне доручення № 24 від 07.02.2017 у призначенні платежу містить посилання на вищевказаний рахунок.

Отже, твердження відповідача про те, що він не був ознайомлений з тарифом 2 класу, не відповідають дійсності.

Щодо аргументу відповідача про відсутність повідомлень про зміну ціни, необхідно зазначити, що спір виник з причини неправильного заповнення відповідачем акту про споживання активної електроенергії у січні 2017 року, внаслідок чого, позивачем у рахунку для оплати був вказаний тариф для 1 класу замість тарифу для другого класу.

Також, суд не приймає посилання відповідача на те, що для застосування іншого тарифу необхідно було вносити відповідні зміни до договору про постачання електроенергії.

В даному випадку відсутня необхідність внесення змін до договору щодо зміни класу споживання з 2 на 1 по об`єкту споживача, який знаходиться у м. Кривий Ріг по вулиці Чумацький шлях, та приєднаний до підстанції КРЗ-9 РУ-6 кВ, оскільки сторони вже визначили, що цей об`єкт відноситься до 2 класу споживання електричної енергії, як приєднаний до електромереж напругою 6 кВ.

Таким чином, суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов акціонерного товариства ДТЕК Дніпровські електромережі до комунального підприємства Швидкісний трамвай про стягнення суми заборгованості за спожиту електричну енергію в розмірі 62408,03грн задовольнити.

Стягнути з комунального підприємства Швидкісний трамвай (50057 Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, майдан Праці, буд. 1, ідентифікаційний код 30950099) на користь акціонерного товариства ДТЕК Дніпровські електромережі (49107 м. Дніпро, шосе Запорізьке, буд. 22 ідентифікаційний код 23359034) 62408,03грн - заборгованості за спожиту електричну енергію, 2102грн - витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено: 15.07.2020

Суддя В.О. Татарчук

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення07.07.2020
Оприлюднено16.07.2020
Номер документу90386899
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/584/20

Постанова від 28.10.2020

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Ухвала від 07.09.2020

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Судовий наказ від 03.08.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук Володимир Олександрович

Рішення від 07.07.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук Володимир Олександрович

Ухвала від 11.06.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук Володимир Олександрович

Ухвала від 28.05.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук Володимир Олександрович

Ухвала від 08.05.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук Володимир Олександрович

Ухвала від 23.03.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук Володимир Олександрович

Ухвала від 10.03.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук Володимир Олександрович

Ухвала від 25.02.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук Володимир Олександрович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні