Ухвала
від 16.07.2020 по справі 911/1993/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

м. Київ

"16" липня 2020 р. Справа № 911/1993/20

Суддя Сокуренко Л.В. , розглянувши

позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю АГРОАВТОСЕРВІС

до Державного підприємства Чайка

про стягнення 679 908,00 грн.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю АГРОАВТОСЕРВІС звернулося до Господарського суду Київської області з позовом до до Державного підприємства Чайка про стягнення 679 908,00 грн.

Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення її без руху, зважаючи на наступне.

Пунктом 2 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України Про судовий збір , судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до ст. 7 Закону України Про державний бюджет України на 2020 рік , прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року складає 2102,00 гривні.

Згідно з п.п. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру встановлена ставка судового збору - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2102,00 грн) та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (735 700,00 грн).

Таким чином, за подання даної позовної заяви про стягнення 679 908,00 грн. позивач мав сплатити судовий збір у розмірі 10 198,62 грн.

Проте, позивач не долучив до позовної заяви доказів сплати судового збору у встановленому законом порядку і розмірі.

Водночас, разом з позовною заявою подано заяву б/н від 09.07.2020, в якій позивач просить суд відстрочити Товариству з обмеженою відповідальністю АГРОАВТОСЕРВІС сплату судового збору за подання позову до ухвалення судового рішення.

В обґрунтування клопотання про відстрочку сплати судового збору позивач посилається на важке фінансове становище товариства та відсутність коштів.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону України Про судовий збір , враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Відповідно до частини другої статті 8 Закону України Про судовий збір , суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

При цьому, за змістом норм статті 8 Закону України Про судовий збір , відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати є правом, а не обов`язком суду.

Крім того, до клопотання позивача не додано доказів щодо існування хоча б однієї із зазначених у частині першій статті 8 Закону України Про судовий збір умов.

Також, позивачем не надано доказів на підтвердження того, що під час розгляду справи в господарському суді у нього буде реальна можливість сплатити необхідну суму судового збору.

Згідно зі ст. 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини , суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Пункт 1 ст. 6 Конвенції гарантує кожному право на звернення до суду позовом щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

В рішеннях Європейського суду з прав людини від 20.05.2010 у справі "Пелевін проти України", від 30.05.2013 у справі "Наталія Михайленко проти України", зазначено, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема щодо умов прийнятності скарг ; оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою, регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб.

Тим не менш, обмеження, що застосовуються, не повинні обмежувати доступ, що залишається для особи, у такий спосіб або такою мірою, щоб сама суть права була порушена. Більш того, обмеження не відповідає п. 1 ст. 6 Конвенції, якщо воно не переслідує легітимну ціль та якщо немає розумного співвідношення між засобами, що застосовуються та ціллю, якої прагнуть досягти (п. 31 рішення Європейського суду з прав людини від 30.05.2013 у справі "Наталія Михайленко проти України").

В рішенні Європейського суду з прав людини у справі Креуз проти Польщі, no. 28249/95, від 19.06.2001 зазначено, що вимога сплати зборів цивільними судами у зв`язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду.

Таким чином, визначений в ГПК України обов`язок заявника при зверненні до суду сплачувати судовий збір не є обмеженням права на доступ до суду. Невиконання заявником вищенаведених вимог процесуального законодавства наділяє суд правом не приймати до розгляду та повертати позовну заяву заявнику.

Враховуючи вищенаведене, беручи до уваги недоведеність обставин, які перешкоджають сплаті судового збору в розумінні ст. 8 Закону України Про судовий збір , суд дійшов висновку про відмову в задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю АГРОАВТОСЕРВІС про відстрочення сплати судового збору.

Крім того, відповідно до п. 9 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України, позовна заява повинна містити попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.

В той же час, позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю АГРОАВТОСЕРВІС не містить попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач очікує понести в зв`язку із розглядом справи.

Згідно ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин, позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю АГРОАВТОСЕРВІС підлягає залишенню без руху.

Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Враховуючи викладене та керуючись ст. 162, 164, 172, 174, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю АГРОАВТОСЕРВІС в задоволенні заяви про відстрочення сплати судового збору.

2. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю АГРОАВТОСЕРВІС залишити без руху.

3. Встановити Товариству з обмеженою відповідальністю АГРОАВТОСЕРВІС строк на усунення недоліків позовної заяви - не пізніше 10 днів з дня вручення зазначеної ухвали.

4. Встановити Товариству з обмеженою відповідальністю АГРОАВТОСЕРВІС спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом надання:

- документів, які підтверджують сплату судового збору у розмірі 10 198, 62 грн.;

- попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які Товариство з обмеженою відповідальністю АГРОАВТОСЕРВІС очікує понести в зв`язку із розглядом справи.

5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Суддя Л.В. Сокуренко

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення16.07.2020
Оприлюднено20.07.2020
Номер документу90439046
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/1993/20

Рішення від 03.12.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Сокуренко Л.В.

Рішення від 03.12.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Сокуренко Л.В.

Ухвала від 19.11.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Сокуренко Л.В.

Ухвала від 22.10.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Сокуренко Л.В.

Ухвала від 28.09.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Сокуренко Л.В.

Ухвала від 31.08.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Сокуренко Л.В.

Ухвала від 16.07.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Сокуренко Л.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні