Справа № 815/6060/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2020 року м. Одеса
У залі судових засідань № 18
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
при секретарі судового засідання - Донець В.Р.
за участю сторін:
представника позивача - Бороган В.В.
представника відповідача - не з`явився
представника третьої особи - Спину І.О.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовною заявою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ЄВРОПЕЙСЬКИЙ-44А до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю Форекстін про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулося Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ЄВРОПЕЙСЬКИЙ-44А з адміністративним позовом до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, третя особа - ТОВ Форекстін , про визнання протиправною та скасування постанови про закриття справи про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.11.2017 року №184/1015-05/1-10806.
За цією позовною заявою відкрито провадження 27 листопада 2017 року, а після набрання чинності (15.12.2017 року) Законом України Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів №2147-VIII від 03.10.2017 року, яким КАС України викладено в новій редакції, судом ухвалою від 23 січня 2018 року вирішено подальший розгляд цієї справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив, третій особі - пояснень щодо суті спору.
Ухвалою суду від 02.04.2018 року по цій справі призначено будівельно-технічну експертизу та після її проведення протокольною ухвалою суду поновлено провадження по цій справі 09.07.2020 року.
Представник позивача в судове засідання з`явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Позов обґрунтований позивачем тим, що за його заявою ДАБІ в Одеській області проведено перевірку ТОВ Форекстін на предмет дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, дотримання будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання будівельних робіт на об`єкті: Будівництво групи споруд для здійснення підприємницької діяльності в кількості 5 штук за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Крижанівка, вул. Генерала Бочарова напроти будівництва торгового центру, за результатами якої складений акт від 12.10.2017 року, припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, та протокол про порушення у сфері містобудівної діяльності. Таким чином, перевіркою встановлено здійснення будівництва капітальної споруди без отримання дозвільних документів. Однак, відповідачем винесена постанова про закриття справи про накладення штрафу за порушення в сфері містобудівної діяльності на підставі поданого ТОВ Форекстін висновку експертного дослідження. Позивач вважає цю постанову протиправною, оскільки він не приймав участь в розгляді протоколу про порушення в сфері містобудівної діяльності, будівництво є капітальною спорудою, що підтверджується фото-фіксацією, а висновки експертного дослідження не могли бути взяті до уваги відповідачем.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився. З відзиву на позовну заяву (Том І , аркуші справи 111-116) вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки ДАБІ в Одеській області проведено перевірку ТОВ Форекстін на предмет дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, дотримання будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання будівельних робіт на об`єкті: Будівництво групи споруд для здійснення підприємницької діяльності в кількості 5 штук за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Крижанівка, вул. Генерала Бочарова напроти будівництва торгового центру, за результатами якої правомірно складений акт від 12.10.2017 року, припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, та протокол про порушення у сфері містобудівної діяльності. Однак ТОВ Форекстін наданий висновок експертного дослідження, в якому зазначено що об`єкт будівництва не є капітальною спорудою та може бути переміщений, а тому відповідачем правомірно винесена оскаржувана постанова.
Представник третьої особи в судове засідання з`явився. В поясненнях щодо суті спору (Том І, аркуші справи 194-196) третя особа просила відмовити позивачу в задоволенні позову, оскільки група споруд для здійснення підприємницької діяльності в кількості 5 штук за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Крижанівка, вул. Генерала Бочарова напроти будівництва торгового центру розміщена на підставі паспорту прив`язки, не є капітальною, що підтверджується висновком експертного дослідження.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги позивача, заперечення відповідача та третьої особи, суд вважає, що позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ЄВРОПЕЙСЬКИЙ-44А не обґрунтований та не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 6, 7, 41 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється, зокрема, органами державного архітектурно-будівельного контролю шляхом, в тому числі, контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об`єктів містобудування, проектної документації, тощо.
Державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, зокрема, безперешкодного доступу до місць будівництва об`єктів та до об`єктів, що підлягають обов`язковому обстеженню; складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов`язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; здійснювати фіксування процесу проведення перевірки з використанням фото-, аудіо- та відеотехніки; тощо.
Згідно з положеннями ст. 41 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності , п. 5, 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю , затвердженого 23 травня 2011 року Постановою Кабінету Міністрів України № 553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок.
Позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю та така перевірка може проводитися, зокрема, за зверненнями фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
На виконання своїх повноважень, на підставі заяви ОСББ ЄВРОПЕЙСЬКИЙ-44А про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності (№4271 від 01.09.2017 року) наказу та направлення на проведення позапланового заходу (Том І, аркуші справи 127-28), ДАБІ в Одеській області проведена позапланова перевірка щодо дотримання суб`єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об`єкті: Будівництво групи споруд для здійснення підприємницької діяльності в кількості 5 штук за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Крижанівка, вул. Генерала Бочарова напроти будівництва торгового центру, за результатами якої складений акт перевірки №1186 від 12.10.2017 року (Том І, аркуші справи 132-148).
В акті перевірки зазначено, що було відкопано та знято заміри з заглибленої частини суцільного залізобетонного фундаменту, яка коливається від 20 до 50 см по всьому периметру споруди, що підтверджується фото-фіксацією. Група споруд за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Крижанівка, вул. Генерала Бочарова напроти будівництва торгового центру відноситься до класу наслідків ССІ. ТОВ Форекстін проведені роботи з будівництва групи споруд без реєстрації повідомлення про початок виконання таких робіт.
На підставі виявлених порушень, посадовою особою ДАБІ в Одеській області складені протоколи про порушення у сфері містобудівної діяльності від 12.10.2017 року та винесено припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 12.10.2017 року (Том І, аркуші справи 118-125, 129-131).
Під час розгляду 15.11.2017 року справ за протоколами від 12.10.2017 року, ТОВ Форекстін наданий до ДАБІ в Одеській області висновок експертного дослідження №17-5426 від 15.11.2017 року за яким в конструктивній схемі об`єкта дослідження фундамент відсутній та рухоме майно може бути переміщено без заподіяння шкоди ( Том І , аркуші справи 161-171)
Зазначені обставини стали підставою для винесення постанов, в тому числі оскаржуваної постанови від 15.11.2017 року №184/1015-05/1-10806 про закриття справи про накладення штрафу на ТОВ Форекстін (Том І, аркуші справи 149-154).
Позивач з правомірністю закриття справи про накладення штрафу на ТОВ Форекстін не погодився, а тому звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до положень Закону України Про регулювання містобудівної діяльності державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Згідно з п. 3, 4 ст. 28 Про регулювання містобудівної діяльності розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України Про благоустрій населених пунктів .
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
До повноважень ДАБІ в Одеській області належить перевірка вимог містобудівного законодавства під час здійснення капітального будівництва.
Відповідно до п. 8 Порядку накладення штрафів за порушення у сфері містобудівної діяльності , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1995 року №244, провадження у справі про правопорушення у сфері містобудівної діяльності не може бути розпочате, а розпочате провадження підлягає закриттю в разі, зокрема, відсутності події і складу правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Враховуючи наданий під час розгляду справи про порушення в сфері містобудівної діяльності експертний висновок про те, що перевірений об`єкт будівництва є тимчасовою спорудою, відповідач правомірно виніс оскаржувану постанову.
Крім того, в матеріалах справи наявне рішення №70 від 28.03.2017 року Про погодження схеми розміщення групи тимчасових споруд , яким ТОВ Форекстін погоджено схему розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності в кількості 5 штук за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Крижанівка, вул. Генерала Бочарова напроти будівництва торгового центру, а також паспорт прив`язки групи тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в кількості 5 штук, які також підтверджують розміщення ТОВ Форекстін саме тимчасових споруд (Том І, аркуші справи 172-179).
Оскільки позивач вважав висновки експертного дослідження №17-5426 від 15.11.2017 року не обґрунтованими, судом, за клопотанням представника позивача, були допитані в якості свідків експерт ОСОБА_3 , який складав висновок №17-5426 від 15.11.2017 року, а також посадова особа ДАБІ в Одеській області, яка здійснювала перевірку об`єкту будівництва ОСОБА_4 .
При цьому, експерт пояснив, що не здійснював заміри глибини фундаменту та здебільшого керувався наданим йому документами щодо розміщення групи споруд, а посадова особа ДАБІ в Одеській області підтвердила всі дані, які зазначені в акті перевірки.
Враховуючи наявні розбіжності, судом була призначена по цій справі судова будівельно-технічна експертиза, яку доручено провести Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз.
В травні 2020 року до суду надійшов висновок експертів судової будівельно-технічної експертизи від 20.05.2020 року №19-6146 (Том ІІ, аркуші справи 198-206).
З висновку експертів судової будівельно-технічної експертизи від 20.05.2020 року №19-6146 вбачається, що споруда, розташована напроти будівництва торгового центру по вул. Генерала Бочарова в с. Крижанівка Лиманського району Одеської області фактично використовується за призначенням, виконана з полегшених будівельних конструкцій та за всіма конструктивними рішеннями виконання та встановлення відповідає вимогам, які відносяться до тимчасових споруд торгівельного призначення. Ця споруда є рухомим майном та може бути переміщеною за умови переміщення її на аналогічно підготовлене тверде покриття.
В висновку зазначено, що дослідження проводилося методом натурального візуально-інструментального обстеження будівлі, методом співставлення результатів обстеження з наявною технічною документацією. При цьому, для перевірки глибини залягання залізобетонного покриття під будівлею, представниками сторін по справі були виконані шурфи у кількості 3 штуки, а також для перевірки відповідності конструктивну зведених зовнішніх стін будівлі було виконано частковий демонтаж зовнішньої обшивки будівлі, що підтверджується фото фіксацією.
Суд звертає увагу, що представники сторін у цій справі були присутні під час експертного дослідження, не заперечують здійснені заміри, тощо, висновок експертів відповідає вимогам законодавства, а тому суд приймає цей висновок до уваги.
Представник позивача наполягав на виклику в якості свідків експертів для пояснення висновків експертизи, однак таке клопотання судом було відхилено за його не обґрунтованістю, будь-яких обставин, які б викликали сумнів в обґрунтованості висновку представник позивача не навів та посилався виключно на невідповідність висновків експертів даним акту перевірки, викладеним посадовою особою ДАБІ в Одеській області, однак слід зазначити, що саме з цією метою судом і була призначена по справі судова експертиза.
Таким чином, оскаржувана постанова є правомірною та не підлягає скасуванню судом.
Посилання представника позивача на наявні в справі докази щодо розміщення споруди на магістралях водо та газопостачання, що заважає їх обслуговувати ніяким чином не впливає на правомірність оскаржуваного рішення та ці обставини можуть бути предметом дослідження в іншому судочинстві у спорі між позивачем та ТОВ Форекстін , а щодо наявної фото фіксації процесу будівництва спірної споруди, цей доказ не суперечить висновкам судової експертизи.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ЄВРОПЕЙСЬКИЙ-44А не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовної заяви Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ЄВРОПЕЙСЬКИЙ-44А (вул. Бочарова генерала, буд. 44 А, с. Крижанівка, Лиманський район, Одеська область, 67562, код ЄДРПОУ 40608158) до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю Форекстін (вул. Фонтанська дорога, 123, м. Одеса, 65016, код ЄДРПОУ 33140246) про визнання протиправною та скасування постанови про закриття справи про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.11.2017 року №184/1015-05/1-10806- відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 20.07.2020 року.
Суддя Л.І. Свида
.
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.07.2020 |
Оприлюднено | 21.07.2020 |
Номер документу | 90491275 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Свида Л.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні