ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5 м. Харків, 61022, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 липня 2020 року Справа № 913/54/20
Господарський суд Луганської області у складі судді Масловського С.В., розглянувши матеріали позовної заяви від 20.01.2020
за позовом Фермерського господарства "Легас" (місцезнаходження: вул.Соборна, буд.27, с.Троїцьке, Попаснянський район, Луганська область, 93354)
до відповідача - Військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області (місцезнаходження: пров.Оборонної, буд.1, с.Троїцьке, Попаснянський район, Луганська область, 93354)
про скасування розпорядження керівника військово-цивільної адміністрації та зобов`язання вчинити певні дії
Секретар судового засідання Надольна М.І.
У засіданні брали участь:
від позивача: представник не прибув;
від відповідача: представник не прибув.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
28.01.2020 Фермерське господарство "Легас" (далі - ФГ "Легас") звернулося до Господарського суду Луганської області з позовом до Військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області (далі - ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області) з вимогою:
- скасувати та визнати протиправним розпорядження керівника Військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області Шевченка М.А. Про затвердження технічної документації із землеустрою та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок №108 від 29.11.2019 в частині визначення строку дії договорів оренди земельних ділянок строком на один рік;
- зобов`язати керівника Військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області Шевченка М.А. (далі - відповідач) шляхом видання відповідного розпорядження укласти з позивачем на строк не менше семи років договори оренди земельних ділянок №№1-9 загальною площею 75,97 га у вигляді рілля, що знаходиться на території Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області за межами населених пунктів в контурі №41 колишнього КСП Попаснянський та які відносяться до нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок колишнього КСП Попаснянський .
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що з 2002 року підприємство здійснює свою господарську діяльність з виробництва товарної сільськогосподарської продукції і ця діяльність здійснюється на землях сільськогосподарського призначення, що розташовані за межами населених пунктів на території Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області.
ФГ "Легас" у встановленому законом порядку укладало відповідні договори оренди земельних ділянок з Троїцькою сільською радою.
Влітку 2019 року більшість таких договорів оренди втратила чинність у зв`язку із закінченням строку оренди, а тому у ФГ "Легас" виникла потреба укладення нових договорів оренди.
У зв`язку з початком проведення на території Луганської області антитерористичної операції Троїцька сільська рада Попаснянського району припинила свою діяльність і з метою виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації відповідно до Указу Президента України від 05.03.2015 №123/2015 була створена Військово-цивільна адміністрація сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району, якій передані повноваження Троїцької сільської ради Попаснянського району.
19.11.2019 ФГ «Легас» звернулось до керівника ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області із клопотанням про надання в оренду строком на десять років дев`ять земельних ділянок у вигляді ріллі та поліпшених пасовищ загальною площею 47,4023 га відповідно до Проекту організації території земельних часток (паїв), розташованих за межами населених пунктів в контурах №41 на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується територією Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області.
Розпорядженням керівника ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області Шевченка М.А. від 29.11.2019 №108 «Про затвердження технічної документації та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок» , зокрема, передано в оренду ФГ «Легас» нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки загальною площею 75,97 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 1 рік до дня державної реєстрації права власності на такі земельні ділянки.
ФГ «Легас» не погодилось з вказаним розпорядженням у частині строків надання в оренду спірних земельних ділянок - на 1 рік, вважає, що воно порушує право позивача на правомірне в передбачений діючим законодавством України строк використання на правах оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які відносяться до нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок колишнього КСП «Попаснянський» та знаходяться за межами населених пунктів на території Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області.
Також позивач зазначив, що з іншими істотними умовами договорів оренди він погоджується і заперечень не має.
Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.01.2020 справа передана на розгляд судді Масловському С.В.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 30.01.2020 позовну заяву ФГ "Легас" залишено без руху.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 17.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначене на 10.03.2020.
02.03.2020 на адресу Господарського суду Луганської області від відповідача надійшов відзив на позовну заяву №41 від 26.02.2020, яким останній проти позову заперечував з наступних підстав.
Під час збройної агресії у 2015 році Троїцька сільська рада Попаснянського району Луганської області фактично самоусунулась від виконання повноважень покладених на неї відповідною територіальною громадою, Конституцією та Законами України. Таким чином, за рішенням Президента України указом від 05.03.2015 за №123/2015 був утворений тимчасово державний орган - військово-цивільна адміністрація сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області.
Відповідно до ч.12 ст.3 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" повноваження військово-цивільних адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному Законами України для здійснення повноважень відповідних органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Певні обмеження містяться в п.27 ст.4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» , а саме вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (крім вирішення питань відчуження з комунальної власності земельних ділянок та надання таких земельних ділянок в оренду строком понад один рік).
Відповідач зазначив, що не вважає відповідні земельні ділянки (частки паїв), що вони входять до складу комунальної власності. Дані земельні ділянки не входять ні до складу комунальної власності, ні до державної, а є власністю колишніх працівників КСП «Попаснянський» , які на даний час не отримали державний акт.
У відповіді на звернення до керівника обласної військово-цивільної адміністрації зазначено, що Міністерство юстиції України листом від 26.12.2008 №758-0-2-08-19 надало роз`яснення, що при розбіжності між загальним та спеціальним нормативно-правовим актом перевага надається спеціальному.
З метою недопущення перевищення владних повноважень в особі керівника військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка було видано розпорядження від 29.11.2019 за №108 в частині строку оренди на 1 рік.
02.03.2020 від відповідача надійшло клопотання про закриття провадження у справі за неналежністю юрисдикції господарського суду.
Надаючи оцінку доводам відповідача відносно клопотання про закриття провадження у справі за неналежністю юрисдикції господарського суду, суд зазначає наступне.
Стаття 2 КАС України в редакції, визначає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З урахуванням положень статті 19 цього ж Кодексу юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Таким чином, до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один із його учасників суб`єкт владних повноважень, здійснює владні управлінські функції, в цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Водночас, визначальні ознаки приватноправових відносин - юридична рівність і майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу суб`єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням приватного права (як правило, майнового) певного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб`єкта владних повноважень.
Питання про те, чи підвідомча господарському суду справа у спорі, що виник із земельних правовідносин, повинно вирішуватись залежно від того, який характер мають спірні правовідносини, тобто чи є вони приватноправовими чи публічно-правовими, та чи відповідає склад сторін у справі статті 4 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно із статтями 80, 84, 123, 124 ЗК України органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок у власність або в користування, укладенні, зміні, розірванні договорів оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.
Реалізуючи відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини. У таких відносинах держава або територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі з суб`єктами підприємницької діяльності.
Крім того, за змістом статей 123, 124 ЗК України рішенням органу місцевого самоврядування або державної адміністрації про надання земельної ділянки господарюючому суб`єкту у користування здійснюється волевиявлення власника землі і реалізуються відповідні права у цивільних правовідносинах з урахуванням вимог цього Кодексу, спрямованих на раціональне використання землі як об`єкта нерухомості (власності).
Індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізовуються волевиявлення держави або територіальної громади як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права й обов`язки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер, тобто справи у них підвідомчі господарським судам з урахуванням відповідності суб`єктного складу сторін таких правовідносин.
Таким чином, справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи й органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору статті 4 Господарського процесуального кодексу України у редакції, підвідомчі господарським судам.
Військово - цивільна адміністрація сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області у правовідносинах у цій справі виступає орендодавцем земельної ділянки, що лежить поза межами публічно-правових відносин.
Відповідно до положень статті 20 Господарського процесуального кодексу України у редакції, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Отже, позовні вимоги Фермерського господарства "Легас" слід розгляди у порядку господарського судочинства, оскільки спір у цій справі не пов`язаний із захистом прав, свобод чи інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів місцевого самоврядування, а стосується захисту його приватних інтересів.
Враховуючи вищевикладене клопотання про закриття провадження у справі Військово - цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області, не є законним та обґрунтованим, а тому задоволенню не підлягає.
В судовому засіданні 10.03.2020 постановлено ухвалу про відкладення підготовчого засідання в межах строку підготовчого провадження на 23.03.2020 о 17 год. 15 хв., яку відповідно до ч. 5 ст. 233 ГПК України занесено до протоколу судового засідання.
В судовому засіданні 23.03.2020 постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 07.04.2020 о 14 год. 30 хв., яку відповідно до ч. 5 ст. 233 ГПК України занесено до протоколу судового засідання.
В судовому засіданні 07.04.2020 постановлено ухвалу про оголошення перерви з розгляду справи по суті на 28.04.2020 о 12 год. 15 хв., яку відповідно до ч. 5 ст. 233 ГПК України занесено до протоколу судового засідання.
В судовому засіданні 28.04.2020 у зв`язку із запровадженням на усій території України карантину відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу "COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 11.03.2020 №211 (з наступними змінами), постановлено ухвалу про оголошення перерви з розгляду справи по суті на 19.05.2020 об 11 год. 30 хв., яку відповідно до ч. 5 ст. 233 ГПК України занесено до протоколу судового засідання.
В судовому засіданні 19.05.2020 у зв`язку із запровадженням на усій території України карантину відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу "COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 11.03.2020 №211 (з наступними змінами) постановлено ухвалу про оголошення перерви з розгляду справи по суті на 16.06.2020 об 11 год. 15 хв., яку відповідно до ч. 5 ст. 233 ГПК України занесено до протоколу судового засідання.
В судовому засіданні 16.06.2020 у зв`язку із запровадженням на усій території України карантину відповідно до постанови Кабінету Міністрів України " Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів" від 20.05.2020 №392, постановлено ухвалу про оголошення перерви з розгляду справи по суті на 30.06.2020 о 14 год. 30 хв., яку відповідно до ч. 5 ст. 233 ГПК України занесено до протоколу судового засідання.
В судовому засіданні 30.06.2020 у зв`язку із запровадженням на усій території України карантину відповідно до постанови Кабінету Міністрів України " Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів" від 20.05.2020 №392 (зі змінами), постановлено ухвалу про оголошення перерви з розгляду справи по суті на 14.07.2020 о 12 год. 45 хв., яку відповідно до ч. 5 ст. 233 ГПК України занесено до протоколу судового засідання.
Позивач заявою від 04.06.2020 просив розглянути справу без участі представника.
Сторони правом на участь в судовому засіданні 14.07.2020 не скористались.
Розглянувши наявні матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд Луганської області, -
В С Т А Н О В И В:
19.11.2019 ФГ "Легас" звернулося до керівника ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області з клопотанням від 19.11.2019 №12, у якому просило передати в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 10 років, до дня державної реєстрації права власності на такі земельні ділянки, а саме: земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0056, загальною площею 9,4900 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0055, загальною площею 9,0000 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0057, загальною площею 8,8400 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0059, загальною площею 7,1900 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0061, загальною площею 8,3000 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0062, загальною площею 8,3000 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0058, загальною площею 8,3000 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0054, загальною площею 8,3000 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0060, загальною площею 8,2500 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ) які сформовані за технічною документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж нерозподіленої (невитребуваної) земельної ділянки кадастровий номер 4423885200:09:002:52, розробленої ДП "Луганський науково - дослідний та проектний інститут землеустрою", що розташовані за межами населених пунктів, яка враховується на території Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області.
29.11.2019 керівником військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області прийнято розпорядження №108 «Про затвердження технічної документації із землеустрою та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок» , згідно з яким затверджено технічну документацію та передано в оренду ФГ "Легас" нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки загальною площею 75,97 га - рілля, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на один рік до дня державної реєстрації права власності на такі земельні ділянки, а саме: земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0056, загальною площею 9,4900 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0055, загальною площею 9,0000 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0057, загальною площею 8,8400 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0059, загальною площею 7,1900 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0061, загальною площею 8,3000 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0062, загальною площею 8,3000 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0058, загальною площею 8,3000 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0054, загальною площею 8,3000 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0060, загальною площею 8,2500 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» , які відповідно до Проекту організації території земельних ділянок (паїв), розташовані за межами населених пунктів, яка враховується на території Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області (п.1 розпорядження).
Зобов`язано у встановлений термін зареєструвати речове право нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок відповідно до порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (п.4 розпорядження).
Листом №146 від 29.11.2019 керівник військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області повідомив ФГ "Легас", відносно клопотання №12 від 19.11.2019 в частині затвердження технічної документації із землеустрою та передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського виробництва на строк 10 років, з посиланням на приписи ч.1 ст.1, п.27 ст.24 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» , ч.11 ст.93 Земельного кодексу України про те, що законом заборонено передачу в оренду земельних ділянок на строк понад один рік.
02.12.2019 між Військово-цивільною адміністрацією сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області як орендодавцем та ФГ «Легас» , як орендарем було укладено договір оренди землі №1, за умовами якого орендодавець згідно розпорядження керівника військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області прийнято розпорядження №108 «Про затвердження технічної документації із землеустрою та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок» надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення - нерозподілених (невитребуваних) земель - рілля, яка розташована у контурі №41 за кадастровим номером 4423885200:09:002:0060, згідно Проекту організації території земельних ділянок (паїв) КСП «Попаснянський» знаходиться за межами населених пунктів на території, що за даними Державного земельного кадастру враховується в межах Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області (п.1 договору).
Відповідно до п.2 договору №1 в оренду передається земельна ділянка загальною площею 8,2500 га із земель сільськогосподарського призначення - нерозподілених (невитребуваних) земель КСП «Попаснянський» ) (кадастровий номер 4423885200:09:002:0060).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 240151 грн 53 коп. згідно витягу із технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки від 14.11.2019 (п.5 договору №1).
Згідно з п.8 договору №1 він укладається на 1 рік, з 02.12.2019 по 02.12.2020. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Строк дії договору діє до моменту витребування громадянином-власником земельної ділянки частки (паю) або його спадкоємцем та його обов`язковій державній реєстрації.
У відповідності до п.9 договору №1 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в сумі 9606 грн 06 коп. за рік, що складає 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, щомісячно рівними частками. Орендна плата перераховується орендарем у безготівковому розрахунку на розрахунковий рахунок військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області.
02.12.2019 між Військово-цивільною адміністрацією сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області як орендодавцем та ФГ «Легас» як орендарем укладений договір оренди землі №2, за умовами якого орендодавець згідно розпорядження керівника військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області прийнято розпорядження №108 «Про затвердження технічної документації із землеустрою та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок» надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення - нерозподілених (невитребуваних) земель - рілля, яка розташована у контурі №41 за кадастровим номером 4423885200:09:002:0052, згідно Проекту організації території земельних ділянок (паїв) КСП «Попаснянський» знаходиться за межами населених пунктів на території, що за даними Державного земельного кадастру враховується в межах Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області (п.1 договору).
Відповідно до п.2 договору №2 в оренду передається земельна ділянка загальною площею 8,3000 га із земель сільськогосподарського призначення - нерозподілених (невитребуваних) земель КСП «Попаснянський» ) (кадастровий номер 4423885200:09:002:0052).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 241425 грн 88 коп. згідно витягу із технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки від 14.11.2019 (п.5 договору №2).
Згідно з п.8 договору №2 він укладається на 1 рік, з 02.12.2019 по 02.12.2020. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Строк дії договору діє до моменту витребування громадянином-власником земельної ділянки частки (паю) або його спадкоємцем та його обов`язковій державній реєстрації.
У відповідності до п.9 договору №2 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в сумі 9657 грн 03 коп. за рік, що складає 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, щомісячно рівними частками. Орендна плата перераховується орендарем у безготівковому розрахунку на розрахунковий рахунок військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області.
02.12.2019 між Військово-цивільною адміністрацією сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області, як орендодавцем та ФГ «Легас» , як орендарем укладений договір оренди землі №3, за умовами якого орендодавець згідно розпорядження керівника військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області прийнято розпорядження №108 «Про затвердження технічної документації із землеустрою та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок» надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення - нерозподілених (невитребуваних) земель - рілля, яка розташована у контурі №41 за кадастровим номером 4423885200:09:002:0058, згідно Проекту організації території земельних ділянок (паїв) КСП «Попаснянський» знаходиться за межами населених пунктів на території, що за даними Державного земельного кадастру враховується в межах Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області (п.1 договору).
Відповідно до п.2 договору №3 в оренду передається земельна ділянка загальною площею 8,3000 га із земель сільськогосподарського призначення - нерозподілених (невитребуваних) земель КСП «Попаснянський» ) (кадастровий номер 4423885200:09:002:0058).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 241605 грн 99 коп. згідно витягу із технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки від 14.11.2019 (п.5 договору №3).
Згідно з п.8 договору №3 він укладається на 1 рік, з 02.12.2019 по 02.12.2020. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Строк дії договору діє до моменту витребування громадянином-власником земельної ділянки частки (паю) або його спадкоємцем та його обов`язковій державній реєстрації.
У відповідності до п.9 договору №3 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в сумі 9664 грн 23 коп. за рік, що складає 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, щомісячно рівними частками. Орендна плата перераховується орендарем у безготівковому розрахунку на розрахунковий рахунок військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області.
02.12.2019 між Військово-цивільною адміністрацією сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області, як орендодавцем та ФГ «Легас» , як орендарем укладений договір оренди землі №4, за умовами якого орендодавець згідно розпорядження керівника військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області прийнято розпорядження №108 «Про затвердження технічної документації із землеустрою та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок» надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення - нерозподілених (невитребуваних) земель - рілля, яка розташована у контурі №41 за кадастровим номером 4423885200:09:002:0061, згідно Проекту організації території земельних ділянок (паїв) КСП «Попаснянський» знаходиться за межами населених пунктів на території, що за даними Державного земельного кадастру враховується в межах Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області (п.1 договору).
Відповідно до п.2 договору №4 в оренду передається земельна ділянка загальною площею 8,3000 га із земель сільськогосподарського призначення - нерозподілених (невитребуваних) земель КСП «Попаснянський» ) (кадастровий номер 4423885200:09:002:0061).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 241531 грн 21 коп. згідно витягу із технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки від 14.11.2019 (п.5 договору №4).
Згідно з п.8 договору №4 він укладається на 1 рік, з 02.12.2019 по 02.12.2020. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Строк дії договору діє до моменту витребування громадянином-власником земельної ділянки частки (паю) або його спадкоємцем та його обов`язковій державній реєстрації.
У відповідності до п.9 договору №4 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в сумі 9661 грн 24 коп. за рік, що складає 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, щомісячно рівними частками. Орендна плата перераховується орендарем у безготівковому розрахунку на розрахунковий рахунок військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області.
02.12.2019 між Військово-цивільною адміністрацією сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області, як орендодавцем та ФГ «Легас» , як орендарем укладений договір оренди землі №5, за умовами якого орендодавець згідно розпорядження керівника військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області прийнято розпорядження №108 «Про затвердження технічної документації із землеустрою та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок» надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення - нерозподілених (невитребуваних) земель - рілля, яка розташована у контурі №41 за кадастровим номером 4423885200:09:002:0062, згідно Проекту організації території земельних ділянок (паїв) КСП «Попаснянський» знаходиться за межами населених пунктів на території, що за даними Державного земельного кадастру враховується в межах Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області (п.1 договору).
Відповідно до п.2 договору №5 в оренду передається земельна ділянка загальною площею 8,3000 га із земель сільськогосподарського призначення - нерозподілених (невитребуваних) земель КСП «Попаснянський» ) (кадастровий номер 4423885200:09:002:0062).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 241605 грн 99 коп. згідно витягу із технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки від 14.11.2019 (п.5 договору №5).
Згідно з п.8 договору №5 він укладається на 1 рік, з 02.12.2019 по 02.12.2020. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Строк дії договору діє до моменту витребування громадянином-власником земельної ділянки частки (паю) або його спадкоємцем та його обов`язковій державній реєстрації.
У відповідності до п.9 договору №5 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в сумі 9664 грн 23 коп. за рік, що складає 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, щомісячно рівними частками. Орендна плата перераховується орендарем у безготівковому розрахунку на розрахунковий рахунок військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області.
02.12.2019 між Військово-цивільною адміністрацією сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області, як орендодавцем та ФГ «Легас» , як орендарем укладений договір оренди землі №6, за умовами якого орендодавець згідно розпорядження керівника військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області прийнято розпорядження №108 «Про затвердження технічної документації із землеустрою та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок» надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення - нерозподілених (невитребуваних) земель - рілля, яка розташована у контурі №41 за кадастровим номером 4423885200:09:002:0059, згідно Проекту організації території земельних ділянок (паїв) КСП «Попаснянський» знаходиться за межами населених пунктів на території, що за даними Державного земельного кадастру враховується в межах Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області (п.1 договору).
Відповідно до п.2 договору №6 в оренду передається земельна ділянка загальною площею 7,1900 га із земель сільськогосподарського призначення - нерозподілених (невитребуваних) земель КСП «Попаснянський» ) (кадастровий номер 4423885200:09:002:0059).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 206234 грн 72 коп. згідно витягу із технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки від 14.11.2019 (п.5 договору №6).
Згідно з п.8 договору №6 він укладається на 1 рік, з 02.12.2019 по 02.12.2020. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Строк дії договору діє до моменту витребування громадянином-власником земельної ділянки частки (паю) або його спадкоємцем та його обов`язковій державній реєстрації.
У відповідності до п.9 договору №6 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в сумі 8249 грн 38 коп. за рік, що складає 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, щомісячно рівними частками. Орендна плата перераховується орендарем у безготівковому розрахунку на розрахунковий рахунок військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області.
02.12.2019 між Військово-цивільною адміністрацією сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області, як орендодавцем та ФГ «Легас» , як орендарем укладений договір оренди землі №7, за умовами якого орендодавець згідно розпорядження керівника військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області прийнято розпорядження №108 «Про затвердження технічної документації із землеустрою та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок» надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення - нерозподілених (невитребуваних) земель - рілля, яка розташована у контурі №41 за кадастровим номером 4423885200:09:002:0057, згідно Проекту організації території земельних ділянок (паїв) КСП «Попаснянський» знаходиться за межами населених пунктів на території, що за даними Державного земельного кадастру враховується в межах Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області (п.1 договору).
Відповідно до п.2 договору №7 в оренду передається земельна ділянка загальною площею 8,8400 га із земель сільськогосподарського призначення - нерозподілених (невитребуваних) земель КСП «Попаснянський» ) (кадастровий номер 4423885200:09:002:0057).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 256527 грн 22 коп. згідно витягу із технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки від 14.11.2019 (п.5 договору №7).
Згідно з п.8 договору №7 він укладається на 1 рік, з 02.12.2019 по 02.12.2020. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Строк дії договору діє до моменту витребування громадянином-власником земельної ділянки частки (паю) або його спадкоємцем та його обов`язковій державній реєстрації.
У відповідності до п.9 договору №7 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в сумі 10261 грн 08 коп. за рік, що складає 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, щомісячно рівними частками. Орендна плата перераховується орендарем у безготівковому розрахунку на розрахунковий рахунок військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області.
02.12.2019 між Військово-цивільною адміністрацією сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області, як орендодавцем та ФГ «Легас» , як орендарем укладений договір оренди землі №8, за умовами якого орендодавець згідно розпорядження керівника військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області прийнято розпорядження №108 «Про затвердження технічної документації із землеустрою та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок» надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення - нерозподілених (невитребуваних) земель - рілля, яка розташована у контурі №41 за кадастровим номером 4423885200:09:002:0055, згідно Проекту організації території земельних ділянок (паїв) КСП «Попаснянський» знаходиться за межами населених пунктів на території, що за даними Державного земельного кадастру враховується в межах Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області (п.1 договору).
Відповідно до п.2 договору №8 в оренду передається земельна ділянка загальною площею 9,0000 га із земель сільськогосподарського призначення - нерозподілених (невитребуваних) земель КСП «Попаснянський» ) (кадастровий номер 4423885200:09:002:0055).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 261984 грн 08 коп. згідно витягу із технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки від 14.11.2019 (п.5 договору №8).
Згідно з п.8 договору №8 він укладається на 1 рік, з 02.12.2019 по 02.12.2020. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Строк дії договору діє до моменту витребування громадянином-власником земельної ділянки частки (паю) або його спадкоємцем та його обов`язковій державній реєстрації.
У відповідності до п. 9 договору №8 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в сумі 10479 грн 36 коп. за рік, що складає 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, щомісячно рівними частками. Орендна плата перераховується орендарем у безготівковому розрахунку на розрахунковий рахунок військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області.
02.12.2019 між Військово-цивільною адміністрацією сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області, як орендодавцем та ФГ «Легас» , як орендарем укладений договір оренди землі № 9, за умовами якого орендодавець згідно розпорядження керівника військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області прийнято розпорядження №108 «Про затвердження технічної документації із землеустрою та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок» надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення - нерозподілених (невитребуваних) земель - рілля, яка розташована у контурі №41 за кадастровим номером 4423885200:09:002:0056, згідно Проекту організації території земельних ділянок (паїв) КСП «Попаснянський» знаходиться за межами населених пунктів на території, що за даними Державного земельного кадастру враховується в межах Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області (п.1 договору).
Відповідно до п.2 договору № 9 в оренду передається земельна ділянка загальною площею 9,4900 га із земель сільськогосподарського призначення - нерозподілених (невитребуваних) земель КСП «Попаснянський» ) (кадастровий номер 4423885200:09:002:0056).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 265838 грн 03 коп. згідно витягу із технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки від 14.11.2019 (п.5 договору №9).
Згідно з п.8 договору № 9 він укладається на 1 рік, з 02.12.2019 по 02.12.2020. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Строк дії договору діє до моменту витребування громадянином-власником земельної ділянки частки (паю) або його спадкоємцем та його обов`язковій державній реєстрації.
У відповідності до п. 9 договору №9 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в сумі 10633 грн 52 коп. за рік, що складає 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, щомісячно рівними частками. Орендна плата перераховується орендарем у безготівковому розрахунку на розрахунковий рахунок військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області.
10.12.2019 позивач звернувся до Відділу надання адміністративних послуг Попаснянської районної державної адміністрації з заявою про державну реєстрацію договорів оренди землі.
Рішеннями від 13.12.2019 №50192430, №50196620, №50197654, №50198093, №50198387, №50198666, №50196643, №50057647, №50197620 державний реєстратор відмовив у державній реєстрації прав та їх обтяжень, посилаючись на невідповідність наданих для державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок вимогам ст.19 Закону України «Про оренду землі» та ч.11 ст.93 Земельного кодексу України в частині строків дії договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
Вищезазанчені обставини стали підставою для звернення позивача з даними позовом до суду.
Відносно вимоги позивача про визнання протиправним та скасування розпорядження керівника ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області Шевченка М.А. від 29.11.2019 №108 «Про затвердження технічної документації із землеустрою та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок» в частині визначення строку дії договорів оренди земельних ділянок строком на один рік суд зазначає наступне.
Згідно зі ст.13 Конституції України земля є об`єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст.14 Конституції України, ст.1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Статтею 792 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Згідно з ч.1 ст.22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
Частиною 3 вказаної статті передбачено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема, громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства; сільськогосподарським підприємствам - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Абзацом 16 ч.2 ст.134 Земельного кодексу України передбачено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі поновлення договорів оренди землі, укладення договорів оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря.
Як зазначив позивач, і це не оспорюється відповідачем, ФГ "Легас" до 2019 використовувало земельні ділянки, які є предметом договорів оренди №1, №2, №3, №4, №5, №6, №7, №8, №9.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі.
Як зазначив позивач та вбачається із договорів оренди землі №1, №2, №3, №4, №5, №6, №7, №8, №9 від 02.12.2019, об`єктом оренди за зазначеними договорами є дев`ять земельних ділянок, які відносяться до нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок колишнього КСП «Попаснянський» та знаходяться за межами населених пунктів на території Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області та за своїм призначенням є землями сільськогосподарського призначення.
19.11.2019 ФГ «Легас» звернулося до керівника військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області з №12 клопотанням від 19.11.2019, у якому просило передати в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 10 років, до дня державної реєстрації права власності на такі земельні ділянки, а саме: земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0056, загальною площею 9,4900 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0055, загальною площею 9,0000 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0057, загальною площею 8,8400 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0059, загальною площею 7,1900 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0061, загальною площею 8,3000 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0062, загальною площею 8,3000 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0058, загальною площею 8,3000 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0054, загальною площею 8,3000 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0060, загальною площею 8,2500 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), які сформовані за технічною документацією із землеустрою щодо поділу нерозподіленої (невитрубваної) земельної ділянки кадастровий номер 4423885200:09:002:0052, розробленої ДП "Луганський науково - дослідний та проектний інститут землеустрою", що розташовані за межами населених пунктів на території Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області.
Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» визначено організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками, особливості розпорядження землями та використання земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв).
Частинами 1-5 ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» (у редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного розпорядження відповідача) передбачено, що нерозподіленою земельною ділянкою є земельна ділянка, яка відповідно до проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) увійшла до площі земель, що підлягають розподілу, але відповідно до протоколу про розподіл земельних ділянок не була виділена власнику земельної частки (паю).
Невитребуваною є земельна частка (пай), на яку не отримано документа, що посвідчує право на неї, або земельна частка (пай), право на яку посвідчено відповідно до законодавства, але яка не була виділена в натурі (на місцевості). Нерозподілені земельні ділянки, невитребувані частки (паї) після формування їх у земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до дня державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участі у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення або шляхом вручення відповідного повідомлення особисто, якщо відоме їх місцезнаходження. У разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки. Така невитребувана земельна частка (пай) після формування її у земельну ділянку за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради (у разі необхідності формування) за заявою відповідної ради на підставі рішення суду передається у комунальну власність територіальної громади, на території якої вона розташована, у порядку визнання майна безхазяйним.
При цьому, приписами ст.3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» передбачено, що військово-цивільні адміністрації утворюються у разі потреби за рішенням Президента України. У день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження обласної ради, її виконавчого апарату, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах, - у разі утворення військово-цивільної адміністрації області.
Згідно з абз.3 ст.1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» військово-цивільні адміністрації району, області - це тимчасові державні органи, що здійснюють на відповідній території повноваження районних, обласних рад, державних адміністрацій та інші повноваження, визначені цим Законом.
Відповідно до ч.3 ст.3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» у разі прийняття рішення про утворення районних, обласних військово-цивільних адміністрацій їх статусу набувають відповідні районні, обласні державні адміністрації, а голови районних, обласних державних адміністрацій набувають статусу керівників відповідних військово-цивільних адміністрацій.
Указом Президента України №123/2015 від 05.03.2015 «Про утворення військово-цивільних адміністрацій» , зокрема, утворено Військово-цивільну адміністрацію сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області.
Отже, наразі повноваження щодо розпорядження нерозподіленими та невитребуваними земельними ділянками покладені на Військово-цивільну адміністрацію сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області.
29.11.2019 керівником військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області прийнято розпорядження №108 «Про затвердження технічноі документаціїъ із землеустрою та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок» , згідно з яким затверджено технічну документацію та передано в оренду ФГ "Легас" нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки загальною площею 75,97 га - рілля, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на один рік до дня державної реєстрації права власності на такі земельні ділянки, а саме: земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0056, загальною площею 9,4900 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0055, загальною площею 9,0000 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0057, загальною площею 8,8400 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0059, загальною площею 7,1900 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0061, загальною площею 8,3000 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0062, загальною площею 8,3000 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0058, загальною площею 8,3000 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0054, загальною площею 8,3000 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» ), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:002:0060, загальною площею 8,2500 га (контур №41 колишнього КСП «Попаснянський» , які відповідно до Проекту організації території земельних ділянок (паїв), розташовані за межами населених пунктів на території Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області (п.1 розпорядження). Зобов`язано у встановлений термін зареєструвати речове право нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок відповідно до порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (п.4 розпорядження).
Згідно із ч.ч.1, 4 ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. У випадках, установлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
За приписами ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Стаття 16 Цивільного кодексу України визначає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Цивільні права та інтереси суд може захистити в спосіб визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб (п.10 ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України).
Частиною 2 ст.20 Господарського кодексу України передбачено, що кожний суб`єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб`єктів захищаються шляхом, зокрема, визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб`єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб`єкта господарювання або споживачів.
Тобто у розумінні зазначених приписів суб`єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.
Процесуально-правовий зміст захисту права, закріпленого у Господарському процесуальному кодексі України, полягає у тому, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням (ст. 4 Господарського процесуального кодексу України).
У такому випадку вимогу про визнання рішення незаконним можна розглядати як спосіб захисту порушеного цивільного права за ст.16 Цивільного кодексу України та пред`являти до суду для розгляду в порядку господарського судочинства, якщо фактично підґрунтям і метою пред`явлення такої позовної вимоги є оспорювання цивільного права особи, що виникло в результаті та після реалізації рішення суб`єкта владних повноважень.
Таким чином, рішення суб`єкта владних повноважень у сфері земельних відносин може оспорюватися з погляду його законності, а вимога про визнання рішення незаконним - розглядатися в порядку господарського судочинства, якщо за результатами реалізації рішення у юридичної особи виникло право цивільне й спірні правовідносини, на яких ґрунтується позов, мають приватноправовий характер.
Прийняття органом державної влади або місцевого самоврядування ненормативного акта породжує виникнення правовідносин, пов`язаних з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів у сфері земельних правовідносин. Тобто таке рішення є підставою виникнення, зміни або припинення прав та обов`язків фізичних та юридичних осіб.
Відтак рішення органу державної влади або місцевого самоврядування у сфері земельних відносин, яке має ознаки ненормативного акта, може оспорюватися з погляду його законності, а вимога про визнання рішення незаконним - розглядатися в порядку господарського судочинства.
Підставами для визнання недійсним (незаконним) акта (рішення) є невідповідність його вимогам законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт, і водночас порушення у зв`язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі. Викладене відповідає висновкам Верховного Суду, наведеним у постановах від 05.12.2019 у справі №914/73/18, від 14.01.2020 у справі №910/21404/17.
Право на звернення до господарського суду в установленому порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням (ч.ч.1, 2 ст.4 Господарського процесуального кодексу України).
Як захист права розуміють державно-примусову діяльність, спрямовану на відновлення порушеного права суб`єкта правовідносин і забезпечення виконання юридичного обов`язку зобов`язаною стороною. Спосіб захисту може бути визначений як концентрований вираз змісту (суті) міри державного примусу, за допомогою якого відбувається досягнення бажаного для особи, право чи інтерес якої порушені, правового результату. Спосіб захисту втілює безпосередню мету, якої прагне досягти суб`єкт захисту (позивач), вважаючи, що таким чином буде припинено порушення (чи оспорювання) його прав, він компенсує витрати, що виникли у зв`язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.
Поряд із цим вирішуючи спір, суд повинен надати об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до господарського суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
Надаючи правову оцінку належності обраного зацікавленою особою способу захисту, судам необхідно зважати і на його ефективність з точки зору положень ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція). Так, у рішенні від 15.11.1996 у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) наголосив, що зазначена норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, передбачених Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені у правовій системі тієї чи іншої країни. Суть цієї статті зводиться до вимоги надати людині такі міри правового захисту на національному рівні, що дали би змогу компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції та надавати відповідний судовий захист, хоча держави-учасниці Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов`язань. Крім того, ЄСПЛ акцентував, що за деяких обставин вимоги ст.13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, передбачених національним правом.
Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності «небезпідставної заяви» за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згідно із цією статтею, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема його застосування не повинно бути ускладнено діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п.75 рішення ЄСПЛ у справі «Афанасьєв проти України» від 05.04.2005).
Отже, зрештою ефективний засіб повинен забезпечити поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування.
Також суд зазначає, що спосіб захисту порушеного права обумовлюється нормою матеріального права, яка регулює ті чи інші правовідносини між сторонами спору. Тому позивач, формулюючи позовні вимоги, повинен відштовхуватись від тих наданих йому законом прав, які були об`єктивно порушені відповідачем і позов повинен бути направлений на припинення цих правопорушень та на відновлення порушеного права.
Таким чином, право вибору способу захисту порушеного права належить позивачу, а суд наділений компетенцією перевірити відповідність обраного способу захисту змісту порушеного права. При цьому, обраний спосіб захисту не лише повинен бути встановлений договором або законом, але і бути ефективним засобом захисту, таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням.
Позовом у процесуальному сенсі є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається із двох елементів: предмета і підстави позову.
Предметом позову є певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, а підставою позову - факти, які обґрунтовують вимогу про захист права чи законного інтересу. При цьому особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. У свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, у тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах, і у разі встановлення порушеного права з`ясувати, чи буде воно відновлено у заявлений спосіб.
Для визначення предмета позову як способу захисту права чи інтересу важливим є перелік способів захисту цивільного права та інтересу, наведений у ст.16 ЦК України, за змістом якої способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання права, припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, тощо. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Реалізація цивільно-правового захисту відбувається шляхом усунення порушень цивільного права чи інтересу, покладення виконання обов`язку по відновленню порушеного права на порушника.
Позивачем є особа, яка подала позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. При цьому, позивач самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві у чому саме полягає порушення його прав та інтересів, а суд перевіряє ці доводи, і в залежності від встановленого вирішує питання про наявність чи відсутність підстав для правового захисту.
Оцінюючи належність обраного позивачем способу захисту та обґрунтовуючи відповідний висновок, судам необхідно виходити із його ефективності, а це означає, що вимога на захист цивільного права має відповідати змісту порушеного права та характеру правопорушення, забезпечувати поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування.
Викладене відповідає висновкам Верховного Суду, наведеним у постановах від 22.08.2018 у справі №925/1265/16, від 12.12.2018 у справі №570/3439/16-ц, від 27.11.2018 у справі №905/2260/17.
Разом з цим, розпорядження від 29.11.2019 №108 керівника військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області прийнято «Про затвердження технічної документації зі землеустрою та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок» було реалізоване позивачем та у результаті укладено договори оренди землі від 02.12.2019 №1, №2, №3, №4, №5, №6, №7, №8, №9 - тобто вичерпало свою дію.
Указані договори є укладеними і недійсними не визнавались.
Суд зауважує, що в даному випадку вимога про визнання протиправним та скасування розпорядження від 29.11.2019 №108 керівника військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області прийнято «Про затвердження технічної документації із землеустрою та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок» не є ефективним способом захисту прав та інтересів позивача у цій справі в розумінні Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, адже задоволення такої вимоги не призведе до відновлення його прав та інтересів, оскільки таке рішення за умови його невідповідності закону не тягне правових наслідків, на які воно спрямоване.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з ч.1 ст.15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Як вже зазначалось судом, об`єктом оренди за договорами оренди землі від 02.12.2019 є дев`ять земельних ділянок, які, як вказав позивач, відносяться до нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок колишнього КСП «Попаснянський» та знаходяться за межами населених пунктів на території Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області та за своїм призначенням є землями сільськогосподарського призначення.
Ураховуючи приписи ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» нерозподілені та невитребувані земельні ділянки є різними поняттями.
Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
Частиною 1 ст.77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Суд бере до уваги, що позивачем доказів на підтвердження належності земельних ділянок загальною площею 75,97 га, які надавалися в оренду ФГ «Легас» за відповідними договорами оренди землі №1, №2, №3, №4, №5, №6, №7, №8, №9, до невитребуваних чи нерозподілених земельних ділянок не надано.
Також сторонами не надано доказів, що земельні ділянки загальною площею 75,97 га взагалі належали до складу земель КСП «Попаснянський» .
Надаючи оцінку доводам позивача щодо строку дії договорів оренди землі суд зазначає наступне.
Частинами 4, 11 ст.93 Земельного кодексу України передбачено, що строк оренди земельної ділянки не може перевищувати 50 років. Строк оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства не може бути меншим як 7 років.
Згідно з ч.3 ст.19 Закону України «Про оренду землі» при передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може бути меншим як 7 років.
Відтак, строк оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва не може бути меншим як 7 років.
Відносно посилань відповідача на приписи п.27 ч.4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» та неможливість передачі земельних ділянок в оренду на строк понад один рік суд зазначає наступне.
Згідно з п.27 ч.1 ст.4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» Військово-цивільні адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (крім вирішення питань відчуження з комунальної власності земельних ділянок та надання таких земельних ділянок в оренду на строк понад один рік).
Суд відзначає, що на земельні ділянки загальною площею 75,97 розповсюджується правовий режим, визначений спеціальним законом - ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» .
Отже, доводи позивача в цій частині є обґрунтованими, але не впливають на висновок суду через недоведеність належності спірних земельних ділянок до складу земель колишнього КСП «Попаснянський» та обраний позивачем спосіб захисту свого порушеного права.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову в частині вимог про визнання протиправним та скасування розпорядження керівника ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області Шевченка М.А. від 29.11.2019 №108 «Про затвердження технічної документації із землеустрою та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок» .
Відносно вимоги позивача про зобов`язання керівника ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області Шевченка М.А. шляхом видання відповідного розпорядження укласти з ФГ «Легас» на строк не менше семи років договори оренди земельних ділянок загальною площею 75,97 га у вигляді рілля, що знаходиться на території Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області за межами населених пунктів в контрі №41 колишнього КСП "Попаснянський", та які відносяться до нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок колишнього КСП "Попаснянський", суд зазначає наступне.
Статтею 6 Конституції України визначено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову.
Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Земельним кодексом України та іншими законами можуть встановлюватися для захисту певних чи окремих категорій прав спеціальні способи захисту прав. З урахуванням наведеного, суд під час розгляду і вирішенні справи визначає спосіб захисту виходячи із закону, який регулює конкретні правовідносини, і тих юридичних фактів, що обумовлюють виникнення цих правовідносин та цього спору. Особа, законний інтерес або право якої порушено, може скористатися способом захисту, який прямо передбачений нормою матеріального права або може скористатися можливістю вибору між декількома способами захисту, якщо це не заборонено законом. Якщо ж спеціальні норми не встановлюють конкретних заходів, то особа має право обрати спосіб із числа передбачених ЦК України, ГК України, ЗК України з урахуванням специфіки порушеного права й характеру правопорушення.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акту.
Як випливає зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи, прийнятої 11.03.1980 на 316-й нараді представників міністрів, стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, під дискреційним повноваженням слід, розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Тобто, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене свободою (вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків. Суд не може підміняти державний орган, приймаючи замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало Закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, також Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, і суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.
У постанові від 11.09.2018, прийнятій у справі №712/10864/16-а (провадження № 11-518апп18), Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що відповідно до вимог чинного законодавства України до компетенції судів віднесено розгляд вимог виключно про спонукання розглянути подане зацікавленою особою клопотання без визначення змісту самого рішення.
За таких обставин, позовна вимога в частині зобов`язання керівника Військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області Шевченка М.А. (далі - відповідач) шляхом видання відповідного розпорядження укласти з позивачем на строк не менше семи років договори оренди земельних ділянок №№1-9 загальною площею 75,97 га у вигляді рілля, що знаходиться на території Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області за межами населених пунктів в контурі №41 колишнього КСП Попаснянський та які відносяться до нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок колишнього КСП Попаснянський , не може бути задоволена, так як виходить за межі повноважень якими законодавець наділив суд.
В той же час, згідно ст.11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань) є, зокрема, договір.
Згідно ч.1 ст.638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Відповідно до ч.1 ст.639 Цивільного кодексу України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.
Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом (ч.2 ст.792 Цивільного кодексу України). Це положення кореспондується із ч.8 ст.93 Земельного кодексу України, яка передбачає, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Суд звертає увагу, що ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області вже розпорядилася земельними ділянками загальною площею 75,97 га, надавши їх в оренду ФГ «Легас» .
Зважаючи на укладення між сторонами 02.12.2019 договорів оренди землі №1, №2, №3, №4, №5, №6, №7, №8, №9, які позивач не просить визнати недійсними повністю чи частково, або внести до них зміни, суд вважає зазначену позовну вимогу необґрунтованою.
На підставі викладеного суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову.
Відповідно до ст.123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Судовий збір у сумі 4 204 грн 00 коп. покладається на позивача згідно зі ст.129 ГПК України.
Пунктом 2 ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.
Отже, понесені позивачем витрати на професійну правничу допомогу адвоката покладаються на ФГ «Легас» .
Керуючись ст.ст.129, 232, 233, 236, 238, 240 ГПК України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. У позові Фермерського господарства «Легас» до Військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області про скасування розпорядження та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
2. Судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви в сумі 4204 грн 00 коп. та витрати на професійну правничу допомогу адвоката у сумі 5000 грн 00 коп. віднести на позивача.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст.256 Господарського процесуального кодексу України та порядку, визначеному п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.
Позивач: Фермерське господарство «Легас» (вул.Соборна, буд.27, с.Троїцьке Попаснянського району Луганської області, ідентифікаційний код 31791420).
Відповідач: Військово-цивільна адміністрація сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області (пров.Оборонної, буд.1, с.Троїцьке Попаснянського району Луганської області, 93354, ідентифікаційний код 39805974).
Повне рішення складено та підписано 21.07.2020.
Суддя С.В. Масловський
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 14.07.2020 |
Оприлюднено | 22.07.2020 |
Номер документу | 90489113 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Здоровко Людмила Миколаївна
Господарське
Господарський суд Луганської області
Масловський С.В.